Pruna (USR): Pe 31 martie incepem strangerea de semnaturi pentru initiativa "Fara penali in functii publice"

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 16 martie 2018, 16:14 Actualitate | Politic


Cristina Pruna
Foto: cdep.ro
Deputatul Uniunii Salvati Romania (USR) Cristina Pruna a declarat vineri, la Oradea, ca reprezentantii formatiunii vor demara, cel mai probabil, pe 31 martie, strangerea celor 500.000 de semnaturi necesare pentru a depune initiativa cetateneasca de modificare a Constitutiei, numita "Fara penali in functii publice", transmite Agerpres.

"Estimam ca publicarea in Monitorul Oficial va avea loc undeva spre sfarsitul lunii martie, ceea ce ne va permite ca pe 31 martie sa incepem efectiv campania de strangeri de semnaturi", a declarat Pruna.

USR va avea la dispozitie sase luni in care sa adune semnaturile necesare. In fiecare resedinta de judet si sectoarele din Bucuresti, USR va avea corturi pentru semnaturi.

"Noi estimam ca impactul va fi mult mai mare decat cele 500.000 de persoane. Ne dorim sa ajungem chiar la un milion de semnaturi. Consideram ca undeva, la inceputul lunii septembrie, vom avea stranse aceste semnaturi, dupa care vor fi depuse la Parlament si sa intre in procesul legislativ", a precizat deputatul USR.

Potrivit si deputatului Silviu Dehelean, initiativa prevede introducerea unui nou alineat la Articolul 37 al Constitutiei, textul avut in vedere fiind ca "Nu pot fi alesi in organele administratiei publice locale, in Camera Deputatilor, in Senat si in functia de Presedinte al Romaniei cetatenii condamnati definitiv la pedepse privative de libertate pentru infractiuni savarsite cu intentie, pana la intervenirea unei situatii care inlatura consecintele condamnarii".

Potrivit reprezentantilor USR, interdictia ar trebui limitata in timp si ar urma sa inceteze odata cu intervenirea unei forme de indepartare a pedepsei: reabilitarea, dezincriminarea sau amnistia.

Initiativa cetateneasca sustinuta de USR "Fara penali in functii publice" a fost lansata in luna februarie. Textul cu expunerea de motive este depus la Consiliul Legislativ care urmeaza sa dea un aviz, dupa care se va publica in Monitorul Oficial.


Citeste mai multe despre   


















1423 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Bravos !!! (Vineri, 16 martie 2018, 16:34)

    polonyca [utilizator]

    Ar fi tre sa faceti asta d muuult...:)
    • +3 (3 voturi)    
      E foarte bine (Vineri, 16 martie 2018, 17:22)

      obosit [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Da, totul merge greu pe plaiurile astea mioritice, dar e bine, e inceputul democratiei romanesti, care nu a mai existat pana acum.
  • +1 (3 voturi)    
    pruna mica (Vineri, 16 martie 2018, 17:21)

    nash pandelica [utilizator]

    rastoarna caru' mare. :-)
    iaca, avem doua prune !
    succes !
    apropo, constitutia aia ar trebui toata rediscutata, si chiar scrisa alta.
    • 0 (0 voturi)    
      Am auzit prostia cu "scrisa alta" constitutie si (Vineri, 16 martie 2018, 23:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      la Gorghiu pe cand era mare presedinte PSD.
      Din 1989 fiecare cum ajunge ministru vrea o noua lege si o tot luam de la capat si nu finalizam nimic macar pentru vreo 5 ani.
  • 0 (4 voturi)    
    cred ca astia pregatesc altceva... (Vineri, 16 martie 2018, 17:30)

    ..13 [utilizator]

    Nu este necesara modificarea constitutie.
    Este doar o manevra politiceanista pentru ca odata ajunsa modificarea in parlament iarasi nu se intampla nimicutza - praf in ochii alegatorului.

    exista o lege referitoare la parlamentari.
    exista o alta lege referitoare la alesii locali.

    Sa isi incordeze muschii pentru modificarea acelor legi si sa lase constitutia deocamdata asa...

    Poate vor sa ne arata si cum arata famelia traditionala...
  • +3 (3 voturi)    
    Daca tot o faceti ar trebui trecut si o initiativa (Vineri, 16 martie 2018, 17:39)

    ty [utilizator]

    cetateneasca cu reducerea numarului de parlamentari la 300. Vad ca referendumul nu a fost suficient. Poate si o initiativa cetateneasca pe aceeasi tema va arata "alesilor" cui apartine suveranitatea in Romania si cam ce reprezinta ei.
  • 0 (2 voturi)    
    DOAMNA PRUNA (Vineri, 16 martie 2018, 19:09)

    dincannes [utilizator]

    Raspundeti cinstit, dumneavoastra dati bacsis la coafor, la garaj, la restaurant, la doctor?
    Ca daca da, puteti deveni penala miine. "Luarea si darea de mita...".
    Actiunea dumneavoastra este foarte buna; pedepse severe pentru cei ce nu respecta legile. (In China exista pedeapsa capitala pentru coruptie.)
    Cum putem educa copiii sa fie cinstiti, sa respecte legile facuta de parintii lor?
    Daca ii veti ruga pe cei ce vor sa semneze lista dumneavoastra, sa adauge inaintea semnaturii, "Eu sunt cinstit si nu dau bacsis.", cred ca nu veti aduna multe semnaturi.