Stanciu-Viziteu (USR), membru al comisiei de control SRI: Coldea a declarat ca au existat politicieni care se ofereau voluntari sa ofere informatii si solicitau intalniri cu conducerea SRI

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2018, 9:03 Actualitate | Politic


Lucian Stanciu-Viziteu
Foto: cdep.ro
Deputatul USR Lucian Stanciu-Viziteu afirma ca fostul prim-adjunct al sefului SRI, Florian Coldea, a declarat la sedinta comisiei parlamentare de control al activitatii SRI ca au existat politicieni care se ofereau voluntari sa ofere informatii si solicitau intalniri cu conducerea Serviciului in schimbul acestui lucru. Viziteu relateaza, intr-un comunicat de presa, ca a intrebat daca liderul PSD Liviu Dragnea se afla printre ei, insa Coldea a raspuns "nici nu confirm nici nu infirm".
 
"Florian Coldea a declarat ieri in cadrul audierilor din Comisia de control a SRI ca au existat politicieni care se declarau voluntari sa ofere informatii si solicitau pentru acest lucru intalniri cu conducerea Serviciului Roman de Informatii. In acest context l-am intrebat pe Florian Coldea daca unul dintre acesti politicieni voluntari era si Liviu Dragnea, insa am primit raspunsul clasic pe care il ofera serviciul in momentul in care nu poate comenta sau dezvalui o informatie, si anume celebrul 'nici nu confirm nici nu infirm'. Mentionez ca in alte situatii, ofiteri ai SRI sau conducerea serviciului au respins ferm alegatiile pe care le-au considerat neadevarate", a relatat Viziteu, membru in comisie.

"Coldea a mai explicat ca anumiti politicieni, cand au vazut ca relatiile institutionale cu oficiali ai SRI nu le asigura protectia in fata legii, au inceput sa atace institutia. Fostul numarul doi din SRI l-a oferit ca exemplu in acest sens pe Sebastian Ghita, fugit astazi in Serbia", a mai spus Viziteu.

Potrivit acestuia, presedintele comisiei, senatorul PSD Claudiu Manda, a refuzat sa duca discutia in "directia corecta".

"In ciuda faptului ca prezenta lui Florian Coldea ar fi putut oferi clarificari suplimentare asupra unor chestiuni de interes public, am avut tot timpul senzatia ca presedintele Comisiei de control a SRI, domnul Claudiu Manda, a refuzat sa duca discutia in directia corecta. Am avut senzatia, timp de 8 ore, ca grija principala a domnului Manda a fost aceea ca nu cumva domnul Coldea sa spuna ceva ce ar putea aduce prejudicii directe domnului Liviu Dragnea. Probabil asa se explica si discutia privata dintre domnul Manda si generalul Coldea, de aproximativ jumatate de ora, dinaintea inceperii audierii. Intrebarile domnului Manda au cuprins mai degraba frustrarea si nemultumirea liderilor PSD si nu numai, care au fost condamnati sau trimisi in judecata ca urmare a interceptarilor SRI sau a muncii operative depuse de profesionistii acestei institutii. Senzatia de final in urma celor 8 ore de audieri a fost aceea ca in PSD se vor gasi oricand politicieni care sa hartuiasca si sa umileasca ofiteri de informatii, nu cu scopul de a afla adevarul ci doar pentru a proteja persoanele cu probleme penale din partid", incheie Viziteu.

Florian Coldea a fost audiat marti peste 7 ore in cadrul comisiei parlamentare de control al activitatii SRI.


Citeste mai multe despre   


















2634 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    confirmare (Miercuri, 14 martie 2018, 9:15)

    DrIon [utilizator]

    Politicienilor si celor din servicii li se pare foarte inteligenta si vicleana aceasta expresie : "nici nu confirm , nici nu infirm"!
    Cred ca in lipsa unei infirmari explicite , lipsa de confirmare a unei anumite actiuni isi pierde semnificatia!
    • +6 (6 voturi)    
      Asa este (Miercuri, 14 martie 2018, 10:44)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      la un service secret.De aia i se zice secret.Pentru ca secretele trebuie sa ramana secrete.Problema este ca secretele sa fie transformate in actiuni penale impotriva tradatorilor.
  • +12 (12 voturi)    
    Deci , pe langa faptul ca ai furat, (Miercuri, 14 martie 2018, 9:19)

    scaraotchi [utilizator]

    ai mai si ...turnat...! Urate fapte in carca unui Mare Lider...!
    • +10 (10 voturi)    
      N-a zis nimeni ca Dragnea nu e lichea, (Miercuri, 14 martie 2018, 10:50)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      de fapt e cea mai mare lichea, de-aia e sef la PSD.
  • +11 (11 voturi)    
    Pierdeți timpul cu comisia asta. (Miercuri, 14 martie 2018, 9:30)

    asavreau [utilizator]

    Aflați ce noi știam de mult.Că parlamentarii se toarnă între ei.Că afacerile și banii sunt boala de care suferă parlamentarii.Schimbați paradigma.Discutați despre principii,respectați principiile și respectați-ne pe noi rezolvând problemele României,nu ale lui Dragnea
    • +7 (7 voturi)    
      Ciolanul mic (Miercuri, 14 martie 2018, 10:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Iar hoti in Parlament, multi, multi... Si complici de-ai lor. Cu parlamentul de borasi, Românai a ajuns RUSINEA Europei.
  • +9 (9 voturi)    
    "nici nu confirm nici nu infirm".... (Miercuri, 14 martie 2018, 9:35)

    taro [utilizator]

    Asta a fost un fel de conferinta de presa sau Comisia de control SRI?
    • +8 (8 voturi)    
      A fost razbunarea PSD impotriva justitiei, (Miercuri, 14 martie 2018, 10:49)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui taro

      exemplificata aici de SRI prin ajutorul acordat DNA sub forma de interceptari.

      Sclavul PSDist Manda ar fi putut la fel de bine sa intrebe: "Coldea, cine te crezi tu sa interceptezi mafioti PSD? Nu stii ca noi conducem Romania?"
  • -15 (15 voturi)    
    domnu stanciu (Miercuri, 14 martie 2018, 10:09)

    Point [utilizator]

    la mata se-nventa apa calda?neuronu-i plat?cerul e sus?luna sclipeste?iarna-i palton?
    ridicolul conduce si la usr?
    pentru cine vorbeste coldea,nea viziteu?pt urechili matali?sau arunca cu pietre-n tufis?
    pt mine e un semnal,cateva capatini de porc or sa cada
    da' nu mata,stai listinit,observa natura bre
  • -11 (15 voturi)    
    i-a pus cineva calus lui Coldea? (Miercuri, 14 martie 2018, 10:12)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    a spus ce a vrut.

    Iar Stanciu putea intreba pana primea un raspuns clar, ca doar era membru in comisie.
    • +7 (7 voturi)    
      La fel ca Manda, si tu aperi interesele mafiei PSD (Miercuri, 14 martie 2018, 10:47)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Sa nu crezi ca pacalesti pe cineva, esti un postac si o sluga fara constiinta, un servitor al mafiei PSD care se hraneste cu firimiturile hotilor de rang inalt, sclavule.

      Daca terminai o scoala nu mai trebuia sa te inchini la Dragnea.
  • +7 (7 voturi)    
    Punct ochit, punct lovit! (Miercuri, 14 martie 2018, 10:48)

    Spiky [utilizator]

    Ultima frază pune simplu și direct problema. Manda este un ipocrit - vezi - https://www.hotnews.ro/stiri-esential-22340113-claudiu-manda-audierea-lui-coldea-nu-vizat-prezenta-unor-politicieni-onomastici-nici-relatia-presa.htm
  • +8 (8 voturi)    
    cât mai e timp (Miercuri, 14 martie 2018, 10:53)

    Pacala54 [utilizator]

    Ar trebui ca toţi care au date reale despre faptele lui dragnea să le facă publice înainte ca slugoii lui să clocească legi care să-l spele de orice. Legea defăimării este un început care nu se ştie unde va duce. Pe de altă parte, la congres dragnea a fost deja ale preşedinte psd, nu mai este nevoie de alte alegeri. Ce vreţi mai mult?
  • +6 (6 voturi)    
    Cereti ca audierile sa fie publice! (Miercuri, 14 martie 2018, 11:11)

    Metec [utilizator]

    Am vazut cu totii filme americane cu audierea publica de catre comisiile Congresului a tot felul de granguri. Mie, unul, mi se pare o solutie foarte buna si democratica.
  • 0 (4 voturi)    
    opozitie simetrica (Miercuri, 14 martie 2018, 12:43)

    Razvan_M [utilizator]

    PSD face un pas, opozitia reactioneaza pentru a se opune. PSD face alt pas, opozitia reactioneaza. PSD face zeci de pasi, in zeci de directii, opozitia reactioneaza doar la cativa. Observa cineva o problema cu aceasta strategie?

    Indiciu: PSD dicteaza discursul si actiunile publice. Restul tarii joaca dupa cum canta PSD pentru ca suntem blocati in aceasta simetrie.
  • 0 (0 voturi)    
    Pe langa faptul ca Dragnea e un infractor (Miercuri, 14 martie 2018, 21:37)

    telox [utilizator]

    acum aflam ca a fost si un turnator nenorocit. Oare si-a turnat colegii de partid pe care acum ii plange ca sunt haituiti de "statul paralel" ?

    Ai grija Pablito ca sifonarii n-au viata usoara la parnaie.