UPDATE Deputatul PNL care a initiat proiectul pentru pensiile speciale ale alesilor locali anunta ca isi retrage semnatura la cererea conducerii, insa va vota proiectul, "din solidaritate": "Nu ma lasa sufletul sa fiu impotriva alesilor locali"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 13 martie 2018, 12:34 Actualitate | Politic


Corneliu Olar
Foto: cdep.ro
Deputatul PNL Corneliu Olar, cel care a initiat proiectul privind pensiile speciale pentru alesii locali, a anuntat marti ca isi retrage semnatura de proiect, alaturi de ceilalti colegi din PNL care au semnat, pentru a respecta decizia conducerii partidului, insa acesta va merge inainte in procedura legislativa, fiind semnat de parlamentari de la toate partidele, mai putin USR. Mai mult, Olar afirma ca atunci cand va ajunge la vot in plen, el va vota pentru acest proiect.

In plus, el s-a referit si la posibilitatea unui nou proiect privind pensiile mici din Romania.

Olar a explicat ca el a initiat proiectul la solicitarea alesilor locali din tara si a strans semnaturi de sustinere de la toate partidele, inclusiv PSD, dar cu exceptia USR, de la fosti alesi locali.

Deputatul de Alba le-a marturisit jurnalistilor ca el nu stia de decizia Biroului Executiv al PNL de a nu sustine pensii speciale.

Redam din declaratiile facute marti la parlament de Olar:

"Cred ca s-a inteles gresit si vorbea cineva de pensii speicale. Eu n-am depus un proiect cu privire la pensiile speciale, era vorba de o indemnizatie de mandat de limita de varsta. Eu am zis ca liga alesilor locali din Romania au sustinut mult si, de fapt, pe buna dreptate, ca ei au niste pensii foarte mici. Eu sa stiti ca n-am stiut decizia BEX a PNL, am depus-o (initiativa legislativa ￯ n.r.) inainte de decizie. Noi, PNL, sustinem anumite pensii speciale la militari, la magistraati, asa cum isi doreste si UE, insa, ca am depus un proiect eu in calitate de fost primar, actualmente parlamentara, l-am depus la solicitarea primarilor din Romania. Daca stiam de BEX cred ca nu depuneam in forma in care l-am depus. Sa nu se creada ca PNL nu este de acord cu majorarea pensiilor. Sunt atatea inechitati cu privire la pensionari si cred ca, atunci cand vominitia un nou proiect de pensie, vom incepe cu pensiile cele sub 1.000 si ne vom duce si la pensiile alesilor locali".

"Sa stiti cu nu m-am dus cu majorare foarte mare, m-am dus cu 0,25 (25% ￯ n.r.) din salariul minim garantat. Ar veni in jur de 400 si ceva de lei pe mandat, deci nu a fost o suma asa de mare 400 de lei, si nu mai mult de trei mandate. Deci patru ori trei ar fi, hai sa spunem, in jur de 1.300 ￯ 1.400", a continuat acesta.

"Dupa cinci mandate (un primar ale salariul de ￯ n.r.) 1.403 lei pe luna. Avand in vedere ca primarul sau alesul local lucreaza in intereseul cetateanului. Li s-au marit indemnizatiile, dar nu se ia in calcul punctul de pensie, pentru ca el nu are un salariu, el are o indemnizatie. De ce credeti dumneavostra ca un primar, dup 5-6 mandate, ia 1.403 lei? Pentru ca legea nu este corecta"

"Il retrag si PNL, toti cei care am semnat, il retragem (proiectul ￯ n.r.) si vom reveni cu un nou proiect, cand vom baga toti pensionarii cu pensii mici, in care vom incadra si alesii locali."

"Nu cred ca este o gafa si calitatea pe care o am, tinuta, pozitia si demnitatea de fost primar solidar cu alesii locali din Romania. Eu cred ca nu se vor supara primarii, pentru ca ea isi ia cursul, initiativa. Nu este retrasa in totalitate. Noi, PNL, ne-am retras.

"Eu imi retrag numai semnatura, procedura isi urmeaza cursul. Proiectul va ramane in Parlament, se va dezbate, o savedeti ca va ramane. Au votat-o mai multe partide. Am aplelat la toti fostii primari￯.

"Eu, ca persoana, voi vota pentru. Ca deputat am si eu dreptul la o obtiune personala. Chiar daca contravine (deciziei PNL ￯ n.r.), nu ma lasa sufletul sa fiu impotriva alesilor locali. Mi-am retras-o (semnatura ￯ n.r.) ca sa respect decizia BEX".

"Asta nu inseamna ca PNL nu sustine majorarea pensiilor mici, pe baza contributiilor. La primari nu se iau in calcul contributiile."

"Sa nu credeti ca parlamentarii nostri nu voteaza de multe ori si cum ii duce capul, nu numai ai PNL, si ai PSD".



















1881 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Quantum states (Marţi, 13 martie 2018, 12:42)

    Multa PSD [utilizator]

    - Sunteti de acord cu proiectul?

    - Da, in proportie de 75%.

    - Adica sunteti de acord cu 75% din prevederile lui...

    - Nu, sunt de acord cu TOATE prevederile lui insa cu doar 75% din mine.
    • +10 (10 voturi)    
      dilema deputatului USL.. (Marţi, 13 martie 2018, 12:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Cand a depus proiectul era in USL. Cand si-a retras semnatura era doar in PNL. Quantum states...
      • +2 (4 voturi)    
        Adica (Marţi, 13 martie 2018, 14:07)

        Multa PSD [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        USL, PNL si PSD sunt in quantum entanglement cum ar spune alde Caragiale. ;)
        • +1 (1 vot)    
          esti optimist (Marţi, 13 martie 2018, 16:04)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

          Ai uitat de ALDE, PMP si UDMR..
        • +1 (1 vot)    
          nope (Marţi, 13 martie 2018, 16:20)

          Zilias [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

          USL (PSD+PNL) sunt in quantum entanglement cu USR: Daca unii voteaza DA ceilalti voteaza NU si viceversa!
    • +3 (3 voturi)    
      PNL = P$D = aceeasi mizerie (Marţi, 13 martie 2018, 16:10)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Multa PSD

      Marele USL traieste !!!!!
  • +16 (16 voturi)    
    Daca... (Marţi, 13 martie 2018, 12:44)

    vioridix [utilizator]

    Daca chiar vrea sa arate ca face opozitie si nu doar blat cu PSD-ul, Orban ar trebui sa ceara excluderea acestui individ.
    • +5 (5 voturi)    
      orban nu are oo... (Marţi, 13 martie 2018, 12:58)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      PNL e urmatorul PNTCD, putem sa vorbim la trecut despre el...

      e plin de uslasi, are niste jigodii mai rele ca cele din PSD...
    • 0 (0 voturi)    
      premonitie (Marţi, 13 martie 2018, 19:21)

      ber [utilizator] i-a raspuns lui vioridix

      Pai, daca il exclude el trece la PSD!
  • +3 (3 voturi)    
    marx (Marţi, 13 martie 2018, 12:48)

    ovidiu2 [utilizator]

    Ce ar fi sa va duceti si voi la lada de gunoi a istoriei impeuna cu prietenii din PSD? Si acolo sa jefuiti tot ce va pofteste inima!
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 13 martie 2018, 12:49)

    vitan.sandu [utilizator]

    Dupa cea adunat o avere colosala din padurile Apusenilor, iata ca neispravitul asta se gandeste sa ii capatuiasca si mai si pe cei ca el! Sa nu dea Dumnezeu cel Sfant ... sa pua odata motii mana pe lancea lui HOREA, atunci sa vezi olarule ce patesti! Pentru ca azi, motii nu mai au dreptul nici la lemne de foc din padurile lor (cate au scapat de furaciune). De zeci de ani se aude latratul tau despre drepturile motilor. Numai latratul pentru ca unii nu au dupa ce bea apa. Iar tu faci proiecte cu pensiile pentru alesii locali!!!
  • +2 (2 voturi)    
    xxxxl (Marţi, 13 martie 2018, 13:03)

    vorbeste lumea [utilizator]

    asta e prost rau-rau ... nici cu ce face el pentru el nu e prea limpezit ...
  • +3 (3 voturi)    
    Unul din categoria pentru contra (Marţi, 13 martie 2018, 13:08)

    Altiro [utilizator]

    care se solidarizeaza cu cei din refrenul ".. aceeasi mizerie"..
  • +5 (5 voturi)    
    Și acest domn (Marţi, 13 martie 2018, 13:41)

    Leul in iarna [utilizator]

    mai face parte din PNL? Iată de ce nu avem un PNL în opoziție la tâlharii de la putere... Sunt mână în mână cu aceștia... Și de la început... Trădători de țară și de popor!
  • 0 (0 voturi)    
    De ce nu se transforma indemnizatia in salariu? (Marţi, 13 martie 2018, 16:19)

    jorj_bv [utilizator]

    Si merge vechimea la pensie, punctele si ce-o mai fi? Daca ti-a convenit sa lucrezi pe salariul de primar, sa se ia contributie la pensie, sanatate, impozit. Si sa iei pensie in consecinta.
    Consilierii locali oricum nu sunt incadrati pe norma intreaga, si indemnizatia de sedinte nu poate sustine o familie. Dar presedintele de consiliu judetean, primarul pot avea pensie normala.
  • +2 (2 voturi)    
    un primar ia ... (Marţi, 13 martie 2018, 16:35)

    astronaut [utilizator]

    1500 de lei sau pensie de 1000 , fiindca la baza e tractorist sau carciumar , iar ''matale''cred ca ar trebuii sa-ti cauti locul pe la psd&alde , aia sunt foarte darnici si preocupati de categoriile special de cetateni si de pensile lor !BLATISTULE !
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudatii din PNL (Marţi, 13 martie 2018, 20:28)

    Bazil [utilizator]

    Nene, esti un boulean USL.
  • 0 (0 voturi)    
    SA COPIEM ELVETIENII (Marţi, 13 martie 2018, 22:05)

    dincannes [utilizator]

    Salarii mari pentru a stimula productia, economia, comertul, adica inbogatirea tuturor oamenilor si a tarii in general.
    Pensii decente, dar cit mai egale intre ele, pentru a nu saraci tara inutil.
    Cine are un salariu mare, poate sa-si asigure si o pensie privata buna, daca doreste.
    Nu sprijiniti egoistii, interesul general primeaza.