Liviu Plesoianu despre Congresul PSD: Il sustin pe Liviu Dragnea, doar ca o confirmare oficiala nu se face asa

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2018, 18:34 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: Facebook
Deputatul PSD Liviu Plesoianu a declarat, luni, ca il sustine pe Liviu Dragnea la conducerea PSD, dar ca, din punctul lui de vedere, o confirmare oficiala a acestuia in fruntea partidului trebuie sa se manifeste "in mod democratic".

"Il sustin pe Liviu Dragnea, doar ca, din punctul meu de vedere, o confirmare oficiala nu se face asa. (...) A fost ce am simtit, nu neaparat un gest de fronda. Dar asta nu inseamna ca nu-l sustin. Daca este sa il sustin, vreau sa-l sustin asa cum se manifesta aceasta sustinere in mod democratic", a afirmat Plesoianu luni, la Parlament, intrebat in legatura cu faptul ca la Congres nu s-a ridicat in picioare pentru a-l sustine pe liderul PSD, potrivit Agerpres.

Plesoianu a adaugat ca nu este necesar in momentul acesta ca Liviu Dragnea sa fie confirmat prin vot in Congres: "Nu spun ca ar fi necesar. Din punctul meu de vedere, nu este necesar in momentul de fata. Pe mine ma intereseaza mai putin lucrurile acestea, ma intereseaza sa facem ce am zis noi ca facem in lupta cu noua securitate. Pentru mine important este un singur lucru, sa ducem pana la capat acel razboi la nivel declarativ cu noua securitate."

Potrivit deputatului PSD, toti cei care sunt "depozitari de informatii" ar trebui "sa spuna public tot ce au de spus": "Eu cred ca toti cei sunt depozitari de informatii intr-un sens sau altul (...) ar trebui sa spuna public tot ce au de spus, indiferent de cine este vorba. Este un mesaj pentru absolut toti, inclusiv pentru fosti lideri de partid, cum e domnul Victor Ponta."

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a cerut sambata delegatilor participanti la Congresul extraordinar al partidului o confirmare verbala pentru functia pe care o ocupa.

La finalul unui discurs de peste o ora, Dragnea i-a intrebat pe delegatii PSD: "Vreti sa continuam? Aveti curaj? Aveti curaj sa rezistati la ceea ce se va intampla in continuare? Nu aveti ezitari? Vreti sa mergem impreuna? Si pun o ultima intrebare - unii mi-au zis sa nu o pun, altii mi-au zis sa o pun. Pana la urma suntem intre noi: Vreti sa mai fiu in continuare presedintele vostru?".

Au urmat aplauze prelungite din partea celor peste 4.000 de delegati. "Atunci, asa va fi. Si sa nu va indoiti niciodata!", a spus Dragnea in aplauzele celor prezenti in sala.


Citeste mai multe despre   


















2109 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    traducere (Luni, 12 martie 2018, 18:48)

    Adran [utilizator]

    "pe fata spun ca-l sustin dar vreau vot democratic, pe ascuns, ca sa pot sa-i infig cutitul fara sa stie si fara consecinte". O haita de lasi sunteti toti si asa ati ajuns in halul in care ati ajuns.
    • +1 (3 voturi)    
      Plesoianu, spinare de cauciuc, (Luni, 12 martie 2018, 19:02)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Adran

      se indoaie dupa cum bate vantul.
  • +9 (13 voturi)    
    normal (Luni, 12 martie 2018, 18:49)

    cristi_an [utilizator]

    intai iti pui bavetzica si treci in genunchi in spatele infractorului Dragnev
  • +1 (3 voturi)    
    era un banc pe vremea lui Ceașcă: (Luni, 12 martie 2018, 19:25)

    Whatsupdoc [utilizator]

    “n-am mai putut și m-am pi..at pe el! chiar așa? ei, nu chiar așa, am uitat sa ma deschei la șliț..”
  • +1 (3 voturi)    
    Hai la lupta cea mare Plesoianule,da ai ramas..... (Luni, 12 martie 2018, 19:39)

    Plagarus [utilizator]

    ... pe dinafara cu functiile si ramai doar cu play backul din baie
  • +1 (3 voturi)    
    Baiatu asta iubitor de URSS (Luni, 12 martie 2018, 19:42)

    un domn [utilizator]

    Este pe zi ce trece tot mai abscons
  • +1 (3 voturi)    
    wow (Luni, 12 martie 2018, 19:46)

    loveparade [utilizator]

    esti un exemplu de curaj si verticalitate(ma rog, rupta la mijloc).
    daca am avea mai multi ca tine, am fi...la gunoi.

    PS esti super amuzant, "frondistule"!
  • 0 (2 voturi)    
    ati vazut? (Luni, 12 martie 2018, 19:59)

    anion [utilizator]

    i-a luat castronul de boabe si lingaul cere sa-l primeasca din nou.
  • 0 (2 voturi)    
    mda, asa e ... (Luni, 12 martie 2018, 20:18)

    exilatul [utilizator]

    "noua securitate"!!!...dar ce ne facem cu "noua clasa de escroci parveniti" ( de 26 de ani la putere ) care a inlocuit vechea clasa de activisti pcr????...hai sictir!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Asa rusnacule, (Luni, 12 martie 2018, 20:20)

    Bazil [utilizator]

    revino-ti. Esti mai credibil in rolul de sluga.
  • 0 (2 voturi)    
    Hai mai Liviule (Luni, 12 martie 2018, 20:22)

    Teo3000 [utilizator]

    Hai mai Liviule, fii barbat, nu mai face pe fecioara!
    Liviu Dragnea doar urmeaza modelul tau preferat, VVP.
    Nu ii poti pretinde sa urmeze si modelul rus si pe cel democratic european in acelasi timp.
  • +1 (3 voturi)    
    Interpretare: " Doar nu va inchipuiti ca (Luni, 12 martie 2018, 20:41)

    scaraotchi [utilizator]

    ma voi intoarce la salariul de 700 lei/luna...! Mai bine inchid ochii si dau putin cu limba, doar n-o fi asa de amar precum se spune...!"
  • +1 (3 voturi)    
    maimutoi (Luni, 12 martie 2018, 23:07)

    Arkantas [utilizator]

    Parca conteaza sustinerea unui "neica nimeni " in partid ... sa vb. si el ca sa nu adoarma ca de barbierit si tuns nu stie...
  • 0 (0 voturi)    
    luptatorul plin de devotament (Marţi, 13 martie 2018, 12:32)

    Dizidentul [utilizator]

    -din corespondenta cu Trump ce a mai ramas?
    -din scrisoarea la EU cu plingeri impotriva lui Timmermans ce raspuns ai primit.
    -faptul ca ai condamnat congresul si dupa citeva ore pantofii lui Dragnea au fost lustruiti si pe talpa de domnia ta arata ca:1-nu ai caracter si 2-ai foarte mare frica de scaunul de sub cur.
    in alta ordine de idei pune mina pe sapun si spala-te sa arati ca un adevarat reprezentant al poporului.