​​SONDAJ Cum vedeti propunerea PNL, Iohannis-presedinte si Orban-premier, pentru alegerile din 2019?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2018, 11:20 Actualitate | Politic


Sondaj candidati PNL la alegerille din 2019
Foto: Hotnews
Klaus Iohannis va fi candidatul sustinut de PNL pentru presedintia Romaniei, iar liderul partidului, Ludovic Orban, este propunerea pentru functia de premier la alegerile din 2019, dupa cum a votat Consiliul National al PNL duminica.
 
  • Sondaj HotNews.ro: Cum vedeti propunerea PNL, cu Iohannis si Orban cap de afis la alegerile de anul viitor?






Citeste mai multe despre   


















7698 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Da si nu (Luni, 12 martie 2018, 12:44)

    micul_licurici [utilizator]

    Iohannis - OK
    Orban - NOT OK
    • +4 (4 voturi)    
      hmm (Luni, 12 martie 2018, 14:54)

      Andrei453530 [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      a mai fost un cuplu: Iohannis - Predoiu, inainte de alegeri. Mai stie cineva ceva de Predoiu?
      PNL a mai pus pe afise pe cineva care a zis ca n-a fost consultat: Ciolos.

      De remarcat ca Iohannis era la ski in timpul acestei decizii...
      • +1 (1 vot)    
        Și care-i problema ? (Luni, 12 martie 2018, 16:00)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Andrei453530

        Și eu țin cu Dinamo și nu le-am cerut părerea ălora de la Dinamo...
  • +3 (15 voturi)    
    Aste sunt criterii? (Luni, 12 martie 2018, 12:44)

    delavrancea [utilizator]

    Nu-l puneti pe Orban sa se agate de Johannis.Presedintele are inca o pozitie stabila.
    Schimbati-l pe Orban.Cautati un apolitic care sa vrea postul de premier.Altfel va vor face praf psd.
  • +3 (17 voturi)    
    Opinia mea (Luni, 12 martie 2018, 13:08)

    excelsior2016 [utilizator]

    Iohannis Presedinte, Ciolos sau Kovesi premier. Altfel nu am ce cauta la vot. Data viitoare.
    • +11 (11 voturi)    
      Kovesi??? (Luni, 12 martie 2018, 14:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui excelsior2016

      Kovesi e buna la parchet si la DNA. Premierul ar trebui sa fie cineva cu experienta in administratie la nivel in alt. Cum ar fi Ciolos, spre exemplu, fost comisar european pe agricultura.
      • +1 (1 vot)    
        Kovesi (Marţi, 13 martie 2018, 9:44)

        AdrianRO [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        1. E la ultimul ei mandat.
        2. Administreaza DNA, ar fi perfecta pentru blocarea legilor proaste si pentru a tine in frau parlamentul si guvernul cand acestea o iau pe aratura.
        3. Liderii occidentali o apreciaza

        Ar fi foarte capabila.
        • +1 (1 vot)    
          prietene, hai sa-ti zic ceva (Marţi, 13 martie 2018, 13:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianRO

          Democratia nu functioneaza decit pe termen foarte scurt cu un presedinte care sa apere tara de parlament. Daca vrem o tara democratica, tre sa iesim la vot si la parlamentare, astfel incit presedintele si parlamentul sa conlucreze spre binele tarii, nu ca presedintele sa ne apere de toti nicolicii si ciordachii care voteaza saptaminal cite o lege de incalecare a justitiei.

          De aici tre sa plecam.

          Iar Kovesi... nu zic ca n-ar face fata functiei pin la urma, dar guvenrarea inseamna mai mult decit stat cu vargutsa de paza sa nu fure unul sau altul.
    • +9 (9 voturi)    
      "Nu am ce cauta la vot" (Luni, 12 martie 2018, 14:47)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui excelsior2016

      Sunt de acord cu Dvs. dar absenta la vot poate insemna : Johannis presedinte (sa speram) si Dragnea PM... totul prin absenta de la vot pt. ca Floricica Dansatoarea nu are asemenea complexe...
    • +9 (9 voturi)    
      gresit! (Luni, 12 martie 2018, 15:04)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui excelsior2016

      daca nu vii la vot o sa iasa fix PSD. Asa a fost si in decembrie, n-a iesit lumea la vot si uite unde suntem! "Data viitoare" nu exista...
    • +1 (1 vot)    
      ce categoric esti (Luni, 12 martie 2018, 20:26)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui excelsior2016

      ca un psdist care redistribuie voturilor neprezentilor propriului partid. sa nu vi la vot sa stai acasa si sa postezi pe hn ca daca nu vine dalai lama la guvern nu votezi. bravo asa predica si gadea la a3.
  • +6 (12 voturi)    
    Nu, (Luni, 12 martie 2018, 13:20)

    indrea [utilizator]

    PNL nu mai e credibil, e vremea unor partide noi, cu oameni tineri şi competenţi. Eu i-aş pune să dea concurs de competenţă pe cei care vor să administreze ţara, că politica la noi nu are conotaţii onorabile. CONCURS!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Si cine sa fie juriul? (Luni, 12 martie 2018, 14:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui indrea

      Concurs sa fie, dar cine sa faca parte din juriu?
      • +2 (2 voturi)    
        jururiul trebuie format din oameni competenți: (Luni, 12 martie 2018, 18:21)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Draqnea, Nicolicea, Serbănică, Ciordache, Tudorică...
        • +1 (1 vot)    
          vezi, aici e buba (Marţi, 13 martie 2018, 13:01)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nick24

          Juriul, in democratie, e poporul care voteaza. Si din pacate in 2016 in juriu au fost majoritari fanii ciumei rosii.
    • +4 (4 voturi)    
      cine, unde, cand si cum (Luni, 12 martie 2018, 14:35)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui indrea

      nu exista asa ceva. uite un exemplu: primarul de la Ciugud. om competent, laudat de multi, dat afara din PSD si el tot acolo vrea. parca PSD-ul era doar o adunatura de infractori.
      oameni tineri si competenti. cu studii la noile universitati de "elita". sigur vom avea succesuri multe.
  • -6 (10 voturi)    
    ?? (Luni, 12 martie 2018, 14:07)

    nash pandelica [utilizator]

    sucks.
  • +7 (9 voturi)    
    "Opozita are nevoie de mai mult" !!!!!!!!!!!!!! (Luni, 12 martie 2018, 14:57)

    fdaniel [utilizator]

    Sa inteleg ca 45% din respondenti asteapta din partea celebrei opozitii o combinatie de genul "Mahatma Gandhi Presedinte si Churchill PM" ...
    In categoria asta sunt multe posibilitati:
    - Duhul sfant si Isus PM
    - Harap alb si Schreck PM
    - Johnny Bravo si Praslea cel voinic PM

    samd, scl, sa ....
    Nu-mi dau seama, in aceste conditii, cine are mai mari probleme cu IQ-ul: votatorii de turma ai PSD sau lumea fina a 'telectualitatii cu prințipuri.
  • +5 (5 voturi)    
    Tema sondajului e incorect enunțată (Luni, 12 martie 2018, 15:10)

    Tescovin [utilizator]

    În 2019 sunt doar alegeri prezidențiale. Nici Orban nici altcineva nu va fi propus prim-ministru în 2019. Desigur, dacă PSD nu are alte planuri cu guvernele sale...

    În chestiune: a anunța cu atât timp înainte numele unui posibil premier de către un partid poate fi contra-productiv, pentru că toate tunurile vor fi ațintite pe acesta din vreme. La fel de bine poate fi și o tactică câștigătoare, dacă adevăratul nume de candidat va fi anunțat mult mai târziu, după ce Orban doar creează diversiunea.

    Puțin pe lângă subiect: ar fi, în mod cert, singurul caz din istorie ca două țări vecine să aibă premieri care poartă același nume :)))
    • +2 (2 voturi)    
      cam multe teme incorecte in sondajele hn (Luni, 12 martie 2018, 20:29)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      si variante de raspuns de genul planton 1 si 3 ocupat.
  • +2 (4 voturi)    
    Trebuie o schimbare majoră în PNL! (Luni, 12 martie 2018, 16:04)

    andrejk [utilizator]

    Din păcate, PNL încearcă să fure startul, încercând o alipire disperată de imaginea lui Iohannis (în lipsa unor lideri credibili ai PNL)! Se pare că nu au căzut încă suficient de jos, pentru a începe o reconstrucție adevărată a acestui partid.

    Ar fi cazul să lase orgoliile personale sau interesele meschine de grup și să se alăture unei opoziții unite, pentru a avea vreo șansă în a învinge PSD. Fără unirea eforturilor, șterge PSD pe jos cu toți!

    Personal, aș prefera varianta Iohannis Președinte și un guvern de centru-dreapta condus de Cioloș, în care PNL să aibă vreo 4-5 portofolii, alături de USR și P100 (+ sprijinul parlamentar al UDMR și al PMP, dacă cel din urmă mai "prinde" Parlamentul).
  • -5 (11 voturi)    
    eu nu-l mai votez (Luni, 12 martie 2018, 16:20)

    Cata79 [utilizator]

    pe prostul ala de iohanis inca o data;
    nici la glezna nu-i ajunge lui Basescu
    • +4 (4 voturi)    
      Probabil (Luni, 12 martie 2018, 17:30)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

      confundati votul pt. Presedintele Romaniei cu ceva vot de la "Romanii au talent" sectia circ, panarama si entertainment.
  • +1 (3 voturi)    
    Bravo PNL, ca la Primarie ! (Luni, 12 martie 2018, 16:54)

    vigni [utilizator]

    Abia astept sa vad cum schimba ca la Primarie Patru candidati

    Fiti oameni obiectivi si apreciati ca PNL e departe de guvernare.

    Bine spune cineva mai sus: CONCURS pentru functiile de ministrii, prim ministru si criterii profesionale de depunere candidaturi la alegerile prin vot

    Dar nu cred ca vrea Romania asta, vrea politica strazii ... strada neasfaltata nu autostrada !
  • -1 (3 voturi)    
    Cum sa i vedem (Luni, 12 martie 2018, 16:59)

    Javrelor [utilizator]

    Pe PNL-isti? ii vedem niște ciorditori. Ce întrebare;))))))))) e fff simplu, niște hoți de rang înalt.
  • -2 (2 voturi)    
    Doar o singura solutie : (Luni, 12 martie 2018, 19:05)

    sareta [utilizator]

    ...Orban Presedinte ,Johannis la ski si Basescu Prim Ministru.
  • -1 (1 vot)    
    niciunul (Marţi, 13 martie 2018, 10:02)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...nu sunt potriviti pentru a tine Romania in echilibrul cerut de cetateni si UE..