Liviu Dragnea: Atacul asupra propriei tari este o insulta la adresa tuturor romanilor si trebuie sa inceteze / Vom proteja suveranitatea Romaniei prin legi explicite

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2018, 13:36 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Captura Facebook
Suveranitatea Romaniei va fi protejata de legi explicite, dezbatute si votate in Parlament, a declarat sambata presedintele PSD, Liviu Dragnea, la Congresul extraordinar al partidului, subliniind ca atacul impotriva propriei tari reprezinta o insulta la adresa tuturor romanilor, transmite Agerpres.

"Romania este un stat suveran, asa scrie in Constitutie, si as vrea sa nu uitam niciodata. In schimb, atunci cand oameni politici, sefi de institutii, oameni cunoscuti ai societatii isi saboteaza cu buna stiinta tara, prin declaratii antiromanesti, prin actiuni servile, indreptate impotriva intereselor noastre nationale si globale, in aceste situatii pierdem suveranitatea, pierdem independenta, pierdem demnitatea, pierdem respectul si nu castigam nimic in schimb", a spus presedintele Camerei Deputatilor.

Potrivit acestuia, defaimarea propriei tari prin minciuna este o fapta foarte grava, care expune Romania la multe riscuri si sanctiuni, la intarzieri si la pierderea unor avantaje.

"Atacul asupra propriei tari este o insulta la adresa tuturor romanilor si trebuie sa inceteze. Suveranitatea Romaniei este mai pretioasa decat orice lupta pentru putere, decat orice mic interes local si de aceea este nevoie sa o protejam, si o vom proteja prin legi explicite, dezbatute si votate in Parlament. Cu respect fata de statele occidentale, care au contribuit si contribuie la modernizarea noastra (...), afirm ca desenul suveranitatii noastre nationale trebuie facut in Romania si nu in afara tarii. Noi, ca natie, vom fi respectati daca nu vom confunda bunele relatii cu servilismul, si nu vreau sa facem asta", a mai spus liderul PSD.



















2066 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Don Dragnea (Sâmbătă, 10 martie 2018, 13:39)

    levierul [utilizator]

    Romania ta nu este Romania mea. Pe scurt, in Romania mea tu esti un infractor care trebuie sa stea in inchisoare.in Romania ta, esti Ceausescu
    • +8 (10 voturi)    
      Mda uite cine vorbeste (Sâmbătă, 10 martie 2018, 15:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      S-a gasit tradatorul asta sa vorbeasca de protejarea Romaniei cand o scufunda pe zi ce trece si mai face si blat pe la spate cu UDMR.

      Dar, macar da bine la TV si zombi il aplauda. Tara lui Papura-Voda, asta am ajuns.
  • +10 (16 voturi)    
    Libertatea de exprimare e cruciala. JOS PSD (Sâmbătă, 10 martie 2018, 13:45)

    Boham [utilizator]

    sa spui ca PSD e un partid de HOTI si de PENALI nu e 'un atac asupra Romaniei' cum delireaza Dragnea...ci un adevar evident
  • +4 (8 voturi)    
    datul in vileag a hotilor inseamna patriotism !! (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:03)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta sa intelegeti si voi , agenti rusi !
  • +6 (8 voturi)    
    Sa profitam de ultimele momente de (Sâmbătă, 10 martie 2018, 14:08)

    scaraotchi [utilizator]

    libertate care ne-au mai ramas si sa schimbam legile distributiei de filme...!

    Filmele de sorginte orientala si cele care fac referire la sultani, maharajahi , Marete Capetenii si chiar cele documentare care fac referire la Regele Animalelor, sa fie considerate desuete si sa fie luate in deradere cu fiecare prilej...!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e (Sâmbătă, 10 martie 2018, 16:11)

    Tony_K [utilizator]

    Revine politica “pumnului in gura” daca nu esti cu comunistii ! Si tara doarme si o sa doarma! Noapte buna popor de idioti!
  • 0 (0 voturi)    
    altu' (Sâmbătă, 10 martie 2018, 17:32)

    iodixit [utilizator]

    care vrea o democratie de tip romaneasca. parca tot in partidul infractorului am auzit asta, de la iliescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pregatiti-va ca urmeaza cenzura (Sâmbătă, 10 martie 2018, 17:32)

    kokos [utilizator]

    si puscaria pt. cei care critica regimul!Daca nu dam de pamant cu pesedistii cat mai curand n-o sa mai avem ce face dupa ce se vor acoperi cu niste legi facute special pentru ei.