Copiii a doi baroni locali PSD, numiti secretari de stat de premierul Viorica Dancila

de Red. Politic     HotNews.ro
Vineri, 9 martie 2018, 9:57 Actualitate | Politic


Dumitru Buzatu (PSD)
Foto: Agerpres
Premierul Viorica Dancila i-a numit in functii de secretari de stat pe fiul lui Dumitru Buzatu (seful PSD Vaslui) si pe fiul lui Ioan Munteanu (unul dintre liderii PSD Neamt), potrivit unor decizii publicate pe 7 martie in Monitorul Oficial.

Astfel, Tudor Buzatu a fost numit secretar de stat in aparatul de lucru al Anei Birchall, vicepremier responsabil de parteneriatele strategice. Ana Birchall a fost aleasa deputat de Vaslui, judet in care PSD e condus de tatal Dumitru Buzatu.

Remus Munteanu, fiul lui Ioan Munteanu, a fost numit secretar de stat in Ministerul Tineretului si Sportului. Ioan Munteanu, important lider al PSD din judetul Neamt si fost sef de grup in Camera Deputatilor, a demisionat in ianuarie din Parlament, invocand "motive de sanatate". In mai 2017, DNA a demarat actiunea penala fata de Ioan Muntean si l-au pus sub control judiciar pentru 60 de zile, acesta fiind acuzat ca a luat 400.000 de euro pentru a interveni la o companie de stat, cu scopul ca aceasta sa-si plateasca datoriile catre o firma privata.

Cele doua numiri s-au produs cu trei zile inaintea congresului PSD de sambata, 10 martie.



















13706 vizualizari

  • +51 (51 voturi)    
    Mandru ca sunt (Vineri, 9 martie 2018, 10:04)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    fiu de baron local.
    • +14 (14 voturi)    
      Foarte bine (Vineri, 9 martie 2018, 12:55)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Prin anii 90-2005 circula idea asta printre naivi ca mai trebuie asteptat doar sa moara ultimii comunisti ca sa inceapa reforma adevarata in tara.

      Daca cineva inca mai crede ca fara proteste si implicare activa se va imbunatatii ceva, ar trebui sa isi faca un control de urgenta.
      Pana atunci avem 3.5-4 mil care vor vota cu PSD indiferent ce se intampla, si 1 mil care mai au speranta de schimbare, dar nu vor aduna niciodata mai mult de 25% voturi pentru ca restul cu drept de vot sunt conectati la aparat si asteapta viata de apoi sau un miracol de la Dumnezeu.

      Imi pastrez opinia ca singura solutie e o descentralizare adevarata a tarii (greu de crezut dar cine stie) si inceput cu mentalitatea si oamenii potriviti intr-una /doua regiuni de la (aproape) 0.
      • -2 (6 voturi)    
        pe cine sa puna? (Vineri, 9 martie 2018, 15:10)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        Hai sa fim seriosi.. Ce om normal la cap ar accepta sa fie numit secretar de stat in guvernul condus de Viorica Vasilica?
        Chiar daca printr-o minune s-ar gasi un fraier cu CV de potential secretar de stat, cate zile ar trece pana i se cere sa semneze o hartie care il transforma in infractor?
        Deci e o alegere cat se poate de normala.
        • 0 (0 voturi)    
          Voi astia de munciti,nu uitați să plătiți impozite (Duminică, 11 martie 2018, 18:29)

          IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Pentru că acești fii de politicieni din ele trăiesc bine și se distrează, din nimic altceva.
          Declarați-va toate veniturile, cereți salarii mai mari neaparat pe cartea de muncă, ca să aveți șanse la un credit pe 50 ani pentru un apartament la periferia orașului unde acești copii primesc vile in centru.
          Și nu vă gândiți să vă faceți singuri dreptate, nu meritați o viață mai bună.
      • +3 (3 voturi)    
        singura solutie.. (Vineri, 9 martie 2018, 21:15)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

        este ...popularea romaniei cu ...un alt popor....
        • 0 (0 voturi)    
          relax (Sâmbătă, 10 martie 2018, 11:30)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          asta se face la nivel european deja; atata doar ca poporul ales sa populeze zona este mult inferior celor actuale
    • +13 (13 voturi)    
      Cleptocratie ereditara (Vineri, 9 martie 2018, 13:10)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Asta este proiectul de tara P$D
  • +42 (42 voturi)    
    dragnea e diabolic (Vineri, 9 martie 2018, 10:06)

    loveparade [utilizator]

    si il dore fix in p ca ne duce cu viteza catre un sistem fanariot sau medieval
    • -2 (2 voturi)    
      foarte bine face.. (Vineri, 9 martie 2018, 21:16)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      e normal sa profiti de imbecili..mai ales cind sunt majoritari...
  • +44 (44 voturi)    
    E...probabil (Vineri, 9 martie 2018, 10:09)

    nginx [utilizator]

    copilasii sunt niste genii...
    • +12 (12 voturi)    
      mediocritatea atrage mediocritate (Vineri, 9 martie 2018, 11:21)

      T-Ora [utilizator] i-a raspuns lui nginx

      E un lucru cunoscut ca o mediocritate se inconjoara de mediocritati. Cum ar putea o habarnista ca Viorica Dancila sa promoveze oameni capabili? De altfel, mi se pare imposibil ca un om competent si cu coloana vertebrala sa accepte sa faca parte din anturajul acestei ignorante care de-abia ingaima o fraza.
      Cu toate astea marturisesc ca numirile unor asemenea nulitati in asemenea functii de raspundere depasesc orice limita, Mi se pare ca oamenii astia ( Dancila, dragnea si slujbasii) si-au pierdut complet simtul ratiunii, nu-si dau seama ca vor ramane in istorie ca fiind rusinea tarii. O si vad pe madame Dancila intr-un viitor manual langa poza unui pavian cu mantie, prezentata ca autoare a unui nou cuvant: imunoglobina!
  • +44 (44 voturi)    
    a (Vineri, 9 martie 2018, 10:10)

    adrian67 [utilizator]

    Votati PSD in continuare. Stati acasa in ziua votului. Nu cred ca exista beizadea PSD-ista care sa nu fie angajata la stat pe salarii grase de tot.
    • +6 (6 voturi)    
      Si odata angajata (Vineri, 9 martie 2018, 13:46)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      .. sa se imbuibe, adica sa NE fure pe toti. De aia au vrut la guvernare. Ca sa fure. Pentru ca pot!
  • +47 (47 voturi)    
    aceleasi competente (Vineri, 9 martie 2018, 10:22)

    T-Ora [utilizator]

    Ambele beizadele au aceleasi competente ca tanti Dancila de Videle, taman buni de secretari de stat: unul a facut sociologie, altul nici nu stiu daca are liceul, e un fost fotbalist de mana a 5-a.
    Ce sa faci, cine seamana se aduna.
    A cui e vina? A prostimii care voteaza in prostie.
    • +46 (46 voturi)    
      Va e clar cum vrea sa guverneze P$D ??? (Vineri, 9 martie 2018, 10:44)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      Cleptocratie ereditara !!!!!
    • +31 (31 voturi)    
      era unu care zicea sa ii platim sa plece (Vineri, 9 martie 2018, 10:46)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      pai au urmasi mai infometati ca ei
  • +28 (28 voturi)    
    pai da, (Vineri, 9 martie 2018, 10:22)

    nesuferitu [utilizator]

    astfel cei doi nu mai ''pun botul'' sa-si traga vreo functie.
  • +35 (35 voturi)    
    Ia uite domnule... (Vineri, 9 martie 2018, 10:24)

    Azra [utilizator]

    Clostele incep sa scoata pui!
  • +19 (19 voturi)    
    Ia uite domnule... (Vineri, 9 martie 2018, 10:24)

    Azra [utilizator]

    Clostele incep sa scoata pui!
  • +32 (32 voturi)    
    psd evoluat (Vineri, 9 martie 2018, 10:24)

    decretelu [utilizator]

    pana acum trebuia sa fii cercetat / inculpat / condamnat. acum facem un pas inainte: macar sa fii ruda cu unul...
    si pentru ca totul trebuie sa poarte un nume, le vom spune "criterii de performanta obligatorii" sau "meritocratia rudelor si rolul nepotului in societate". cercetatorii britanici deja sunt mobilizati pentru aprofundarea subiectului
  • +34 (34 voturi)    
    conform (Vineri, 9 martie 2018, 10:28)

    andrei1232000 [utilizator]

    pricipiului "Care mai aveti vreun copil acasa sa-l facem secretar de stat, deputat, eurodeputat, etc.". Dragnea are mana buna, a promovat si familia Cosma si acum cica procurorii sunt de vina ca au furat.
  • +33 (33 voturi)    
    Coruptie politica (Vineri, 9 martie 2018, 10:29)

    DrIon [utilizator]

    Biata Romanie!
    • +6 (6 voturi)    
      De ce ? (Vineri, 9 martie 2018, 11:40)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      ... " fiecare popor are conducatorii pe care ii merita "
      ...zicala americana .
  • +26 (26 voturi)    
    La familia PSD! (Vineri, 9 martie 2018, 10:55)

    trem [utilizator]

    Pai voi credeati ca e pe competentze...nope. E pe legaturi, pe rudenie, pe slugareala. Pai in cine sa ai mai mare incredere ca nu te tradeaza decat in copii tai. Astia vor face tot timpul ce le spune tata caci asta e calea lor sigura spre o cariera rapida.

    Copii vin si cu tupeu la pachet...nu uitati!!!Uitati-va la Andreea & Vlad Cosma, la celebrul 'Tudy mana incordata', Elena Basescu si la alti copii de politicieni - vechi si noi.
  • +23 (23 voturi)    
    si prostii care i-au votat? (Vineri, 9 martie 2018, 11:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu au si ei loc in paradisul PSDist?
  • +1 (11 voturi)    
    sa nu votati (Vineri, 9 martie 2018, 11:29)

    cristi_an [utilizator]

    hipsteri obositi, sa stati acasa si sa nu votati ca pe voi nu va reprezinta nici-un candidat
    • +1 (3 voturi)    
      Hai, lasati-o... (Vineri, 9 martie 2018, 18:45)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      ... e obosita asta cu hipsterii...
      Cam cati hipsteri credeti ca are Romania? Ati descoperit secretul, de-aia a castigat PSD, ca n-au votat alea cinci milioane de hipsteri...
      Ma mir ca nu deranjeaza pe mai nimeni ridicolul si absurdul situatiei - lumea crede in acelasi timp atat ca proverbialul hipster nu voteaza, cat si faptul ca acelasi hipster petrece zeci sau sute de ore protestand in strada. Nimic contradictoriu aici, nu?
      Toti cei din generatia copiilor mei care ar corespunde cat de cat notiunii de hipsteri au si votat, au fost si la proteste si-si mai conving si din neamuri si prieteni macar sa voteze, daca nu sa protesteze...
      Asta e alta poveste din seria celor cu acarul Paun - trebuie neaparat sa gasim pe cineva pe care sa dam vina.
  • +4 (6 voturi)    
    intrebare (Vineri, 9 martie 2018, 12:03)

    cosminbut [utilizator]

    credeti ca baietii astia au stat acasa in ziua votului ???
  • +9 (13 voturi)    
    va ofticati degeaba (Vineri, 9 martie 2018, 12:07)

    levierul [utilizator]

    PSD reprezinta in mare parte structura societatii romanesti. Angajarea pe pile, obedienta fata de superior, venerarea liderului suprem. Procentul lor de 35-40% reprezinta direct partea din societatea romaneasca pentru care aceste procese sunt normalitatea zilnica. Ce nu a aflat inca PSD-ul este ca Romania s-a maritat cu UE si cu NATO. Draga PSD, Romania nu mai este a ta. Vremea ta a apus. Daca ai avea putin bun simt, ai spune asta electoratului tau si nu ai incerca sa pui bete in roate noi sale relatii.
  • +15 (15 voturi)    
    Tanti Vasilica Docila, (Vineri, 9 martie 2018, 12:22)

    Rescator [utilizator]

    Hai sa traiesti sa-ti faci casa la Ploiesti,cu fata spre
    Bucuresti.Nesimtirea si lacomia voastra termitelor
    bolsevico-pesediste este de o dimensiune cosmica.
    Dispareti dracu' in Siberia!
  • +9 (9 voturi)    
    Ce se intâmplă (Vineri, 9 martie 2018, 13:45)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. de mai bine de un an este INCREDIBIL si oripileaza. O guvernare mai incompetenta, mai ticăloasă și mai dezastruoasa nu a mai existat. Dacă aceasta banda de hoti si complicii lor nu va fi oprita, nu vom reveni niciodata la normal. Aceste doua gunoaie din Buzau sunt din cei care isi urca progeniturile si clienteal in copac, pentru ca singurul scop al P$D+ALDE (UDMR inclus) e sa se imbuibe si sa omoare Justitia. La altceva, oricum, nu se pricep.
  • +6 (6 voturi)    
    PCR (Vineri, 9 martie 2018, 14:44)

    greenforest [utilizator]

    Asa era si pe alte vremuri.

    Celor mai tineri le amintesc o alta interpretare al acronimului Partidul Comunist Roman (PCR) - Pile Cunostinte si Relatii.

    De ce cred ca este foarte nociv:
    - Nu conteaza calitatea, cunostintele pentru a efectua acel job. Sunt mari sanse ca persoana respectiva sa nu fie in stare sa fie la nivelul cerut.
    - Un om angajat prin concurs nu va fi dispus sa faca compromisuri, sa execute ce i se spune.
    - un om angajat pe pile va executa ce ii va spune cel care l-a impins la acel job, indiferent de consecinte.

    Oricum aceste numiri de rude peste tot, nu este altceva decat o manifestare similara cu Mafia. In cine sa mai multa incredere, decat in membrii familei?
    Sefii Mafiei, nu au o familie, de sange, foarte mare, dar pentru a se putea extinde au extins ideea si ca atare primeau membri fara legaturi de sange, dar au un ritual de primire in familie. Pentru sudarea relatiei se mai practica sa fie nasi de casatorie, nasi de botez.

    O sa vedeti si in politica romaneasca destul de multe expemple de acest fel. Cand o sa vedeti ca un politician merge sa fie nas la un altul cu rang mai mic, sa stiti ca asta e motivul.

    In lumea normala nasii se aleg din cadrul familiei sau dintre prieteni.

    Numa bine
    • +1 (1 vot)    
      evident (Sâmbătă, 10 martie 2018, 11:35)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui greenforest

      ce uiti sa spui e ca NICIODATA in istoria acestui popor valorile n-au fost agreate; nici de lideri si nici de multime