Dragnea reactioneaza râzând la sondajul IMAS prezentat de USR: Eu cred ca PSD este deja la sub 10%

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 8 martie 2018, 16:56 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
​Liderul PSD Liviu Dragnea a ras atunci cand a fost intrebat, joi, despre sondajul de opinie IMAS, prezentat de cei de la USR, care arata ca in luna februarie PSD a coborat sub scorul PNL, si a raspuns ironic: "Cred ca PSD este deja la sub 10%, PNL creste precum Greuceanu".

"Eu cred ca PSD este deja ;a sub 10 si pnl peste 50%, creste precum Greuceanu. Apare cu doua zile inainte de congres un sondaj…" a spus Dragnea, intrebat despre sondaj.

Atunci cand a fost intrebat despre faptul ca el are un scor foarte mic la nivelul de incredere, Dragnea a raspuns: "Asa ni s-a spus si inainte de alegerile din 2016."

USR a publicat joi un sondaj lunar IMAS care arata ca, in luna februarie, PNL a depasit in procente PSD, pentru prima data dupa alegerile din decembrie 2016. Potrivit sondajului, efectuat telefonic, avand marja de eroare de +/- 3,1%, PNL are 29,4%, fata de 28,6% ale PSD.

USR se plaseaza la aproximativ acelasi nivel ca in luna ianuarie, in crestere fata de decembrie 2016 - 11,2%.



















3674 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    si eu cred la fel ca Dragnea (Joi, 8 martie 2018, 17:12)

    Cosmin-cel-Mare [utilizator]

    A inceput Dragnea sa fie sincer
    • +2 (6 voturi)    
      nu are de ce sa tremure (Joi, 8 martie 2018, 18:02)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Peste 5 ani tot PSD va fi votat ! Hahahaha !
    • 0 (2 voturi)    
      Rade, dar nu e rade rasul lui.... (Joi, 8 martie 2018, 20:21)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin-cel-Mare

      Iar la Dragnea, totul este exact pe dos decat zice. Daca zice ca nu crede in sondaj, inseamna ca de fapt e foarte ingrijorat. Iar rasul intareste aceasta supozitie !!!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Rasul lui Dracnea seamana leit (Joi, 8 martie 2018, 17:14)

    scaraotchi [utilizator]

    cu rasul lui Omar Sharif intr-un film mai vechi si bun. Cu ocazia asta am avut si o "revelatie'' ref si la sistemul de securitate al comorii cumane de la Gratia:

    "... Meno Sebastiano Argenti..." !

    "Gotcha..., fraiere!''
    • +2 (2 voturi)    
      Lawrence al Arabiei ! (Vineri, 9 martie 2018, 0:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Ranjetul lui Dinti de Grebla seamana intr-adevar cu rasul de linx al lui Omar din film !

      PS. Doar ca Omar Sharif in filmul acela facea reclama mascata la pasta de dinti !
      • +2 (2 voturi)    
        Pai si Daddy, face reclama la perie (Vineri, 9 martie 2018, 6:38)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        si cosmeticale pentru tesalat si procedeaza asa pentru a ne distrage atentia de la banetul bine ascuns.
        Doar ca nu mai suntem atat de fraieri si intre timp i-am aflat...combinatia...!
  • +6 (10 voturi)    
    Asa... si? (Joi, 8 martie 2018, 17:16)

    Radu-Mihai [utilizator]

    In loc sa ma incurajeze sondajele astea nu imi lasa nicio urma de speranta ca pe undeva, in final, va fi bine.
    Creste PNL...
    E ca si cum ai avea de ales intre doua pastile de cianura, una rosie si una albastra...
  • +2 (6 voturi)    
    Acest ras malitios. (Joi, 8 martie 2018, 17:26)

    Isobar [utilizator]

    Cine rade la urma rade mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Rasul nu avea nimic malitios in el ! (Vineri, 9 martie 2018, 8:25)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Era mai degraba un ras nervos de om caruia i-au fost date pe fata intentiile !

      Culmea este ca jurnalistii, prin intermediul intrebarilor, ar putea sa-l aduca mult mai des in astfel de situatii care tradeaza inconfortabilitatea

      PS. Oare de ce nu o fac? Lipsa de profesionalism sau...

      PPS. Si apropo : multi care au vazut secventa cred ca nu s-ar simti ei confortabil langa un astfel de personaj !
  • +10 (12 voturi)    
    Si Carmen Dan zice ca e la supt 10% (Joi, 8 martie 2018, 17:29)

    Ord [utilizator]

    .
    • +2 (2 voturi)    
      ... pe o melodie cantata de (Joi, 8 martie 2018, 22:28)

      alibaba_zeul_meu: _|_PSD [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      Lara Pavian.
  • +7 (7 voturi)    
    10% e enorm ! (Joi, 8 martie 2018, 17:47)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    Adica o sa intre PSDul in parlament??
  • +4 (6 voturi)    
    Da, este o exagerare. (Joi, 8 martie 2018, 18:09)

    Habermas [utilizator]

    PSD va fi sub 10 la suta abia peste 7 luni. Cel putin asa imi arata mie trendul facut rapid in MS Excel, trend fit polinomial (de ordinul 2) si goodness of fit (R-squared; coeficientul de determinare) de 99 la suta - adica predictia acestui trend este foarte solida.

    Adica: setul de valori de 45.5 de procente in luna 1 (Decembrie 2016), 32,4 in luna 13 (Decembrie 2017), 29,4 in luna 14 (ianuarie 2018) si 28,6 in luna 15 (Februarie) iti da o linie de trend care intra la valori sub 10 la suta in luna 23 (15 plus 8) calculand din Februarie.

    Cine nu crede sa faca singur in Excel.

    Foarte bine, Dragnea & Co. Aveti dreptate, fiti consecventi, dati-i ianainte!
    • +2 (2 voturi)    
      Imi doresc o scadere continua (Joi, 8 martie 2018, 19:14)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      si permanenta a psd. Daca atingi un minim la fitarea polinomiala de ordin 2, dupa ce este depasit minimul, urmeaza o crestere simetica. Eu nu doresc aceasta crestere. Incearca alta functie pentru fitare.
      • +1 (1 vot)    
        :) buna asta. Eu imi doresc o scadere definitiva (Vineri, 9 martie 2018, 13:42)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        De fapt, dupa un anumit prag undeva jos (dar mai mare decat minimul), nu mai creste.

        Dar uite pentru tine: pe trend liniar (goodness of fit 0,9902 in loc de 0,9952, deci aproape la fel de bun), scade sub 10 la suta dupa 15 luni (din Februarie 2018), deci in Mai 2019, sub 5 la suta (pragul parlamentar) dupa inca 5 luni (deci Octombrie 2019) si 0 (zero) dupa inca 9 luni, deci Februarie 2020.

        Dar, cum stiu (din experienta si modelele matematice) ca in natura lucrurile nu se petrec liniar, pariez mai degraba pe o alunecare pe tobogan in jos si intepenirea sub un prag natural, sa zicem ala de 5 la suta.

        Problema este alta, cum probabil ai gandit si tu initial - problema nu-i cu partidul ci cu votantii. Dispare PSD si apare altul la fel de idiot. Dar de aia oamenii profesionisti cu coloana vertebrala trebuie sa ia puterea si sa devina ei modele. sa faca ei agenda, sa creeze alte modele de lucru, success si existenta ca cetatean. Initiativa profesionala si morala, plus educatia celor mai putin avantajati. Asta este in opinia mea solutia ... socio-matematica :)
        • +1 (1 vot)    
          De acord cu tine (Vineri, 9 martie 2018, 15:07)

          Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          Ti-am dat un plus.
  • +8 (8 voturi)    
    Fi-ti-ar gura (Joi, 8 martie 2018, 18:22)

    Bazil [utilizator]

    aurita!
  • -2 (2 voturi)    
    like- uri (Joi, 8 martie 2018, 19:32)

    savatuf [utilizator]

    Nu stiu de ce, am impresia ca sondajul s a bazat pe numarul de like uri, pt ca la vot uita sa vina acesti intervievati. Fara gluma acest tip de sondaje triumfaliste nu fac decat ca cei nehotarati sa stea acasa pt ca votul lor nu mai e necesar.