Congres PSD: Organizatia PSD Bucuresti-Ilfov, condusa de Gabriela Firea, o sustine pe Viorica Dancila in functia de presedinte executiv/ Dancila declarase ca nu va candida pentru o functie la Congres

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2018, 20:45 Actualitate | Politic


Gabriela Firea
Foto: Facebook - Gabriela Firea
Organizatia regionala PSD Bucuresti-Ilfov, condusa de Primarul General Gabriela Firea, a votat luni seara, in cadrul Biroului Permanent comun al organizatiei, sa o sustina pe premierul Viorica Dancila pentru functia de presedinte executiv al formatiunii, la congresul de sambata, functie ocupata in prezent de Niculae Badalau si pentru care doar deputatul Nicolae Banicioiu si-a anuntat in mod clar intentia de a candida. Decizia a fost luata in contextul in care si senatoarea Ecaterina Andronescu, membra in aceasta filiala a PSD, in prezent vicepresedinte PSD, ar intentiona sa candideze pentru aceasta functie, si ar avea teoretic nevoie de sustinerea organizatiei sale pentru a o face.

Astfel, in acest moment, Andronescu nu are sustinerea organizatiei pentru a isi depune candidatura.

Dancila declarase pe 22 februarie ca nu va candida pentru o functie de conducere in PSD, intrucat functia de prim-ministru ii ocupa mult timp si deja are o functie in partid, de sefa a organizatiei de femei.

"Consider ca functia de prim-ministru imi ocupa foarte mult timp si trebuie sa ma implic foarte mult. O functie in partid ar presupune sa fac si acolo munca in plus. Eu deja sunt presedinte al organizatiei femeilor social-democrate, aceasta imi permite sa fiu in Biroul Permanent National. Este suficient pentru mine. Voi promova in continuare egalitatea de sanse si tot ceea ce tine de politicile pentru egalitatea de sanse si pentru femei. Nu cred ca e oportun sa candidez pentru o functie", spunea Dancila atunci.

Filiala regionala Bucuresti-Ilfov a votat de asemenea sa ii sustina pe Gabriela Firea si Robert Negoita pentru functiile de vicepresedinte a acestei regiuni, precum si pe Marian Neacsu pentru inca un mandat de secretar general.

Redam comunicatul transmis de PSD Bucuresti-Ilfov:

"Astfel, Regiunea Bucuresti-Ilfov a votat pentru:
- Mandat de sustinere si incredere pentru presedintele Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea. Biroul Permanent al organizatiei regionale PSD Bucuresti-Ilfov isi exprima convingerea ca numai prin mentinerea unitatii, continuitatii, echilibrului si coerentei in deciziile si actiunile sale politice, PSD va reusi sa-si indeplineasca obiectivul major: asigurarea climatului politic pentru indeplinirea integrala a Programului de guvernare.
- Sustinerea continuarii Programului de guvernare al PSD, pentru a duce pana la capat masurile cu care PSD a castigat, cu o larga majoritate, increderea romanilor si scrutinul electoral din 2016.
- Sustinerea doamnei prim-ministru Viorica Dancila pentru functia de presedinte executiv al PSD.
- Sustinerea domnului Marian Neacsu, secretar general al PSD, pentru aceeasi functie, de secretar general.
-Sustinerea candidaturilor doamnei Gabriela Firea si a domnului Robert Negoita pentru functiile de vicepresedinti regionali Bucuresti-Ilfov ai PSD."

"Principala preocupare a Partidului Social Democrat trebuie sa o reprezinte romanii si rezolvarea problemelor lor. Cetatenii acestei tari sunt cei care merita intregul nostru efort, al politicienilor social democrati. Sustin fara rezerve continuarea masurilor de reforma inscrise in Programul de guvernare, pentru ca doar asa putem demonstra ca alegerile au fost castigate cu un program complet si coerent, care a fost pus in practica si care astfel a adus bunastarea romanilor pe termen lung. Personal, o sustin pe doamna prim-ministru Viorica Dancila pentru functia de presedinte executiv, pentru a da coerenta si stabilitate actului de guvernare si pentru o colaborare eficienta intre guvern si partid. Doamna Dancila are calitati reale de lider: este diplomata, empatica, stie sa organizeze echipe de lucru si sa aduca eficienta si rigoare, atat in decizia politica, precum si in cea guvernamentala", sustine Firea, citata in comunicat.


Citeste mai multe despre   


















2890 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    JIGODII (Miercuri, 7 martie 2018, 20:56)

    DiDiRo [utilizator]

    ceausisto-pesediste
    • +7 (9 voturi)    
      teatru de papusi (Joi, 8 martie 2018, 8:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      la propriu si la figurat.

      cine stie unde sa se uite, vede si papusarii.
      • +8 (10 voturi)    
        Da, jenante negocieri (Joi, 8 martie 2018, 10:04)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Viorica (am avut o pacoste de viorel, acum o viorica?) nu are nici o treaba cu functia respectiva.

        Anuntul duamnei e sah la Dragnea - "sefu, vezi ca vreau AIA si AIA, altfel nu te votez"

        Si atat. Trist circ! Penibil si jenant...
    • +4 (6 voturi)    
      Ce tare! (Joi, 8 martie 2018, 9:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Nu vrei dar să fii susținută.Cred că-i place și lui Viorica.Ar fi vrut și Gabi Firea,dar nu mai este.Am o nelămurire.Ce caută Viorica la București?A început să-i pută Videle?Ar trebui să facă o vizită acasă,să vadă realitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      atata (Joi, 8 martie 2018, 17:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      pupincurism si obedienta te face sa vomiti.
      Sa nu cumva sa se inece dragnea!
      Normal ca-si pune marota in functia de presedinte executiv. Normal pentru un partid plin de secaturi si hoti, oameni fara verticalitate morala, din moment ce ii accepta acestui penal toate poftele de preamarire.
  • +11 (13 voturi)    
    Gata, Androneasca-i pe faras.... (Miercuri, 7 martie 2018, 20:58)

    cartofil [utilizator]

    Mustata lui Dragena a mirosit ca vrea sa-i ia locul si-atunci s-a napustit repede sa-i sparga capul....
  • +9 (11 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 7 martie 2018, 21:02)

    vorbeste lumea [utilizator]

    vai, da' cata emotieeee....
    • +5 (7 voturi)    
      pfai (Joi, 8 martie 2018, 11:54)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      cita falsitate si impertinenta emana din mecla ei ...
  • +12 (14 voturi)    
    . (Miercuri, 7 martie 2018, 21:10)

    theo667 [utilizator]

    Firea scheauna, se gudura, lasa coada jos si se taraie in fata liderului alfa. Asta e marea luptatoare care vrea sa-i ia locul in fruntea psd
    • +1 (1 vot)    
      pesedacii (Joi, 8 martie 2018, 17:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui theo667

      astia din clanul de conducere al clicii numita psd, nici teatru nu stiu sa joace asa ca nu stiu de fapt sa mimeze ca sunt un partid democratic, cu dezbateri si confruntari interne, toate, binenteles, pentru binele boborului roman.
      Parca-l vad maine-poimaine pe pablito la tv, cu o mecla usor mirata si senina, zicand : "dar ce, nu au fost alegeri democratice in partid? nu ati vazut ca au fost si confruntari si dezbateri? totul a fost transparent".
  • +13 (15 voturi)    
    Votul burtii (Miercuri, 7 martie 2018, 21:21)

    Calin02 [utilizator]

    Cum puteti sa o primiti in organizatie pe analfabeta, marioneta, omul de paie, "imunogobina" Dancila, dar sa o mai si sustineti. Firea esti la fel ca ei.

    Organizatia PSD regiunea Ilfov-Bucuresti, va incadrati la categoria de idioti utili. Si Ceausescu se inconjura de ei.
    Oameni care gandesc cu burta, fara coloana vertebrala, slugarnici.

    Istoria se repeta.
  • +13 (15 voturi)    
    Vasilica este pe perfuzie, la cat este de tuta.... (Miercuri, 7 martie 2018, 21:31)

    Plagarus [utilizator]

    .....evident ca este de Sustinuta.
  • +13 (15 voturi)    
    Toti o vor pe Dancila (Miercuri, 7 martie 2018, 21:45)

    CezarN [utilizator]

    Atat este de buna de papusa si de manipulat, ca toti o vor papusa lor. Daca se spune ca un om(corpul sau) este in jur de 60% apa, sunt sigur ca Vasilica este 70-80^% plastilina iar restul nu este coloana vertebrala sau materie cenusie, ci materie maro.
    • +10 (12 voturi)    
      Restul e imunoglobina de la plasma lui Dragnea (Joi, 8 martie 2018, 1:18)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Are asta la vila de la Alexandria una de 4/6 si n-are ce face cu atata !

      PS. Acuma pe bune : cum sa aiba vreo sansa Katty in fata Docilei ?

      PPS. Si cum se mai intoarce roata ! Cand ma gandesc ca "academica" de Androneasca voia sa primeasca studenti la facultate fara bac-ul dat, imi dau seama ca acum primeste exact ce merita !
  • +10 (12 voturi)    
    Eh da (Miercuri, 7 martie 2018, 21:48)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De parca ar conta ca una spune si alta face fiecare membru PSD. Astia mint cand respira. Mint chiar si cand mint ca nu mint.
    Cum am mai zis de atatea ori, noroc cu simpatizantii amnezici si cu memorie scurta.

    Si chiar daca le-ai demonstra minciuna, tot ar spune "si ce? nu are voie omul sa se razgandeasca? Nu mai are voie sa candideze?" pierzand din perspectiva principiul - un cuvant greu.
  • +15 (17 voturi)    
    VideGlobina Dancila 4ever ”claudbec” (Miercuri, 7 martie 2018, 21:50)

    A_n_c_a [utilizator]

    o vrem presedinta PSD, pt ca o merita !

    Astia sunt reprezentatntii celui mai mare partid din Romania ?
    Nu gasira si ei, niste oameni mai acatarii sau aia n-au lovele sa cotizeze in campanie ? Multa cacao si multa mizerie in jurul PSDului.
  • +16 (18 voturi)    
    VEORICA VASILICA sa fie si vicepresh PSD (Miercuri, 7 martie 2018, 21:53)

    Boham [utilizator]

    Dragnea ar puneo pe Virocia vasilica presedinte executiv si vicepresedinte de vreo 10 ori ca sa fie sigur ca toate deciziile partidului le ia el singur...

    asta inseamna sa fii mafiot (de teleorman, adica d-ala penibil)
    • +5 (7 voturi)    
      Oricate functii (Joi, 8 martie 2018, 9:41)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Viorica Dancila poate ocupa simultan oricate functii i se propun.
      Oricum, nu conteaza ce citeste de pe foaia care i se pune in fata. (limita este dimensiunea foii)
      Si daca nu se gasesc repede opt femei pentru posturile de vicepresedinte regional versiunea F, poate sa indeplineasca macar temporar si aceste functii, la fel de onorifice ca si cea (sau cele) pe care o (le) indeplineste acum.
      Ea poate sa ude si canapeaua.
      Dady nu se supara!
  • +11 (13 voturi)    
    Adica madama Galetusa-Fierea il (Miercuri, 7 martie 2018, 21:54)

    scaraotchi [utilizator]

    sustine pe Daddy pe toata linia...! Intrebarea fireasca e: Daddy stie ce strange la piept ? Nu de alta, dar sa nu cumva sa se piarda pe de-a-ntregul in "enormitate" si sa treaca intr-o alta dimensiune....! Se stie, e dificil de adus inapoi, e ca si cum s-ar naste a 2-a oara...!
  • +7 (9 voturi)    
    Eu credeam ca (Miercuri, 7 martie 2018, 22:52)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    O vor presedinte pentru Romania.
    Am gresit.
    Scuzati,
    Gresit adrisantul...
  • +8 (10 voturi)    
    Deci duduia aia stearsa de prin Videle (Miercuri, 7 martie 2018, 23:32)

    rov [utilizator]

    e reprezentanta Bucurestiului la marele congres al XX-lea al mafiotilor...
    • +7 (9 voturi)    
      Congresul XX? (Joi, 8 martie 2018, 0:40)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui rov

      La acela, seful partidului (Hrusciov) a prezentat raportul secret demascand crimele lui Stalin. Il vezi pe Dragnea facand asa ceva? Eu nu.
      • +2 (4 voturi)    
        congresul xxx (Joi, 8 martie 2018, 11:11)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

        Numai ca vor fi imbracati...
  • +6 (8 voturi)    
    Congresu (Miercuri, 7 martie 2018, 23:55)

    Lake123 [utilizator]

    La congres au voie numai alde linge blide.
  • +5 (5 voturi)    
    Vai de săraca ... (Joi, 8 martie 2018, 1:30)

    Observatory [utilizator]

    ....țara , in ce mizerie politica și economică cu acești inculți , mândri urmașii ai Partidului Comunist Roman... gloabele aste conduc țara ?

    I am crying for you sweet Romania !
  • +11 (11 voturi)    
    Ce bine imi pare ca o ia rau pe coaja Katty ! (Joi, 8 martie 2018, 1:32)

    Susufler0 [utilizator]

    A distrus legea Funeriu ! A vrut sa-l distruga si pe Funeriu sustinandu-l pe ineptul ala de Liviu Pop in problema neechivalarii diplomei de bac si a studiilor universitare ale lui DF pt ca acum sa-i dea peste nas Vasilica Imuglobina !

    PS. Oricum este remarcabila intentia lui Dragnea de a rupe cu trecutul reprezentat de Nastase si Ponta care cat de cat mai aveau oarece pretentii in selectarea colaboratorilor. Dragnea, daca tot vrea sa ne intoarca la Planeta Maimutelor a inceput sa se inconjoare cu fiinte ca atare !
  • +8 (8 voturi)    
    sus (Joi, 8 martie 2018, 6:56)

    daldepsd [utilizator]

    si apoi jos cu patefonul. Voi ziceti una si faceti alta Da, poate fi o metoda de a scapa de "globina" inainte sa devina imuna la propriul zgomot.
    V-at pierdut cu firea, nu mai aveti nimic bun. Pacat ca ati pangarit Eugenia.
    • +1 (1 vot)    
      amprente (Joi, 8 martie 2018, 17:13)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui daldepsd

      Cu dintii cariati de tutun, Dragnea a mancat Eugenia cu ambalaj cu tot facandul franjuri, franjuri.
  • +4 (4 voturi)    
    PCD (Joi, 8 martie 2018, 10:41)

    Celbland [utilizator]

    PSD ar trebui să-și schimbe și numele în Partidul Condamnatului Dragnea, că oricum el decide și numește singur oamenii în funcții, el este parlamentul, el este guvernul, ...