Deputatul PSD Catalin Radulescu a depus o contestatie la partid privind modul in care se vor alege vicepresedintii la Congres: "Aceste alegeri sunt o farsa. Hotararea CEx imi aminteste de epurarile din anii '50"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2018, 15:00 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Catalin Radulescu a declarat miercuri ca a depus o contestatie la secretarul general al partidului privind modul in care se vor face alegerile pentru vicepresedinti la Congresul de sambata, despre care spune ca reprezinta o "farsa" pentru ca in realitate este vorba de niste "numiri", nu de alegeri. El a adaugat ca va merge si in instanta cu aceasta contestatie, daca nu va fi rezolvata la congres.

Concret, Radulescu contesta decizia luata de Comitetul Executiv National al PSD luni, potrivit careia vor fi ales 16 vicepresedinti ai PSD pe 8 regiuni din tara - cate un barbat si cate o femeie care sa reprezinte fiecare regiune.

Radulescu este deputat de Arges, organizatie ce l-a votat pe Serban Valeca, liderul organizatiei, pentru a candida pentru regiunea Munteniei.

Deputatul sustine ca aceasta modalitate de alegere este "nestatura si neconstitutionala", si ii va impiedica pe oameni ca el, Serban Nicolae sau Ecaterina Andronescu sa candideze.

Candidaturile pot fi depuse pana joi la ora 16.00.

"Maine imi depun candidatura, astazi am depus o contestatie, am contestat hotararea CEx care este si nestatura si neconstitutionala prin care s-a restrictionat si ne-a fost interzisa candidatura membrilor de partid. Macar acum 4 ani de zile a fost un alt sistem, s-au folosit liste, unele taiate cu cei care nu trebuiau sa ajunga vicepresedinti si unele bifate pentru cei care trebuiau sa devina. Acum s-a itnamplat o chestiune mult mai grava, si anume ca CEx, nu stiu la indemnul cui, prin care s-a hotarat ca din fiecare judet sa candideze o persoana - un barbat si o femeie si din regiune sa fie alesi un barbat si o femeie. Inseamna ca nici Nicoale Banicioiu nu poate sa candideze, nici Codrin Stefanescu, nici Ecaterina Andronescu, nici Serban nicolae, nici Teodorovici. Sunt foarte curios care sunt membrii importanti care sunt recunoscuti de partidul nostru ca oameni care se bat pentru partid care vor candida la functia de vicepresedinte. In opinia mea, aceste alegeri reprezinta o farsa pentru ca de fapt sunt niste numiri in functii, ceea ce in PSD nu intamplat in ultimii 27 de ani o farsa mai mare. Potrivit Statutului, la Congres trebuie discutata aceasta contestatie," a declarat el.

"Eu il sustin in continuare pe presedintele partidului, dar nu pot sustine o hotarare CEx care imi aminteste de anii 50, de epurarile comuniste" a mai spus el.

Intrebat daca va merge si in instanta, in cazul in care nu se va rezolva contestatia sa, Radulescu a raspuns: "Sigur ca voi ajunge pana in instanta si sper sa faca cat mai multi colegi asta. Trebuie sa hotarasca marea masa a partidului."





















2906 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Tot PSD-ul este o farsa! (Miercuri, 7 martie 2018, 15:06)

    Johanis [utilizator]

    Dar asta se poate vedea numai din afara partidului!
    • +12 (12 voturi)    
      PSD e Grup Infractional Organizat...GIO d-ala (Miercuri, 7 martie 2018, 15:39)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Grupul Infractional Organizat numit PSD se bate pe functii...acum ar fi cazul ca Radulescu sa foloseasca ceea ce zicea ca va folosi impotriva protestatarilor


      sa se duca la partid cu ala si sa ajute Romania :-D
    • +7 (7 voturi)    
      Cand fura si el cu tovarasii era bine !!! (Miercuri, 7 martie 2018, 21:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Acum cand se vede dat la o parte, nu-i mai place. P$D-ul nu a avut niciodata nici un principiu moral. Scopul lor: sa fure fara sa fie deranjati.
    • +2 (2 voturi)    
      Social-democrația și mitraliera. (Joi, 8 martie 2018, 9:14)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Nu merge!Deci afară!Ce să caute Cătălin Rădulescu în PSD?Să fure!Nu mai este loc și furatul nu-i pe cartelă să ajungă la toată lumea.
  • +25 (25 voturi)    
    Exact ce ii spuneam ieri unui amic de pe site ? (Miercuri, 7 martie 2018, 15:20)

    Susufler0 [utilizator]

    Ca "asistatii politici" Nicu Banicioiu, Serban Nicolae, Katty Andronescu, Radulescu- Mitraliera, etc care au carait vis a vis de schimbarea nr de vicepresedinti, vor fi haliti pe nemestecate de Dragnea la micul dejun !

    Dovada ? Actiunea de astazi a lui Radulescu care simtind ca nu are nicio sansa la vreun post mai acatari in conducerea partidului s-a hotarat "sa moara frumos" precum un alt looser, Cordici Şulfarescu !

    PS. Faza cu papagalii astia e urmatoarea : Oricine ar veni dupa Dragnea la conducerea partidului o sa stie ca respectivi pupa, scuipa unde au pupat, dupa care vor sa pupe din nou !
    • +13 (15 voturi)    
      Eu Sper ca Akm Catalin (Miercuri, 7 martie 2018, 15:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Sa Devina Erou! Sa inaugureze in Parlament suvenirul de la Revolutie! Promit sa Ma Ocup Personal in Pitesti pentru O Strada, Bulevard sa Primeasca Numele Lui!
      • +9 (9 voturi)    
        Recomand ca strada sa fie cat de cat (Miercuri, 7 martie 2018, 16:22)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dreapta, ca sa se poata alinia catarea cat mai precis

        PS. Ti-am raspuns la articolul cu Capul Midia, domnule ...ardelean....
      • +6 (6 voturi)    
        Sper ca si textul tau e tot un pamflet (Miercuri, 7 martie 2018, 16:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        precum al amicului Scara !
      • +7 (7 voturi)    
        Recomand ca strada sa fie cat de cat (Miercuri, 7 martie 2018, 16:26)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        dreapta, pentru a se putea alinia catarea cat mai precis...!

        PS. Ti-am raspuns la articolul cu ... "the Boss'' , domnule...ardelean...
  • +12 (12 voturi)    
    Pune frate AKM -ul pe ei, ce mai stai...! (Miercuri, 7 martie 2018, 15:28)

    scaraotchi [utilizator]

    Sa vezi ce spectacol reusit va fi. E inconfundabil sunetul scos de proiectilul care partrunde in osanza de 3 degete grosime...!

    Atentie...! Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare..! Orice asemănare cu persoane sau fapte reale este pur întâmplătoare...!
    • +6 (8 voturi)    
      Sa Iti Ajute Dumnezeu! (Miercuri, 7 martie 2018, 16:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Nu Te amInjurat! (Sper)
      • +5 (5 voturi)    
        Nicidecum, am nivel inalt de (Miercuri, 7 martie 2018, 20:37)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        protectie:"High Priest"...!
    • +6 (6 voturi)    
      Stii ca ai un verisor pe site-ul asta ? @satanae ! (Miercuri, 7 martie 2018, 16:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Omu' nu se incurca cu pamflete !

      PS. Eu insa prefer stilul tau non baroc !

      PPS. O zi buna !
    • +5 (5 voturi)    
      Stii ca ai un verisor pe site-ul asta ? @satanae ! (Miercuri, 7 martie 2018, 16:31)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Omu' nu se incurca cu pamflete !

      PS. Eu insa prefer stilul tau non baroc !

      PPS. O zi buna !
      • +4 (4 voturi)    
        Observ ca ai tinut "mortis'' ca sa (Miercuri, 7 martie 2018, 20:49)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        receptionez mesajul. Apreciez sa stii, chiar daca unele mesaje le apreciez putin mai tarziu. Si am vazut si mesajele ref. la: XXX si XXL ; " ti-as spune ceva acu' " si cea ref la Base.

        PS. Emit cu ''fereala" maxima, si asa cred ca "baietii" mi-au filmat ieri "aura" la intrarea in "Scorbura Poporului"...! Dar sa nu-ti faci griji, doar n-ai vazut drac mort, nu-i asa....!


        Seara buna!
        • +3 (3 voturi)    
          ))))) dar “necromanu “ din Scorbura (Joi, 8 martie 2018, 1:09)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          Poporului..este Concurentza Ta? Sau din Statu Paralel?
  • +7 (7 voturi)    
    Aoleu (Miercuri, 7 martie 2018, 15:29)

    MinDepous [utilizator]

    [oameni ca el, Serban Nicolae]
    Oameni ca tine nu dorim nici macar PSDului, asa ca lasa asa, e bine. :-))
    E naspa dictatura, eh? Democratia e buna, asa-i?
  • +8 (8 voturi)    
    Oare acest circar sa fi.... (Miercuri, 7 martie 2018, 16:13)

    gigiN [utilizator]

    ...iesit din...formatie ? Sau,mult mai probabil ,a primit ordin sa mimeze ...dizidenta ???
  • +5 (5 voturi)    
    Amintiri (Miercuri, 7 martie 2018, 16:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    TOt ce e PSD=FSN+PCR aminteste de anii 50. O adunatura de mafioti si politruci avizi de putere, dar si hoti sau complici la jaf
  • +7 (7 voturi)    
    Aha, te-ai prins! (Miercuri, 7 martie 2018, 16:26)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Da' de cand ai observat?
    Pai in orice partid de tip comunist "alegerile" se fac inainte de votare.
    Adica seful cel mare alege iar congresul da din palme.
    E normal, daca nu se voteaza presedintele acum...
    Cand o sa fii presedinte o sa-ti alegi vicepresedintii care-ti plac si cati vrei tu!
  • +3 (3 voturi)    
    Vise taica.... (Miercuri, 7 martie 2018, 19:33)

    Arkantas [utilizator]

    Bine ti-au facut ! Sa te saturi de pupat ,stii tu unde ....
  • +3 (3 voturi)    
    vice...sau? (Miercuri, 7 martie 2018, 19:37)

    Dizidentul [utilizator]

    enne....mene.....muu....si afara esti si tu. Este acum clar si pentru voi ca Dragnea taie in carne vie ca sa traga totul pe turta lui.Partidul pentru Dragnea este numai un mijloc de a trage foloase.
  • +3 (3 voturi)    
    mitraliera si la atac (Miercuri, 7 martie 2018, 22:51)

    Dizidentul [utilizator]

    enne...menne....muu....si afara esti si tu.Traiasca partidul in frunte cu Dragnea si Firea.
  • +2 (2 voturi)    
    Unde iti este mitraliera? (Joi, 8 martie 2018, 10:38)

    anamisy [utilizator]

    De mai ,,Cap luminat '', tu ce credeai, ca o sa-ti ridice careva statuie in PSD? Stii ce o sa-ti raspunda Daddy: ,,Pentru ca pot.,, Ti-e cunoscuta replica? :-D