SURSE Cine sunt cei cinci critici ai Congresului pregatit de Liviu Dragnea/ Banicioiu, posibil candidat la functia de presedinte executiv

de Redactia politic     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2018, 19:55 Actualitate | Politic


Nicolae Banicioiu
Foto: Agerpres
Cinci voci importante din PSD au criticat astazi la sedinta CEX planurile lui Liviu Dragnea de a organiza un Congres in data de zece martie in care sa fie alesi noii vicepresedinti ai partidului pe cele opt regiuni, au declarat pentru HotNews.ro surse din partid. Cei care s-au declarat impotriva sunt Codrin Stefanescu, Gabriela Firea, Ecaterina Andronescu, Nicolae Banicioiu si Serban Nicolae.

Pesedistii grupati in jurul Gabrielei Firea sustin ca Dragnea vrea sa-i ia organizatia PSD Bucuresti, condusa in prezent de primarul Capitalei, si sa-l intaleze in locul ei pe Daniel Florea, primarul sectorului cinci. De notat ca Firea a si amenintat inainte de sedinta CEX ca va demisiona din toate functiile detinute in partid daca Guvernul va continua sa-i obstructioneze proiectele in Captiala.

Gabriela Firea ar fi spus in timpul sedintei ca nu se justifica organizarea unui Congres acum si ca acesta ar trebui tinut in toamna.

Serban Nicolae a criticat propunerea alegerii vicepresedintilor pe regiuni, cu argumentul ca acest lucru va ostiliza judetele. Nicolae ar fi sustinut ca liderii care s-au remarcat in lupta cu “statul paralel” sa poata candida pe o lista aleasa de sala.

Potrivit surselor HotNews.ro, Nicolae Banicioiu ar intentiona sa candideze la functia de presedinte executiv al PSD, detinuta in prezent de Niculae Badalau. O alta functie pe care Dragnea ar urma sa o scoata la mezat este cea de secretar general si de secretar general adjunct, ocupate in prezent de Marian Neacsu respectiv de Codrin Stefanescu.

Una din miscarile care au luat astazi mai multi pesedisti prin surprindere inaintea sedintei CEX  a fost rasucirea lui Marian Oprisan, care a devenit subit unul din aparatorii liderului PSD, dupa ce s-a remarcat in trecut in tabara contestatarilor. Explicatia ar fi ca Liviu Dragnea l-ar fi impus deja pe liderul PSD Vrancea intr-una din functiile de vicepresedinte regional, in detrimentul altor lideri din zona Moldovei care aspirau la aceasta pozitie.


Citeste mai multe despre   


















9827 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Muncitoru Necalificat de Vrancea (Luni, 5 martie 2018, 20:04)

    un domn [utilizator]

    S a Vandut pentru Argintzi!
  • +30 (32 voturi)    
    se lupta shobolanii intre ei (Luni, 5 martie 2018, 20:30)

    natbl73 [utilizator]

    asta se intampla de obicei cand corabia se scufunda
    • +7 (9 voturi)    
      este show doar (Marţi, 6 martie 2018, 9:08)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

      Astia sunt sustinatorii cei mai apropiati infractorului, fac doar show pentru iobagime ...
      • +8 (10 voturi)    
        m-am gandit si la asta, (Marţi, 6 martie 2018, 9:25)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        dar e cam ciudat totusi

        ar trebui sa arate ca un monolit in jurul conducatorului iubit, spre propasirea intregii tari

        asa, ne arata simpla lupta pentru ciolan in cadrul gruparii (ca partid nu e chestia aia) - si sa nu uitam ca psd-ul a mai schimbat de-a lungul timpului "luceferi"i
        • +1 (1 vot)    
          Banicioiu, executiv ca la Colectiv? (Marţi, 6 martie 2018, 16:14)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

          Banicioiu care ne-a linistit ca au fost salvati oamenii din Colectiv, in timp ce ei mureau de infectii in spitalele unde era el Ministru?

          Asa executiv?
      • +8 (10 voturi)    
        Este traditia PCR (Marţi, 6 martie 2018, 9:30)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        PCR a avut acest tip de comportament.Cand cineva se detasa in sef o facea cu ajutorul unor servitori care nu se riscau pentru pozitia de sef pentru ca tineau mai mult la confortul lor si la pozitia locala pe judet unde avea surse de venituri.Asa s-a detasat si Ceausescu din gruparea de lideri PCR si a fost slujit si de activisti de la juete si cei din militia si securitate si de cei de la cultura.Pentru ca le asigura lor pozitia unde puteau manca o friptura.
        Ceausescu a murit impuscat de acestia ca sa nu poata spune cate fripturi au mancat si in ce conturi sunt fripturile in valuta ale intregului popor din care mancau.
        • +2 (4 voturi)    
          ''Frankie777 Goes to Hollywood", (Marţi, 6 martie 2018, 15:54)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          pentru ca se pricepe la filme istorice...!
  • +31 (33 voturi)    
    . (Luni, 5 martie 2018, 20:36)

    radukku [utilizator]

    "Banicioiu, posibil candidat la functia de presedinte executiv".

    Aoleu!
  • +16 (18 voturi)    
    Un fel de festival al cersetorilor de functii (Luni, 5 martie 2018, 20:52)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Si nu mai spuneti "voci importante din PSD", e un oximoron, toti sunt niste slugi amarate.
  • +15 (17 voturi)    
    interesant (Luni, 5 martie 2018, 21:09)

    zicsieu [utilizator]

    toti purcelusii sunt pana la gat in noroi. oare dragnea vrea sa ii sacrifice pe toti? ce ospat. oricat au guitat si porcit tot vor fi sacrificati. sunt grasuti si numai buni de protap.
  • +17 (19 voturi)    
    helou (Luni, 5 martie 2018, 21:16)

    vax-albina [utilizator]

    Voi chiar credeți zvonurile cu contestarea? Mai ales că e făcută de foști fideli ai lui dragnea? E o strategie cusută cu ață albă. Pentru proști. E pe ideea că unii trebuie să fie contra ca să nu fie unanimitate. Nici nu merită să mai comentez, Ăștia ne cred tâmpiți.
    • +10 (12 voturi)    
      Corect (Marţi, 6 martie 2018, 7:27)

      kiko123 [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Da il contesta pe Dragnea dar la vot nu misca nimeni in front.
    • +8 (10 voturi)    
      corect (Marţi, 6 martie 2018, 9:11)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Subscriu, cu sublinierea ca in majoritate romanii au probleme de civism si le e greu sa faca diferenta intre ce e rau vs ce e bun pentru ei si copii lor...

      adica suntem multi da' prosti ...
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Marţi, 6 martie 2018, 9:11)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      Subscriu, cu sublinierea ca in majoritate romanii au probleme de civism si le e greu sa faca diferenta intre ce e rau vs ce e bun pentru ei si copii lor...

      adica suntem multi da' prosti ...
    • +7 (9 voturi)    
      si daca (Marţi, 6 martie 2018, 9:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vax-albina

      ar fi o miscare reala de contestare a lui dragnea, o data deschide pablito usile de la dulap si le arata scheletele si sa te tii unanimitate pe ideile lui.
  • +16 (18 voturi)    
    Dintzarul mai vrea sa-si etaleze incompetenta?! (Luni, 5 martie 2018, 21:16)

    Plagarus [utilizator]

    Ratatul asta profesional de Bănicioiu,a dat ordin spitalelor să afirme că se descurcă în criza victimelor incendiului din Colectiv,!!!!!!!!!!!!!!
    A preferat sa pastreze ranitii in tara si nu s-a dorit transferul lor imediat in strainatate,declarand la televizor ca ranitii au aici parte de tratament mai bun ca in Germania.???????????
  • +14 (16 voturi)    
    Marian Oprisan (Luni, 5 martie 2018, 21:43)

    adrian88000 [utilizator]

    Un adevarat politician !( e sarcasm , ca sa priceapa oricine )
  • +14 (16 voturi)    
    Asa e la pirati... (Luni, 5 martie 2018, 21:55)

    Grandgousier [utilizator]

    Daca vrei sa ajungi Capitan,trebuie sa fluturi teasta insangerata a fostului Capitan...Sa vedem la ce fusta va asorta Firea carligul de abordaj...
    • +8 (12 voturi)    
      Modelul Tricolor (Luni, 5 martie 2018, 23:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      Dar al URSS
    • +3 (3 voturi)    
      Acum, fara suparare, dar pe astia ii infuleca (Marţi, 6 martie 2018, 15:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      Dragnea la micul dejun !

      Livache ar putea avea probleme doar acolo unde s-ar confrunta cu "baroni", nu cu "asistati" politici de genul celor cinci.
  • +12 (14 voturi)    
    Eu cred ca.... (Luni, 5 martie 2018, 22:01)

    blackarrow [utilizator]

    dragnea vrea sa-i schimbe din functii pe aia "uzati', compromisi si de care s-a saturat lumea, sa apara fete "noi", de fapt tot din aia vechi , dar sa dea impresia ca face "primenire ".
    Vezi doamne , psd e un organism "viu " -cum zic ei - se discuta , se elaboreaza planuri, bla, bla, bla , totul pentru binele natiei ...si noi sintem asa de nerecunoscatori .
  • +9 (11 voturi)    
    Dragnea isi epureaza necredinciosii (Marţi, 6 martie 2018, 3:59)

    andipetre [utilizator]

    Cam asta se intampla acum in PSD. Iar articolul asta din Hotnews o sa le faca rau direct celor 5, ca, nu-i asa, au fost nominalizati de statul paralel ca oponenti. Divide et impera. ;)

    Realitatea e ca Dragnea devine un dictator in PSD, mai mult decat orice alt lider pesedist din istorie si apoi, cine stie cat de sus bate...
  • +11 (13 voturi)    
    Nenorocitul asta de Banicioiu (Marţi, 6 martie 2018, 8:25)

    Zummm [utilizator]

    *Ne descurcam nu e nevoie ca sa trimitem pacientii arsi din Colectiv in strainatate*......................S-a vazut. Ca sa nu mai imi aduc aminte ce visa el si cu Mickey Mouse sa faca pista de Formula 1. Jigodia jigodiilor
    • +4 (10 voturi)    
      Hai cu Plangerea Penala pentru Abuz in (Marţi, 6 martie 2018, 9:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Serviciu!
    • +3 (3 voturi)    
      PS. Plus ca se ducea la "fete" pe banii (Marţi, 6 martie 2018, 15:53)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      lui Negoita !

      PS. Dar asa este cu astia, au bafta ! Nu are nici dosar penal cum ar merita si nici macar nu s-a ales cu vreo ciuperca !!
  • +8 (10 voturi)    
    Se fac epurari? (Marţi, 6 martie 2018, 8:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Chiar si la mafiotii din PSD+FSN+PCR? Nu mai e destul ciolan ca sa fure toti?
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Marţi, 6 martie 2018, 8:53)

    rugantino [utilizator]

    Dragnea s-a uitat prea mult la Game of Thrones
  • -4 (10 voturi)    
    Caiinii latra...caravana (Marţi, 6 martie 2018, 9:03)

    xrogo [utilizator]

    trece!!!
    • +6 (10 voturi)    
      Asa se spune pe sticla Latrina 3 ? (Marţi, 6 martie 2018, 9:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Asta e politica editoriala? Voi ii pupati acolo unde spunea Pastorul, acum ii repudiati?
    • +2 (4 voturi)    
      deci (Marţi, 6 martie 2018, 12:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Firea, Banicioiu, Niciolae, Codrin cap de babuin si cati Abramburica sunt cainii vostri?
      Na, aveti si voi dinamovistii vostri.
      Totu-i conform planului de guvernare, editia a III-a cu ocazia guvernului vasilica, ala dupa care nu ati fost votati.
    • +1 (1 vot)    
      ".... catre pustiul fara de sfarsit...."! (Marţi, 6 martie 2018, 15:58)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...///
  • +7 (9 voturi)    
    daca e adevarat... (Marţi, 6 martie 2018, 9:09)

    liviu_ [utilizator]

    o sa sfarseasca la fel ca toti ceilalti protestatari: zburati din partid... in numele democratiei :P