Ministrul de Finante exclude posibilitatea unei crize financiare in Romania si a taierii veniturilor populatiei: Mai bine imi tai o mana eu

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2018, 21:23 Actualitate | Politic


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, da asigurari ca Romania nu ar putea fi afectata de o noua criza economico-financiara, cum s-a intamplat dupa 2009. In plus, acesta sustine ca actualul Guvern si PSD nu vor lua niciodata decizia de a taia din veniturile romanilor, ci "mai degraba isi taie el o mana", relateaza News.ro.

"Crize care sa afecteze atat de mult Romania nu vor fi, asta sigur. Sigur! Cei care sunt in aceasta zona economica pot zice: Domnule, nu ai cum sa spui tu sigur. Eu spun ca nu vor fi. In al doilea rand, statul va asigura partea de pensii, deci partea de venituri pentru populatie. Repet, nu are cum", a declarat duminica seara ministrul de Finante, Eugen Teodorovici, la Antena 3, intrebat ce s-ar putea intampla daca ar veni o noua criza economica.

El a subliniat ca niciodata acest Guvernul sau PSD nu vor ajunge la decizia de a taia din veniturile romanilor, cum s-a intamplat in 2010.

"Eu nu am cum sa o fac, mai bine imi tai o mana eu. Cum sa lasi omul fara venituri?", se intreaba Teodorovici.




















2306 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Cred ca ti le vei taia pe amandoua... (Duminică, 4 martie 2018, 21:40)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    ... drept pedeapsa la ce se va intampla daca veti continua sa va bateti joc de tara asta.
    • +10 (10 voturi)    
      Sau noi capul, desi nu-l foloseste (Luni, 5 martie 2018, 0:35)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Ei nu vor taia venituri ca sa lase oamenii saraci. Ei deja ne fura banii, pe la spate.
    • +7 (7 voturi)    
      Si (Luni, 5 martie 2018, 7:56)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      daca isi taie o mana,curg bani...?!
      • +3 (3 voturi)    
        asta m-am intrebat si eu! (Luni, 5 martie 2018, 9:25)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        "Mai bine" sugereza o alternativa: se sacrifica pt. noi. Isi taie o mana, amindoua, sau isi face sepukku, cu ce ne ajuta asta!?
        Daca isi taie o mina, sau daca se sinucide, se rezolva problemele financiare ale Romaniei?!
    • +3 (3 voturi)    
      Remarcă tâmpită! (Luni, 5 martie 2018, 9:58)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      În lipsă de idei și soluții,Teodorovici face glume de discotecă.Vrem să știm dacă pot fi susținute salariile,iar răspunsul ne spune că nici nu sa gândit la asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu este glumă! (Luni, 5 martie 2018, 16:44)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        În speranța că va atrage imigranți musulmani pentru a mări natalitatea României și a înlocui românii inteligenți forțați să emigreze, Pesedeaua va introduce Sharia - legea musulmană. Toți pesediștii își vor pierde o mână, numai cei din conducerea partidului pe amândouă (până unde și-au băgat mâinile în buget; cei din conducere for suferi amputări din umăr la ambele brațe)!!!
  • +12 (12 voturi)    
    Criza va fi nasoala si trebuie sa va pregatiti (Duminică, 4 martie 2018, 21:42)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Puneti bani deoparte, nu faceti cheltuieli inutile.

    Fiindca vorbele sunt ieftine.
  • +14 (16 voturi)    
    mie nu mi-a taiat nimeni 25% (Duminică, 4 martie 2018, 21:50)

    natbl73 [utilizator]

    firma a concediat jumate din oameni, intre ei am fost si eu

    asta cand economia duduia si guvernul in 2008 marise salariile
  • +10 (12 voturi)    
    .. (Duminică, 4 martie 2018, 21:55)

    mazgalici [utilizator]

    Daca da asigurari ministrul PSD, atunci e clar ca intr-un an sau doi o sa ii arda la buzunar pe asistati, pe pensionari si pe bugetari. Pana atunci o sa mai emigreze vreo cateva sute de mii de angajati de la privat si sa vedem atunci veselie. Nu trebuie sa fii Nostradamus sa vezi ca Romania se indreapta spre incapacitate de plata si colaps
  • +11 (13 voturi)    
    "Mai bine îmi tai o mâna ...lui Dragnea"...;) (Duminică, 4 martie 2018, 21:58)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    zise Teudorovici , prietenul lui Ponta.
  • +12 (14 voturi)    
    Simplu nu scade venitul , ci valoarea lui. (Duminică, 4 martie 2018, 21:59)

    falcoind [utilizator]

    Psd-ul f... o inflație și a rezolvat problema, îs experți din ani 90 la asta , traiască psd-ul ajungem iar toți milionari.
  • +9 (11 voturi)    
    Ministri spun prostii multe. Si minciuni in plus. (Duminică, 4 martie 2018, 22:04)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu mai spuneti prostii caci sunteti ministrul de finante al unei tarii membru al UE

    Cu exceptia ipotezei ca sunteti ruda cu tanti Omida, baba Vanga si dispuneti un glob de cristal in care puteti citi viitorul, nimeni nu poate garanta ca o criza economica de amploare mondiala nu poate izbucni chiar in urmatoarele ore.
  • +9 (11 voturi)    
    Si cum mai faci clubbing cu o singura (Duminică, 4 martie 2018, 22:13)

    scaraotchi [utilizator]

    mana? Ce-or sa intrebe fetele pe la colturi:"asta o fi beteag doar de-o mana, sau si-o fi amanetat intregul.."instrumentar"...?
  • +5 (7 voturi)    
    Book of Lehman (Duminică, 4 martie 2018, 22:57)

    aresul [utilizator]

    Yeah? That's what the last guy said.
    https://www.youtube.com/watch?v=yke3ur99P2g

    Teodorovici se pregateste pentru un Oscar? Basescu l-a castigat pentru...clarviziune.
  • +7 (9 voturi)    
    pregateste-ti sabia (Duminică, 4 martie 2018, 23:27)

    xyz2033 [utilizator]

    salariile au scazut deja
  • +8 (10 voturi)    
    personaje (Duminică, 4 martie 2018, 23:32)

    CRMS [utilizator]

    Cand vad personaje ca acesta, care mint fara sa clipeasca bietii oamani imi vine in minte personajul Don Epifanio Vargas..marele traficant de droguri din carlelul Sinaloa care a prostit lumeasa-l voteze si a ajuns guvernator de Sinaloa..
  • +4 (6 voturi)    
    O sa o taie in cortul lui Sova (Duminică, 4 martie 2018, 23:55)

    AlexJ [utilizator]

    ...
    care e montat si acum pe autostrada.
  • +2 (4 voturi)    
    Eh (Luni, 5 martie 2018, 2:33)

    MinDepous [utilizator]

    Daca nu plangi, nu te crede nimeni. :-D
  • +5 (5 voturi)    
    Fereasca Dumnezeu ! (Luni, 5 martie 2018, 7:00)

    tontu [utilizator]

    Nea Orlando criza e mai aproape decat crezi si tare mi-e teama ca n-o sa-ti ajunga alea doua maini...
  • +5 (7 voturi)    
    In lumea araba... (Luni, 5 martie 2018, 8:02)

    minus [utilizator]

    se taie o mana pentru furt. Dar nu ti-o tai singur, treaba se intampla cand esti prins si mana ti-o taie altii...
  • +4 (6 voturi)    
    explicatii savante parca PSD (Luni, 5 martie 2018, 10:14)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si daca-ti tai mina ce rezolvi? Trece criza? Vinzi mina si faci bani de salarii? Explicatie tipica pentru ciuma rosie. Mai e nitel si o sa auzim: asigurari de genul "sa moara mama", "jur pe rosu", etc.
  • +4 (6 voturi)    
    Pai deja se vede cu ochiul liber (Luni, 5 martie 2018, 10:20)

    bogdan1477 [utilizator]

    Executia bugetara pe ianuarie arata o gaura de 1 mld fata se 2017. Si asta inainte de maririle de salarii de la 1 martie de 20-25% la profesori si nshpe sute la suta la doctori. Si prin vara toate primariile vor ramane fara bani de salarii, ca de, tot primarul pesedist si-a tras salariu de 2-3000 de euro. Pin la urma asta e partea buna, ca va ajunge sa va fugareasca propriul electorat de bine ce guvernati. Au mai fost si alti ticalosi la guvernare, gen adita nastase, da' ala macar si-a ales niste ministri cit de cit profesionisti si a reusit sa guverneze decent. Pe cind ati depasit orice limita cu incompetenta ministrilor. Si o tara condusa de secretare si casierite n-are cum se opri decit in sant.
    • +2 (2 voturi)    
      Diferență între tehnocrați și Pesedei: (Luni, 5 martie 2018, 16:52)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Gaura tehnocraților era virtuală, gaura bugetară a Pesedeilor este cât se poate de.....REALĂĂĂĂ!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Incalificabil! (Luni, 5 martie 2018, 10:56)

    Bubico [utilizator]

    Cum e posibil ca un ministru de finante dintr-o tara membra UE sa se exprima asa??? Cum adica..."mai bine imi tai o mana"??? Ce exprimare e asta? Halucinant! Mai bine isi taie ce are el mai scump, nu? Sa o spuna pe de-a dreptul, daca tot ne exprimam ca la birt.