Dragnea, despre modificarea Constitutiei pentru redefinirea familiei: Trebuie sa se ajunga la referendum. Daca romanii se pronunta intr-un fel care ii deranjeaza pe altii, atunci ce o sa se spuna, ca poporul roman e conservator?

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2018, 20:13 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liderul PSD, Liviu Dragnea, sustine ca trebuie sa se ajunga la referendum pentru redefinirea familiei in Constitutie, pentru ca este o initiativa semnata de milioane de romani, care nu poate fi tratata fara importanta, transmite News.ro.

Dragnea a spus ca este catalogat drept conservator, la Bruxelles, pentru ca sustine initiativa de modificare a Constitutiei pentru redefinirea familiei si ca trebuie sa se ajunga la referendum, la care romanii sa se pronunte.

"Da, dar daca sunteti corecti, asa cum sunteti intotdeauna, trebuie sa le spuneti ca nu din din cauza mea se intarzie lucrurile, ci pentru ca acea lege a fost atacata la CCR de persoane importante, nu vreau sa dau nume acum. Sa le spun ca eu sustin in continuare, cu toate ca am inteles ca la Bruxelles eu sunt catalogat drept conservator pentru faptul ca sustin o initiativa semnata de milioane de romani. Eu nu cedez. Eu nu spun sa facem ceva impotriva unei minoritati, indiferent despre care este vorba, ci, dimpotriva, sustin parteneriatul civil, dar o initiativa semnata de atatea milioane de romani nu poate fi tratata fara importanta si eu sustin sa ajungem la referendum si toate piedicile institutionale puse, vom ajunge in asa fel incat sa putem genera un referendum si atunci romanii sa se pronunte. Dupa ce se pronunta, atunci putem discuta, putem accepta toate criticile, dar daca cumva romanii se pronunta intr-un fel care ii deranjeaza pe altii, atunci ce o sa se spuna, ca poporul roman e conservator?", a declarat Dragnea, joi, intrebat despre referendumul pentru redefinirea familiei.

*******

Camera Deputatilor a adoptat in 9 mai 2017, cu 232 voturi "pentru", 22 de voturi "impotriva" si 13 abtineri, initiativa cetateneasca de revizuire a Constitutiei pe tema definitiei familiei, astfel ca, potrivit propunerii de modificare, alineatul 1 al articolului 48 din Constitutie urmeaza sa aiba urmatoarea forma: "Familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie, pe egalitatea acestora si pe dreptul si indatorirea parintilor de a asigura cresterea, educatia si instruirea copiilor".

Coalitia pentru Familie a strans un numar de 3 milioane de semnaturi, pe care le-a depus la Senat alaturi de o propunere de revizuire a Constitutiei privind definitia familiei prin care se cere modificarea articolul 48, alineatul 1, care se refera la definitia familiei. In actuala forma, acesta prevede ca "familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre soti", insa semnatarii initiativei vor ca definitia sa fie schimbata pentru a bloca orice posibilitate a legiferarii casatoriei intre persoane de acelasi sex. Astfel, initiativa prevede ca "familia se intemeiaza pe casatoria liber consimtita intre un barbat si o femeie".

Potrivit articolului 151 al legii fundamentale, proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptata de Camera Deputatilor si de Senat, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul membrilor fiecarei Camere. Daca prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputatilor si Senatul, in sedinta comuna, hotarasc cu votul a cel putin trei patrimi din numarul deputatilor si senatorilor. Revizuirea este definitiva dupa aprobarea ei prin referendum, organizat in cel mult 30 de zile de la data adoptarii proiectului sau a propunerii de revizuire.


Citeste mai multe despre   


















3187 vizualizari

  • +11 (19 voturi)    
    Bravo (Joi, 1 martie 2018, 20:19)

    Ali Mentara [utilizator]

    Odata cu definirea familiei se vor rezolva:

    1. Criza pietei de munca.

    2. Lipsa banilor.

    3. Nivelul coruptiei.

    4. Ineficienta.

    Go Dragnea! Este exact ceea ce are nevoie poporul acesta pe langa minte. Dar asta e: cand minte nu e te conduce altul sau te duce de nas. Dar nu e vina romanilor, nu. Sunt statele din jur care sunt vinovate intrucat suntem urmasii dacilor si vor sa aiba acces la tunelurile de sub Carpati, alea pe unde Decebal facea autostrada Bucuresti - Brasov ca sa ajunga la aeroportul din Brasov.
    • +4 (10 voturi)    
      Cretin acest hot condamnat definitiv (Vineri, 2 martie 2018, 9:35)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Ali Mentara

      Doreste cu tot dinadinsul sa le-o traga UE. Nu poate. O sa fie zdrobit ca un vierme (ceea ce de fapt si este) dar o sa ne traga si pe noi inapoi cu 20 de ani. La puscarie, animalule, lasa-ne !!!!!!
  • +13 (19 voturi)    
    Prioritati (Joi, 1 martie 2018, 20:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acum ca UE s-a prins ca PSD minte cand respira si ca romanii sustin DNA, a sosit momentul pentru distrasul atentiei folosind asul din maneca: referendumul inutil despre o tema care nu are de ce sa fie discutata.
    • +10 (14 voturi)    
      Exact. (Vineri, 2 martie 2018, 0:52)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Daca romanii se pronunta intr-un fel care ii deranjeaza pe altii, atunci ce o sa se spuna, ca poporul roman e conservator?

      O sa raspunda unii sau/si altii ca poporul roman e tutuf ni ruc de tine.

      Dar mai cred ca uraaa pentru daddy e cu mult mai lunga decat intrebarea. :D
    • +4 (10 voturi)    
      E mutare strategica (Vineri, 2 martie 2018, 7:22)

      bfc [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      In modificarea constitutiei vor introduce articole noi si populatia votata nu va cunoaste devarul.

      Este la mintea cocosului ca asa ceva vor face. Si ei fiind si Parlamentul referendumul va fi adoptat.
      E atat de simplu incat imi vine sa rad cand vad ca cei preocupati de casatoria "traditionala" sunt atat de ingusti incat nu vad prapastia de sub picioare.

      Anul 2019 poate ca va fi anul in care vom pleca ultimii care mai tinem nivelul de moralitate si etica ridicat in tara.
      • 0 (0 voturi)    
        A casatori doi barbati sau doua femei (Sâmbătă, 3 martie 2018, 12:14)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bfc

        tine de moralitate si etica elevata pentru tine ?
  • +13 (15 voturi)    
    Si uite (Joi, 1 martie 2018, 20:47)

    tudor74 [utilizator]

    Si uite asa, toti bugetarii care s-au ales cu salarii micsorate or sa uite ca sunt suparati pe PSD si au impresia ca Intailul Pescar vegheaza asupra moralitatii si traditiilor cre(s)tine !

    Frans Timmerman il ia la suturi pt macelarirea justitiei si el da interviuri de parca gay mariage a fost motivul pt care EU il trage de urechi.

    Pe bune acum, asta e problema Rromanistanului acum ?
    Ca sa nu mai zic, cum de ajuns articolul asta in presa? Pt ca nu vad o intrebare pusa lui Don Dragnea despre subiectul asta, efectiv el raspunde la o intrebare inexistenta, praf in ochi si perdea de fum marca PSD!
  • +15 (17 voturi)    
    Condamnat de frauda electorala (Joi, 1 martie 2018, 21:34)

    Withdrawal [utilizator]

    Condamnatul pentru FRAUDA ELECTORALA vrea referendum !!!
    • +9 (11 voturi)    
      inca o (Vineri, 2 martie 2018, 8:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      petarda marca dragnea, acum ca TT-ul o dat-o in bara cu Kovesi, Timmermans l-a pocnit de nu s-a vazut si se apropie cu pasi repezi "scadenta" la tribunal si eventual si aia de la adunatura partidului hotilor, din 10 martie.
      Ii trebuia o noua abatere a atentie populatiei si ce motiv mai bun decat homosexualitatea are?
      Ce nu stiu daca a uitat sau doar ignora, este faptul ca orice modificare a Constitutiei trebuie sa inceapa cu rezultatul referendumului din 2009, prin care poporul (inclusiv cel pesedist) a votat pentru parlament unicameral si cel mult 300 de parlamentari.
  • +20 (20 voturi)    
    La Bruxelles (Joi, 1 martie 2018, 21:55)

    batmanss [utilizator]

    ești catalogat drept corupt si penal.
  • +12 (12 voturi)    
    balaurul cu sapte capete (Joi, 1 martie 2018, 22:15)

    Isobar [utilizator]

    Modul de comunicare al d-lui Dragnea este foarte ciudat.
    Arunca petarde cu orice ocazie.
    Principala tema a comunicarilor este crearea zanzaniei intre romani si intre romani si cetatenii
    UE indiferent pe ce tema.
    Dupa lectia de comportament primita din partea D-Lui Timmermans privitor la incercarile de a subjuga justitia prin interpusi (el nu a intreprins nicio actiune impotriva sistemului judiciar dupa cum declara) a descoperit o noa tema "",redefinirea familiei"".

    Este aceasta tema o tema care aduce, dupa cum mereu declara, mai mult in calitatea vietii romanilor
    sau este din nou o diversiune?

    Doreste pe baza unui referendum sa impuna forta majoritati (noi putem orice) si sa creeza un nou conflict cu Uniunea Europeana si cu romanii care accepta actuala definitie din constitutie a familiei..

    Intrebare ,
    De cate ori mai poti duce ulciorul la apa ?
  • +17 (19 voturi)    
    Referendumul pentru 300 (Joi, 1 martie 2018, 22:25)

    Sani [utilizator]

    ..n-a fost votat de milioane de romani, bai perversule?
  • +12 (18 voturi)    
    Rusia scrie pe noi (Joi, 1 martie 2018, 22:30)

    seby19 [utilizator]

    Ce valori occidentale ? Ce toleranta ? Cu voiosie catre dughinismul asiatic.
  • +16 (16 voturi)    
    Cât valorează un referendum? (Joi, 1 martie 2018, 22:43)

    asavreau [utilizator]

    Când se va pune în practică rezultatul referendumului cu max 300 de parlamentari și singură cameră,se va putea ține un nou referendum.Altfel totul este o miștocăreală marca Dragnea.
  • +15 (15 voturi)    
    Si tu ce vei face, o vei lua pe Bombonica (Joi, 1 martie 2018, 23:01)

    scaraotchi [utilizator]

    de Menta din nou de nevasta, sau vei trai in continuare in preacurvie...?!

    Ipocritule...!
  • +14 (14 voturi)    
    Ar trebui limitate si nr de mandate (Joi, 1 martie 2018, 23:31)

    rov [utilizator]

    5 ca moliceanu...pana acum, e prea mult !
    Si limita de diferenta de varsta...ca la dracnea 30 de ani..foarte mult !!!
    Daca se face un referendum pe tema, punem pariu ca nu se accepta mai mult de doua neveste si 10 ani diferenta de varsta ?!?!?!
    Daca tot ii servim poporului teme mari de gandire, hai sa o facem total !
  • +6 (8 voturi)    
    cred ca ... (Vineri, 2 martie 2018, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    asta e arma secreta a lui dracnea...

    distrugem justitia si statul de drept... da romanii o sa fie fericiti ca homosexualii nu se pot casatorii!
    uraaaaaaaaaa

    apropos tovarase.... realizezi ca daca vrei sa implementezi rezultatele acestui referendum.... o sa trebuiasca sa implementezi si rezultatele referendumului cu 300 de parlamentari, nu?!
    ce o sa te faci?!
    • +7 (7 voturi)    
      Nu cred ca este obligatoriu (Vineri, 2 martie 2018, 10:23)

      bfc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ceva ma face sa cred ca nu este obligatoriu sa implementeze acel aspect.
      In plus, pot modifica in referendumul pt casatorie si acest articol al constitutiei, asta in cazul in care exista unul; daca nu exista vor adauga ei "din oficiu", pt ca sunt generosi, un articol care permite ignorarea orcarui referendum si va fi doar consultativ nu si obligatoriu ... si uite asa democratia autentica mai moare un pic ;)