Ionel Danca, dupa avizul negativ al CSM de revocare a sefei DNA: Tudorel Toader trebuie sa-si dea demisia daca mai are o urma de onoare

de N.O     HotNews.ro
Marţi, 27 februarie 2018, 18:22 Actualitate | Politic


Ionel Danca
Foto: Facebook - Partidul National Liberal
Purtatorul de cuvant al PNL, Ionel Danca, crede ca "Tudorel Toader trebuie sa-si dea demisia daca mai are o urma de onoare", dupa avizul negativ dat de CSM propunerii de revocare a procurorului sef al DNA. Danca a argumentat, pe Facebook, ca Tudorel Toader nu a prezentat niciun motiv temeinic care sa impuna revocarea conducerii DNA.


"Dupa avizul negativ dat de CSM propunerii de revocare a procurorului sef al DNA, Tudorel Toader trebuie sa-si dea demisia daca mai are o urma de onoare. Nici in fata CSM, Tudorel Toader nu a prezentat niciun motiv temeinic care sa impuna revocarea conducerii DNA. Dimpotriva, cu fiecare interventie publica se afunda tot mai mult in mocirla acuzatiilor lipsite de probe la adresa procurorului sef al DNA. A ales sa fie in continuare de partea infractorilor. Asa nu mai poate continua mandatul de ministru al Justitiei. Trebuie sa plece imediat din functie!", a scris Ionel Danca pe pagina sa de Facebook.

Sectia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a decis, in sedinta de marti, sa dea aviz negativ propunerii formulate de ministrul Justitiei privind revocarea Laurei Codruta Kovesi din functia de procuror sef al Directiei Nationale Anticoruptie. 

Votul in sedinta CSM a fost 6-1 impotriva cererii de revocare, votul "pentru" fiind cel al ministrului Justitiei.

Tudorel Toader, a enuntat, in sedinta CSM, posibilitatea unei sesizari a Curtii Constitutionale privind existenta unui conflict juridic de natura constitutionala in cazul in care presedintele Iohannis nu o va revoca pe sefa DNA, Laura Codruta Kovesi. 


















3673 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Onoare la Tudorel? (Marţi, 27 februarie 2018, 18:33)

    scaraotchi [utilizator]

    Onoarea lui Tudorel a ramas atarnata pe un shpalier in vie la Panciu...!

    Bun e vinu' ghiurghiuliu, lelita Ioana...
    • +3 (3 voturi)    
      Oximoron (Marţi, 27 februarie 2018, 18:46)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Asocierea onoare-psd e un oximoron.Ceva de genul Gadeea-verticalitate sau Badea-gingasenie ... Si din pacate si electorat roman-responsabilitate.
    • +3 (3 voturi)    
      onoare == virtute (Marţi, 27 februarie 2018, 18:49)

      gg_frone [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      din pacate printre cei care ne conduc nu gasim prea multe virtutii... In schimb gasim o gramada de penali.
    • +2 (4 voturi)    
      ..cules toamna prin tarziu... (Marţi, 27 februarie 2018, 20:10)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      lelita ioana..
      mai pe bruma mai pe-omat
      lelita ioana
      mult mai beau si....s-a imbatat Tudorica de s-a facut de rasul lumii!
  • +2 (2 voturi)    
    Ajutor lui Tudorel! (Marţi, 27 februarie 2018, 18:39)

    ber [utilizator]

    Dupa cum functioneaza logica lui, nu o sa-si dea demisia. Dar poate ca ii da cineva un branci si iese din guvern! Apoi sa se duca la Iasi si sa-l ia studentii la intrebari: pentru cine se face justitia dle rector?
  • +4 (4 voturi)    
    Onoare (Marţi, 27 februarie 2018, 18:46)

    falcoind [utilizator]

    să vii fuguța acasă din japonia pentru că te-a chemat stăpânul ca și pe un cățel, să stai apoi 1 săptămâna pentru a scoate un raport de 35 pagini care nu are nici o valoare și susținere juridica să ajungi ca alți 6 colegi să dea aviz negativ , iar tu singur să votezi altfel , dacă avea onoare nu vota. ce onoare să aibă, valcov e condamnat și nu își dă demisia , tăriceanu e în proces și nu își dă demisia , dragnea e condamnat cu suspendare și mai are x procese și nu își dă demisia , lista poate continua. care ? onoare. gașca asta îs doar niște borfași de 2 lei. dacă ar avea onoare își făceau harachiri nu își dădeau doar demisia .
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 28 februarie 2018, 10:42)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Perfect adevarat. Dar renunta la struto-camila "ca si"
      • 0 (0 voturi)    
        mersi , încerc (Miercuri, 28 februarie 2018, 13:35)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        de multe ori reușesc , din păcate nu mereu.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca avea vreo urma de onoare,nu... (Marţi, 27 februarie 2018, 18:48)

    gigiN [utilizator]

    ... fabrica dosarul acela care arata cat de prost este,pe langa faptul ca este o sluga de doi bani.
  • +3 (3 voturi)    
    da de unde........ (Marţi, 27 februarie 2018, 18:52)

    asada [utilizator]

    .....atata onoare !!?? Ati vazut vreodata un caine care a luat un sut in fund !?? Ma uitam la el cum a plecat de la CSM plouat si cu coada intre picioare ca ultima potaie!!
  • +3 (3 voturi)    
    responsabilitate si onoare la un pesedist?! (Marţi, 27 februarie 2018, 18:53)

    liviu_ [utilizator]

    sa fim seriosi...

    mai degraba convingi un tigru flamand sa nu manance carne decat un psdist sa fie corect, onest, onorabil si (mai ales) cinstit
  • +2 (2 voturi)    
    DEMISIA! (Marţi, 27 februarie 2018, 19:04)

    iaurtica [utilizator]

    Atat! No comments!
  • +2 (2 voturi)    
    daca (Marţi, 27 februarie 2018, 19:07)

    nahir [utilizator]

    ar fi avut vreo urma de onoare, TT-ul nu insaila asa zisul raport, un copy-paste evident dupa opiniile penalilor dragnea si tradiceanu si dupa circul mediatic al a3 si realitatea tv si nu si-ar fi facut cunoscute opiniile santajiste si de atotcunoscator in ale legilor, la finalul sedintei CSM, cand cu unaer superior le dadea cu tifla tuturor. Probabil ca are asigurari de la dorneanu, alta sulfa comunista.
  • +3 (3 voturi)    
    care onoare? (Marţi, 27 februarie 2018, 19:15)

    trem [utilizator]

    Nu a existat nici un fel de rusine sau onoare pana acum...de ce ar exista de acum incolo?

    Se doreste pur si simplu la o distrugere a oricaror repere morale in Romania. E o baza perfecta pentru dictatura si control.
  • +2 (4 voturi)    
    DEMISIA... (Marţi, 27 februarie 2018, 20:06)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Nu isi va da demisia pentru ca nu are onoare !!
  • +5 (7 voturi)    
    onoare? (Marţi, 27 februarie 2018, 20:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca avea pic de onoare, pic de respect pentru propria imagine, nu compunea o mizerie de raport total abramburistica, cu 61 de greseli gramaticale numarate in primele 5 pagini, greseli ce puteau fi usor corectate printr-o simpla activare a spellcheck-ului in word. Tudorel pur si simplu a incropit ceva repede, repede, sa fie acolo ce citi in fata parlamentului.