UPDATE Senatul a adoptat proiectul lui Zamfir de plafonare a dobanzilor: Dobanda pentru creditele ipotecare sa nu depaseasca de 2,5 ori dobanda de referinta a BNR/ Parlamentarii PNL, mandatati sa voteze impotriva

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 26 februarie 2018, 17:06 Actualitate | Politic


Daniel Catalin Zamfir
Foto: senat.ro
Plenul Senatului a adoptat luni seara proiectul de lege initiat de senatorul PNL Daniel Zamfir si semnat de mai multi parlamentari PSD, care modifica Ordonanta de Guvern 13/2011, astfel incat dobanda pentru creditele ipotecare nu va depasi de 2,5 ori dobanda de referinta a BNR. Senatul este prima camera sesizata, Camera Deputatilor fiind decizionala. Presedintele PNL Ludovic Orban a anuntat luni ca, in sedinta Biroului Executiv al partidului, parlamentarii liberali, colegi ai lui Zamfir, au fost mandatati sa voteze impotriva acestui proiect.

Au fost 73 voturi "pentru", 18 voturi "impotriva" si 13 abtineri. Senatorii USR au anuntat ulterior ca s-au abtinut la vot.   


"Vreau sa stiti ca 14 tari din eu au dobanzile la creditele ipotecare plafonate. Dobanda medie in Romania este de 6,10. Italia are 1,91, Spania 1,84, grecia 3,35 la jumatate fata de noi, Ungaria 3,71. A iesit Banca Nationala argumentand ca e riscul de tara. De cativa ani buni BNR vorbeste numai despre asta. mMi apar si diversi analisti economici independenti, in ghilimele, care spun cat de rau o sa le fie romanilor daca dobanzile vor scadea si vom avea si noi dobanzi aproape de nivelul mediei UE. Eu in filmul asta prost am Trait si la legea darii in plata. In SUA, absolut toate statele au dobanzile plafonate.

Ca atare e suficient atata amar de ani cat bancile si IFN-urile au fot lasate sa ii jecmaneasca pe romani. Daca BNR a inchis ochii in toti acesti ani, cred ca noi avem obligatia sa intervenim," si-a sustinut Zamfir proiectul in plen.

Proiectul a primit aviz favorabil in comisiile de specialitate.

"Plafonarea dobanzilor efective anuale, am stabilit si s-a votat ca dobanda pentru creditele ipotecare sa nu depaseasca de 2,5 ori dobanda de referinta a Bancii Nationale. Astazi dobanda BNR fiind de 2,25, asta inseamna ca dobanda maxima care poate fi perceputa pentru creditele ipotecare ajunge undeva la 5,4%", a afirmat saptamana trecuta  Zamfir.

El a precizat ca, "in ceea ce priveste dobanda maxima care poate fi perceputa la creditele de consum, nu poate depasi mai mult de 18%".

"Am luat aici ca referinta dobanda maxima pe care statul roman o percepe. Ca sa eliminam orice fel de discutie care a existat si care va mai exista in spatiul public ca ar exista o limitare a dreptului agentilor economici intr-o piata libera, este o practica europeana. Sunt foarte multe tari din Europa care practica o limitare a dobanzilor. Am decis ca si noi, in Romania, sa intram in randul tarilor europene in ceea ce priveste creditarea. Am stabilit foarte clar ca DAE sa nu depaseasca respectivele plafoane. Am decis sa introducem acest amendament si sa plafonam DAE pentru ca, de cele mai multe ori, chiar daca am fi plafonat dobanda remuneratorie sau pe cea penalizatoare, ar fi existat diverse mecanisme de introducere a spetelor bancare, comisioane si asa mai departe, care sa fi ridicat DAE. Pe noi ne intereseaza ca cetatenii romani sa stie foarte clar cat vor plati dobanda. Ori, limitand DAE, stim foarte clar, de la bun inceput, cat va fi dobanda pe contract', a afirmat Zamfir.

Senatorul PNL a mentionat ca limitarea de 18% vizeaza atat produsele bancare, cat si ale IFN.

"De obicei, IFN-urile dau credite de consum. Acolo am impus o dobanda maxima de 18%, iar la creditele ipotecare dobanda maxima este de 2,5 ori dobanda de referinta a BNR", a punctat Zamfir, subliniind ca masura se va aplica noilor contracte.

Ministrul Finantelor, Eugen Teodorovici, a declarat vineri ca el este "adeptul pietei libere", care are "mecanismele necesare pentru a se regla", cand a fost intrebat de ziaristi cum comenteaza proiectul de lege.

"Eu sunt adeptul pietei libere. Piata are mecanismele necesare pentru a se regla" iar "statul nu trebuie sa intervina (...) decat daca sunt derapaje", a raspuns Eugen Teodorovici.

Proiectul este semnat de doar 11 parlamentari PNL si de multi parlamentari PSD si ALDE. Zamfir a fost amenintat cu excluderea din partid de catre Ludovic Orban ca urmare a acestei initiative.

Vezi aici fisa legislativa si lista de initiatori

Citeste aici raportul comisiilor de specialitate prin care forma initiala a legii a fost modificata

  • Adrian Vasilescu, BNR: Ar fi dramatic ca bancile sa raspunda asa cum s-a raspuns de fiecare data in istorie si sa inceapa sa limiteze creditul. S-ar vedea imediat in nivelul de trai
Intrebat la momentul depunerii daca e la curent cu noul proiect si cum il comenteaza, consilierul Guvernatorului BNR, dl. Adrian Vasilescu explica:  "Niste masuri poarecum in acelasi sens au mai fost in Ungaria, bunaoara. Dar nu putem sa vorbim despre faptul ca aceste masuri sunt de sorginte europeana. In primul rand, lucrurile trebuie intelese asa: dobanzile sunt preturi pe piata banilor. Economia Romaniei este economie de piata potrivit Constitutia, iar in economia de piata preturile sunt libere. Nu vad cum o propunere legislativa poate excede Constitutiei. Problema este alta: sa vedem daca o asemenea masura vine intr-adevar in sprijinul consumatorilor de servicii financiare. M-as referi la doua exemple: unul e din America anilor 1970, cand Nixon a plafonat preturile. A fost o valvataie teribila in America iar voci din toata tara s-au ridicat impotriva acestei masuri. In final, Nixon a fost obligat sa renunte la ea, dupa ce a vazut consecintele: piata se golea de marfuri. Al doilea exemplu este Romania anilor 80. Cand Ceausesc a lovit in negustorii care exploatau popiorul, a introdus acele mercuriale. Pietele s-au golit intai de marfuri si apoi si de cumparatori. In general, in istorie, orice plafonare de preturi a fost urmata de golirea pietelor. Noi suntem acum intr-o situatie similara. La noi, intermedierea financiara e pe ultimul loc in Europa. Ar fi dramatic ca bancile sa raspunda asa cum s-a raspuns de fiecare data in istorie si sa inceapa sa limiteze creditul. S-ar vedea imediat in nivelul de trai", spune Vasilescu.

Liberalii, colegii lui Zamfir, mandatati sa voteze impotriva

"PNL este consecvent pozitiei exprimate de mine. PNL nu sustine nicio masura interventionista care sa incalce principiile si valorile liberale, ca atare parlamentarii PNL au fost mandatati sa voteze impotriva acestei propuneri legislative. Pe aceasta idee au crescut preturile la oua. Daca domnul Zamfir initiaza un proiect de lege pentru plafonarea pretului la oua sau la unt, ca si la unt a crescut pretul, normal ca foarte multi oameni vor considera: iata, domnule, ce initiativa buna ca se plafoneaza. In materie de creditare functioneaza aceleasi legi. Nimeni nu a pus pistolul in tampla niciunui beneficiar de credite sa semneze contractul de credit in momentul in care a solicitat creditul respectiv. De ce sa operam o discriminare intre cei care isi platesc creditele? Niciodata bancile nu vor pierde bani. Eu cred ca trebuie sa privesti, pe de-o parte, dintr-o perspectiva principiala si aici nu cred ca poate interveni cineva in materie de contracte. Contractul reprezinta legea partilor, este acordul de vointa al partilor. Parlamentul nu poate, dupa ce au stabilit doua parti intr-un contract ca definesc partile contractului, sa vina sa afecteze conditiile contractuale", a afirmat Orban, dupa sedinta Biroului Executiv al PNL.

Potrivit liderului liberalilor, decizia Biroului Executiv este "una limpede". "Acum decizia este o decizie limpede, a fost luata cu doua abtineri, este o decizie prin care am mandatat parlamentarii partidului sa voteze impotriva acestui proiect de lege", a spus presedintele PNL.

"Domnul Zamfir probabil a fost suparat ca nu l-au mai ales colegii in functia de presedinte al comisiei economice. Eu cred ca acolo s-a ajuns la o solutie care este conforma cu deciziile Congresului. Practic, a fost ales presedintele Comisiei economice la Senat vicepresedintele economic al partidului, nu a fost un vot anti Zamfir, a fost un vot in favoarea domnului Citu care este vicepresedinte economic al partidului si care poate fructifica mult mai bine pentru PNL pozitia de presedinte al comisiei economice. Ca atare, nu exista un astfel de caz", a sustinut Ludovic Orban.

Presedintele PNL a adaugat ca orice parlamentar are dreptul la initiativa legislativa, dar pentru ca proiectul respectiv sa fie sprijinit trebuie sa primeasca votul in Biroul Executiv.

In plen, liderul senatorilor PNL Iulian Dumitrescu a anuntat ca PNL nu sustine acest proiect de lege.

"Ce aveti cu romanii care au un IMM? Cine o sa mai ia credite? O sa ia credite statul, firmele mari, multinationalele. Prin aceasta lege, favorizati firmele mari in dauna sutelor de firma mici romanesti. Demult nu am mai vazut o lege atat de anti-nationala si care va distruge afacerile la zeci de mii de romani. Ce aveti cu romanii care vor sa mai ia credite de consum? Ei cu ce v-au gresit? Oamenii nu iau creditele de consum cu placere, ci din nevoie. O sa ii dati pe mainile camatarilor sau o sa fortati sa vanda din casa. O sa loviti in milioanele de romani care au credite la banci" a afirmat Dumitrescu. "Aceasta lege tine de bunul nostru simt si ce este in sufletul nostru", a incheiat el.  

Replica lui Zamfir: "Liderul de grup nu a citit legea. Legea se refera la persoane fizice, nu la IMM-uri."


Citeste mai multe despre   
















7102 vizualizari

  • -8 (44 voturi)    
    normal (Luni, 26 februarie 2018, 17:13)

    srpc [utilizator]

    PNL sustine Marea Finanta, nu cetatenii
    • -3 (21 voturi)    
      mda (Luni, 26 februarie 2018, 17:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Minti!
      Minti ca o gazeta sovietica!!
    • -11 (33 voturi)    
      PNL a reprezentat mereu marele capital... (Luni, 26 februarie 2018, 18:07)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ...niciodata pe cei multi, desculti, goi si flamanzi.
      • +3 (13 voturi)    
        desculti si goi de creier (Luni, 26 februarie 2018, 19:23)

        AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        bine ati venit in epoca de aur.
      • 0 (4 voturi)    
        goi la creier (Marţi, 27 februarie 2018, 10:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Te bucuri ca prostul. Daca ai stinitica matematica ai vedea ca legea asta e frectie la piciorul de lemn. Daca miine intra in vigoare te asiguri ca banca nu-ti ia mai mult de 6.85%, in momentul in care oferta pietei e de 5-5.5%. Da' asha sunt aia multi si desculti, manipulabili. Ca daca ar avea ceva creier, n-ar mai fi desculti pentru ca n-ar mai vota toti tilharii pe un kil de ulei mita.
        • 0 (4 voturi)    
          goi la minte, sunt si cei pro-psd dar si cei anti (Marţi, 27 februarie 2018, 11:58)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          goi la minte, sunt si cei pro-psd dar si cei anti-psd fara sa judece deloc si sa fie contra doar pentru ca masura a venit de la un parlamentar PSD !


          ABERANT !!

          Masura este un masura BUNA !
          Este de fapt o masura de INTRARE IN NORMALITATE !

          Daca nu stiati, puteti sa mergeti personal la orice banca din zona UE si o sa vedeti ca TOATE creditele ipotecare sau de consum sunt LIMITATE si au aceste limite foarte rationale, foarte mici.


          In zona UE nu exista yzaplo sau alti IFN care sa depaseasca 50%. Si ce 50%... nu exista nici macar sa depaseasca 30% !

          Dar in Romania au furat cu acceptul tacit al BNR, ajungand la DAE de peste 1900% sau chiar si de peste 2500% !!!



          BNR este condus de niste incompetenti pentru ca au luat apararea bancilor in relatia cu francul elvetian

          lasa cursul deaiurea si inflatia curge, desi NU EXISTA TARA IN LUME care sa aiba CRESTERE ECONOMICA dar sa aiba SCADERE DE CURS !!

          Repet, NU exista TARA in lume care in timp ce are crestere economica (chiar daca e pe consum) de peste 5% sa aiba deprecieri de moneda (de peste 2%) ci dimpotriva i se apreciaza moneda !

          NU credeti studiati Polonia, cresterea economica si zlotul.
          • 0 (0 voturi)    
            Asta care votezi negativ din ură (Marţi, 27 februarie 2018, 13:46)

            Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Asta care votezi negativ din ură eşti IDENTIC ca şi creier, ca şi cei pro PSD fără să gândească !
          • +1 (1 vot)    
            total pe linga subiect (Miercuri, 28 februarie 2018, 11:27)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            1. Daca ai ajuns la matematica la inmultirea cu 2.5, poti calcula singur ca azi, aberatia aia de lege limiteaza superior creditul imobiliar la 5.62%, in conditiile in care oferta bancilor e de 5%. Deci frectie la piciorul de lemn. Pe calculatelea, nu revarsind lozinci cu majuscule, de parca o prostie scrisa cu litere mari nu e tot prostie.
            2. In zona UE limitarea e de 30% peste media pietei pe ultimul semestru, nu 2.5% din dobanda de referinta. O lege similara cu a noastra in zona euro ar presupune dobanda plafonata la 0, pentru ca dobanda de referinta a BCE e 0.
            3. IFN-urile sunt institutii de finantare NONBANCARE, deci nu sunt sub controlul BNR. A injura BNR pentru dobanzile IFN-urilor echivaleaza cu a-l acuza pe presedinte ca s-a scumpit piinea. Cam asta e nivelul de perceptie a realitatii. Daca legea se referea doar la ele si impunea un maxin de 20%, eram primul care aplaudam.
            4. In relatia cu francul eventual poti sa-i acuzi de rea-vointa, nu vad ce treaba are incompetenta acolo.
            5. La partea cu cursul, de vina e inflatia, adica marirea de salarii din pix, pe datorie, dublata de explozia consumului din import si scadererea absorbtiei fondurilor europene. Si cond pe piata ai putini euro si multi lei, e normal ca leul sa se devalorizeze. Asta ti-o poate explica orice precupeata.
            6. Exista multe tari in lume cu crestere economica si curs devalorizat, un exemplu asha, la repezeala, SUA. Vezi cum e evoluat paritatea dolar euro si cum evolueaza economia SUA. Si tarile astea chiar fac eforturi sa-si devalorizeze moneda astfel incit sa fie mai competitive la export.
            7. poti sa repeti ce vrei tu, devalorizarea monedei are legatura cu alti indicatori decit cresterea. Deficitul bugetar, deficitul de cont curent, inflatia si dobanda de referinta. Si cantitatea de lei de pe piata. Astea-s componentele care stabilesc echilibrul cursului valutar.
          • 0 (0 voturi)    
            despre polonia (Miercuri, 28 februarie 2018, 11:37)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

            Vezi cit e in polonia deficitul de cont curent, inflatia, absorbtia fondurilor europene si vei intelege de ce la ei e altfel decit la noi.
  • +2 (36 voturi)    
    De ce, (Luni, 26 februarie 2018, 17:19)

    constan [utilizator]

    PNL ce surprize mai asteapta ca sa-l dea afara pe individul asta?
    • -13 (19 voturi)    
      Asta da (Luni, 26 februarie 2018, 18:19)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui constan

      democratie de Dambovita
      • +7 (11 voturi)    
        ha, (Luni, 26 februarie 2018, 21:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        cine vorbeste?
        Un sustinator al "democratiei" dragniene. Sa mori de ras, nu alta.
        zamfirache asta ar trebui sa fie membru psd, in nciun caz liberal, deci e corecta opinia ca ar trebui exclus de pnl, mai ales daca pnl a votat impotriva unei initiatie a, inca,unui membru de-al sau.
    • +6 (22 voturi)    
      Eu cred ca le place, (Luni, 26 februarie 2018, 18:36)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui constan

      un luptator impotriva capitalist-burgheziei, nu mai conteaza ca nu se mai dezvolta tara, sa fie acolo un bun comunist, ca pe vremuri.
    • +1 (1 vot)    
      Zamfir lucrează pentru PSD. (Marţi, 27 februarie 2018, 13:08)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui constan

      De legea asta profită PSD-ALDE,PNL se alege doar cu reproșurile.
  • +6 (22 voturi)    
    trebuie lasat.... (Luni, 26 februarie 2018, 17:50)

    astronaut [utilizator]

    sa plece la ''maica psd'' , mare paguba !
  • -1 (25 voturi)    
    Nu mi se pare neaparat o chestie buna (Luni, 26 februarie 2018, 17:56)

    Razvan_M [utilizator]

    Aici sunt doua aspecte la care ne putem referi:

    1. Sistemul bancar este puternic reglementat. Cartelurile (adica intelegeri de stabilire a preturilor) sunt interzise prin lege. Cu toate astea, exista in sistemul bancar de la noi tendinta de a maximiza profiturile prin cresterea preturilor.
    2. O piata functioneaza pe baza de cerere si oferta, la modul ideal. Insa daca piata este distorsionata pot aparea abuzuri din partea celor care au putere mai mare de negociere - adica bancile. Iar BNR, care se ocupa de reglementare, pare a fi de partea bancilor.

    Tinand cont de aceste aspecte, plafonarea dobanzilor poate sa forteze bancile sa scada preturile creditelor, tinand cont de faptul ca in tari vecine aceste preturi sunt la jumatate fata de Romania. Asta ar fi aspectul pozitiv pentru romani.

    Pe de alta parte, stabilirea dobanzii prin lege duce la o rigidizare a pietei si poate pune probleme mari sistemului in caz de criza economica. Mai mult, orice lege are efecte secundare pe termen lung, pe langa cele imediate.

    PS. Este posibil ca domnul Zamfir sa aiba acces la informatii din interiorul sistemului bancar care nu ajung la noi, deci am senzatia ca stie destul de bine ce face.
    • +2 (4 voturi)    
      problema e ca e gindita cu fundul (Marţi, 27 februarie 2018, 10:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      In Europa cam peste tot plafonarea zice asha: ai voie sa ceri dobanda mai mare cu maxim 30% fata de media pietei in semestrul anterior pe acelasi tip de credite. Ceea ce e intr-adevar, o masura protectionista pentru clientii care au semnat contractul de credit ca primarul si acum bancile profita de cr4edulitatea si prostia lor.

      La noi, e o frectie la piciorul de lemn, ilogica si nefunctionala. Azi plafonarea e de 5.6%, cind era domabda 1.75 plafonarea ar fi fost 4.3%, si daca vrodata dobanda de referinta va ajunge ca aia de la BCE, dobanda ar fi plafonata la 0. Total ilogic.
  • -7 (33 voturi)    
    Bravo domnule Zamfir! (Luni, 26 februarie 2018, 18:06)

    asistat [utilizator]

    In sfarsit cineva de dreapta in PNL!
    • +9 (15 voturi)    
      Ati incurcat directia (Luni, 26 februarie 2018, 22:10)

      AdrianBorza [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Masura e de stanga, ati incurcat mainile.
      • -6 (12 voturi)    
        Sunteti sigur?!? (Marţi, 27 februarie 2018, 3:15)

        asistat [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        Exista si alte surse in afara de fezbuk!;)
      • -1 (1 vot)    
        Nu este de stanga, (Marţi, 27 februarie 2018, 11:58)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

        masura limiteaza anumite abuzuri care se creeaza impotriva clientilor.

        Daca tu crezi ca abuzurile impotrica clientilor sunt practici de dreapta apoi esti prost rau.
  • +6 (28 voturi)    
    Pregatiti-va... (Luni, 26 februarie 2018, 18:18)

    gugurila [utilizator]

    ... de credite cu 50% avans :)
    • -5 (9 voturi)    
      Hmm.. (Luni, 26 februarie 2018, 22:52)

      xht20 [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Si ce e rau in asta? Asta e si ideea unui credit, ai niste bani si vrei sa mai completezi sa ajungi la o anumita suma sa faci ceva, nu sa traiesti din bani imprumutati.
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte ok! (Marţi, 27 februarie 2018, 11:25)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Ar fi avantajati cei cumpatati care muncesc si economisesc. Ar cumpara mai ieftin produse. Bancile prin credite date ca primarul produc inflatie si alegeri ilogice ale cretinilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Tot asa ai zis si la legea DIP (Marţi, 27 februarie 2018, 11:59)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      ...?
  • -4 (22 voturi)    
    Praf in ochi !!! (Luni, 26 februarie 2018, 18:25)

    ZaiR [utilizator]

    In momentul de fata o banca portocalie din tara mi-a acordat credit cu 4.2% dobanda.
    CE e prostia asta?!?! Sau astia vorbesc doar cu masa de votanti?!?

    In elvetia cetateanul nu intra in banca daca dobanda este mai mare de 2% Nu este nicio lege scrisa, nu este nimic impus. Asa au fost educati.
    • +3 (9 voturi)    
      cred ca te referi la ipotecare (Luni, 26 februarie 2018, 19:24)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui ZaiR

      nu la nevoi personale. In elvetia da la ipotecare e pe la 1.6 1.8% la nevoie personale nu gasesti sub 5-6%.
      In fine propunerea e mega idioata si cred ca e facut pt credite cu nevoi personale. Anyway e ca si cum ai spune dom'le sa vindeti masini da sa nu fie nici una mai scumpa decat de 2 ori pretul unui logan pt ca loganul e masina de referinta in romania. Un tampit. N am auzit de asa ceva ever... Conceptul de "piata libera" nu are nimic de a face cu PNL. Ce paradox!!
    • 0 (8 voturi)    
      pe noi cine sa ne invete? (Luni, 26 februarie 2018, 21:31)

      N.S. [utilizator] i-a raspuns lui ZaiR

      cine ar avea interes? trebuie sa ramanem prosti si sa acceptam mizeriile bancilor!
      • +3 (3 voturi)    
        nu bre neseule (Marţi, 27 februarie 2018, 10:38)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

        E suficient ca daca vrem sa plafonam, sa ne uitam peste gard la cum fac vecinii. Si sa copiem de la ei, ca tot ne pricepem la copy-paste. O plafonare la maxim 30% peste media pietei e mult mai utila decit 2.5* dobanda de referinta care si acum e mult peste ce ofera bancile, iar daca dobanda ajunge la 0% cum e la eur, sa ajungi la plafonare 0. Problema e prostia unora si credulitatea altora, nu protectia in sine. Daca s-ar fi pus in dezbatere publica citeva luni, s-ar fi discutat si s-ar fi gasit o formula functionala si logica, ar fi fost ceva. Dar asha, totul e o timpenie inutila a lui Zamfir care se face ca munceste in aplauzele poporului tembel care nu pricepe nimic.
  • +1 (27 voturi)    
    Buna legea (Luni, 26 februarie 2018, 18:26)

    TrueBlue [utilizator]

    Piata libera nu inseamna si dereglementata. Oricum, proiectul lui Zamfir (PNL) prevede dobanzi mai mari decat practica bancile in acest moment si mi se pare ca proiectul este foarte bun. Nu stiu de ce PNL este impotriva. Cred ca nu s-au gandit prea mult. Stie cineva sa explice de ce ING Bank are doua cursuri valutare? Unul, normal apropiat de realitate (azi 1 EUR = 4.72 RON) pe care il practica acolo unde stie ca are concurenta si unul aberant (4.82) pe care il practica acolo unde stie ca nu ai ce face (cand platesti cu cardul in strainatate). Poate ca si aici ar trebui data o lege. Nu mai vorbim ca ei vand cu 4.82 dar cumpara cu 4.49... Ei sunt cei care ajuta leul sa scada.
    • +1 (5 voturi)    
      Schimba ti banca (Luni, 26 februarie 2018, 19:28)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Nu schimba legea!!! Alo??? E ca si cum ai da o lege ca toate masinile sa consume maxim 6% indiferent de motor. Alo?? Pai si cu un Ferrari ce faci? Ti am dat exemplul asta ca sa intelegi diferenta dintre ING si loganul de BRD mai alex pe online banking ;)
    • +1 (5 voturi)    
      aberezi (Luni, 26 februarie 2018, 22:04)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Asa cum o lege care sa limiteze dobanda pe niste principii aleatoare. Prima daca cand a aparut cu propunerea, zicea +50% peste BNR iar apoi s-a sucit un pic. In zona euro rata medie e de 0%, cu 0.25% la facilitatea de imprumut. Dar ei au o piata enorma, stabila, fara inflatii de 4-5% pe an.
    • +1 (3 voturi)    
      simplu (Marţi, 27 februarie 2018, 7:16)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      pentru ca plata prin POS-urile din strainatate trece prin alte banci, care vor si ele comision. Cine ai vrea sa il plateasca, ING ? plus ca la cum functioneaza cardurile, daca ai un card in RON si vrei sa platesti in coroane de exemplu prin Cehia sau in alta parte, conversia trece intai prin $ daca e vorba de Visa si euro daca e Mastercard (parca asa era), si apoi in moneda cealalta. Adica dublu exchange. Diferenta aia de 0.40 de bani merge aici si in comsionul bancii din tara de unde esti. Iar despre cursul de vanzare / cumparare, este perfecta normal sa fie asa. Tie ti-ar conveni sa rulezi o companie de exchange pentru caritate ? adica sa schimbi la 4.49 si vanzare si cumparare ? Totul e bazat pe cerere si oferta, daca se cere mult euro, pretul de cumparare creste (nu e influentat numai de asta , ci de o multime de factori). Daca vinzi mult, pretul de vanzare scade. Asa functioneaza o piata.

      Inainte de a comenta, luati o carte de finante si invatati ce inseamna costul / pretul banilor, exista si asta.
    • +1 (1 vot)    
      minti si aberezi (Marţi, 27 februarie 2018, 10:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Intimplator lucrez cu ei si stiu cum stau cu zona asta.

      https://www.ing.ro/ing-in-romania/informatii-utile/curs-valutar
      4.5941 4.7245, adica un ecart de 0.13, nu de 0.33 cum sustii tu.

      4.49 - 4.82 e la plata cu cardul in strainatate, pos de la alte banci si online. Si e normal atit timp cit tranzactiile in euro in general sunt mai scumpe decit in lei. Iar daca nu-ti convine, cauta alta banca sau umbla cu cash.
    • 0 (0 voturi)    
      curs (Marţi, 27 februarie 2018, 12:08)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui TrueBlue

      Cursul de schimb pt utilizarea cardului in strainatate este cel al Visa/ Mastercard, nu al bancii care a emis cardul. Nu are legatura cu concurenta....
  • +3 (19 voturi)    
    Bancile (Luni, 26 februarie 2018, 18:37)

    ady77 [utilizator]

    Un rau necesar, din pacate.
    Dar sa limitezi dobanzile prin lege mi se pare cam mult, si cei afectati va fi tot omul de rand, care se angajeaza pe 25-3 de ani pentru 4 pereti.
    • +1 (5 voturi)    
      bingo (Luni, 26 februarie 2018, 19:35)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      n-o sa ti dea pe 30 de ani o sa ti de a pe 10 si nu 20% avans ci 40% ;). Ar fi dezastru? Pt omu' de rand cam da... n o sa si permita cine stie ce casa chiar dc vor scadea putin preturile. Dar pt economie????
  • +2 (6 voturi)    
    Dobanda (Luni, 26 februarie 2018, 20:44)

    nevada [utilizator]

    In conditiile in care inflatia este de 3,2% cum sa dea o banca imprumut cu dobanda de 5,4% ?
    Daca Statul tot este actionar la CEC bank de ce nu impune el dobanda la depozite de cel ptin 3,4% ca sa se castige ceva din depozit, iar la credite dublu= 6,4%. Celelalte banci ar trebui imediat sa se alinieze si ar aparea concurenta. CEC Bank are cele mai mici dobanzi la depozite.
    • 0 (0 voturi)    
      pai iti da sub 5.4 (Marţi, 27 februarie 2018, 10:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nevada

      http://www.finzoom.ro/credite/ipotecare/cautare?s=A769TBFbJXiudXW!ZfKwYtOf2PspnajmUYzEU3exogbjaVQLWTpZzIcrrcvww8y0f_9R03gY9xY8u)o9AHxrz5nZ_6SZZZ022E-gLzd-UaM1F4Uq)K

      Si pe finzoom valorile alea chiar sunt reale se la zi. 5.05% DAE.

      Fix asta e prostia, ca azi nu te protejeaza mai deloc, cind s-o face dobanda 3% devine chiar inutila, in schimb banca iti va adauga la dobanda riscul ca dobanda de referinta sa tinda spre 0, si odata cu ea si plafonarea.
  • +3 (9 voturi)    
    Mai bine în psd tov senator! (Luni, 26 februarie 2018, 20:56)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cu ideile astea pe care le propagati ca fiind liberale surprindeti neplăcut publicul constient si educat.
    Mai bine citiți; cititi, cum spunea Heliade acu vreo 200 de ani în urna.
    Si daca cititi, cititi degeaba.
    Sunteti depasit pentru ca va lipseste baza.
    Baza educației.
    Surprinzator ati ajuns senator PNL.'
    Va puteti compara cu un senator de pe la 1877 sau 1888?
    Eu nu cred.
    Atunci erau oameni politici responsabili.
    Acum oamenii politici sunt iresponsabili si impotriva natiei
    Cascaval doar.
    Daca particip la votul următor Pnl va fi cu minus 1 vot.
  • -3 (11 voturi)    
    Cat ati mai cantat prohodul si la darea in plata (Luni, 26 februarie 2018, 21:07)

    Zummm [utilizator]

    Repetentilor. Popor mai cretin ca asta nu se exista. Rrumanul, painea lui Dzeu.....
  • +1 (9 voturi)    
    :))) (Luni, 26 februarie 2018, 21:10)

    I [utilizator]

    ce e asa greu?! sa dea lege ca toti oamenii trebuie sa aibe ferrari si vila! ce sa te tot chinui cu credite, dobanzi si prostii din astea capitaliste.

    Saptamana viitoare o sa dea pesedeii lege ca apa nu e uda :))
  • -2 (10 voturi)    
    partea buna (Luni, 26 februarie 2018, 21:47)

    of of [utilizator]

    Ratele vor fi mai mici, deci mai multi bani vor merge in consum, tinerele familii vor indrazni sa faca si al doilea copil, poate isi vor permite si un concediu ori sa-si ajute parintii, nu-si vor mai lua de lucru pana la 8-9 seara si vor avea mai mult timp pentru familie...
    Chiriile si dobanzile mari franeaza economia, pentru ca banii raman blocati in loc sa intre in circuit (prin consum, investitii in firme proprii etc.).
    Sigur, bancherii nu vor mai face profituri record :( Uitati-va ce profituri au facut in 2017!
    http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/dupa-noua-luni-din-2017-bancile-au-facut-profit-record-de-peste-4-miliarde-de-lei-16826240
    De teama de a nu fi socialisti sau din ura față de trecutul nostru comunist, am ajuns mai capitaliști decât occidentalii! E vorba mai ales de cei născuți prin anii '70 si inceputul anilor '80.
    • +2 (8 voturi)    
      consum (Marţi, 27 februarie 2018, 7:19)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui of of

      si tie ti se pare ca economia bazata pe consum are vreun viitor sustenabil ? da. daca dobanzile ar fi mai mici, completate de factorii sustinerii unei economii sanatoase (in principiu infrastructura si legea fiscala predictibila - ceea ce NU avem in Romania), atunci firmele mici ar prinde curaj sa fie competitive.

      Altfel, o sa cumperi in continuare mere din Franta, desi le ai in Buzau.
      • 0 (4 voturi)    
        e visul oricarui pierde-vara (Marţi, 27 februarie 2018, 11:00)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui toxx

        Orice votant PSD asta viseaza, sa se dea salarii mari, case ieftine, si vacante vara la eforie prin sindicat. Pentru ei cuvintul sustenabil e ceva bizar. Im portant e sa fie burdihanul plin azi. Miine? Mai vedem.
    • +1 (3 voturi)    
      gindire de contabil... (Marţi, 27 februarie 2018, 10:58)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui of of

      1. azi, limitarea e de 5.62%, iar credite gasesti cu 5.05%. Deci frectie la piciorul de lemn.
      2. banca iti va adauga un mic cost pentru a se proteja de eventualitatea ca dobanda de referinta sa ajunga 0, cum e la euro

      Deci, ratele nu vor fi mai mici, pentru ca ratele mici nu se fac din pix, cum viseaza orice comunist care se respecta. In economia de piata ratele mici vin din stabilitate fiscala, siguranta a locului de munca, economie puternica, deficit bugetar mmic, inflatie mica, etc. Si la noi, cind inflatia tindea spre 0 si roborul ajunsese 0.7%, dobanzile erau sub 4%, acu, cu inflatie de 5%, e greu sa gasesti pe cineva sa te imprumute la dobanda sub 5% si sa iasa in pierdere.

      Iar profitul record de anul trecut vine dupa pierderi insemnate incepind cu 2009. Si intr-un fel sau altul bancherii isi recupereaza pierderile, ca de aia-s bancheri, ca stiu sa faca bani
  • +6 (12 voturi)    
    zamfir (Luni, 26 februarie 2018, 22:04)

    stefan04 [utilizator]

    Are Zamfir asta legatura cu liberalismul cum am eu cu maoismul.
    PNL-ul nu se va face bine pana nu va scapa de toti usl-stii din partid. Sunt cativa sinistrii(Zamfir asta, Vlad Nistor) care realmente par spioni psd-isti in pnl.
    Nu mai spun ca trebuie totusi sa fii cretin sa-l pui pe listele pnl la alegeri pe amantul Oanei Stancu.
  • +4 (10 voturi)    
    Restul lumii (Luni, 26 februarie 2018, 22:35)

    Eu123 [utilizator]

    vs. Romania.

    Exista 14 tari in UE care au instituit reguli diverse, formule de calcul diferite, legate de plafonarea dobanzilor percepute de banci.

    Printre altele avem Belgia, Franța, Germania, Italia, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovacia, Spania, Slovenia, Estonia.

    Unele plafoneaza ipotecarele, altele cele de consum, oricum ar fi, conceptul exista si este viabil.

    De unde pana unde atata mirare?

    Vedeti si articolul http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/plafonate-dobanzile-credite-europa-germania-jurisprudenta-indica-dobanda-maxima-dublul-dobanzii-referinta-romania-bancile-revolta-dupa-propunerea-plafonare-2-5-ori-dobanda-bnr-arata-restul-statelor-17026562

    Ce ma deranjeaza pe mine este insa alt aspect.

    Decizia unui partid de a vota intr-o directie sau alta.

    Sa presupunem ca fiecare dintre noi este un deputat sau un senator. Ce sau pe cine reprezentam noi in Parlament?
    Reprezentam doar partidul?
    Reprezentam votantii, oamenii?

    Eu as spune ca reprezentam votantii.

    Daca reprezentam votantii, de unde pana unde vine partidul si imi spune cum sa votez?

    Ar trebui sa votez, pentru fiecare lege in parte, asa cum imi cer oamenii care m-au votat, asa cum imi cere constinta.

    Nu partidul este cel reprezentat in Parlament ci fiecare votant in parte.

    Ar trebui sa am biroul de parlamentar deschis non-stop, sa am angajati adevarati nu pile relatii si membri de familie acolo, sa am analize cu ce vrea fiecare votant care imi trece pragul cabinetului de parlamentar si sa vad cum sa votez. Nu votez cu turma, cum spune un "pastor".

    Pentru ca, nu-i asa, parlamentarul reprezinta votantii sai, nu pe altcineva sau alte interese.
    • -1 (1 vot)    
      pai mergi pina la capat cu exemplul (Marţi, 27 februarie 2018, 11:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      Inafara de slovenia, in toate cele 14 tari plafonarile sunt de genul maxim 30% peste pretul pietei pe semestrul anterior pe tip de credit. Nu dobanda de referinta *2.5%, care in euro, azi, ar insemna plafonare la 0%. Problema mare aici e, ca nu se pune in dezbatere, nu se cauta formulele cele mai bune, nu se simuleaza pe sistemul bancar sa vezi care-s efectele, ca sa iasa ceva logic si utlizabil. Nu. Vizeaza Zamfir ceva intr-o noapte, si a doua zi tot parlamentarul voteaza voios ca sa nu fie catalogat ca sclav al finantei mondiale care suge singele poporului.
      • 0 (2 voturi)    
        Cine sa va asculte (Marţi, 27 februarie 2018, 12:09)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pe voi astia din sistemul bancar?
        Spuneti numai prostii, ori sunteti incompetenti ori mintiti cu buna stiinta
        Mai apare o reglementare in lege care nu prea va convine, partea cu creantele si asta cred ca va doare cel mai tare.
        • 0 (0 voturi)    
          ai si argumente? (Miercuri, 28 februarie 2018, 11:43)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

          Sau tu stii poezia dinainte si doar o reciti.
          Eu am criticat strict limta pe imobiliare, care, oricum ai da-o e aberanta avind in vedere ca daca o aplici azi in zona euro, unde dobanda de referinta e 0 ajungi la dae maxim 0. Da' poate pentru tine o fi insemnind ceva pozitiv o plafonare la 0 a dobanzii. Sa se dea gratis, da doar cite un credit sa ajunga la toata lumea.

          In rest, la credite de consum sau IFN-uri, n-au decit sa limiteze la cit vor, desi mie acel 18% mi se pare imens.
          • 0 (0 voturi)    
            Argumentul meu (Miercuri, 28 februarie 2018, 17:56)

            icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            este ca voi întotdeauna v-ati sustinut punctul de vedere printr-o analiza/previziune catastrofica in urma aparitiei unei legi care reglementeaza relatia dintre client si banca.
            Cateva exemple:
            1 Comisioane/clauze abuzive - ati strigat ca veți falimenta
            2. Legea DIP - aici ati behait ca veti falimenta pentru ca fiecare roman va da casa bancii
            3. Plafonarea dobanzilor - horcaiti ca se vor creste avansurile la credite si nimeni dar absolut nici un roman nu va mai putea lua credite...

            In concluzie sunteti niste incompetenti fara nici o imagine de ansamblu a ceea ce urmeaza, daca nu e asa, inseamna ca sunteti niste mincinosi.

            Chestia aia cu 0% dobanda este ireala pentru Romania si va functiona cand va fi 0%coruptie.

            Daca nu va convine, plecati, dar n-o sa plecati, tara asta este o vaca buna de muls, mai degraba pleaca romanii din cauza creditelor pe care le acordati decat sa dispareti voi de aici, sa sti ca o mare parte a romanilor plecati dincolo este si din cauza voastra nu numai din cauza infractorilor politici.
      • +1 (1 vot)    
        Mai jos (Marţi, 27 februarie 2018, 12:12)

        Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Vei regasi un raspuns la cele mentionate de tine aici.

        Insa, as vrea sa imi spui si parerea ta legata de votul din Parlament.
        Pe cine, in opinia ta, reprezinta parlamentarii. Partidul sau cetatenii care au votat?
        Ale cui interese ar trebui sa le apere in Parlament?

        Multumesc
        • 0 (0 voturi)    
          de ce trebuie sa fie divergente ? (Miercuri, 28 februarie 2018, 11:54)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

          De ce partidul si cetatenii ar trebui sa aiba interese divergente, daca tot vorbim teoretic?

          Si lasand asta la o parte, nu e deloc in interesul cetateanului aceasta limitare timpa la 2.5* diobanda de referinta. De ce nu s-a copiat modelul din vest, cu 30% peste media pietei? Aia avea mult mai mult sens, economic vorbind.

          Asha, acu limita e de 5.62%, peste media pietei care e 5%. In vremurile de restriste, cind dobanda va urca, limitarea aia va fi total nefolositoare.Iar i perioadele de dobanzi mici, risti sa ajungi la limitare 0, cum s-ar preta formula asta la zona euro.

          Macar de ar fi fost dobanda de referinta +3% sa zicem, ar fi avut un oarecare sens. Dar 2.5% dobanda de referinta sfideaza logica.
  • +3 (7 voturi)    
    Aoleu.. (Luni, 26 februarie 2018, 22:55)

    xht20 [utilizator]

    Cati habarnisti. Oricum legea e cam degeaba pentru ca majoritatea bancilor au dobanzi actuale sunt sub pragul acesta. As zice ca e o initiativa buna, pentru ca ar putea, repet, ar putea, reduce abuzurile si nesimtirile unora.
    • 0 (0 voturi)    
      n-as zice (Marţi, 27 februarie 2018, 11:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xht20

      Banca iti va adauga un mic cost pentru eventualitatea in care dobanda de referinta ajunge 0 (cum e azi la euro), si acolo te las pe tine sa calculezi plafonarea. Cind dobanda de referinta va fi foarte mica (1.75% a fost cea mai mica), plafonarea va fi oricum peste ce se vor inghesui bancile sa ofere, iar in vremurile de restriste cu dobanda de 5-6% va fi chiar inutila.
  • -1 (9 voturi)    
    absurditate (Luni, 26 februarie 2018, 23:56)

    icarag [utilizator]

    deci daca BNR-ul reduce dobinda de referinta la 0.25% ( cum a fost la americani acu 1-2 ani ) , inseamna ca dobinda la ipoteca sa fie 0.6% : cum poate sa fie normal ? mai exista regula de genu asta in vreo tara normala?

    bancile for refuza creditele la multi asa ca felicitari tovarasi .
    • +3 (9 voturi)    
      Da, mai exista asemenea reguli (Marţi, 27 februarie 2018, 0:50)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui icarag

      Vezi tari precum Belgia, Franța, Germania, Italia, Olanda, Polonia, Portugalia, Slovacia, Spania, Slovenia, Estonia.

      Fiecare a decis sa limiteze anumite dobanzi, formulele de calcul difera, dar, da, exista in alte tari ce nu sunt deloc lipsite de o democratie.
      • +2 (6 voturi)    
        formula? (Marţi, 27 februarie 2018, 2:19)

        icarag [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        e absurd rata bnr*2.5 . cind inflatia tinde catre 0 rata bnr se duce la 0 .
        • +1 (1 vot)    
          Mda (Marţi, 27 februarie 2018, 12:10)

          Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui icarag

          Am avut noi rata 0 vreodata la inflatie sau dobanda BNR?

          Ma rog, sa presupunem ca ai avea dreptate referitor la viitor, atunci sunt de acord sa spunem minim 1,5% sau 2% si maxim dublul dobanzii BNR.

          E mai ok asa?
      • 0 (4 voturi)    
        da si formula (Marţi, 27 februarie 2018, 9:37)

        tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        Normal ca exista reguli si in alte tari, problema e ca de obicei in detalii. Cum e calculat plafonul maxim in celelalte tari? Legea data de Zamfir e dupa chipul si asemanarea autorului adica proasta.
      • +1 (3 voturi)    
        informeaza-te nitel (Marţi, 27 februarie 2018, 11:08)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

        Ai inghitit pe nemestecate manipularea lui Zamfir.
        In UE limitarea e maxim 30% peste media pietei in semestrul anterior pe tip de credite. Pe formula lui Zamfir, cu dobanda de referinta la euro de 0%, ar insemna ca bancile trebuie sa imprumute bani pe degeaba.

        Problema aici nu e plafonarea in sine, ci formula gindita cu fundul si inghitita pe nemestecate de poporul credul.
        • +1 (1 vot)    
          Crezi? (Marţi, 27 februarie 2018, 12:08)

          Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Ca m-am inselat?

          Din tot ce spui, "piesa" cheie este urmatoarea: cum sunt calculate dobanzile ca sa vedem la ce ne referim cand facem media.

          Cum sunt aparati clientii bancilor?
          Ce legi au de partea lor?
          Cum le este lor explicat contractul?
          Cum le sunt prezentate riscurile viitoare?

          De ce nu isi permit bancile sa faca cam tot ce vor in tarile respective?

          Simplu, amenzi de nu mai stiu pe unde sa "scoata camasa". Procent din cifra de afaceri, scurt si la obiect.

          Ai cifra de afaceri 100 milioane euro, ai 1 client care a castigat impotriva ta ca banca, ok, platesti 1 milioan de euro amenda.

          Ai 100 de clienti care au castigat, in 100 de cazuri diferite, atunci platesti 100 de milioane de euro amenda.

          Crezi ca le mai arde de gluma atunci?
          Crezi ca nu isi informeaza corect clientii? Crezi ca mai pot avea atitudinea de "asa si? ce ne facteti ca noi avem banii si voi aveti nevoie de ei?"

          Nu, in alte tari CEO-ul, CFO-ul, membrii Consiliului de Administratie primesc interdictie de a mai lucra in sistemul financiar pentru minim 5 ani, platesc personal o amenda de minim 100.000 eur iar banca incaseaza o amenda de minim 0,8% din cifra de afaceri. Toate acestea cumulat.

          Cand vom avea si in Romania asemenea legi si mai ales o aplicare corecta a acestora, atunci putem vorbi de o "liberalizare " a pietei, pana atunci........., bancile cam fac ce vrea fiecare dintre ele si mai ales, actioneaza intr-o pozitie de monopol pentru ca o adevarata concurenta nu exista in piata decat rareori.

          Metaforic vorbind, nu poti aplica regulile unui duel intre 2 gentlemeni englezi in Vestul salbatic. Pur si simplu nu ai cum. Cand lucrurile se vor "aseza" in fagasul normalitatii, atunci da, poti sa aduci reguli de genul 30% din media dobanzilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai e simplu (Miercuri, 28 februarie 2018, 12:02)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

            Arunci ochii peste gard, vezi cum e la ei si cu media pietei, si cu legislatia privind drepturile clientilor si cu amenzile si le aplici si la noi. Asta ar fi un pas spre normalitate.

            Si metaforic vorbind, daca nu poti aplica regulile gentlemanilor in vestul salbatic ce faci? Dai in cap unuia ca oricum e puternic si are de unde?

            Daca tu crezi ca aberatiile astea vor scadea dobanzile din pix, te inseli. Tot ce se va intimpla va fi sa se adauge un mic procent la dobanda astfel incit banca sa se protejeze de periaodele cu dobanda de referinta mica, ca opricum daca dobanda de referinta se duce la 3%, limitarea devine 7.5% si le doare-n shpits. Si bineinteles, cei care se vor califica la luat credit vor fi doar clientii siguri, avansul va urca la 50%, iar parte cei care acum isi permit o locuinta in rate vor fi condamnati la platit chirie.
  • +7 (11 voturi)    
    Mmdap (Marţi, 27 februarie 2018, 0:57)

    FLucas [utilizator]

    Avand in vedere dobanzile si comportamentul tip "Vestul Salbatic" avut de banci in ultimii 15 ani in RO, se pare ca Dom' Zamfir ar avea dreptate.

    1. Prea multa lacomie a bancilor
    2. Contracte cu multe clauze abuzive.
    3. Educatie bancara are lipseste cu desavarsire sau foarte precara.
    4. Prea obsedati romanii sa fie ei proprietari cu orice pret si in orice conditii.
    5. Am avut credit ipotecar la Pireus si timp de 3 ani am platit DOAR DOBANDA CARE A PLECAT in 2007 DE LA 750 LEI SI A AJUNS in 2010 LA 1450 LEI PE LUNA.
    6. Bineinteles ca am fost si eu la 2+3
    7. Cred ca in mom de fata nu se pune problema de a ingradi piata libera ci de a reglementa lacomia bancilor.
    8. Poate sa fie o lege buna pentru criza ciclica ca va veni peste 3-4-5 ani.
    9. Am vazut cateva dezbateri si cred ca Zamfir e destul de informat.
    10. Daca maine ar candida pentru Parlament in zona mea, l-as vota 100% si i-as face campanie GRATUIT.

    Offtopic. Inca mai exista BCR care percepe comision la depunere lei in cont la ghiseu...
    • -4 (4 voturi)    
      Asta-i pistol cu apa, comisionul la ghiseu! (Marţi, 27 februarie 2018, 8:54)

      MateiCraciun [utilizator] i-a raspuns lui FLucas

      Stai sa vezi de acum inainte, ce comisioane vor inventa! Si asta, tocmai datorita acestei plafonari.
      • -1 (3 voturi)    
        Vai o nu. (Marţi, 27 februarie 2018, 10:26)

        adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui MateiCraciun

        Clar raspunsul tau ar fi, dereglementare totala si romanii sa fie sclavii bancilor de buna voie, asa nu ne-ar mai face ei sclavi fortat.

        Ce sa mai, le-am arata noi cine e seful ....

        Apropo, se pare ca reglementare = comunism pentru USRistii cu IQ-ul sub nivelul marii.
    • +1 (1 vot)    
      ai inceput bine, mai ales cu pct 3. (Marţi, 27 februarie 2018, 10:15)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui FLucas

      dar nu te da ca exemplu cand tu ai platit la Pireus DOAR DOBANDA
      • 0 (0 voturi)    
        La punctul 3 (Marţi, 27 februarie 2018, 12:17)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        este vorba de educatia financiara a angajatilor din sistemul bancar care lasa de dorit
  • +1 (3 voturi)    
    Imi aduc aminte (Marţi, 27 februarie 2018, 9:55)

    Je__ [utilizator]

    Cum schelalaiau bacile ca vine apocalipsa ca se introduce darea in plata.

    Iaca ca au trecut anii, si apocalipsa nu a venit. Dobanzile nu au crescut, milioanele de dari in plata nu s-au intamplat.

    Dar mama ce mai isterie era....toti cateii care au primit un os, fie ca erau ziaristi sau lideri de opinie schelalaiau de mama mama.

    Asa si acum....ce paguba in ciperci.....adica tot sistemul financiar este un fiasco, pt ca bacile creaza bani din nimic, acum ar trebui sa bocesc ca vai doamne, nu au voie sa ia pielea omului pt nimic. Pt ca dobanda platita e singura sudoare si productie platita in tot acest ciclu financiar al crearii banilor. Restu e doar contabilitate primara!
  • 0 (4 voturi)    
    nu se poate ... (Marţi, 27 februarie 2018, 11:26)

    Patsan_Sach [utilizator]

    Rusine PSD !!! Iar vreti sa distrugeti sistemul bancar romanesc !!! HUUUUOOOOOO ! Comunistilor !

    Bravo PNL !!! Sunteti aliati de nadejde ai securitatii, care securitate protejeaza cu atata scrificiu bankerii straini care au venit la noi sa castige un ban cinstit. !