Inca o zi libera pentru romani: Vinerea Mare va fi sarbatoare legala nelucratoare - propunerea a trecut de Senat

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 21 februarie 2018, 12:33 Actualitate | Politic


Plenul Senatului
Foto: AGERPRES
Plenul Senatului a votat miercuri ca Vinerea Mare sa devina sarbatoare legala nelucratoare, cu 86 voturi "pentru", un vot "impotriva" si o abtinere. Camera Deputatilor este decizionala.

Proiectul de lege de modificare a Codului muncii a fost initiat de UDMR si sustinut de parlamentari de la toate partidele.

In expunerea de motive, initiatorii noteaza ca la inceputul anului trecut, Comisia Europeana a stabilit sarbatorilor legale pentru institutiile Uniunii Europene, iar Vinerea Mare se afla printre acestea.


Citeste mai multe despre   
















18480 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    mda... (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:53)

    liviu_ [utilizator]

    frumos ce sa zic...
    dar stau sa ma gandesc ca mai trebuie inca vreo 10 zile libere ca sa acopere salariile scazute prin noul cod fiscal.... ala care doar creste salariile :P
    • -25 (37 voturi)    
      Inca o zi sa nu plateasca IT-istii impozit (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:49)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Inca o zi sa mearga studentii gratis cu trenul, inca o zi in care IT-istii nu platesc nimic fiind intretinuti de psd-ciuma rosie...
      • +9 (17 voturi)    
        Struck a nerve? (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:29)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Vad ca v-am gasit noua obsesie. Pacat ca IT-stii contribuie mult mai mult la dezvoltarea tarii decat postaci ca tine, sau ca prostii batrani care voteaza PSD-ul.
        • -4 (4 voturi)    
          detalii? (Joi, 22 februarie 2018, 11:57)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

          firmele de IT platesc impozite infime, IT-istii deloc; in ce mod contribuie? prin cresterea preturilor si a nesimtirii in orasele unde stau?
      • +8 (16 voturi)    
        hahahaha (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:32)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        nu pre stiu studenti sa vodeze cu psd (in ciuda pomenilor)

        lucrez in IT si efectiv nu am cunoscut nici un psdist (o perioada eram eu singurul, dar mi-a venit mintea la cap)....

        "IT-istii nu platesc nimic" - tu ai promovat la materia numita economie?! daca da, profesorul ala ar trebui concediat! impozitul pe salariu e cam 20-30% din impozit... restu de 70-80% il platim la fel ca toata lumea...

        apropos de corectitudine... eu platesc de vreo 3-4 ori mai mutl decat media la sanatate si beneficiez de fix aceleasi servicii.... d c nu urlati ca asta e incorect?!

        scutirea de impozit din IT a fost facuta pentru a facilita dezvoltarea industriei in romania.... si cu 6% din pib dat de IT eu zic ca au reusit!
        6% cu tot cu scutirile de impozit.... fara scutirile de impozit era undeva la 3-4% , sau mai scazuta.... chiar crezi ca statul pierde prin acele scutiri?! eu cred ca mai degraba castiga.... numai ca moare invidia in unii oameni....
        castig 1000-2000E aici sau 4000-5000E inafara... voi alegeti, pentru ca nici un ITst competent nu o sa accepte un salariu mai mic cu 10% si o sa ne caram.
        • +4 (8 voturi)    
          Multi citesc putini inteleg....... (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:39)

          vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Avea Lapusneanu o vb cu "multi dar pr......." IT -sti sunt o mina de oameni comparativ cu numarul persoanele active din Romania si care avand resurse materiale reduse dar cu mult neuron pus la bataie produc plus valoare mare in comparatie cu aia cu baraosul si care privesc cu ura la cei care sunt scoliti si bine pregatiti pentru sec XXI. Asa pentru cultura celor care au ceva cu IT-isti puneti mina pe carte si cititi " Al treilea val" scrisa de Alvin Toffler si daca veti intelege ceva de acolo puteti considera sa sunteti cu un pas in sec. XXI , daca nu ati inteles nimic atunci "ciocul mic".
          • +1 (3 voturi)    
            Ca sa dam niste cifre, (Joi, 22 februarie 2018, 9:21)

            clint [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            In industria IT din Romania sunt aproximativ 100.000 de oameni.
            Ca cifra de afaceri, IT-ul a depasit agricultura prin 2014 si tot creste.
            Cati oameni lucreaza in agricultura, in Romania, nu stiu, dar vreo 45% din populatie e la tara si cum pe acolo nu e vreo mare industrie... Evident, nu toti lucreaza in agricultura, majoritatea stau pe ajutoare si daca lucreaza pamantul, o fac mai mult pentru ei, mananca ce produc si nu platesc impozite, din contra. Agricultura inseamna ferme bine organizate si mai ales platitoare de taxe, nu tarani din alte secole. In SUA, o tara cu o agricultura f. bine dezvoltata, lucreaza 2% din populatie.

            Puneti astea cap la cap si trageti o concluzie ( daca puteti ) inainte sa aratati cu degetul IT-ul. Ca sa va explic pe limba voastra, IT-istul e ca o bucata de pamant. Nu ai grija de ea, ti-o iau altii. Daca nu o cultivi, iarasi pierzi. Asa ca va intreb, de ce subventii in agricultura si nu si in IT, tinand cont ca in ultimul caz statul are return of investment mult mai bun ?

            Si alta intrebare, mai grea putin: importam masiv fructe, carne, grau si alte produse alimentare.
            Ce credeti ca dam la schimb? Stiu ce v-au invatat sa spuneti: resurse. Dar ce sunt acele resurse, mai exact ? Nici resursele astea nu mai sunt ce au fost. IT-isti sunt niste resurse, naturale, putinele chestii pe care ne permitem sa le exportam. Doar nu credeti ca tara asta de asistati traieste din defrisari...
          • +1 (1 vot)    
            Lozinca GIO-PSD: (Joi, 22 februarie 2018, 12:45)

            Spiky [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

            ”Țara te vrea prost!” Dar cu IT-știi nu sunt așa, trebuie expulzați, prin pseudo-revoluții fiscale cu aromă de involuții. Cerebroplații gen Miky60 aberează degeaba pe site-ul ăsta - aici cititori își utilizează creierele și reacționează negativ la propaganda de doi leuți și o legătură de leuștean a Pesedelei Hoațe!
            vodatepes și liviu_ au pus clar în perspectivă importanța IT-ului, dar ce poți să ceri unora care nu doar că nu înțeleg IT-ul, ci îl urăsc, acum, când Inteligența Artificială ajunge la nivele superioare, iar inteligența lor naturală (IQ-ul) este sub cota de avarie de 25 ?
            Zi PSD și trage apa...
      • +7 (13 voturi)    
        invidia asta... (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:24)

        programatorul_buclucas [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        IT-istii nu sunt psd-isti, si nici intretinuti de psd. Noi nu votam pentru promisiuni de 50 de lei in plus la pensie.

        Lucram pe 2000-2500 de euro la noi in tara, si putem pleca oricand afara pe salariu dublu sau chiar triplu.

        Fara reducerea de impozit plecam toti, si ramaneti voi pensionarii si asistatii sociali sa va descurcati.

        Sa va mancati intre voi, ca bani de mancare sigur n-o sa mai aveti.
        • -5 (11 voturi)    
          Pai de ce nu pleci? (Miercuri, 21 februarie 2018, 18:20)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui programatorul_buclucas

          Daca zici ca poti castiga dublu sau triplu in afara, de ce nu pleci? Ca oricum nu platesti impozit pe salariu aici si iti plateste psd-ciuma rosie votul cu asistarea sociala.
          • +1 (1 vot)    
            Dar tu de ce nu pleci ? (Joi, 22 februarie 2018, 13:08)

            programatorul_buclucas [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            eu nu am niciun motiv sa plec. Nu mi-au taiat din salariu, INCA.

            In schimb tu, cred ca ar trebui sa pleci la furat in Italia. Aduci niste bani in tara. Chiar nu vad alt fel in care ai putea fi de folos pentru noi...
      • +3 (5 voturi)    
        Sa inteleg Miky60 (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:36)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        ca esti de acord cu pensiile speciale (alea nesimtite), cu pensiile ce le vor lua asazisii parlamentari dupa ce nu mai sunt in parlament, cu pensiile babane luate de pricajitii aia de la MI ce ies la pensie la 40-45 ani. Oare de unde vin banii pentru aceste plati nesimtite? Nu cred ca ii aduce dragnea de la palatul lui din Alexandria.
    • +3 (5 voturi)    
      Intrebarea e : cand se vor opri ? (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:41)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De pilda, anul scolar acum 7 ani avea 178 de zile. La anul va avea 167 de zile datorita numeroaselor zile libere introduse si a vacantelor care au devenit din ce in ce mai lungi. Copiii mai mult stau pe acasa decat la scoala. In Germania anul scolar are 185 de zile si nu se mai plange nimeni ca invata copiii prea mult.
      In acelasi timp, s-a gandit cineva si la patroni ? Ah, nu , aia nu conteaza ca PSD trebuie sa dea pomeni fara numar. Dar pentru o firma toate zilele astea libere care se tot aduna de la an la an , se contorizeaza in cifra de afaceri mai mica, in productie mai scazuta, in imposibilitatea de a-asi realiza planul de afaceri si in final intr-un PIB mai mic la nivel national. Adica in importuri mai mari, deficite mai mari si in general in lipsa de competitivitate comparativ cu alte tari din zona.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ar fi mai simplu....??? (Joi, 22 februarie 2018, 12:38)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Să se facă o scurtă listă cu zilele lucrătoare? Că de când tot dau pesedeii zile libere, cred că au devenit mai multe asta libere decât cele lucrătoare... nu că pecereii-pesedeii s-ar rupe cu munca.... nici nu dorm pe ruptele în șparlament....
  • +3 (29 voturi)    
    o zi de munca IN PLUS nu se propune in Romania? (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:55)

    Kivek [utilizator]

    oricum aceste zile de VACANTA sunt doar pt BUGETARI, cu dedicatie...cei din mediul privat vor lucra
    • +3 (13 voturi)    
      Bugetari ? (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:34)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Ce anume vă este neclar din expresia „sărbătoare legală nelucrătoare” ?
      • -4 (12 voturi)    
        Nu va bateti capul (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:37)

        George C. [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Astia care deplang mediul privat in felul acesta sunt doar bugetarofobii de serviciu, care au iesit sa isi verse laturile in public. Ei trebuie sa isi faca norma de dejectii; nu inteleg nimic din jurul lor. Probabil urmatoarea postare a domnului de mai sus va fi probabil despre asistati
      • +4 (6 voturi)    
        cei din privat lucreaza si de sarbatori legale (Miercuri, 21 februarie 2018, 19:36)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        poate n-ai pbservat dar magazinele sunt deschise si in ziua de craciun si...tot timpul.

        cu program redus dar sunt deschise deci singurii care isi permit (pt ca nu au nevoie sa fie productivi si eficienti) sunt bugetarii
        • 0 (2 voturi)    
          nu ma innebuni! (Joi, 22 februarie 2018, 12:00)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

          in 24 ianuarie, 3/4 din magazinele clujene erau inchise, la fel TOATE firmele de productie si servicii, inclusiv frizeriile! lucrau doar o parte din crasme; aaa, uitasem, astia sunt cu totii bugetari :))
    • +5 (9 voturi)    
      nu-i adevarat (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:17)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      E zi libera prin lege pentru toti, bugetari sau nebugetari. Problema e ca fiecare zi din asta scade nitel din productivitate. Si azi o zi, miine inca una, poimiine mai o taxa, raspoimiine un robor, si in curind o sa ne trezim ca-i mai ieftin de facut fabricile in ungaria sau polonia, care mai au si autostrazi. Si-o sa ne intrebam ca prostii ce au imperialistii aia cu noi de nu fac si la noi o fabrica ceva, ca suntem si harnici, si responsabili, si devreme-acasa.
      • +5 (5 voturi)    
        Nici chiar (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:41)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ungaria are vreo 15 zile libere oficiale în 2018 (fără alea care pică în weekend !). Polonia vreo 10. Polonia și Ungaria sunt mai competitive nu din cauza câtorva zile în plus de lucru pe an (ceea ce nici măcar nu e cazul), ci datorită guvernării mai competente, mai puțin corupte, infrastructurii superioare etc.
        Dacă guvernanții noștri ar fura doar jumătate din cât fură, cred că s-ar putea declara fără probleme și vinerea zi nelucrătoare, și tot am deveni o țară mai competitivă decât suntem acum !
        • 0 (0 voturi)    
          pai... (Joi, 22 februarie 2018, 14:19)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

          noi avem dela 11 in 2018, 12 cu vinerea mare. Deci suntem in grafic :).

          Si da, competitivitatea e afectata clar mai putin de zilele libere decit de lipsa infrastructurii, coruptie, birocratie, legislatie fiscala schimbata saptamanal, corutpei, etc, etc.

          Doar ca ca anual se adauga cite o zi doua libere, ca da bine la popor si nu costa nimic. Si in ritmul asta vom ajunge sa intrecem si Ungaria in 2-3 ani.
  • +1 (19 voturi)    
    s-o facem pana la capat (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:58)

    pehash [utilizator]

    Deci sarbatorim vinerea asta mare pe calendarul catolic, la fel ca Bruxelles-ul? Sau e sarbatoare si de pastele catolic si de ala ortodox?
    Institutiile UE sarbatoresc si pe 21 iulie (ziua nationala a Belgiei). Eu zic sa ne aliniem complet.. :)
    • -1 (5 voturi)    
      iar esti pehash negativ (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:38)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      vinerea mare se sarbatorea si in ro, ca peste tot in lumea crestina, occidentala.
      a fost o intrerupere de peste o juma' de veac, din motive care,,, ne scapa :-)
      de fapt, feseneii kaghebisti, ai iliciului mult votat si criminal la revolutie si mineriadelor, cand a declarat komunzmul ca apus (hahaha !), au preluat din ce'a fost inainte de ei, pe sarite.
      cateva nume de regi si regine date unor strazi, in buc. schimbarea numelui trupelor de securitate in jandarmi, securitatea rupta in doua, redenumita, sie si sri, robe pe procurori, mare adunare nationala bicamerala, o constitutie vopsita cu niscai culori occidentale, pe ici pe colo, iar pcr s'a scindat, pe echipe, pe interese si prietenii. si'n toate cele s'a revarsat securitatea in floarea ei.. cam asta.

      hotararea asta a palavramentului e o alta vopsea de mantuiala, pe societate romaneasca.
      ne facem ca suntem si noi in randul lumii. ca asta stim noi cel mai bine. ne facem ca facem, dar de fapt nu facem. furam si ce se mai gaseste.
      abureli.
      • 0 (8 voturi)    
        sarbatoreste fiecare ce vrea (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:47)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        de ce trebuie sa fie zi nelucratoare? sarbatoriti toata ziua? cum? e zi de post negru..
        si pentru catolici se da zi nelucratoare separat? dar pentru cei care nu au prieteni imaginari?
    • 0 (0 voturi)    
      Dar pe musulmani de ce îi discriminezi? (Joi, 22 februarie 2018, 12:50)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Și de Paștele musulman, și de Paștele budist, și de cel hinduist, și de cel animist (Shinto - religia japoneză), și ce religii mai există, să-și pună paște și ei și devenim temporar budiști, animiști, musulmani... și să plătească parlamentarii impozite și din aceste impozite să-și plătească salariile și pensiile....
  • +3 (25 voturi)    
    Buna treaba (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:00)

    mumuishere [utilizator]

    Propun sa nu se lucreze nicio vineri iar in ambele posturi mari sa nu sa se lucreze deloc. Încă mai suntem stat laic sau s-a schimbat ceva și știam? Asta poate fi doar bucuria bugetarilor pentru ca in privat nu știm de unde sa mai adăugăm zile sa ne facem treaba...
    • -3 (11 voturi)    
      Problema e a voastra (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:30)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      In tarile din vest deja se dezbate scaderea programului de munca, in timp ce la noi se gasesc dusi ca tine care vor mai mult. Poate ar fi cazul sa va studiati limitele.
      • +5 (9 voturi)    
        in tarile din vest nu e ca la noi (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:20)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        Vezi ce productivitate au aia din tarile din vest, adica ce profit scoate acolo o firma per euro platit pe angajat si vei intelege de ce sunt asemenea discutii.
        • -4 (8 voturi)    
          Baliverne (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:18)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Pe principiul ăsta, de ce nu ne întoarcem înapoi la orarul de muncă din epoca victoriană: 14-16 ore pe zi, 6 zile din săptămână cu a 7-a pentru programarea obligatorie la doctor să te pună înapoi pentru a fi apt pentru lunea următoare.

          Se poate de-asemenea considera că productivitatea este mare în vest tocmai pentru că este populat de oameni bine remunerați care au totuși și timp liber pentru a merge la shopping, tocmai de aceea firmele își permit să meargă cu adaosuri mult mai mari decât în RO și să obțină profit.
          • +1 (1 vot)    
            Da Nykolai, stim (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:20)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            La voi la post-sovietici se cam confunda productivitatea cu PIB-ul.
            De-aia ati dat faliment ghivole!
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Joi, 22 februarie 2018, 15:00)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Nu mai bine investim intii in infrastructura, in educatie, scadem costurile cu birocratia, cream stabilitate si previzibilitate legislativa si fiscala, si crestem puternic productivitatea? Si dupa aia, cind om avea productivitate ca in vest, putem sa bagam si zilele alea libere.

            Si apropos, daca bagi program de munca de 14-16 ore, in 2 luni ramai doar cu parlamentarii, administratia locala si cam atit. Restul fug in alte tari mai normale la cap.
      • +3 (3 voturi)    
        Sfantu Asteapta si in Da Doamne (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:21)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

        Vezi? Te contrazici... Eu nu vorbesc de programul de lucru. Eu vin la 10 si plec la 5 dar cat stau aici muncesc si imi pasa de ce fac. Cand am nevoie de zi libera imi iau eu!
        Eu am de dus in spate proiecte, am furnizori, am clienti, vreau sa-mi iau bonusul bazat pe banii adusi in firma, vreau un salariu mai mare pentru fac treaba buna dar eu stau zi lumina in Sfantu Asteapta si in Da Doamne (ar trebui sa se faca sarbatori legale cu numele asta) ca unii au chef sa doarma pana la pranz. Eu vorbesc de seriozitatea noastra ca natiune!
        PS Cred ca tu esti mai dus decat mine pentru ca nici macar nu te intereseaza propriile limite.
    • -2 (8 voturi)    
      Vreți să munciți mai mult? (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:10)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      N-aveți decât să cereți patronului să vă primească la ore suplimentare. Dar nu vorbiți și în numele celorlalți, care ne achităm de sarcini la timp.
      • 0 (0 voturi)    
        daca (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:28)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        :) Sa stiti ca aveti dreptate. Doar ca un fapt divers nu stau mai mult de 7 ore la birou
      • 0 (0 voturi)    
        da, stim (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:20)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        iti faci norma de postari la timp
  • +7 (25 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:08)

    iPig Pro [utilizator]

    In anii in care Vinerea Mare va pica sambata, se ofera o zi in plus la concediu? Ce zice comisia de specialitate in acest caz?
    • +7 (9 voturi)    
      Cand vinerea mare va cadea sambata (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      Pamantul nu ar mai exista. O apocalipsa ar fi oprit timpul. Cei ca tine cred si ca Pastele poate sa cada intr-o zi de joi, nu-i asa :-)
      • 0 (4 voturi)    
        si de ce nu ar cadea si joia? (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:43)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        De ce popii si pastorii (sefii lor ai mari) nu se pun de acord sa celebreze Pastele intr-o zi (asa cum este Craciunul) ce sa ramana batuta in cuie? Nu ar tuși nimeni din asta.
      • +3 (3 voturi)    
        Iei lucrurile mult prea in serios (Joi, 22 februarie 2018, 6:41)

        iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Vezi ca din viata nu scapi viu asa ca nu are nici un rost sa o iei atat de serios.
  • +9 (23 voturi)    
    vinerea mare? (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:14)

    qwerasdf [utilizator]

    ce mai e si asta?

    cred ca si daca ar fi 100 de zile libere pe an, nu s-ar inrautati nimic din sistemul administratiei publice, la ce randament prost exista la stat.
    • -4 (10 voturi)    
      De unde stii (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:56)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      De unde stii? Lucrezi acolo la bugetarii?
      • +7 (7 voturi)    
        am de-a face zilnic cu oamenii statului (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:39)

        qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

        si in calitate de persoana fizica si ca reprezentant al un pers. juridice. Deci ii cunosc foarte bine.

        Probabil ca mai putin de 10% din bugetari chiar muncesc pe branci.
  • +2 (22 voturi)    
    Sigur e vreun motiv ilicit pe acolo pe undeva, (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:18)

    2087 [utilizator]

    probabil aliniat cu fundamentalismul crestin-ortodox care constituie credinta de baza a votantilor PSD.

    Celalalt lucru in care cred PSDistii e furtul de la stat ca mod de viata.
    • 0 (10 voturi)    
      da (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:20)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      aveti ce-aveti cu religia... Iaca si in Germania Vinerea Mare e sarbatoare legala, nu lucreaza absolut nimeni in ziua asta.
      • +2 (2 voturi)    
        Motivele conteaza (Joi, 22 februarie 2018, 8:50)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

        Intreaba-te de ce dau PSDistii atatea zile libere?

        Pentru ca sunt o adunatura de puturosi, incapabili sa fructifice cresterea economica si atunci bat moneda pe credinta in imaginar pentru a-si tine votantii sub control.

        E ceva de genul "nu ne-au crescut salariile, dar ne-au dat inca o zi libera".

        Nu poti sa compari Romania cu Germania, sunt doua situatii nationale complet diferite.
    • +3 (7 voturi)    
      aha (Miercuri, 21 februarie 2018, 17:22)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui 2087

      ma miram eu sa nu apara un ateu fundamentalist liberal-progresist,care arunca cu vorbe fara noima
      • +2 (2 voturi)    
        Ai vreun contraargument? (Joi, 22 februarie 2018, 8:51)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Sau arunci vorbe fara noima ca restul membrilor CpF finantati de tiranii BOR?
  • +2 (4 voturi)    
    86 voturi "pentru", un vot "impotriva" (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:35)

    programatorul_buclucas [utilizator]

    cand vine vorba de stat, ma bucur sa vad ca suntem cu totii de aceeasi parere. Va rog pentru anul viitor sa luati in considerare si Valentines Day sau "Dragobete"
  • -2 (14 voturi)    
    ...dictatura creștinilor... (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:41)

    baligosul [utilizator]

    În vinerea mare vor fi obligați să trîndăvească și bugetarii creștini pe stil vechi, 5-10%, bugetarii musulmani,1,8%, minoritatea ateilor, 0,1 %, în creștere sau minoritatea evreiască 0,1%? Că ei au alte zile și alte sărbători...
    De cei 3,5-3,8 milioane de angajați din ,,mediul concurențial" nu scriu, pentru că ei nu votează cu PSD, deci ei nu merită și nu contează.
    • +3 (7 voturi)    
      „Dictatura creștinilor” (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:48)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

      Iată o listă a țărilor care au declarat ca zi nelucrătoare oficială Vinerea Mare catolică și protestantă - cum ar veni țări unde „dictatura creștinilor” e în floare:

      https://www.officeholidays.com/religious/christian/good_friday_countries.php

      Și similar pentru țările ortodoxe:
      https://www.officeholidays.com/countries/greece/good_friday.php

      Deci de exemplu Suedia sau Franța, țări aflate în general în avangarda secularizării și de-creștinării, nu au nici o problemă să mai ia o zi de pauză la ocazii religioase creștine. Că vorba aia, odihna n-a omorât pe nimeni. Însă pe la noi găsești la tot pasul „virtuoși” (aka „virtue-signallers” în original) pe care nu-i mai încape calendarul harnici ce sunt !
      Fraților, dacă vă dă stahanovismul afară din casă, nu vă oprește nimeni să lucrați și duminica, darămite în Vinerea Mare !...
      Trăiam cu impresia că am depășit oarecum mentalitatea de „second wave” (vorba lui Toffler), în care timpul lucrat e esențial pentru creșterea producției la strung. Dar se pare că m-am înșelat, unii încă mai prelucrează prin așchiere, iar între două loturi de piese strunjite, în timp ce desfac mandrina și schimbă cuțitul cu mâna dreaptă, cu stânga mai bagă un comentariu pe HN.
      • +2 (4 voturi)    
        meritai doua plusuri (Miercuri, 21 februarie 2018, 21:31)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Metafora cu strungarii m-a rapus.
        Dar nu mai gasesti un strungar clasic nici sa tragi cu tunul, deci pot sa banuiesc ca astia sunt strungari digitali!
      • 0 (2 voturi)    
        In Suedia sau Franta nu e fundamentalism (Joi, 22 februarie 2018, 8:56)

        2087 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        ortodox ca in Romania.

        Nu poti sa le compari. Suedia si Franta isi ignora de mult timp liderii religiosi, fiindca sunt mai destepti ca romanii. Ziua libera nu are impact politic in acele tari.

        Intre timp, romanii pun semnul egal intre BOR si PSD, e o relatie simbiotica, BOR le spune sa voteze cu PSD, iar PSD finanteaza BOR din banii tai, inteligentule, ca sa traiasca bine lichelele preafericite.

        Iar ziua asta libera este data pe aceeasi filiera, de prostire a populatiei cu zile libere, ca un substitut pentru infrastructura, scoli, spitale etc.

        Asta e problema, nu ca au dat o zi libera, ci ca au dat-o ca sa distraga atentia de la ce calamitati se pregatesc in Parlament.

        Dar ma rog, nu te chinui sa gandesti pana acolo, nu vrei sa-ti stresezi neuronul.
        • 0 (0 voturi)    
          Bine (Vineri, 23 februarie 2018, 10:58)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui 2087

          Pentru că eu sunt prost și am un singur neuron, voi sta acasă în Vinerea Mare. Pentru că dvs sunteți un inteligent de vocație și v-ați prins, spre deosebire de mine, că ziua liberă nu ține loc de autostrăzi, vă încurajez să mergeți la muncă.
      • +1 (1 vot)    
        ...un pic de discriminare... (Joi, 22 februarie 2018, 11:06)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Tescovin,poate nu am formulat corect,sau poate tu nu ai înțeles, pentru cei 3,5-3,8 milioane de angajați din privat, v-a fi sau nu vinere mare, că la aceștia nu prea sunt zile libere de acest gen, excepție Crăciunul și Paștele.
        • 0 (0 voturi)    
          Vă invit să ghiciți... (Vineri, 23 februarie 2018, 11:00)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          ...dacă eu am probleme de înțelegere sau dvs aveți probleme de exprimare.
          Hint: recitiți-vă mai atent chiar acest ultim comentariu :)
          • 0 (0 voturi)    
            ...incertitudine... (Vineri, 23 februarie 2018, 15:44)

            baligosul [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

            Bugetar sau nu?
  • +4 (18 voturi)    
    hmm (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:43)

    Captain Obvious [utilizator]

    ce e vinerea mare ?
    • -2 (14 voturi)    
      Nu-ti bate capul, (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:02)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      e parte din superstitia crestina.
      • +1 (9 voturi)    
        uai ma (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:21)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        ce le stii tu pe toate... gresit.
  • -4 (16 voturi)    
    YES!!! (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:45)

    Nyk1 [utilizator]

    În sfârșit ne alegem și cu un lucru bun din toată guvernarea PSDului!
  • +3 (5 voturi)    
    Chiar e pentru bugetarii? Nu e pentru parlamentari (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:02)

    vodatepes [utilizator]

    Pompierii vor lucra la fel politia, la fel si medicii, la fel spitalele, la fel armata, la fel jandarmii. Profesorii si invatatori vor fi oricum in vacanta.. Deci e pentru domni parlamentarii ca sa poata pleca de miecuri acasa.
  • 0 (6 voturi)    
    Si cand se lucreaza in Romania? (Miercuri, 21 februarie 2018, 14:18)

    quietguy58 [utilizator]

    Si cand se lucreaza in Romania?
  • -5 (7 voturi)    
    din nou, excelent... (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:25)

    demaGOGU [utilizator]

    ...dupa Good Friday (vinerea mare) pe cand si Pentecostul (cincizecimea) si Ascension day(inaltarea) exact ca in Occidentul de unde luam lumina?
  • +1 (7 voturi)    
    Si cu Sfanta Vineri cum ramane, atunci? (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:14)

    Ricochet [utilizator]

    Nu doar Vinerea Mare e sfanta, ci toate cele 51 de surate anuale ale sale, care merita cinstite cum se cuvine!

    In plus avem 7% crestere economica anuala, poporul asta harnic si muncitor ar merita macar 7% zile libere suplimentar!
    • +3 (3 voturi)    
      Sfânta Vineri (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:49)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      În cazul în care nu vă referiți cumva la vestitul cimitir, Sfânta Vineri ESTE exact Vinerea Mare.
    • 0 (0 voturi)    
      Dar cu cea mai importantă sărbătoare română ? (Joi, 22 februarie 2018, 12:57)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      Cea mai importantă sărbătoare românească și cea mai sfântă nu este recunoscută nici de BOR, nici de stat. Este vorba de Apa Sâmbetei, destinația tuturor eforturilor și fondurilor publice și locale. Ea ar trebui sărbătorită în ziua în care este publicat bugetul anual în Monitorul Oficial.
  • -1 (7 voturi)    
    copy/paste calendarul religios (Miercuri, 21 februarie 2018, 16:41)

    ...!?! [utilizator]

    si v-ati mantuit cu totii!
  • +1 (3 voturi)    
    La ce noroc avem noi... (Miercuri, 21 februarie 2018, 18:19)

    Tescovin [utilizator]

    ...sigur ajunge la promulgare în Săptămâna Luminată.