Proiectul lui Daniel Zamfir de plafonare a dobanzilor, raport favorabil in Senat: Dobanda pentru creditele ipotecare sa nu depaseasca de 2,5 ori dobanda de referinta a BNR

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 20 februarie 2018, 14:12 Actualitate | Politic


Daniel Zamfir
Foto: cdep.ro
Comisiile de buget, economica si juridica au acordat marti raport de admitere cu amendamente unei propuneri legislative apartinand senatorului PNL Daniel Zamfir, care modifica Ordonanta de Guvern 13/2011, astfel incat dobanda pentru creditele ipotecare nu va depasi de 2,5 ori dobanda de referinta a BNR, transmite Agerpres.
  • Participa mai jos la sondajul HotNews.ro: E o masura corecta plafonarea dobanzilor pentru creditele ipotecare?


"Plafonarea dobanzilor efective anuale, am stabilit si s-a votat ca dobanda pentru creditele ipotecare sa nu depaseasca de 2,5 ori dobanda de referinta a Bancii Nationale. Astazi dobanda BNR fiind de 2,25, asta inseamna ca dobanda maxima care poate fi perceputa pentru creditele ipotecare ajunge undeva la 5,4%", a afirmat marti senatorul PNL Daniel Zamfir, unul dintre initiatorii propunerii legislative.

El a precizat ca, "in ceea ce priveste dobanda maxima care poate fi perceputa la creditele de consum, nu poate depasi mai mult de 18%".

"Am luat aici ca referinta dobanda maxima pe care statul roman o percepe. Ca sa eliminam orice fel de discutie care a existat si care va mai exista in spatiul public ca ar exista o limitare a dreptului agentilor economici intr-o piata libera, este o practica europeana. Sunt foarte multe tari din Europa care practica o limitare a dobanzilor. Am decis ca si noi, in Romania, sa intram in randul tarilor europene in ceea ce priveste creditarea. Am stabilit foarte clar ca DAE sa nu depaseasca respectivele plafoane. Am decis sa introducem acest amendament si sa plafonam DAE pentru ca, de cele mai multe ori, chiar daca am fi plafonat dobanda remuneratorie sau pe cea penalizatoare, ar fi existat diverse mecanisme de introducere a spetelor bancare, comisioane si asa mai departe, care sa fi ridicat DAE. Pe noi ne intereseaza ca cetatenii romani sa stie foarte clar cat vor plati dobanda. Ori, limitand DAE, stim foarte clar, de la bun inceput, cat va fi dobanda pe contract', a afirmat Zamfir.




Senatorul PNL a mentionat ca limitarea de 18% vizeaza atat produsele bancare, cat si ale IFN.

"De obicei, IFN-urile dau credite de consum. Acolo am impus o dobanda maxima de 18%, iar la creditele ipotecare dobanda maxima este de 2,5 ori dobanda de referinta a BNR", a punctat Zamfir, subliniind ca masura se va aplica noilor contracte.

Raportul Comisiilor reunite de buget, economica si juridica va intra pentru dezbatere in plenul Senatului, ca prima camera sesizata.

Proiectul este semnat de doar 11 parlamentari PNL si de multi parlamentari PSD si ALDE. Zamfir a fost amenintat cu excluderea din partid de catre Ludovic Orban ca urmare a acestei initiative.

Vezi aici fisa legislativa si lista de initiatori
  • Adrian Vasilescu, BNR: Ar fi dramatic ca bancile sa raspunda asa cum s-a raspuns de fiecare data in istorie si sa inceapa sa limiteze creditul. S-ar vedea imediat in nivelul de trai

Intrebat la momentul depunerii daca e la curent cu noul proiect si cum il comenteaza, consilierul Guvernatorului BNR, dl. Adrian Vasilescu explica:  "Niste masuri poarecum in acelasi sens au mai fost in Ungaria, bunaoara. Dar nu putem sa vorbim despre faptul ca aceste masuri sunt de sorginte europeana. In primul rand, lucrurile trebuie intelese asa: dobanzile sunt preturi pe piata banilor. Economia Romaniei este economie de piata potrivit Constitutia, iar in economia de piata preturile sunt libere. Nu vad cum o propunere legislativa poate excede Constitutiei. Problema este alta: sa vedem daca o asemenea masura vine intr-adevar in sprijinul consumatorilor de servicii financiare. M-as referi la doua exemple: unul e din America anilor 1970, cand Nixon a plafonat preturile. A fost o valvataie teribila in America iar voci din toata tara s-au ridicat impotriva acestei masuri. In final, Nixon a fost obligat sa renunte la ea, dupa ce a vazut consecintele: piata se golea de marfuri. Al doilea exemplu este Romania anilor 80. Cand Ceausesc a lovit in negustorii care exploatau popiorul, a introdus acele mercuriale. Pietele s-au golit intai de marfuri si apoi si de cumparatori. In general, in istorie, orice plafonare de preturi a fost urmata de golirea pietelor. Noi suntem acum intr-o situatie similara. La noi, intermedierea financiara e pe ultimul loc in Europa. Ar fi dramatic ca bancile sa raspunda asa cum s-a raspuns de fiecare data in istorie si sa inceapa sa limiteze creditul. S-ar vedea imediat in nivelul de trai", spune Vasilescu.
.


















6361 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    intrebare (Marţi, 20 februarie 2018, 14:14)

    nellino [utilizator]

    si cand roborul va ajunge la 5%? sa fie ok ca bancile sa nu de ipotecare cu 10%
    • +1 (17 voturi)    
      Intreaba BNR Nellino (Marţi, 20 februarie 2018, 14:48)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Ca acolo si-a facut culcus macroprudentialul.
      Apropo, cum era in 2009 cand Robor depasea usor 13% anual?
    • +13 (17 voturi)    
      este ok, ca se ocupa PSD sa urce robor-ul (Marţi, 20 februarie 2018, 14:48)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Dobanda bancilor este:
      1. aprox dobanda de referinta, ce dobanda tre sa le dea celor ce au depozite pentru ca de acolo au bancile bani; si care se coreleaza cu inflatia
      2. costuri operationale: angajatii, sisteme informatice, etc
      3. marja de risc: in functie de cati oameni nu pot plati si banca trebui sa acopere din banii ei eventual pagube.
      4. marja de profit: cati bani vrea sa castige banca.

      Doar 1 se coreleaza cu dobanda de referinta, celelalte sunt costuri fixe sau se coreleaza cu alte chestii. Sa legi totul de dobanda de referinta este bullshit. Acum, ca se ocupa PSD sa creasca dobanda de referinta inseamna ca bancile nu au nici un stres, pentru ca aceste costuri ar trebui sa intre in marja specificata.

      Dar daca dobanda de referinta scade la 0.5%, sa vad eu ce banca se risca sa stea in 2.5%; in conditiile astea opresti de tot creditul imobiliar si incepi sa bagi in alte credite/investii mari rentabile.
      • 0 (2 voturi)    
        castiga banca? (Miercuri, 21 februarie 2018, 11:46)

        nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        nu cumva e vorba de ACTIONARII bancii? Iar in cazul CEC nu e statul roman? Avem si alte banci in Ro unde exista [sau pot exista] participatii ale statului.
        Apropos, pilonul 2 si 3 nu investesc si in banci [prin bursa] ?
        dar celelalte fonduri de investitii din Ro?
        • +1 (1 vot)    
          nu.. castiga banca (Joi, 22 februarie 2018, 0:36)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

          Acesta este castigul bancii; daca actionarii iau decizia sa scoata dividende, atunci castiga si ei. Sau statul.

          Participantii Pilonul 2 au si ei depozite la banci (din care bancile acorda credite), dar sunt limitati ca pondere prin lege. Acest articol spune ca aprox 8% sunt in depozite bancare:
          http://adevarul.ro/economie/bani/pensii-private-1_527cfabcc7b855ff56d15839/index.html

          Pilonul 3 si alte fonduri de investitii nu sunt la fel de limitate, deci este posibil ca ei sa detina depozite mai mari ca pondere.

          Aceste depozite intra la punctul 1: chestii corelate cu rata de referinta.
    • +2 (14 voturi)    
      pai inclusiv acum (Marţi, 20 februarie 2018, 14:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Cu robor 2.08, rezulta dobanda maxima de 5.12, cam cit e acum dobanda la credite in lei. Da' ce te faci daca ajunge roborul la -0.35 ca euriborul?

      Cu legea asta o sa reapara creditele in euro.
    • +2 (14 voturi)    
      e ok (Marţi, 20 februarie 2018, 14:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      la 5% plafonul maxim va fi 12.5% (si 2.25%*2.5 e 5.625%, nu 5.4%, dar nu ne asteptam de la un parlamentar PNL sa stie matematica de clase primare).

      Limitarea dobanzilor restrange de fapt accesibilitatea creditului. Dobanda, costul creditului, reflecta riscul imprumutului. Probabil ca nu va afecta prea tare creditele imobiliare, dar pe unii clienti de IFN-uri o sa-i trimita direct in bratele camatarilor. Fiind o initiativa PNL/Daniel Zamfir, nu ma mira ca se ajunge la asa ceva. Legile propuse de el par sa aiba un singur scop - reducerea pietei bancare in favoarea camatarilor care nu sunt oricum reglementati.
      • -1 (17 voturi)    
        nu e nici o diferenta (Marţi, 20 februarie 2018, 15:25)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        intre ifn si camatari
        • +8 (14 voturi)    
          o singura diferenta relevanta (Marţi, 20 februarie 2018, 16:03)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          Cand nu mai poti plati, legea falimentului personal te protejeaza de IFN. Cu camatarii va trebui sa "negociezi la sange".
      • +2 (4 voturi)    
        o limita trebuia sa fie reglementata (Marţi, 20 februarie 2018, 20:07)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Nu stiu daca limitarea la 2.5 din dobanda de referinta (nu din ROBOR, chiar daca se influenteaza reciproc) e buna sau nu, dar o limitare trebuia sa existe.

        Avem in legislatie interdictia de a da credite cu dobanzi camataresti, dar nu stim unde incepe si unde se termina camataria... la 2,6? la 3? la 16? la 33.15%? under?

        De regula nu prea sunt de acord cu ce propuneri face dl Zanfir, dar ca idee o linie de demarcatie trebuia sa existe.
        • +3 (5 voturi)    
          din contra (Miercuri, 21 februarie 2018, 9:52)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui opinius

          Dobanda este pretul creditului. La fel cum dai 2 lei pe o paine, dai 2% pentru dreptul de a folosi banii altcuiva pe o perioada de timp.

          Intr-o economie de piata functionala, fara monopol, cu mecanisme de supraveghere a concurentei, cu institutii care vegheaza la informarea si protejarea consumatorului, nu e nevoie ca statul sa spuna ca painea nu poate sa coste mai mult de 5 lei si dobanda la credit trebuie sa fie maxim 5%.

          Limitand dobanda, legea nu face decat sa elimine din piata clientii cu risc ridicat. Si daca omul ala este atat de disperat sa ia un imprumut incat e de acord sa plateasca peste pretul pietei, cand banca ii va spune ca nu se califica pentru nici un imprumut, unde crezi ca se va duce? Deci legea asta spune clar unde incepe camataria. Eventual, in viitor, cu un pic de "lobby" de la clanurile de camatari (aia care fac "lobby" cu succes la PMB pentru taxiurile de Ilfov), plafonul dobanzii scade?
        • +1 (1 vot)    
          cinde vinde pistolul? (Miercuri, 21 februarie 2018, 11:50)

          nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui opinius

          daca consideri ca banca X e prea "scumpa" ti-a pus cinvea pistolul in frunte sa mergi acolo?
          ca o paralele: cand Ceasca a limitat preturiel, au disparut marfurile. Daca banca Y nu castiga suficient din credite imobiliare NU le da. E mai bine asa, sau OBLIGAM prin lege sa dea credite?
          • +1 (1 vot)    
            pehash si nelamurit (Miercuri, 21 februarie 2018, 15:59)

            opinius [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

            Bineinteles ca aveti pe fond dreptate, dar viata/realitatea economica a aratat ca si piata libera e bine uneori sa mai fie si reglementata pe ici pe colo, sa nu ne salbaticim cu totul. Cam despre asta este vorba in toate regulile: sa observi unde se acumuleaza putere prea mare, unde poti sa mai atenuezi putin ...

            Evident, vorba lui Isarescu, nu poti schimba legile naturale ale economiei.

            Problema e, intotdeauna, sa nu denaturezi prea mult realitatile economice pentru ca risti sa sara capacul de pe economie. Si risti sa generezi comportamente lipsite de etica (ca la darea in plata: care induce ideea ca poti risca oricat, important este sa fii in acceasi categorie cu niste sus-pusi, si se va da o lege si scapi de risc...)

            E bine ca normele de drept sa fie concordante intre ele, astfel incat sa poti urmari un principiu general valabil si in penal (unde avem infractiunea de camatarie) si in civil unde avem niste reguli despre cum sunt nule imprumuturile cu camata (de ex. prezumate ca s-au bazat strict pe nevoia stingenta a debitorului, care in conditii normale nu s-ar fi imprumutat la acea dobanda, prin urmare a lipsit consimtamantul - desi nu l-a fortat nimei, ci o imprejurare). Stiu, suna aberant, dar exista aceasta argumentatie.

            Daca legiutorul de la 1865 a emanat acest principiu (poate o vedeti ca pe o fictiune juridica), eu cred ca e valabila si azi.

            Trebuie sa stim cumva de unde incepe camata si unde se termina. Cunoasterea limitei ajuta si pe creditor si pe debitor.

            Stabilirea limitei - cum ziceam mai sus, poete fi mai complicata.
    • +2 (10 voturi)    
      toti acesti indivizi... (Marţi, 20 februarie 2018, 15:46)

      mariusssss [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      ...care propun si voteaza la foc automat legi tipice unei economii centralizate si unui stat totalitar raspund unui centru unic de comanda. Oare pe SRI ii intereseaza chestia asta?
  • -13 (31 voturi)    
    excelent... (Marţi, 20 februarie 2018, 14:22)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in Occident dobanda la mortgage e fixa pe toata durata contractului, atentie vb de maturitati de 20,25, 30 de ani!

    de ce a acceptat BNR excrocheria cu dobanda variabila la ipotecare?!?
    • -5 (23 voturi)    
      Simplu. (Marţi, 20 februarie 2018, 14:39)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pentru ca BNR asculta doar de escroci. Atat interni (Voiculescu, PSD) cat si externi. Doar asa poti trai longeviv, cel mai longeviv dintre guvernatori. Tinanad cu borfasii.
    • +5 (15 voturi)    
      da te rog o sursa (Marţi, 20 februarie 2018, 14:43)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu imi vine sa cred asta. Nu este sustenabil.
      • -3 (9 voturi)    
        verifica situl oricarei banci din ... (Marţi, 20 februarie 2018, 17:26)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        ...NL, FR sau DE (cateva exemple), sectiunea credit imobiliar.

        si nu te mai lasa manipulat de bajetii de bine (sic) din banci/bnr si prelungirile lor de pe forumul hotnews.

        succes.
    • +12 (24 voturi)    
      cum de ce? (Marţi, 20 februarie 2018, 14:59)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ia uita-te la cum a variat inflatia in zona euro in ultimii 20, 25, 30 de ani si cum a evoluat in Romania. Cind o avea si Romania 30 de ani cu inflatie sub 3%, mai vorbim. Asha, cind in ultimii 30 de ani am avut inflatie intre 170% si -1.5%, e greu pentru vrun bancher sa accepte dobanda fixa pe 30 de ani.

      Ca sa primesti rate la credit ca-n occident, ar trebui sa fii la fel de solvabil ca si angajatul din occident. Ori pina acolo mai e cale lunga.
    • +9 (15 voturi)    
      Occident dobanda la mortgage e fixa ?! (Marţi, 20 februarie 2018, 15:00)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pe ce planeta este occidentul asta al tau ?
    • +12 (16 voturi)    
      unde?.. (Marţi, 20 februarie 2018, 15:07)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Te referi cumva la SUA, unde cele doua mari institutii prin care se iau imprumuturi ipotecare, Fannie Mae si Freddie Mac, au fost salvate de la faliment cu taxele tuturor americanilor, in timp ce speculatorii si-au incasat profiturile?

      In Europa creditul ipotecar cu dobanda fixa este mai scump decat cel cu dobanda variabila. Este absolut normal - riscul nu dispare si depunatorii pe banii carora iti cumperi casa nu sunt dispusi sa-si vada economiile irosite. In plus, asa ceva este posibil doar intr-o economie de piata solida, unde bancile stiu ca o eventuala criza trece usor, nu in Romania, unde un infractor condamnat schimba 3 guverne intr-un an si codul fiscal la fiecare luna.
    • +3 (3 voturi)    
      esti destept Gogule (Marţi, 20 februarie 2018, 18:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Adica daca eu luam un credit cu 20% acum 1o ani trebuia sa raman cu dobanda fixa nu?
      Aia de care vorbesti tu sunt piete stabile Gogule, nu tari cu risc ridicat si condamnati penali in functii de conducere. Da, la Dragnea ma refer.
    • +3 (5 voturi)    
      Dupa fostul Rasdaq,arestati Roborul ! (Marţi, 20 februarie 2018, 19:02)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Prezumtie de nevinovatie pt. trogloditul Zamfir.
  • +5 (29 voturi)    
    Incredibil ce demagog e acest Zamfir (Marţi, 20 februarie 2018, 14:26)

    transpenibilus [utilizator]

    Ar trebui scos cu suturi in fund din Europa si sa mearga in Rusia sau in Coreea de Nord. Dar nu mai scapam odata de demagogii astia??
    • -3 (19 voturi)    
      Oare? (Marţi, 20 februarie 2018, 14:43)

      tepes_voda [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Sunt de acord ca ar trebui sa fie o piata libera, dar atata vreme cat tu ca om nu ai nici o modalitate de negociere cu banca, care iti impune un contract si cum toate bancile formeaza un cartel as zice ca astfel de legi isi au rostul lor. Uita-te de exemplu la cursul de schimb valutar - la o amarata de casa de schimb gasesti sa cumperi valuta cu preturi muuult mai bune decat la toate rahaturile de banci. Si apropos - cred ca vrei sa spui ca e populist, demagog nu poti spune ca e ca a facut ce a zis.
      • +5 (17 voturi)    
        ai citeva fracturi logice (Marţi, 20 februarie 2018, 15:09)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tepes_voda

        1. daca nu-ti convin conditiile bancilor, poti sa refuzi creditul. Si daca suficienti clienti ar face asha, bancile ar accepta negocierea
        2. trebuie sa existe niste reglementari, s-au facut progrese in ultimii 10 ani, se poate si mai bine. Dar o limitare a dobanzii la 2.5 robor e o timpenie. Roborul cel mai mic a fost 0.7 Ori a impune o dobanda maxima de 1.75% ne-ar situa cu dobanda mai jos decit Germania. Si nu cred sa existe bancher care sa considere riscul de neplata mai mic in romnia decit in germania.
        3. Ce te face spre exemplu daca rovbor devine negativ, precum euribor? Vine banca cu dobanda de-acasa?
        4. cursul de schimb difera puternic intre banci. Uite de ex aici: https://www.banknews.ro/curs_valutar_banci/
        Si cum gasesti banci cu un curs de schimb avantajos, la fel gasesti si case de schimb valutar cu costuri exorbitante. Trebuie doar sa cauti.
        • +9 (13 voturi)    
          Dobanda de referinta NU este ROBOR (Marţi, 20 februarie 2018, 15:40)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Dobanda de referinta e schimbata din cand in cand de BNR, jumatate sunt politruci in CA: Florin Georgescu, Nicolaescu, Bogdan Olteanu, Voinea are macar ceva studii.
          ROBOR se calculeaza zilnic pe baza de cerere si oferta pe piata interbancara.
          De obicei ROBOR, inflatia si dobanda de referinta au aceeasi tendinta, dar nu sunt egale.

          Dobanda de politica monetara pentru imprumuturi e chiar si in zona EURO, Elvetia sau SUA pozitiva: 0.25-0.5%.
          IMHO, e mai predictibil sa ai o marja aditiva decat un factor de multiplicare.
          • +3 (9 voturi)    
            acu am observat ca nu e robor... (Marţi, 20 februarie 2018, 15:53)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

            mea culpa pentru neatentie, dar problema ramane. Daca nu gresesc, dobanda de referinta a BCE e acum 0, sau ma rog, asha era vara trecuta:
            http://www.mediafax.eu/economic/banca-centrala-europeana-a-mentinut-neschimbata-rata-dobanzii-16424362

            Ceea ce inseamna ca banca iti da credit cu dobanda 0, ceea ce e aproape la fel de aberant.
        • -1 (5 voturi)    
          Mda (Miercuri, 21 februarie 2018, 0:38)

          tepes_voda [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          1. Complet fals. Intr-o societate in care toata lumea ia credit te trezesti ca pretul locuintelor o ia tot mai sus, astfel ca si daca esti rational si incerci sa strangi bani de o locuinta ajungi sa trebuiasca sa iei credit pentru ca altfel platesti chirie.
          2. si 3. Sunt de acord ca formula ar fi trebuit sa fie mai buna - ceva de genul dobabnda de referinta + marja maxima.
          4. Exact ce spuneam - uita-te la spreadurile nesimtite din linkul dat de tine - la o casa de schimb gasesti spreaduri de 2-3 bani in jurul cursului oficial si dupa ce ai cumparat valuta iti mai iau si comision daca vrei sa retragi banii. Care mama ei de banca ofera in Romania curs avantajos? Prin curs avantajos inteleg curs de schimb cu spread de 2-3 bani in jurul cursului oficial. E vre-una? 0, dar vorbim ca sa ne aflam in treaba.
          • +2 (2 voturi)    
            pai hai sa ne uitam peste gard (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:02)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tepes_voda

            1. pai, fara credit, un angajat normal nu-si ia credit pin la 40-50 de ani. Cu credit iti luai casa si pe vremea lui Ceausescu. Doar sa-ti repartizeze statul gratis o locuinta, dar asta ar presupune un comunism de genul coreea de nord.
            4. pai ai si acolo 3 bani diferenta la primele. Asha si in piata gasesti mere la 3 lei si mere la 7 lei, si din hipermarket iei acelasi produs mai ieftin decit de la alimentara din colt, si tot asha. Pretul e acolo unde cererea se intilneste cu oferta.
    • -6 (10 voturi)    
      Nu scapati (Marţi, 20 februarie 2018, 14:43)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

      Vor fi votati mai abitir!
  • +7 (19 voturi)    
    PNL=Zamfir (Marţi, 20 februarie 2018, 14:33)

    constan [utilizator]

    Cred ca toti parlamentarii PNL la un loc nu au atatea initiative legislative cate are acest Zamfir.Dureros este insa faptul ca aceste legi nu au nimic comun cu liberalismul,iar eu si familia mea cand am votat PNL nu asta am vrut sa alegem.Ce zic ceilalti alesi sub sigla PNL,chiar nu aveti nicio obligatie fata de cei care v-au votat?
  • +2 (14 voturi)    
    cel putin (Marţi, 20 februarie 2018, 14:34)

    yyyxxx1981 [utilizator]

    ifnurile o sa planga in hohote. La fel si cei care s-au dus la ei de la banci pentru bonusuri uriase.
  • -6 (20 voturi)    
    Offff! (Marţi, 20 februarie 2018, 14:36)

    Marionette [utilizator]

    Este un impertinent! Cum adica, banca nu te mai poate jefui in Rromania? Asa ceva nu se poate, este de neacceptat!
    Normal ar fi sa faci contractul initial pe 1.5 din ROBOR si dupa 2 ani datorita "blablaurilor avocatesti perfect legale" banca sa perceapa 6XROBOR!! Adica sa aiba licenta de jaf.
    Ori limitand plafonul, bietii de ei trebuie sa munceasca cinstit.
    Ce zile-au ajuns si in Romania asta, sa nu mai fie perfect legal sa jefuiesti!
  • -9 (17 voturi)    
    F. bine (Marţi, 20 februarie 2018, 14:42)

    Zummm [utilizator]

    Da-i inainte. Iar ptr postacii HT sa va duceti unde a intarcat Mutu iapa baaaa repetentilor.
  • +5 (17 voturi)    
    si nic salatriul lui Zamfir (Marţi, 20 februarie 2018, 14:42)

    moka [utilizator]

    sa nu depaseasca 2.5 ori salariul femeii de servici
  • +7 (19 voturi)    
    Foarte liberala masura... (Marţi, 20 februarie 2018, 14:46)

    taro [utilizator]

    Zamfir are doua case plus 6 terenuri intravilane cumparate mai mult ca sigur pe credit ipotecar si zero economii in declaratia de avere. Ratele il cam ard la buzunar si ce face, incearca sa reduca ratele prin lege.

    Parlamentarii astia sunt in stare de orice. Incalca legea si dupa aia incearca sa modifice leagea sa nu intre la parnaie.

    S-au bagat in rate prea mari, reduc ratele prin lege. Le e greu sa urce pe scari, reduc acceleratia gravitationala la jumate(se aplica doar pe teritoriul Romaniei)
  • +4 (20 voturi)    
    minte de gaina (Marţi, 20 februarie 2018, 14:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    Altul care a facut matematica la seral...
    Pai bine bre nea zamfire, daca prin reducere la absurd, ajungem sa avem un guvern super-responsabil, o moneda stabila, si ajunge roborul negativ, cum e acum euriborul, ce facem? Ajungem sa vina bancile cu bani de-acasa ca sa plateasca dobanda negativa clientilor? Macar atit creier sa fi avut sa ziceti 2.5* robor, da' nu mai mic de 3%.

    Ce faceti voi acum e sa convingeti bancile sa renunte la creditare.
    • +3 (5 voturi)    
      renunta (Marţi, 20 februarie 2018, 18:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      la creditare bancile, dispar banii din piata bancara, dispar finantari de afaceri, dispar firme mici si mijlocii (mai ales), dispar locuri de munca => nu vor mai putea actualii debitori sa-si plateasca ratele. Curat comuna primitiva.
      • +1 (1 vot)    
        banii nu dispar (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:06)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Cam acolo par sa vrea baietii astia sa ne duca, spre zona unde toti depind de stat si nimeni nu face comenteaza decizia sefului.
  • +5 (19 voturi)    
    si inca 2-3 limitari de preturi (Marţi, 20 februarie 2018, 14:51)

    rochiri [utilizator]

    ...oua,lapte si paine...si de poimaine ne salutam cu Tovarasul sau Tovarsa....
    Sunt curios care sunt acele tari care limiteaza asa !
  • +5 (21 voturi)    
    zamfirache asta, (Marţi, 20 februarie 2018, 14:52)

    nahir [utilizator]

    mai e la liberali?
    Ca daca te iei dupa ideile lui, e pesedac de-al lui dragnea, 100%.
    Acuma e si bancher?!
  • -6 (18 voturi)    
    cel mai corect ar fi (Marţi, 20 februarie 2018, 14:53)

    nash pandelica [utilizator]

    ca dobanda pe mortgage, pe ipoteca sa fie asa cum e in occident, negociata cu banca, si fixa pe toata durata creditului, zece, douazei, sau treizeci de ani.
    creditele du dobanda variabila sunt bune pt. termene scurte, cinci, zece ani, pt valori mai mici.
    banca are casa drept garantie.
    asta daca vor ca oamenii sa'si construiasca case, sa stimuleze consumul, economia, constructorii...
    • +1 (11 voturi)    
      si tu (Marţi, 20 februarie 2018, 15:06)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Altu' care crede ce aude ,
      Ce banca crezi ca 'negociaza ' cu amarasteanul care vrea credit pt o prapadita de casa, pe ce planeta se intimpla asta.

      In plus oferta bancilor este variata , parlesc si ei pe cine prind in diferite feluri nu chiar "dobanda fixa" ...
    • +4 (14 voturi)    
      din cite stiu se poate si acum (Marţi, 20 februarie 2018, 15:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Daca nu ma insel sunt si acum credite cu dobanda fixa, dar nu in lei. Cind o avea si leul 20-30 de ani de inflatie mai mica de 3%, poate s-or risca bancile. Dar cine gara nteaza azi unei banci ca inflatia nu va ajunge peste 10-15 ani la 30%? Iar daca cineva crede ca bancherii pot fi prostiti sa dea credite in pierdere, se inseala. Si la dobanda mica nu e vorba doar de garantie, ci si de cistig, profit. Ce profit face o banca daca-mi da mie credit cu 4% si in 2018 deja inflatia e 5%, si daca se continua cu aplicarea programului de guvernare ajunge 7-8%? Tu ai da un imprumut in lei unuia pe 30 de ani cu dobanda de 5%?
  • -2 (18 voturi)    
    IFNuri si Haznaua3 (Marţi, 20 februarie 2018, 14:55)

    tahomir [utilizator]

    Zamfir e un pesedist incompetent si populist, scuze ptr pleonasme, dar masura plafonarii ptr IFN e foarte buna. Pur si simplu IFNurile sunt niste camatari legali care nu fac decat sa adanceasca si mai mult in mizerie pe oamenii sarmani care nu au acces la banci. Ca doar cei needucati si saraci apeleaza la IFNuri.
    Ar trebui si o lege ca sa interzica vizionarea Haznaua3 si RRomanika TV si le-am asigara si o oarecare sanatate mintala.
  • -8 (22 voturi)    
    Intram si noi in rand cu occidentul (Marţi, 20 februarie 2018, 15:07)

    galeo [utilizator]

    Prin occidentul ala de unde va luati lumina asemenea reglementari sunt de multa vreme implementate
    • +2 (16 voturi)    
      sa mori tu? (Marţi, 20 februarie 2018, 15:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ia da-ne si noua un link cu asemenea reglementari, sa ne luminam si noi. Mare-i gradina....
      • 0 (6 voturi)    
        Raport european (Marţi, 20 februarie 2018, 18:54)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Uite raport european
        http://ec.europa.eu/internal_market/finservices-retail/docs/credit/irr_report_en.pdf

        Inca din 2010, Romania si Irlanda erau singurele tari din UE care nu aveau reglementari pentru dobanzile bancare.

        Dar dupa ce sunteti ingoranti si habar nu aveti pe ce lume traiti, mai sunteti si tari in gura.
        • +4 (4 voturi)    
          iti place sa citezi dar nu-ti place sa citesti (Miercuri, 21 februarie 2018, 9:51)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Ia sa vedem ce zice prin raport
          Direct IRR are seen as follows (average grade from 1 to 5 in parentheses).
          (1) France, Belgium, Portugal: very effective (4.5)
          (2) Cyprus, Denmark, Finland, Italy, Netherlands: effective (4.0)
          (3) Poland, Austria, Bulgaria, Czech Republic, Estonia, Latvia, Lithuania, Slovakia,
          Slovenia, Sweden, Romania: indifferent (3.0)
          (4) Spain, Germany, Greece, Hungary, Luxembourg, Malta, UK: less effective (2.1)
          (5) Ireland: not effective (1.0)
          IRR fiind Interest Rate Restriction
          Va sa zic desi nu avem o lege de limitare a dobanzilor ne incadram in aceeasi categorie cu tari care au o astfel de lege si vedem cateva tari care au limitarea dar asta influenteaza prost piata.
          Diavolul sta in detalii.
          Ce mai aflam de acolo, ca in multe tari legea priveste fie numai IFN-urile, fie credit unions(in UK) fie limitele sunt la cer.
          Ce mai e interesant este comparatia Franta-Germania, in tabelul de la pagina 63. Desi limitele de dobanzi sunt aproximativ in aceeasi zona, dobanzile medii efective sunt la jumatate in Germania. Ce vreau sa spun e ca starea economiei dicteaza in ultima instanta dobanzile si nu reglementarile cretine.
          • -1 (1 vot)    
            gica contra (Miercuri, 21 februarie 2018, 10:59)

            Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Daca e la aia stai ca nu e asa, e pentru Ifn, ca stai ca la aia e alta piata, e economie domne. Ma nene ce nu intelegi, niciunde in Europa nu exista asa proft pentru banci si pentru dezvoltatorii imobiliari, de ce la noi se intampla asta, pentru ca nu e lege. Citeste si vezi ca ce s-a intamplat la noi si ce se intampla e exact ce a fost la ei acum 50 de ani, bancile aplica ce au facut si in trecut unde legea le-a permis sa isi bata joc de oameni, ca doar nu vin in Romania de dragul nostru.
  • +2 (8 voturi)    
    " Nunta Zamfir(ei)" cu dar in haznaua Oanei (Marţi, 20 februarie 2018, 15:08)

    Plagarus [utilizator]

    2018 cursul va treace pragul de 4,7 lei/euro, indicele ROBOR la 3 luni va urca spre 3% şi ca inflaţia în următoarele 12 luni să crească la 3,7%, potrivit celui mai recent sondaj al CFA România.
  • -2 (14 voturi)    
    Bancile vor forta ROBOR-ul in SUS (Marţi, 20 februarie 2018, 15:53)

    neagoe [utilizator]

    O idiotenie! Toate creditele in lei se raporteaza la ROBOR.

    Si daca bancile cresc ROBORul (adica dobanda la care se imprumuta intre ele), atunci primele care vor iesi de pe piata vor fi firmele. De la mici la mari!

    Iar statul nu are cum sa tina ROBORul pe loc. Doar un fost prim-ministru cu creierii tulburati de psdism a crezut asta. ROBOR-ul depinde de cererea si oferta de bani a bancilor. BNR-ul poate doar sa joace si el pe piata aruncand sau scotand bani din rezerva.
    • +4 (10 voturi)    
      roborul (Marţi, 20 februarie 2018, 16:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      Bancile nu au cum forta roborul decit pentru cine nu pricepe nimic din finante-banci. Daca ar mari dobanda la care atrag bani, ar putea pur si simplu sa vina BNR si sa se ofere sa dea banii. ROBORUL creste fix pentru ca inflatia a crescut, consumul pe datorie din import la adincit deficitul de cont curent, banii europeni n-au fost atrasi, si tot asha. Cursul si roborul sunt doar oglinda degringoladei, nu ceva decis in spatele usilor inchise la cartelul bancilor.
      • -2 (8 voturi)    
        Serios?! (Marţi, 20 februarie 2018, 17:13)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        BNR ar putea ... dar ce va face? Fix jocul bancilor niciodata al poporului. Dupa ce a sfatuit romanii sa se imprumute in lei a marit roborul, pardon dobanda de referinta. Si stati sa vedeti unde se va ajunge... 2009 a fost nimic. Bancile vor sta ca proastele si nu vor forta roborul adica profitul, daca au cum, si vedem ca instrumentul este 100% in mainile lor. Si daca vine cineva sa reglementeze, sa limiteze jaful este nebun. Sa imi spuna mie cine are calculata DAE la euro cu robor pe minus. Probabil ca nu stiti dar sistemele lor informatice se opresc la 0. Nu pot calcula cu euribor negativ. Si stiti ce raspuns am primit de la banca? Ai mai vazut tu banca sa piarda? Cum sa calculeze cu euribor negativ? Nu se scade din marja bancii euriborul negativ. BNR stie asta? Pun pariu ca da.
        • +2 (6 voturi)    
          Ce idiotenie! (Marţi, 20 februarie 2018, 20:14)

          neagoe [utilizator] i-a raspuns lui CD.

          Si dezinformare tipica Haznaua3. Sau abordarea unui subiect total paralel.
          "... DAE la euro cu robor pe minus". Ce are sula cu prefectura? Ce are EURIBOR-ul cu ROBOR-ul?

          FYI (verifica, nu este o injuratura):

          ROBOR-ul este doar o valoare medie a tranzactiilor interbancare dintr-o zi, tranzactii in care BNR nu prea poate sa se implice. De ce? Pentru ca BNR ar trebui sa arunce bani din rezerva (nationala) pe piata, adica sa imprumute IEFTIN bancile PRIVATE si STRAINE. Si cine ar tipa in astfel de situatii? Gasca de la Haznaua3!

          In al doilea rand, dezinformezi cu stiri de la Haznaua3. Euriborul este pe minus de vreo doi ani. Cursul de azi: -0.369% (minus!)
          vezi aici: http://www.euribor-rates.eu/euribor-rate-1-month.asp
        • +3 (3 voturi)    
          serios (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:17)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CD.

          Dobanda de referinta si roborul sunt sus din cauza inflatiei. E o lege nescrisa la oricine imprumuta bani ca nu se dau imprumuturi sub rata inflatiei, pentru altfel ai ajunge ca la finalul imprumutului banii sa valoreze mai putin decit la inceput.Ori cineva care imprumuta bani si care vrea sa faca si profit din asta, nu va accepta sa-i imprumute in pierdere.

          " Sa imi spuna mie cine are calculata DAE la euro cu robor pe minus" banuiesc ca aici te referi la euribor. Si da, eu am credit in euro cu marja de 4% + euribor care au dobanda 3.65%. Daca tu ai credit de genul asta si ti-a spus banca ca sistemul informatic s-a oprit la 0, sa stii ca si-a batut joc de tine si ca orice avocat iti poate cistiga un proces cu banca si primesti si banii din urma. Nu inteleg cum poti accepta raspunsuri din astea de dupa bloc, nu stiu cu ce banci lucrezi, dar daca e asha cum spui contacteaza urgent un avocat, si te va reprezenta in mod sigur pe onorariul primit de pierzatorul procesului, pentru ca ar fi un proces extrem de simplu si de scurt.

          Si renunta la ideea asta ca BNR e un tatuc care are grija ca tu sa nu fii furat de banca. BNR emite reguli cadru pentru banci, nu judeca respectarea contractelor individuale. Pentru asta ai instanta de judecata.
      • -1 (3 voturi)    
        Stupid! (Marţi, 20 februarie 2018, 20:29)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Daca se plafoneaza dobanzile bancile se vor limita sa ofere credite doar in limita depozitelor atrase.
        Adica nu mai au niciun interes sa aduca bani de acasa, cu atat mai putin de la bancile mama din strainatate.
        Depozitele romanilor in banci sunt infime, justificat de puterea foarte mica de cumparare. Deci, ioc bani de creditare.
        Zilnic bancile se imprumuta intre ele. ROBOR-ul este valoarea medie a dobanzilor din ziua respectiva. Cum crezi ca va evolua ROBOR-ul daca nu vor fi banii necesari pe piata?

        PS: Cel mai probabil bancilor vor stopa complet creditarea persoanelor fizice (cele protejate de legea in discutie). Consecinta directa: prabusirea pietii imobiliare + productia de materiale de constuctie, a vanzarii si productiei de autoturisme etc.
        • 0 (2 voturi)    
          esti nitel in urma (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:23)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

          1. bancile in ziua de azi au bani mult peste ce reusesc sa dea ca si credite. De aia ai si dobanzi spre zero, pentru ca oferta e mai mare decit cererea. Si tot de asta creditele sunt azi aproape doar in lei, pentru ca nici o banca nu se mai imprumuta de la banca mama in euro.
          2. nivelul depozitelor populatiei le gasesti aici: http://www.bnr.ro/Depozitele-gospodariilor-populatiei-5794.aspx 107 mld lei acum. Deci deloc infime
          • 0 (0 voturi)    
            Dezinformare tipica Haznaua3 (Joi, 22 februarie 2018, 15:21)

            neagoe [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Citezi BNR ca depozitele populatiei ar fi de 107 mld, dar in stil clasi PSD-Haznaua3 nu spui si ca datoriile populatiei catre banci sunt de 121 mld. (http://www.bnr.ro/Credite-acordate-gospodariilor-populatiei-5771.aspx)

            Stop. Pierd timpul.
            • 0 (0 voturi)    
              nu e asha de simplu (Vineri, 23 februarie 2018, 15:38)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

              1. bancile au si capital propriu, nu mai stiu cit e minim acum , dar macar 10% din banii bancii tre sa fie surse proprii. Nu ai voie sa faci banca si sa te joci cu banii deponentilor fara sa pui si tu in joc o parte din bani
              2. tot bancile mai au si banii din contul curent al deponentilor, bani care reprezinta si ei o sursa de acordat imprumuturi. De aia se si bat bancile pe oferte cu costuri zero la contul curent, ba unele iti mai dau si un mic procent din ce cheltui inapoi.
              3. e adevarat ca si creditele au costuri suplimentare cum ar fi rmo-ul de 8% care trebuie depus la rezerva bnr concomitent cu acordarea creditului

              In concluzie calculul total e sensibil mai complex decit o simpla scadere aritmetica. Iar faptul ca am dreptate e relevat de ofertele bancilor, care nu mai dau credite in euro pentru simplul fapt ca nu mai imprumuta euro de la bancile mama, ci folosesc lei.
  • +3 (13 voturi)    
    Doamne-ajută! (Marţi, 20 februarie 2018, 16:21)

    of of [utilizator]

    Ce bine era să fi intervenit o astfel de reglementare în perioada de „boom imobiliar” de pe vremea lui Tăriceanu, înainte de criza din 2008! Pe atunci era ceva obișnuit să ai DAE de cca 8% la un credit ipotecar pe 30 de ani. După ce a intervenit recesiunea, în 2009 o bancă comercială cea mai mare din România și-a înștiințat clienții că mărește dobânda la 10,85% !
    Un apartament comunist cu 3 camere în Dr Taberei sau Militari, Titan etc. ajunsese la 140.000 de euro prin 2008, din cauza lejerității cu care băncile au dat credit, din cauza lipsei unor reglementări mai severe, din cauza îngăduinței BNR și, nu în ultimul rând, din cauza lipsei de cultură economico-financiar-bancară a românilor.
    Știu mulți oameni nenorociți de bănci, familii cu copii ajunse în executare silită - nu câteva, ci foarte multe, semn că problema a fost a sistemului care a permis creditarea aceea nesăbuită, nu doar a unor clienți.
    Întrebați-i pe cei care au acum 37-45 de ani cum a fost pe vremea aceea și mulțumiți oricui încearcă să reglementeze condițiile de creditare, indiferent de partid sau de orientare politică!
    PS Vă amintiți de comisionul de risc? Dar de Volksbank?
  • 0 (20 voturi)    
    Bravo Zamfir (Marţi, 20 februarie 2018, 16:33)

    Dumi_D [utilizator]

    Daca e sa votez PNL votez doar datorita acestui om, prin leaga DIP zeci de mii de oameni si-au renegociat contractele cu clauze nesimtite de care bancile profita in Romania.

    citez din Zamfir: "De ce dobânzile in Romania sunt duble față de cele din Europa? De ce băncile, in Romania, au profituri duble față de media europeană? Răspuns: Pentru că în România se poate. Și nicio banca sau IFN nu se va gândi la altceva, decât la profit. Cu orice preț. Calcand pe cadavre.

    Dar nu e vina lor, ci instituțiilor Statului român care le permit asta. Daca in Germania, Franța, Spania, Marea Britanie, Slovacia, Slovenia s-au luat măsuri de plafonare a dobânzilor, noi de ce n-am face-o? De ce să nu luăm bunele practici din Europa și să le implementam și noi?"
    • -6 (12 voturi)    
      niste comunisti (Marţi, 20 februarie 2018, 18:03)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Dumi_D

      Hai sa iti dau un contraexemplu de ce abonamentele la telefonie mobila la noi sunt in jur de 5 euro si in Germania sunt 20-30 euro??Pe astea nu le facem la nivel de Germania??Sau sa luam apartamentele, sa facem un apartament sa coste ca la Paris de ex.Economia de piata inseamna concurenta iar piata stabileste tot de la dobanzi, la case, abonamente etc nu Zamfir sau alti comunisti.Daca consideri ca se castiga asa bine cu bancile de ce nu iti faci si u una ???Si Zamfir poate sa isi faca 10.

      Si acum sa iti zic de ce masura populista nu o sa treaca.Daca ar intra in vigoare bancile nu o sa mai ofere credite decat pt o mica parte din populatie ceea ce automat se traduce prin prabusirea economiei.. nu tu credite , nu tu consum ...nu tu TVA incasat.Bancile o sa gaseasca ce sa faca cu banii.... o sa imprumute statul ca de acolo sigur ii primeste inapoi fara nici un risc.Asa prin credite isi iau riscul ca omul sa nu mai poata platii din diferite motive.Alt efect ...dobanzile pt populatie o sa scada si mai mult , o sa ajuga romanul sa plateasca ca sa isi tina bani la banca si nu in casa de teama hotilor.Si hotii se inmultesc in tara din ce in ce mai tare.

      Iti zic eu un domeniu in care nu exista in Romania concurenta..Notarii..aici de ce nu vine Zamfir cu o lege astfel incat aceste locuri sa nu fie limitate si ingradite cum este astazi??Aud ??Ca astia nu apartin de soros, multinationale, ue , sua ???
      • +1 (3 voturi)    
        Esti rau pe langa (Miercuri, 21 februarie 2018, 8:44)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Amice compari mere cu pere si iti ies numai prune pe gura sau perle. Cum sa compari un abonament de telefonie cu un credit ipotecar? Si cum sa crezi ca e atat de usor sa-ti faci o banca - vorbesti aiurea si nu intelegi cat de importanta e aceasta lege pentru toti romanii.
      • 0 (2 voturi)    
        nu e chiar asa (Miercuri, 21 februarie 2018, 10:26)

        Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui /./

        in Austria banca nationala a interzis creditele in CHF, tot comunisti sunt si aia? In Bulgaria cursul euro-leva e stabilit de stat la un curs fix, tot comunisti sunt si astia? Exista legi protectioniste peste tot, mai usor cu liberalizarea asta ca s-a demonstrat ca firmele urmaresc doar profitul si merg tot timpul la limita legii scrise si numai au nicio moralitate. Cand a fost legea darii in plata sareau bancile cu avans de 30% ca vezi Doamne ele nu isi asuma riscul, dupa o luna l-au scazut iar ca nu se ingramadea nimeni, normal ca nu le convine dar e normal ca profiturile sa fie decente si consumatori respectati, nu ca in Romania unde nu e lege si toti vin sa ne fure pentru ca lumea nu are educatie financiara.
        Sunt legi bune si rele, eu zic ca legea asta e buna, nu va mai uitati in gura bancilor, un stat trebuie sa aiba legi ferme si bune pentru cetateni si sa ii protejeze cand e nevoie, de ei insisi si de firmele care urmaresc numai profitul.
    • 0 (0 voturi)    
      destepti cu blana si tu si Zamfir (Miercuri, 21 februarie 2018, 10:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dumi_D

      Datorita unui alt destept cu blana mi-a picat raportul asta in mana http://ec.europa.eu/internal_market/finservices-retail/docs/credit/irr_report_en.pdf
      Ia vezi tu la pagina 63 care sunt limitele de dobanzi in Franta vs Germania. Si care sunt dobanzile reale medii. Din cate vad eu Franta are dobanzi medii duble desi la limite sunt doar cu 25% mai sus decat in Germania.
      It's the market, stupid!
      • +1 (1 vot)    
        nici chiar asa (Miercuri, 21 februarie 2018, 11:09)

        Dumi_D [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Prietene ce vezi tu acolo e din 2010, cam cat erau ratele la noi in 2010? Cam care era dobanda de referinta de atunci, la noi si in EU, robor, euriobor? Vorbesti din trecut, multe reglementari, norme europene, sunt date dupa 2010, de exemplu cea leagat de comisioane, rambursare anticipata, litigii legate de consumatori, vezi legile din Spania, Franta unde bancherii au fost anchetati penal pentru inselatorie. La noi la inf-uri sunt dobanzi de 300% in unele cazuri, despre ce vorbim?
  • +1 (7 voturi)    
    Saracile banci! (Marţi, 20 februarie 2018, 18:16)

    unins [utilizator]

    Iata ce-au patit din cauza romanilor: http://m.zf.ro/banci-si-asigurari/bancile-au-obtinut-in-2017-un-profit-record-de-5-6-mld-lei-1-2-mld-euro-17007754 . S-auzim de Bine!
  • +2 (2 voturi)    
    Nenea asta omoara piata! (Miercuri, 21 februarie 2018, 11:00)

    Metec [utilizator]

    Cum e posibil ca acest comunist sa fie parlamentar PNL?!
  • 0 (0 voturi)    
    Nici populiștii nu mai sunt ... (Miercuri, 21 februarie 2018, 12:18)

    Vasalie Sa Traiti [utilizator]

    ... ce erau odată :(
    Prin prostia asta de lege cei care l-au "sponsorizat" pe trompețică urmăresc eliminarea singurei măsuri reale de protecție a împrumutatului român: marja băncii nu poate fi modificată pe durata derulării contractului.
    O scurtă explicație: în acest moment dobânda de referință (nu ROBOR-ul așa cum se comentează pe aici) este de 2,25% -> banca va putea lua maxim 5,63%. Roborul la 3/6 luni, pe baza căruia sunt calculate majoritatea dobânzilor este comparabil cu dobânda de referință a BNR așa că ne rămân 1,5x x ROBOR pentru marjă -> undeva la 3,5% ... adică atât cât este acum.
    Dacă dobânda BNR va crește -> crește intervalul de variație al marjei (la 3% ar fi de 4,5%, la 4% ar fi de 6% etc.). Dar în acest moment băncile NU AU VOIE SĂ MODIFICE MARJA! Ghinion pentru ele ...
    DAR ... dacă BNR coboară pentru o zi dobânda la, să zicem, 1% -> dobânda maximă la credite devine 2,5% ... excelent pentru împrumutat DAR ... banca va fi forțată să MODIFICE MARJA FIXĂ pentru a putea coborî dobânda sub valoarea marjei negociate -> se deschide cutia Pandorei -> dacă o lege poate forța o bancă să nu respecte un contract într-o direcție, o altă lege nu o poate forța să nu o modifice în cealaltă direcție -> cade protecția oferită de marja fixă ... ori asta-i pofta ce-or poftit bancherii noștri!
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi in regula (Miercuri, 21 februarie 2018, 13:53)

    manoman [utilizator]

    daca s-ar pune si un plafon

    nu mai mult de 1%

    si atunci s-ar numi afaceri serioase

    altfel, doar tunuri