Eugen Tomac ii solicita lui Liviu Dragnea urgentarea trimiterii in Camera Deputatilor a proiectului privind alegerea primarilor in doua tururi de scrutin, trecut de Senat: "Proiectul da mai multa forta democratiei din Romania"

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 18 februarie 2018, 17:12 Actualitate | Politic


Eugen Tomac - PMP
Foto: Hotnews
Deputatul PMP, Eugen Tomac, solicita, presedintelui Camerei Deputatilor PSD, Liviu Dragnea, printr-o scrisoare deschisa postata pe Facebook, "urgentarea trimiterii spre dezbatere in plen si supunerea la vot in Camera Deputatilor" a proiectului de lege privind alegerea primarilor in doua tururi de scrutin, adoptat de Senat in 2016. Acesta le mai cere "reprezentantilor puterii" sa nu fie "lacomi" si sa voteze proiectul de lege al PMP, pentru a da "mai multa forta democratiei din Romania".

Liderul Grupului parlamentar al Partidului Miscarea Populara din Camera Deputatilor mai subliniaza ca PMP cere PSD "sa sustina demersul nostru legislativ al carui rezultat ar fi acela de crestere a legitimitatii primarilor, in sensul consolidarii actului de guvernare locala".

Ce scrie deputatul PMP in scrisoare:

In atentia dlui Liviu Dragnea, Presedintele Camerei Deputatilor si presedinte al principalului partid de guvernamant, PSD
Ne adresam pe aceasta cale dumneavoastra pentru a va solicita urgentarea trimiterii spre dezbatere in plen si supunerea la vot in Camera Deputatilor a unui proiect de lege initat de Partidul Miscarea Populara, extrem de important pentru consolidarea democratiei in Romania. Este vorba de proiectul de lege privind alegerea primarilor in doua tururi de scrutin, depus in forul legislativ de parlamentarii PMP in 2015 si adoptat de Senat in 2016. In acelasi timp, cerem PSD sa sustina demersul nostru legislativ al carui rezultat ar fi acela de crestere a legitimitatii primarilor, in sensul consolidarii actului de guvernare locala.
Propunerea legislativa a PMP se refera la organizarea unui al doilea tur de scrutin intre candidatii plasati pe primele doua locuri la primul tur al alegerilor pentru functia de primar, in situatia in care niciun candidat nu a obtinut cel putin jumatate plus unu din voturile valabil exprimate. In calitate de initiatori ai actului normativ, apreciem ca prezentul sistem electoral, prin care primarii sunt alesi intr-un singur tur, reduce foarte mult caracterul reprezentativ al rezultatului electoral. Situatia este si mai problematica in cazul unui nivel ridicat de absenteism, care fragilizeaza actul de reprezentare. Un alt dezechilibru democratic pe care situatia actuala o genereaza consta in faptul ca alegerea primarilor intr-un singur tur recompenseaza partidele mari si penalizeaza partidele mai mici, cu un scor mai mic la nivel national.

Chiar daca PSD ar fi inclinat sa isi pastreze avantajele create de pozitia sa dominanta, asa cum rezulta din pozitia exprimata de reprezentantii principalului partid de guvernamant in comisiile de specialitate din Camera Deputatilor, care au avizat negativ proiectul PMP, calitatea democratiei trebuie pusa deasupra intereselor de moment ale unuia sau altuia dintre partide. Interesul nostru comun trebuie sa fie acela al intensificarii legaturilor dintre cetateni si alesi, nu de indepartare a politicii de oameni si de erodare a increderii acestora fata de institutiile democratice.

Intelepciunea populara romaneasca spune ca lacomia este o boala rea si pagubitoare. Va solicitam, domnule Dragnea si stimati reprezentanti ai puterii, sa nu fiti, de aceasta data, lacomi si sa votati proiectul de lege al PMP privind alegerea primarilor in doua tururi de scrutin, proiect care da mai multa forta democratiei din Romania!

Deputat Eugen Tomac

Liderul Grupului parlamentar al Partidului Miscarea Populara din Camera Deputatilor


Citeste mai multe despre   
















2190 vizualizari

  • -12 (12 voturi)    
    Scrisoarea A IV a (Duminică, 18 februarie 2018, 17:15)

    un domn [utilizator]

    De Eugen Tiasporeanu
  • -22 (24 voturi)    
    Antidemocratic (Duminică, 18 februarie 2018, 17:24)

    CalinMircea [utilizator]

    Turul doi nu are nici o legătură cu democrația. E doar o metodă de departajare, dar e antidemocratică pentru că nu oferă șanse egale tuturor care este esența democrației. De aceea foarte puține țări utilizează această metodă.
    • +8 (10 voturi)    
      ce bine zici nenicule (Duminică, 18 februarie 2018, 18:08)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      fara turul asta doi la prezidentiale ar fi apucat si bombonel, mihaela dragostea mea, chiar si victor viorel sa fie presedinti. Eh acum intelegem foarte limpede ca un singur tur foloseste aproape exclusiv urmasilor pcr.
      • +1 (1 vot)    
        pai el fix asta dorea (Luni, 19 februarie 2018, 10:53)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

        De ce crezi ca vrea un singur tur? Daca erau doua tururi, se mai alegea duamna gabi?
    • +5 (7 voturi)    
      poate (Duminică, 18 februarie 2018, 18:08)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      o fi asa cum spui.... dar sa nu uitam..... tot ce ni se intampla acum este din cauza alegerilor locale intr-un singur tur..... psd a castigat majoritatea primariilor (nu spun ca prin frauda sau nu) si de aici a inceput totul.... doar aminteste-ti cum ii amentia valcov pe bietii sateni ca le ia apa si vei intelege dimensiunea fraudei (daca nu electorale cel putin morale)
    • +8 (12 voturi)    
      ori (Duminică, 18 februarie 2018, 18:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      esti prost ori pesedac smecher.
      Pai n-au avut, inteligentule, sanse egale in primul tur? Sau iti convine sa administreze o comunitate intreaga unul cu 10%?
      E foarte firesc turul al doilea de scrutin.
      Daca exista al doilea tur de scrutin, nu cred ca o mai vedeai pe Firea primar. De-asta iti e teama?
      • -1 (1 vot)    
        Poftim? (Luni, 19 februarie 2018, 8:15)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Tu nu prezinti doua situatii diferite, nu este "SAU"!

        Pesedacii au ca motto celebrul "Noi nu gandim!" pe care il racneau la ainceputul lui 1990.
        Evident ca alegrirle in doua tururi SUNT cele democratice!
    • +2 (8 voturi)    
      sansele egale (Duminică, 18 februarie 2018, 18:23)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      le'au avut in turul intai.
      turul doi confirma numai daca cel iesit in frunte are suport suficient sa conduca.
      cel iesit din turul doi trebuie sa aiba peste jumatate din voturile puse'n urna, si validate.
      asta inseamna ca are sprijin si in exercitarea functiei pt. care candideaza.
    • +7 (9 voturi)    
      Turul 2 (Duminică, 18 februarie 2018, 18:25)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      are foarte mare legatura cu democratia si e un upgrade al votului , curatind votul de "iepurasi" ; turul al doilea arata practic realitatea , castiga cel mai preferat cu adevarat.
      • -2 (2 voturi)    
        Nu-i da apa la moara tampitului (Duminică, 18 februarie 2018, 23:48)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Explica-i diliului de ce are nevoie de pereti matlasati.
        Mai multe sanse are sa-si revina daca-i trasnesti una-n cap.
    • 0 (2 voturi)    
      Lasa tu chestiile grele... (Duminică, 18 februarie 2018, 23:47)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ... si vezi de cafeaua sefului.
  • +6 (8 voturi)    
    nicio sansa (Duminică, 18 februarie 2018, 18:05)

    mmmircea [utilizator]

    psd-ul a visat ani la randul la pleasca alegerilor intr-un singur tur.
    Revenirea la doua tururi va fi posibila doar cand va exista o alta majoritatea in parlament care sa nu includa psd.
    • +2 (4 voturi)    
      Adica niciodata ? Caci si pnl a votat pentru un (Duminică, 18 februarie 2018, 20:01)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      tur !!!!!!!!
      • +2 (4 voturi)    
        Pnl e gluma de gradinita (Duminică, 18 februarie 2018, 23:50)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui deval

        PNL-ul a fost distrus de pcr/fsn, e intesat ochi cu elemente mafiote.
  • 0 (8 voturi)    
    saracu' a cedat semnatarilor din pnl (Duminică, 18 februarie 2018, 18:19)

    nash pandelica [utilizator]

    si a bagat chestia aia de la urma, cu nu mai fiti lacomi, mai lasati si pe altii...
    bietii labarali, de cand a cazut usl'amul, flamanzesc.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu e deajuns aceasta modificare ! Actuala lege (Duminică, 18 februarie 2018, 19:59)

    deval [utilizator]

    electorala e criminala pentru ca exclude de la vot cel putin 40% dintre alegatori !!!!!!!!!!!!
    Adica diaspora si pe cei care nu locuiesc la domiciliu !!!
    Adica tineret -majoritar-care sta cu chirie si nu are viza de resedinta ! Adica 80% dintre tinerii fugiti spre Bucuresti sau marile orase !!
    Ne promovam ca buricul pamantului in programare si nu putem sa generam sau cumparam un soft care sa elimine votul multiplu !! Republica Moldova a putut !!!
    • +1 (1 vot)    
      Formulez mai exact : indirect, prin aceasta lege (Luni, 19 februarie 2018, 5:40)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui deval

      electorala , foarte multi cetateni au fost impiedicati sa voteze !!
      Multi nu au stiut ca nu pot vota , ca la alegerile precedente, pe liste, multi lucreaza sambata si duminica si nu au putut merge sa voteze la domiciliu sau nu au avit bani de drum !!
      Nu este reala neparticiparea la vot din 2016, ca urmare a vointei potentialilor alegatori ! Cei mai multi proprietari refuza sa faca vize de flotant chiriasilor chiar daca sunt incheiate contracte de chirie !! De la psd nu aveam pretentii dar pe pnl, o sa am grija sa nu ii ierte nici nepotii pentru asta !!
  • +2 (2 voturi)    
    Interesant! (Duminică, 18 februarie 2018, 20:08)

    Sthelian [utilizator]

    Deci acolo unde sunt alegeri intr-un tur tara nu este democrata...
    Au interes la primarii sa fie doua tururi se agita pentru 2 tururi. Au interes la generale sa fie liste, ne intoarcem la liste.
    Ar fi mai democrat daca de la alegeri prezidentiale la alegerile locale ar fi un sistem unitar de alegeri.
  • 0 (0 voturi)    
    O posibila solutie (Luni, 19 februarie 2018, 9:08)

    A310 [utilizator]

    este votul obligatoriu .