Omul de afaceri Florian Walter: Crin Antonescu, santajat pentru a nu candida la prezidentiale in 2014. / Crin Antonescu: O aberatie. Dezmint inca o data ca vreodata as fi fost santajat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 februarie 2018, 14:46 Actualitate | Politic


Crin Antonescu
Foto: HotNews / DP
Omul de afaceri Florian Walter, trimis in judecata de DIICOT si anchetat de DNA intr-un alt dosar, i-ar fi spus procurorului Mihaiela Iorga Moraru ca fostul lider al PNL, Crin Antonescu, ar fi fost santajat pentru a nu mai candida la alegerile prezidentiale, in anul 2014, potrivit stenogramelor depuse la dosarul de la DNA, relateaza Realitatea Tv. Contactat de Realitatea Tv, Crin Antonescu a afirmat ca "Dezmint inca o data ca vreodata in viata mea as fi fost santajat. (...) Este o aberatie a carei explicatie nu o am si nici nu ma intereseaza", a declarat acesta.

Florian Walter este actionar majoritar al Romprest si fost patron la Universitatea Cluj.

Potrivit stenogramelor depuse la dosarul de la DNA, Walter i-ar fi spus procurorului Mihaiela Moraru Iorga ca santajul este motivul pentru care fostul presedinte al PNL nu ar mai fi candidat la presedintie, in 2014. Florian Walter ar fi vorbit cu procurorul Mihaiela Iorga Moraru despre mai multi politicieni care ar fi fost santajati: "Ce santaje... prin strainatate, prin Romania, peste tot, doi ani de zile. (...)Doi ani de zile te investesc niste oameni sa-ti urmareasca peste tot orice miscare si am inteles ca si lovitura data catre...la Crin Antonescu, ca n-a mai candidat la presedintie tot d-aicea s-a..., tot dintr-un santaj din asta mare de la Bruxelles."

Contactat de Realitatea Tv, Crin Antonescu spune ca nu a fost santajat niciodata: "Dezmint inca o data ca vreodata in viata mea as fi fost santajat. Reamintesc ca eu nu m-am retras din cursa prezidentiala si nici nu am apucat sa ma inscriu, pentru ca in cadrul unui vot in PNL cel desemnat sa candideze a fost Klaus Iohannis... este o aberatie a carei explicatie nu o am si nici nu ma intereseaza."

In 2014, Crin Anonescu s-a retras de la sefia PNL din cauza scorului slab obtinut de partid in alegerile europarlamentare. Dupa ce a facut pasul in spate, Klaus Iohannis a fost desemnat candidatul PNL la prezidentiale.

In primavara anului 2016, Florian Walter a fost arestat in Emiratele Arabe Unite, la solicitarea autoritatilor romane, si apoi extradat in Romania, pentru a putea fi cercetat intr-un dosar de evaziune fiscala si spalare de bani.

In noiembrie 2016, Florian Walter a fost trimis in judecata de DIICOT pentru constituirea unui grup infractional organizat si delapidare, cu consecinte deosebit de grave.
Florian Walter este, de asemenea, cercetat sub control judiciar pentru constituirea unui grup infractional organizat, evaziune fiscala in forma continuata si instigare la infractiunea de spalare a banilor.



















7115 vizualizari

  • -26 (48 voturi)    
    stenogramele DNA (Duminică, 18 februarie 2018, 15:13)

    Mazeta [utilizator]

    au ajuns ca bancurile de pe net: merg la plictiseală.
    • +27 (35 voturi)    
      De fapt PSD-istii inventeaza povesti pt Antena 3 (Duminică, 18 februarie 2018, 16:33)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      PSD-istii au inventat o poveste cu Basescu prin 2009 cand si-a cumparat pamant la NANA si au facut o copmisie de investigatii prin parlament de care s-a ales praful...adica Basescu n-a avut nicio problema

      dupa aia PSD a ainventat alta poveste cum ca Basescu a furat alegerile in 2009 si au facut o comisie care n-a prezentat nicio dovadas ci doar acuzatii ale unor PSD-isti PENALI...dupa 9 luni comisia s-a inchis si nu exista nicio acuzatie oficiala, la parchet

      acum urmeaza alta comisia cu SPP...eu cred ca la PSD sunt niste oameni care toata ziua isi bat capul cum sa faca sa tina Romania ocupata cu baliverne foileton la Antena 3 si Romania tv in tiomp ce PSD fura
      • 0 (0 voturi)    
        apropae coect! (Luni, 19 februarie 2018, 10:58)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        "sa tina Romania ocupata cu baliverne foileton la Antena 3 si Romania tv in tiomp ce PSD fura "

        Asa este! Totusi, oamenii de ce pun botul?
        de ce nu zc "lasati-ne acum cu Kivesi, lasati-ne cu Kkrau, voi ati promis ca mariti pensiile si salariile, de ce din ianuarie venitul mi-a SCAZUT?!"
    • +6 (20 voturi)    
      Kkrau este Lipovean din nastere (Duminică, 18 februarie 2018, 16:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Posibil ca Lipovenii sa aiba uscaturi care simpatizeaza URSS?
  • +34 (38 voturi)    
    Ceva adevarat este pe-aici ..... (Duminică, 18 februarie 2018, 16:09)

    cartofil [utilizator]

    Zgomotosul si omniprezentul Antonescu a disparut pur si simplu din viata politica. Nu inainte de a-si construi insa in Bucuresti un penthouse de jumatate de milion. Cam greu de justificat de un individ care a trait 25 de ani numai din salariu de stat. Ma indoiesc insa ca santajul venea de la Bruxelles. Cred ca au fost bizoni mioritici, de la noi.... Iar procuroarea Iorga, care a salvat 7 P$D-isti de top de la puscarie in dosarul Microsoft, o sa spuna acum orice i se cere in speranta ca cei 7 n-au uitat-o si la un moment dat o sa-i vina scaparea.
    • +22 (26 voturi)    
      PSD-ul ia jumatati de adevar si face o minciuna (Duminică, 18 februarie 2018, 16:36)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      nu mi-a placut niciodata Crin Antonescu (exceptia facand ziua cand a sters pe jos cu Gadea si cu Antena 3) dar sa vina slugile PSD cu povesti despre Crin Antonescu...mai repede il cred pe Crin Antonescu
    • -1 (9 voturi)    
      Cu Sigurantza Numele Iorga (Duminică, 18 februarie 2018, 16:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      O va ajuta sa rupa lantzul nefast al Destinului Nicolae Iorga
    • -11 (25 voturi)    
      bizonii (Duminică, 18 februarie 2018, 18:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      pai, e usor de aflat cine sunt...
      cine avea de castigat, cine a castigat din retragerea fostului presedinte de'o luna ?!
      ghici ciuperca !

      nu bizoni mioritici, binomi securei.
      de lasata secu'ului, va urez numai bine !
  • +12 (16 voturi)    
    " Mon Dieu " si santajul ! Era doar un flecar..... (Duminică, 18 februarie 2018, 17:54)

    Plagarus [utilizator]

    .......necalificat.
  • +14 (16 voturi)    
    Vă țineți de glume. (Duminică, 18 februarie 2018, 19:22)

    asavreau [utilizator]

    Crin Antonescu să candideze!Zău că sunteți răutăcioși.Nu lăsați omul să doarmă!
  • +12 (14 voturi)    
    kkrau pur si simplu (Duminică, 18 februarie 2018, 20:43)

    pb80tm [utilizator]

    a adormit in loc sa se inscrie la prezidentiale.
    • +1 (3 voturi)    
      Mazar si Fazar (Luni, 19 februarie 2018, 7:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      Al U$Lamului
  • +6 (12 voturi)    
    antonescu (Duminică, 18 februarie 2018, 21:20)

    dinamovist [utilizator]

    Cel mai bun moment al lui antonescu a fost in campania prezidentiala cand sotia proprie si personala a afirmat ca cel mai bun politician in viata este...basescu (pe bune).
  • +15 (17 voturi)    
    E adevarat, a fost santajat (Duminică, 18 februarie 2018, 22:25)

    chirul [utilizator]

    l-au amenintat ca-l trezesc din somn daca mai candideaza:)
  • 0 (2 voturi)    
    asta ne jigneste inteligenta (Luni, 19 februarie 2018, 5:00)

    Coco Whistle [utilizator]

    cred ca in tinerete prefera prea mult compania barbatilor. fi barbat si recunoaste.