Plesoianu spune ca participa la un protest, in fata Palatului Cotroceni, impotriva "portocalelor" toxice de Ploiesti

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 februarie 2018, 12:43 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: cdep.ro
Liviu Plesoianu a spus, la Antena 3, ca participa, sambata, la un protest in fata Palatului Cotroceni, unde vrea sa traga un "semnal de alarma" fata de cat de toxice sunt "portocalele de Ploiesti", referindu-se astfel la procurorul Mircea Negulescu, dar si la Lucian Onea, impotriva carora fostul deputat Vlad Cosma a depus o plangere penala, acuzandu-i de  savarsirea infractiunilor de compromiterea intereselor justitiei, cercetare abuziva, represiune nedreapta, abuz in serviciu si constituire de grup infractional organizat.


Procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, a catalogat atacurile sustinute lansate de duminica seara incoace la  adresa procurorilor drept "un festival disperat al inculpatilor".

Liviu Plesoianu spune ca la protest vor participa oameni simpli si ca nu ii este teama nici de presedintele Iohannis, nici de sefa DNA, Laura Codruta Kovesi.

"Nu tebuie sa ne fie teama cand ne consideram batjocoriti, calcati in picioare, chiar si de catre presedintele Romaniei", a spus Plesoianu, suparat ca Iohannis a declarat ca "niste penali fac o incercare disperata sa atace si sa discrediteze DNA si conducerea sa. Aceasta incercare este una jalnica si neconvingatoare".

"Nu imi este frica", a adaugat Plesoianu care a subliniat ca nu crede ca la aproape 30 de ani de la Revolutie "ar trebui sa ajungem sa ne fie frica de doamna Kovesi, Iohannis".

"Eu merg acolo pe 'persoana fizica', ca sa spun asa, pentru ca acum doua zile am constat ca intr-un mod foarte bizar singurul loc din aceasta tara unde nu s-a aflat cat de toxice sunt 'portocalele de Ploiesti', cat de daunatoare sanatatii democratiei noatre sunt 'portocalele de Ploiesti', este dealul Cotroceni. E foarte bizar acest lucru, pentru ca in rest in toata tara s-a aflat", a spus Liviu Plesoianu, la Antena 3,  referitor la procurorul DNA Ploiesti Mircea Negulescu.

Un miting a fost anuntat la Palatul Cotroceni din Bucuresti, organizat de Initiativa Civica 3.0 a fostului ofiter SRI Daniel Dragomir.



















3079 vizualizari

  • +27 (31 voturi)    
    sal -trezeasca cineva la realitatea pt PSD-ist (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:02)

    Kivek [utilizator]

    sa-i spuna ca Negulescu NU MAI E MAGISTRAT...a fost dat afara
    • +27 (29 voturi)    
      Pe unde mergi, toti injura PSD-ALDE! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:14)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asta traieste intr-o lume paralela! Un om care castiga doar 1100 de lei inainte de a intra in Parlament nu poate fi decat un oportunist de ultima speta.
    • -5 (9 voturi)    
      pai, nu exista o sentinta definitiva (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:27)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      cazul este pe masa curtii, inaltei curti de justitie...
      cazul ref. la inlaturare din magistratura.

      de dosar penal, nici vorba, n'a facut nimic. nici abuz in serviciu, nici fals si uz de fals....
      mda, ramane ca cei lezati sa depuna plangere penala, dar cum spunea kotrutza, aia sunt niste inculpati, adica necinstiti, fara drepturi. :-)
    • +4 (8 voturi)    
      un porc (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 17:16)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      EOM.
  • +28 (32 voturi)    
    Aruncati-i niste banane,pitecantropului psdist (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:04)

    Plagarus [utilizator]

    Un adevarat spirit de turma, pt. psdeii II cu statul de drept.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu numai... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:19)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Dar hai sa mergem pe abordarea PSD: nu au zis acum un an PSDistii ca este o greseala faptul ca PNL, USR si KJ au iesit in strada cu protestatarii, oarecum insinuand un conflict de interese tinand cont ca au pozitii politice?

      Desigur... dublul standard si ipocrizia sunt ceva la ordinea zilei pentru PSD si ALDE.
      Restul trebuie sa respecte tot, pe cand pentru ei, este cam optional si orientativ.

      Tipic comunist.
    • +5 (7 voturi)    
      de ce? el nu poate sa-si cumpere de mincare (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:47)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      sau nu le mai da liviut banii

      poate niste pietre, ca sint gratis
    • +4 (4 voturi)    
      Banane de Brazilia (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 19:09)

      PFT [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Niste banane din brazilia de la sefu!
  • +23 (29 voturi)    
    Frica (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:08)

    EduardRO [utilizator]

    Citat:
    "Nu imi este frica", a adaugat Plesoianu care a subliniat ca nu crede ca la aproape 30 de ani de la Revolutie "ar trebui sa ajungem sa ne fie frica de doamna Kovesi, Iohannis".

    Adica, tradus mai pe romaneste...... am ajuns sa ne fie frica sa mai FURAM in tara asta la 30 de ani de la lovtura pe stat pe care tot noi am dat-o? Nu se poate asa ceva!!! Tudorele, fa mai ceva!!!
  • +15 (19 voturi)    
    In Patria Draga pleshoianului numita (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:09)

    un domn [utilizator]

    URSS se cresc portocale? Oare sunt Roshii?
  • +13 (17 voturi)    
    "Liviu Plesoianu spune ca la protest vor (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:11)

    scaraotchi [utilizator]

    participa "decat" oameni simpli..."

    Acesti oameni sunt simpli "dupa port", adica sunt deghizati, sau sunt simpli in sensul de "saraci cu duhul", adica asa... cam ca tine...?

    Dle Cipacabra, sa stiti ca e fara intentie dle, e doar o curiozitate personala...!
  • +14 (18 voturi)    
    Ba trebuie sa ne fie si teama (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:22)

    Daniels22026 [utilizator]

    Teama e foarte importanta in reducerea infractionalitatii. Pentru ca nu toti putem intelege/respecta principiile. Ce sa-i ceri de exemplu unuia ca Plesoianu? Nimic. Numai teama lucreaza eficient pentru asemenea neoameni. Daca nu i-ar fi teama de noi si de lege, Plesoianu ne-ar ucide pe toti. Repede si cu placere.
  • +12 (18 voturi)    
    demonstratie (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:27)

    Dizidentul [utilizator]

    vai de capul tau de comunist infocat poate aduci circa 100de pensionari ,dar fi foarte atent poate trebuie sa faci citeva lamuriri din ce cauza scade nivelul de trai
    daca prostia ar produce dureri cred ca te-ai tavali pe
    jos de dureri.
    • +8 (10 voturi)    
      Ba sa se duca el o mie de ani (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:57)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      cu partidele lui de shmenari cu tot!
  • +12 (16 voturi)    
    "Draga"rusnacule, (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 13:55)

    Rescator [utilizator]

    Te rugam sa te speli cel putin o data pe trimestru.Nu
    uita sticluta de samagon de pufoaica la circoteca.
  • +3 (7 voturi)    
    ...vin si eu la miting... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:25)

    mitocanu [utilizator]

    ...cu niste lamai...in caz ca mi se face greata cand te vad....
  • -5 (11 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:28)

    nash pandelica [utilizator]

    sa vedem daca au aprobare pt. demonstratie, ca dara n'o fi una spontana, ca in piata viktoriei. caci, spontane, numai acolo ! :-)
  • +7 (11 voturi)    
    bagati-l in seama , asta asteapta! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 14:37)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • -8 (10 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:43)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      vaz ca pana una, alta, te bagasi singur in seama, iti tresesi singur un plus.
      sa'ti fie de bine !
  • +5 (9 voturi)    
    Hoțul strigă - hoțul ! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:13)

    lioara [utilizator]

    Hoțul strigă -hotul !
    Iar nebunul strigă : Il vad pe Dumnezeu , sunt trimisului Lui, sunt mantuitorul lumii!
  • +16 (18 voturi)    
    Vino la Ploiesti si informeaza-te bai... (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:41)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...oligofrenule . Famiglia Cosma in intregime, tata-fiu-fiica, au furat din contracte cu statul intre 10-20% comision ptr orice lucrare era in judet timp de 28 de ani . Speta in care sunt judecati e doar 1% din cat au furat . Intr-o tara normala astia ar trebuii inchisi pe viata fara drept de eliberare conditionata. Cu ce iau prins e maruntis, bani de buzunar .
    La multi ani ...cu executare !!!
  • -3 (7 voturi)    
    acuzatie de "represiune nedreapta" ?!?!!! (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:44)

    Stapanu [utilizator]

    ... desi de la unu' ca dl. Plesoianu, te poti astepta si la represalii nedrepte, dezavuare sclipitoare sau inteligenta opaca (!) / jos cu nedreptatea represiva !!!
    • +3 (7 voturi)    
      Va recomand sa nu mai folositi (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 16:43)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Stapanu

      expresii...alambicate, lumea apreciaza "simplul", luati ca exemplu preferinta numitului Plesoianu-Ruso,fanu'...

      Si astfel apar si minusurile, tot pe tiparul..."simplului"...
  • +14 (16 voturi)    
    Plesoianu asta (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 15:56)

    vorbis [utilizator]

    pare recrutat de la muzeul Antipa direct din borcanul cu formol.
  • +2 (2 voturi)    
    Oricat se zbate (Duminică, 18 februarie 2018, 2:09)

    Grandgousier [utilizator]

    Tot in genunchi sub patrafirul lui Dady Preafericitu' ajunge.