Liviu Dragnea: Doamna prim ministru i-a spus presedintelui ca este preocupata de situatia din ultimele zile si i-a cerut ministrului Justitiei ca intr-un interval de cateva zile sa ia o decizie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 februarie 2018, 19:39 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, vineri, intr-un interviu la Antena 3, referitor la intalnirea in 3 cu presedintele Klaus Iohannis si premierul Viorica Dancila, ca "Presedintele a intrebat-o pe doamna ministru cum vede situatia in ultimele zile, despre subiectul care a fost cel mai important in ultimele zile. A spus ca este preocupata si ca i-a cerut ministrului Justitiei ca intr-un interval rezonabil, de cateva zile, sa ia o decizie, oricare ar fi ea." Dragnea a adaugat ca "Dupa ce se va termina, intr-un fel sau altul - vreau sa fie o abordare strict institutionala - dar dupa ce se va termina o sa spun punctul meu de vedere. Nu vreau sa influentez. Am un punct de vedere foarte bine conturat."

Declaratiile lui Liviu Dragnea:

Am avut o discutie cu presedintele dupa depunerea juramantului de catre noul Guvern. I-am solicitat atunci presedintelui sa aiba o pozitie la Bruxelles in legatura cu ceea ce se intampla in tara, pentru ca urma sa plece la Bruxelles. Am vazut ca a avut o pozitie corecta.

Am stabilit ca, dupa ce Guvernul se aseaza, sa avem o intalnire in 3, si cu doamna Dancila.

Calendarul de actiuni pentru preluare presedintiei Consiliului European de catre Romania.

Centenarul - s-a stabilit ca la jumatatea lunii martie, Guvernul sa prezinte un program pentru centenar.

Am discutat despre stadiul absorbtiei fondurilor europene, si cu bune, si cu rele.

Presedintele a intrebat-o pe doamna ministru cum vede situatia in ultimele zile, despre subiectul care a fost cel mai important in ultimele zile. A spus ca este preocupata si i-a cerut ministrului Justitiei ca intr-un interval rezonabil, de cateva zile, sa ia o decizie, oricare ar fi ea.

Eu niciodata nu am fost de acord cu aceasta abordare, nici din partea presedintelui, nici din partea altora. Dupa ce se va termina, intr-un fel sau altul - vreau sa fie o abordare strict institutionala - dar dupa ce se va termina o sa spun punctul meu de vedere. Nu vreau sa influentez. Am un punct de vedere foarte bine conturat.

















3668 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Da doamna primministru are gura? (Vineri, 16 februarie 2018, 19:47)

    CezarN [utilizator]

    La ce o foloseste mufa USB, daca tu vorbesti in numele ei?
    • +24 (24 voturi)    
      De fapt Dragnea i-a spus Vasilicai ce sa spuna (Vineri, 16 februarie 2018, 20:45)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      deci Dragnea a zis ca Vasilica i-a zis lui Iohannis ceea ce Dragnea i-a zis lui Vasilica sa-i spuna lui Iohannis

      e ingrijorata Vasilica dupa o emisiune la Antena 3 ??? Really ? In loc sa se simta rusinata ca slugile alea mint cu nerusinare ea e 'ingrijorata'..asta spune multe despre intelectul ei (care lipseste cu desavarsire)
    • +21 (21 voturi)    
      Preocuparea (Vineri, 16 februarie 2018, 20:54)

      comehe [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Preocuparea doamnei prim ministru era cum de justitia se poate atinge de un zeu: Liviu Dragnea !
      • +8 (8 voturi)    
        Zeul care Suleymaneshte Magnific (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 10:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui comehe

        Romania
    • +5 (5 voturi)    
      Inca o amenintare pentru Slugarel (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 9:49)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Prin intermediul mass media. Ba, daca nu o schimbi pe Kovesi, te ia mama dracului.
    • +2 (2 voturi)    
      e o (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 18:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      noua functie pe care cu "onoare" a primit-o, cum altfel, din partea partidului. Ca vorba lui, partidul hotareste la ei la pesedaci.
      Purtator de cuvant al vasilicai. Asta e functia, Mult mai importanta decat cea de purtator de cuvant la guvern (chiar, cine-o fi acolo?).
    • +1 (1 vot)    
      Ciudat vorbește Dragnea! (Duminică, 18 februarie 2018, 10:07)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Parcă ar fi consilierul de taină a lui Viorica!
  • +37 (37 voturi)    
    Punct de vedere (Vineri, 16 februarie 2018, 19:48)

    Soljenitin [utilizator]

    Si noi avem un punct de vedere foarte bine conturat: te vrem la puscarie.
    • +23 (23 voturi)    
      Martie (Vineri, 16 februarie 2018, 20:49)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Mai e mult pina in martie?
      • +10 (10 voturi)    
        in Martie semneza cu sponsorul Jilava ? (Vineri, 16 februarie 2018, 22:42)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        pt noul echipament? sa-i tinem pumnii
        • +2 (2 voturi)    
          da (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 18:23)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          5 ani cu executare (inevitabil) si cu posibiltatea de prelungire, ca dosare mai are.
    • +6 (6 voturi)    
      Si avem si un mesaj: (Vineri, 16 februarie 2018, 23:47)

      alibaba: 10 AUGUST 2018 MPSD [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      You can run... but... he, he, he!
    • +8 (8 voturi)    
      Ca sa fiu sincer nu m-ar deranja nici daca-ar fugi (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 9:22)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Ar insemna in speta si disolutia exPCR, haita de borfasi din spatele lui.
      La cat rau fac Romaniei aceste gunoaie, miliardele ciordite de ei chiar nu sunt esentiale.
      Ín 30 de ani cu o crestere economica sanatoasa si cu o crestere normala a populatiei am fi putut avea 40 de milioane de locuitori si un PIB de 3 ori mai mare, aproape de un trilion de euro.
      Daca nu existau aceste capuse nemernice puteam pune o problema serioasa Rusiei.
      Asa ca duca-se! In Madagascar, Brazilia, Costa Rica sau la puscarie, dar duca-se!
    • +7 (7 voturi)    
      Omul e bolnav psihic (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 9:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Trebuie sa arate ca el e seful. Va aduceti aminte de investirea lui Grindeanu ??? Dragnea statea la mijlocul mesei intr-un scaun urias si alaturi, cu cateva zeci de cm mai jos, pe un scaunel pitic, statea Grindeanu. E clar ca trebuie sa dispara, are efectiv comportamentul lui Hitler. CSAT-ul ar trebui sa ia niste masuri radicale si patriotice sa ne scape de dinti cariati.
  • +24 (24 voturi)    
    ”Am un punct de vedere foarte bine conturat” (Vineri, 16 februarie 2018, 19:50)

    anonim3 [utilizator]

    Scrie o carte. Exista un cadru special de sprijinire a autorilor de carti, fie ei si debutanti.
    • +18 (18 voturi)    
      Dar de ce o intalnire in 3 si nu una in 2??? (Vineri, 16 februarie 2018, 20:46)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      Dragnea nu ai incredere in slugile tale ?

      Vasilica Viorica nu e de incredere?
      • +7 (7 voturi)    
        VV si-a adus hoitul (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 9:51)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        iar Dragnea gura. Impreuna au format o persoana.
        • +6 (6 voturi)    
          Se numeste 69 (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 10:55)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          E unul din principiile social democratiei
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca, (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 18:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui anonim3

      pentru orice eventualitate, are deja un raft intreg deja scris si gata de editare.
  • +24 (24 voturi)    
    adica-traducerea (Vineri, 16 februarie 2018, 19:55)

    optiunea-2 [utilizator]

    el conduce si guvernu si presidentia? el da sugestii cine ce sa zica, si pe urma le da note?
    cine face legile in aceasta tara? un condamnat penal? un infractor?
    la puscarie bai imbuibatule... taranoi corupt... tu chiar nu ai limite in a imbirliga lumea? deci ca si cum si presedintele este 'interesat de situatia actuala' exact cum este interesat dragnea? unde a fost graba chemarii lu' toader din japonia? doar o farsa, falsa abordare? fumigene? cred ca tot guvernul si 80% din parlamentari au loc la puscarie... de'ar fi o revolutie adevarata, acolo veti ajunge toti...
  • +18 (18 voturi)    
    Justitia (Vineri, 16 februarie 2018, 20:00)

    dd68 [utilizator]

    Aha...Deci d-na priministru nu a fost in stare sa ne explice si a venit Mr. Draqnea pe post de translator sa ne spuna despre preocuparile doamnei prim ministru si ce i-a cerut ministrului Justitiei ...ca sa-i fie clar!...ce are nevoie tara...si partidul...si omul...
  • +12 (12 voturi)    
    mi se pare mie... (Vineri, 16 februarie 2018, 20:02)

    liviu_ [utilizator]

    sau o da la intors?!
    • +8 (8 voturi)    
      Nu, zice "eu nu sunt seful, dar de fapt sunt seful (Vineri, 16 februarie 2018, 22:49)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      De parca ar crede cineva ca Viorica gandeste pentru sine... sau ca gandeste.
    • +3 (3 voturi)    
      nu, dimpotriva (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 11:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      le-a dat un ultimatum celor doua slugi, Vasilica si Tudorica, sa rezolve problema Kovesi in urmatoarele 3 zile, pt. ca a convocat congresul si trebuie sa arate ca el e Mesia PSD-istilor. Isi joaca capul, pe care l-a lasat pe mana unor natangi nehotarati, care tin mai mult la onoarea lor decat la capul sefului.

      De data asta cred ca e groasa rau de tot pentru slugile Vasilica si Tudorica, pt. ca avertismentul a fost dat in public. Trebuie sa execute ordinul, altfel, in doua saptamani, vom avea un nou PM si o alta sluga la Justitie.

      Problema cu sefii este ca trebuie sa li se menajeze orgoliul, indiferent de situatie; daca slugile nu sunt atente la onoarea lui de sef mafiot, vor ajunge in Dambovita, in sac si cu pietroiul legat de gat. Un sef ca Dragnea nu va accepta nici cand va fi la Jilava sa nu-i fie executate ordinele, sa fie facut de rahat, sa fie sfidat in public de catre niste amarate de slugi, culese de pe drumuri si plantate de momai in niste posturi.

      Ceva imi spune ca vom asista din nou la faza cu "capul, securea, tipsia" de care au avut parte ultimii doi premieri PSD-isti. Pt. taratoarea de Tudorel chiar nu conteaza ce se va intampla, are unde sa se intoarca (desi merita starpit ca orice pesta), dar mantilata si-a pierdut postul la Bruxelles, va fi jale mare pt.ea!
      Sa le uram succesuri inelatelor!
  • +19 (19 voturi)    
    Punct de vedere? (Vineri, 16 februarie 2018, 20:04)

    nlln [utilizator]

    Intr-o tara civilizata .cu o democratie matura ,nu ai avea dreptul sa ai un punct de vedere in aceasta chestiune.

    Din simplul motiv ca esti implicat , pe usa din dos, in acesta problema.

    Intr-un fel sau altul ,apartii grupului infractional care incepe sa isi ia zborul , acum in prag de primavara, prin tari mai calde.
  • +17 (17 voturi)    
    Panseuri (Vineri, 16 februarie 2018, 20:08)

    Stapanu [utilizator]

    din ciclul pe care-l traim pe viu din pacate, anume 1 milog sfertodoct subjuga Romania. Asta e.
  • +14 (14 voturi)    
    dragnea (Vineri, 16 februarie 2018, 20:23)

    ------ [utilizator]

    Sigur ca Tudorel trebuie sa ia o decizie vizavi de Dragnea , ori in Costa Rica,ori in Beciul Domnesc.Se pare ca seppuku inca nu a fost importat.
  • +5 (5 voturi)    
    atat: (Vineri, 16 februarie 2018, 22:15)

    Remarque [utilizator]

    Hasta la vista, Daddy!
  • +6 (6 voturi)    
    Livache: doamna Prim Ministru Vasilica (Vineri, 16 februarie 2018, 22:19)

    scaraotchi [utilizator]

    Vioarica mi-a spus, citez: " Sefu' va rog frumos sa ma invoiti si pe mine o zi pentru ca am o programare la salon la Videle, ca sa ma epilez axila si inghinal (si a gesticulat indicand zona, de m-a oripilat la maxim...!)...

    A, si era sa uit sefu' am vorbit cu ala bubos si chelios, parca Tudorel ii spune si i-am ordonat asa cum m-ati instruit: Auzi, ba boule, ce mama dracului faci atata joc de glezne, ca se apropie sorocul si-l baga astia pe sefu' la bulau...! Acu', ti-o spun sincer sefule, nu stiu de unde ati invatat Dvs expresiile astea, dar au avut efect imediat asupra lui Tudorel, nici n-am terminat bine de zis, ca s-a si culcat pe-o parte si a inceput sa dea din...laba piciorului..., in prima faza am crezut ca-i coada...!"
  • +7 (7 voturi)    
    Dupa ce se va termina... (Vineri, 16 februarie 2018, 22:47)

    Grandgousier [utilizator]

    O sa-ti spui si tu punctul de vedere!Dupa ce se va termina...vei fi tu terminat!
  • +9 (9 voturi)    
    Ca la gradinita... (Vineri, 16 februarie 2018, 23:19)

    morometu [utilizator]

    tovarasa a spus ca... Incredibil! Daca nu stie nici sa vorbeasca, nici sa se exprime, atunci de ce a pus-o prim ministru? Intr-un stat de drept trebuie sa regasim independenta celor doua institutii: guvern si parlament. La noi mai este ...stat de drept???
  • +5 (5 voturi)    
    intalnire in 3 (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 4:09)

    loveparade [utilizator]

    tu in ce calitate ai fi acolo?
  • +7 (7 voturi)    
    de ce (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 8:10)

    gopo2016 [utilizator]

    javra asta comunista si hot dovedit vorbeste in locul primului ministru? ia bani si de purtator de cuvinde a profesoarei?, asta arata ca derbedeul cu sosete si sandale face si desface in cacao de partid comunist, sper sa il infunde cit mai repede pe el si pe fiu-su care se pare ca devalizeaza teldrum
  • +6 (6 voturi)    
    Mustață de infractor dovedit (Sâmbătă, 17 februarie 2018, 9:40)

    CatalinGhe [utilizator]

    Dna PM nu este deloc ingrijorata de atitudinea colegilor ei penali din PSD care fac pe fecioarele in fata Justiției ?!

    Pe de alta parte, degeaba cred Pesediștii ca MJ o va revoca pe dna K, nu se va intampla asta ! Nu de alta, dar nu depinde de nimeni din Romania aceasta revocare !

    Asa ca, mult zgomot pentru nimic.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare (Duminică, 18 februarie 2018, 10:40)

    Ipse1954 [utilizator]

    Daca a zis si facut doamna, de ce ne spui tu? Ea nu stie sa vorbeste?