Dan Barna: USR sustine activitatea DNA si pe Laura Codruta Kovesi la conducerea institutiei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 12:34 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Facebook
Presedintele USR, Dan Barna, a afirmat joi ca o sustine pe Laura Codruta Kovesi la conducerea DNA, dupa o declaratie evaziva facuta in urma cu doua zile, cand s-a declarat "foarte convins ca DNA nu depinde de o singura persoana" si ca nu doreste sa vorbeasca despre "oameni individuali, despre staruri".

"Doamna Kovesi a reusit sa convinga cetatenii de buna credinta ca infractorii incearca sa confiste statul. In ceea ce priveste revocarea, evident ca nu exista niciun temei serios. In conditiile in care avem un consilier al premierului condamant la 8 ani de inchisoare si tinut in vitrina, nu avem ce discuta.

USR sustine in continuare activitatea DNA si pe doamna Kovesi la conducerea institutiei.

Eu am toata convingerea si increderea ca pozitia domnului Iohannis va fi una de sustinere a statului de drept, pentru ca discutam despre un asalt al unei gasti de infractori cu resurse asupra statului de drept. Cred ca presedintele va fi consecvent cu pozitiile sale anterioare. Cred ca isi va folosi prerogativele pentru a sustine DNA si pe conducatoarea ei
", a scris joi Dan Barna, pe contul sau de Facebook.

Marti, intr-un interviu pentru adevarul.ro. Dan Barna s-a declarat convins ca DNA "nu depinde de o singura persoana", in momentul in care a fost chestionat ro daca DNA poate functiona in aceiasi parametri in cazul revocarii Laurei Codruta Kovesi din functia de procuror sef.

"Eu sunt foarte convins ca DNA nu depinde de o singura persoana. Sunt foarte convins de lucrul acesta", a spus Barna .

In momentul in care ziaristul care il intervieva afirma ca nu mai are "un discurs atat de pro-Kovesi", Dan Barna a raspuns: "Nu vreau sa discutam despre oameni individuali, despre staruri. Romania trebuie sa mearga in directia europeana, pentru ca modelul star il vedem la Erdogan, Orban si Dragnea. Institutiile trebuie sa functioneze cu persoane care sunt la acel moment in conducere. Nu o sa intru in retorica de a lauda sau a discredita o persoana".

Cateva ore mai tarziu, Dan Barna a fost prezentat la Antena 3, alaturi de Georgiana Iorgulescu si Alina Mungiu Pippidi, drept exemplu de sustinator al DNA care ar fi abandonat-o pe Kovesi prin declaratiile din ultimele zile.


Citeste mai multe despre   
















1208 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    si kovesi crede la fel (Joi, 15 februarie 2018, 12:44)

    codo [utilizator]

    ca odata cu mandatul ei care se termina in 2019, DNA nu o sa moara. si noi trebuie sa fim multi care credem asta, ca altfel am incurcat-o.
  • +4 (4 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 15 februarie 2018, 12:48)

    fit [utilizator]

    Si eu sustin si DNA si USR! La vremuri grele si cand sunt la putere se cunosc oamenii! Si partidele!

    Sper ca la alegerile urmatoare USR sa obtina mult mai multe voturi pentu ca parlamentul sa fie mai responsabil pentru legile pe care le face!
  • +1 (5 voturi)    
    Scaraotchi sa te mai inteleeaga , (Joi, 15 februarie 2018, 12:51)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " Dezbraca-te ca te , imbraca-te ca nu te mai . "

    Infiltrat si traseist ?
    Ia ZbarnaIE tu un pic adevarul !
  • -5 (7 voturi)    
    Iar USR nu e sustinuta de nimeni (Joi, 15 februarie 2018, 12:58)

    holinessdani [utilizator]

    Deci ce vorbesc ei acolo este la fel de inutil ca si discutiile intre pensionarii care joaca sah in Cismigiu.
  • -3 (5 voturi)    
    Manipulare de manual: (Joi, 15 februarie 2018, 13:22)

    JestersTear [utilizator]

    Q: Credeti ca Romania va mai functiona fara Johannis la presedentie?
    A: Romania nu sta in Johannis. Poate functiona si cu altcineva presedinte.
    Concluzia celui care intreaba: Respondentul a votat cu Ponta la alegeri.
    Oare?
  • +6 (6 voturi)    
    Sper sa si invete ceva din patania asta (Joi, 15 februarie 2018, 13:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind esti sef de partid, si mai ales sef de partid cu electorat pretentios, cum e USR, nu te apuci de facut declaratii asha, ca sa pari tu interesant. Parerea mea ca declaratia de marti nu a vrut sa fie imporiva lui Kovesi, ci una principiala. Si banuiesc ca intre timp a primit niscaiba telefoane de la diversi membri nemultumiti care i-au pus in vedere sa repare boacana da ca se vrea in continuare sef la USR. Nu cred ca Ghinea, Gotiu, Armand, etc au pareciat prea tare declaratia sa de marti.
    • 0 (2 voturi)    
      Așa cred și eu... (Joi, 15 februarie 2018, 17:17)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Domnul Barna nu este bun pentru comunicare... Tratează prea ușor cuvintele... USR are nevoie de un purtător de cuvânt prudent cu declarațiile care să știe care ar putea fi consecințele unor opinii lansate în spațiul public... Contextul este prea dur, atacul penalilor asupra societăii prea puternic pentru a-ți permite mici sau mai mari gafe pe care să le explici a doua zi... Lumea ține minte de obicei gafele, nu clarificările da mai târziu... Iar scuza cu scoaterea din context este cam trasă de păr... USR este partidul pe care l-am votat și care trebuie să se maturizeze politic foarte repede pentru a fi o speranță de viitor...
      • 0 (0 voturi)    
        e o perioada de invatare... (Vineri, 16 februarie 2018, 11:52)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Baietii astia din USR nu-s politicieni de meserie. Ba mai mult, mare parte din ei si-au abandonat meseriile banoase ca sa vina sa se ia la trinta cu politicul. De aia n-as fi asha dur cu ei. Eu sper ca in 2020 sa vedem ciuma rosie pusa la colt si o coalitie de guvernare in care USR sa fie vioara 1. Altfel, eu cel putin, imi string lucrurile si am plecat.
        • +1 (1 vot)    
          I-am votat, m-am străduit să (Vineri, 16 februarie 2018, 12:37)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          strâng semnături pentru ei, îi susțin în continuare cum pot la o vârstă înaintată, îi admir și le port recunoștință multora dintre ei pentru efortul și sacrificiul din viața lor personală pentru a face un alt fel de politică în România... Tocmai de aceea consider că trebuie să ia măsuri rapide de a se maturiza... Ei trebuie să câștige teren într-o societate disperată care nu mai are răbdare să cântărească lucrurile bune și rele și să aleagă conștient și echilibrat... Ați văzut cât de ușor își schimbă părerile oamenii, ce rapid judecă și cum te părăsesc imediat ce le oferi cel mai mic prilej... Așa cum nu am fost de acord cu Nicușor Dan atunci când s-a pronunțat împotriva alianței cu Dacian Cioloș, deși meritele lui sunt incontestabile, nu sunt de acord nici acum cu unele gafe ale domnului Dan Barna... Cred că în partid sunt și alți comunicatori mai atenți cu vorbele... Părerea mea...