Tariceanu: DNA nu este supusa niciunei presiuni, este interesul public firesc

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 10:48 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a sustinut joi ca Laura Codruta Kovesi nu vede barna din ochii ei, ai institutiei, dar cauta sa gaseasca defecte in ochii altora.  

“Cred ca institutia nu este supusa niciunei presiuni, este interesul public firesc cu privire la functionarea Justitiei”, a continuat liderul ALDE. 

"Pun serios sub semnul intrebarii functionarea ei corecta, in respectul legii si al interesului si drepturilor cetatenilor, care sunt serios incalcate”, a afirmat Tariceanu. 

CSM si Inspectia Judiciara au un rol determinant in a restabili increderea romanilor in Justitiei, a mai spus presedintele Senatului.



















2764 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    Taricene, tu ai termen azi pt. marturie mincinoasa (Joi, 15 februarie 2018, 10:54)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    Pana si instantele te stiu de mincinos, deci las-o ca macane.
    • +9 (11 voturi)    
      Va mai aduceti aminte: Interesul national? (Joi, 15 februarie 2018, 11:32)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Jos_Dictatura_Dragnea

      Avem inca o ideologie sub care se distrug instititiile: interesul public!
  • +19 (21 voturi)    
    actiunile Rompetrol fraudate de Tariceanu (Joi, 15 februarie 2018, 10:59)

    MirceaIo [utilizator]

    Este adevarat ca domnul Tariceanu "bun prieten" cu Sorin Rosca Stanescu si Dinu Patriciu au devalizat Rompetrol. Unul facea legi, al doilea intermedia , si al treilea distrugea industria. Totul cu in singur scop: sa bage cat mai multi bani in buzunarul lor!!!!
  • +18 (22 voturi)    
    inteleg ca interesul public firesc (Joi, 15 februarie 2018, 11:00)

    mos ion roata [utilizator]

    este cel al condamnatilor sau al cecetatilor penal. Incepe sa-mi fie sila!
  • +21 (23 voturi)    
    Taricene canta la alta masa! (Joi, 15 februarie 2018, 11:03)

    vio7 [utilizator]

    Poate incerci la domnul Putin...desi nu cred ca are nevoie rusul de oameni atat de nepregatiti ca tine.
  • +23 (25 voturi)    
    ca sa vezi surpriza (Joi, 15 februarie 2018, 11:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    E normal ca unul care se judeca cu DNA si care e aproape de a pierde procesul sa creadaca ca DNA comite abuzuri. Nu prea exista hots care sa aprecieze politia si procuratura.
    • +4 (4 voturi)    
      Mincinosii striga ca altii sunt mincinosi! (Joi, 15 februarie 2018, 11:47)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Barna din ochii institutiei? Corect ar fi trebuit sa zica barnele... pentru toti cei 500 care lucreaza in DNA. Tariceanu nu intelege deloc cum e cu institutiile astea dint-un stat de drept si democratic! O institutie este facuta din mai multi oameni, pentru cetateni. In nici un caz institutiile nu sunt la cheremul sefilor de institutii sau... oligarhilor! Astea nu ar mai fi institutii de stat, ci institutii de gasca... sau partid PSD...

      Intr-adevar institutia DNA trebuie sa serveasca interesul public prin curatarea societatii de corupti care au putere si resurse (resurse personale ilicite sau chiar accesul la bugetul tarii dat de votanti!) si care ingreuneaza activitatea DNA prin presiuni mediatice si minciuni de tot felul, inclusiv cu inregistrari falsificate. Falsificatorii striga, culmea, ca altii falsifica! Opinia publica trebuie sa stie cine minte si falsifica!!

      Iar drepturile si libertatile cetatenilor sunt si acelea de a se apara in instante daca acestia sunt inculpati, conform legilor pe care toti cetatenii trebuie sa le respecte... de la vladica la opinca!
  • +21 (21 voturi)    
    :)))) (Joi, 15 februarie 2018, 11:06)

    Soljenitin [utilizator]

    I-auzi tariceanul!
    Ce vorbesti, Frantz? Nu este presiune? I-auzi. Dar aia cu statul paralel cum se cheama, tov. C.A.C.P. Tariceanu?
    Va ca...ti pe voi de frica, spertarilor! Parnaie scrie pe voi, iar voi stiti asta si din cauza asta va zbateti ca sobolanii in capcana!
  • +30 (30 voturi)    
    A (Joi, 15 februarie 2018, 11:06)

    adrian67 [utilizator]

    Tovarase Tariceanu, sunt un cetatean, care munceste si plateste taxe statului. Taxele sunt furate de tine, Dragnea, Valcov, Cosma si altii. Eu nu simt ca DNA imi incalca dreptuirle si libertatile. In calitatea mea de om onest si cinstit, sustin din toate puterile mele DNA in lupta cu hotii din politica. Tu esti de partea hotilor, asa ca te rog sa nu vorbesti in numele meu.
  • +18 (18 voturi)    
    LOL (Joi, 15 februarie 2018, 11:09)

    Jaj [utilizator]

    Hotul striga Hot,
    Cand aplici odata recomandarile din MCV poti sa deschizi gura, pana atunci te rog frumos sa taci, ca consum si asa prea mult aer.
  • +18 (24 voturi)    
    ... (Joi, 15 februarie 2018, 11:13)

    Andrei_Buc [utilizator]

    Retineti, cei care nu au iesit la vot au permis ca tot ce s-a intamplat in ultimele 14 luni sa se intample!

    De la cei care voteaza cu PSD / ALDE nu mai ai ce sa te astepti dar cei care au stat acasa, asta e in carca lor!
    • +6 (6 voturi)    
      Corect (Joi, 15 februarie 2018, 11:29)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      Totusi cat de prosti pot sa fie aia care au votat cu ALDE (statistic cica unul din 20 de romanashi)? Poate stiu astia unul din 20 sa zica ce dracu cauta asta acolo, ca de 2 ani incoace singura lui problema e justitia.
      • +2 (2 voturi)    
        a (Joi, 15 februarie 2018, 12:35)

        adrian67 [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

        Suficient de prosti.
  • +8 (8 voturi)    
    sa mori tu?! (Joi, 15 februarie 2018, 11:21)

    liviu_ [utilizator]

    ba "liberalule"
    firesc este sa se cerceteze...
    scandalul gratuit si linsajul mediatic nu sunt NICIODATA firesti!

    au fost criminali in serie mai putin stigmatizati la tv decat dna, asa ca nu mai manca ce stii tu ca pute de aici!

    da voi vedeti "barna din ochii vostrii"?! nu dealta da nu stiu sa existe condamnati care lucreaza la dna... in guvern,parlament etc sunt!
  • +8 (8 voturi)    
    presiunea publica (Joi, 15 februarie 2018, 11:22)

    Dizidentul [utilizator]

    foarte curios ca acesta presiune vine numai de la persoanele cu Probleme si cu probleme dovedite in justitie,dovedit este ca circa 30-35% din politicieni au
    astfel de Probleme. Aceste persoane sint deranjate
    nu poporul. Nu am citit ca cineva care nu are probleme
    este deranjat de activitatile de la DNA. Deasemenea
    nu am vazut ca din blocul vostru a luat vreunul din voi
    apararea DNA. Foarte curios ca vin numai din cercul vostru invinuiri dar poate credeti ca sinteti apostolii
    dreptatii si scrie in biblie (numai noi sintem indreptatiti
    sa avem dreptate)
  • +12 (14 voturi)    
    Cum Dumnezeu nu-i presiune (Joi, 15 februarie 2018, 11:28)

    CezarN [utilizator]

    Cand iese Codrin in public si tipa ca Tudorel sa o demta pe Kovesi sau sa-si depuna demisia si cand Pavianul fara minte il cheama pe Tudorel din Japonia sa analizeze spusele unui urmarit penal care, dupa ce le-a cuvantat in piata publica, a fugit din tara?
    Pai cand pm Pavianul Docil da atata importanta acuzelor unor condamnati penal care au fugit din tara fara ca pavianul sa astepte concluziile inspectiei juduciare, asta nu inseamna presiune pe DNA si pe umerii acestei tari????
  • +3 (3 voturi)    
    ,,, (Joi, 15 februarie 2018, 12:33)

    erevan [utilizator]

    fat frumos, nu mori?????????
  • +3 (5 voturi)    
    Domnule Tariceanu... (Joi, 15 februarie 2018, 12:39)

    rooster [utilizator]

    ...dumneavoastra v-ati uitat in oglinda? Ati vazut ce fata de om cinstit aveti? Bleah....
  • +2 (4 voturi)    
    "Draga"Tariceanu-Naraskin-Rompetrol,etc. (Joi, 15 februarie 2018, 15:15)

    Rescator [utilizator]

    Ce tupeu si nesimtire organica poti sa ai!? Ati pus in
    opera, voi inculpatii si condamnatii pentru hotie,
    in forma continuata,un adevarat linsaj politic si mediatic
    utilizand "agentiile" de dezinformare Latrina3 si
    Guitza TV(vad ca in ultimile zile le-ati cumparat si pe
    B1 TV si Realitatea TV).
    Acum vi si sustii ,fara sa clipesti,ca este in interes public.
    Care public rusnacule?