Barna (USR): Kovesi a fost miercuri seara in pozitia in care spui adevarul privind oamenii in ochi / Am auzit si noi ca puterea ar planui un vot parlamentar pentru demiterea ei

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 15 februarie 2018, 10:24 Actualitate | Politic


Dan Barna
Foto: Agerpres
Presedintele USR, Dan Barna, a declarat joi, la Digi 24, ca declaratia de miercuri seara a procurorului-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi a reusit sa convinga cetatenii despre asaltul asupra justitiei. “A fost in pozitia in care spui adevarul privind oamenii in ochi, si asta convinge”, a spus liderul Uniunii Salvati Romania. 

El a spus si ca are “toata convingerea” ca presedintele Klaus Iohannis o va sustine. “Sunt convins ca presedintele va fi consecvent cu iesirile sale anterioare”, a declarat Barna. 

Intrebat despre declaratia senatorului Daniel Fenechiu, care a spus ca puterea planuieste un vot parlamentar privind revocarea lui Kovesi, Barna a raspuns ca “am auzit si noi aceasta informatie”. 

“Vreau sa fie foarte clar: in niciun caz Tariceanu si Liviu Dragnea si gasca infractorilor nu vor opri acest atac asupra justitiei, va continua si in zilele urmatoare”, a continuat el.  

Avand majoritatea parlamentara exista acest risc, ca sarabanda atacurilor, inclusiv folosind ca “umbrela magica” aceasta majoritate a mai spus liderul USR. 

Potrivit legii, revocare procurorului sef al DNA poate fi obtinuta doar printr-o cerere a ministrului justitiei, ce trebuie aprobata de seful statului, Parlamentul nu are atributii in acest sens.


Citeste mai multe despre   


















3822 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Penel€ cu Sigurantza reface U$Lamul (Joi, 15 februarie 2018, 10:28)

    un domn [utilizator]

    Atentie la matematica Votului! Se stie numarul ucenicilor alibaba aka P$D+ALD€+udemere..si altii..piratzi ai Biruintzei
    • +5 (5 voturi)    
      nu (Joi, 15 februarie 2018, 10:54)

      loveparade [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      e nevoie de vreun PNL pt majoritate
      psd+alde+udmr+minoritati au destul
      pnl+usr+pmp nu pot face majoritate
      • +3 (5 voturi)    
        Chestiuni recent votate au avut sprijinul (Joi, 15 februarie 2018, 11:08)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

        Penel€ de aceea e bine sa vedem matematica unui astfel de vot, penel€ este Franciza P$D indiferent daca iti place sau nu
  • -19 (21 voturi)    
    ipocrizie (Joi, 15 februarie 2018, 10:47)

    gpavel [utilizator]

    nu cred ca d-ul barna ar crede o persoana care "il priveste direct in ochi"in genul usor teatral a d-nei kovesi,poate "in dragoste"mai merge,dar aici e cu totul alt caz,e chiar o fractura in gandire a parchetului(a d-nei kovesi),cum e posibil ca inculpatii sa fie "de incredere"cand fac denunturi(sesizari penale),pe care se bazeaza majoritatea dosarelor penale de la dna si sunt 100%ignorati cand depun un denunt fata de procurorii,nu e acelasi drept la justitie clamat de d-na procuror!
    • +7 (9 voturi)    
      aberezi... (Joi, 15 februarie 2018, 11:24)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      rau

      - niciodata nu se iau la o condamnare numai denunturile.. dimpotriva alea conteaza cel mai putin... denunturile ajuta ancheta, dar nu ajuta prea mult la obtinerea unei condamnari
      - si in cazul denunturilor impotriva fam Cosma si in cazul denunturilor impotriva dna... se cerceteaza... cum e normal sa se intample. nu e nici o ipocrizie in aceasta situatie...

      apropos de ipocrizie... ipocrizie e sa acuzi dna de ipocrizie dar sa "uiti" sa mentionezi ca dosarele facute de dna nu beneficiaza de ore intregi de dezbateri la tv, dar tot ce e impotriva dna are acest beneficiu (cu jignirile si acuzele de rigoare). asta nu e ipocrizie tovarase?!
      • -6 (8 voturi)    
        dovezi (Joi, 15 februarie 2018, 11:41)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        am spus doar ca denunturile"deschid dosare",bine inteles ca sunt si alte dovezi si probabil probe materiale,dar nu se procedeaza la fel si in cazul in care denuntul priveste un procuror,ar trebui deschs un dosar penal si in functie de celelalte dovezi(cineva ar trebui sa le si caute)sa se hotarasca!
    • +5 (7 voturi)    
      argument fals si (Joi, 15 februarie 2018, 11:29)

      seiomi [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      dovada de ignoranta: fractura e in argumentul tau, deoarece denunturile din dosare sunt verificate pe baza unor proceduri si anchete si nu se bazeaza "pe incredere" pe cand cele de la tv sunt inca neverificate si nu au nimic comun cu procedura si practica judiciara. Cele de la "inculpatii televizati" nu au ca scop facerea de justitie, nu asta urmaresc ei ci ducerea tocmai a actului de justitie in derizoriu. Majoritatea celor ce urmaresc povestile astea nu au capacitatea sa urmareasca o fraza mai lunga de cateva cuvinte si sa-i prinda intelesul, ci sunt coplesiti de indrazneala si logoreea televiziunilor mincinoase, astfel incat cred si sustin fara rezerve narativa acestora. Acesta este scopul de fapt: sa amorteasca cat mai multa populatie pt ca atunci cand vor trece la actiuni concrete sa nu intampine reziztenta. Au macinat rezistenta romanilor la minciuna si avem acum o tara de creduli si usor manipulabili.
      • -2 (4 voturi)    
        verificare (Joi, 15 februarie 2018, 11:51)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui seiomi

        denunturile,dar si celelalte dovezi sunt verificate(exista o faza a procesului),dar ca sa fie verificate, trebuie sa ajunga in aceea faza,daca denunturile contra procurorilor"nu deschid dosare penale",ele nu vor fi niciodata verificate!,d-na kovesi spune(foarte corect)ca denunturile fac parte din dreptul la justitie,deci luate in considerare(logic ar fi si cele contra procurorilor)!!!
        • +2 (4 voturi)    
          veridic vs verosimil... (Joi, 15 februarie 2018, 12:33)

          seiomi [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          unul din lucrurile denuntate la tv este ca procurorii au falsificat dovezi( care sunt verificate in camera preliminara, deci cand se ajunge la proces ele au deja statutul de veridicitate) si dupa "logica" pe care o tot pomenesti dar nu o urmezi denuntul este gratuit. Gratuit insa pt justitie nu si pentru intentia penalilor care castiga un statut de "verosimilitate" pt publicul larg. Ei stiu ca vor fi verificate denunturile, asa cum se si face, insa nu concluziile anchetei ii intereseaza sau aflarea adevarului ci transforma acelor denunturi de la televiziunile de PR (ca de stiri nu sunt) in vehicul pt tragerea DNA in mocirla ca sa aiba motiv psd-ul sa intre cu bocancii. Cand tu zici " logic" insemna altceva decat relatia cu stiinta logicii, adica undeva in mintea ta cele pomenite se relationeaza intr-un mod familiar.