Surpriza lui Liviu Dragnea: liderii PSD spun ca nu stiau de ideea unui Congres extraordinar si ca nici nu este nevoie de unul

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 14 februarie 2018, 17:21 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea, in sediul PSD
Foto: Hotnews
Anuntul despre un Congres extraordinar al PSD in luna martie, facut de Liviu Dragnea miercuri, inainte de sedinta Comitetului Executiv National, pe scarile din sediul PSD, a surprins majoritatea liderilor partidului. Multi dintre cei intrebati la intrarea in sediu despre acest lucru au spus chiar ca nu este nevoie de un Congres al partidului. De asemenea, o serie de lideri PSD, atat din parlament cat si din teritoriu, au negat, pentru HotNews.ro, atunci cand au fost intrebati daca stiau de aceasta intentie.

"N-am auzit sa fie vreo nevoie atat de presanta in momentul acesta, dar, daca stiti ceva, sa-mi spuneti si mie" a spus Dumitru Buzatu, liderul PSD Vaslui, apropiat al lui Liviu Dragnea, la intrarea in sediul PSD. Atunci cand jurnalistii il informeaza de anuntul facut de Dragnea, acesta raspunde: "Atunci va propune lucrul acesta si vom discuta. Evident daca va propune lucrul acesta ne va da si motivatia necesara. Nu e propunerea mea si nu as vrea sa iau pe seama mea aceasta propunere. Depinde ce se doreste. Daca dorim sa acceleram (n.r. programul de guvernare), au fost niste momente foarte complicate care au dus la unele intarzieri si din punctul acesta de vedere."

Intrebat daca este nevoie de un vot de incredere in partid pentru Liviu Dragnea, el a raspuns: "Nu s-a pus problema aceasta."

La cealalta usa a sediului PSD, vicepresedintele PSD Doina Pana, fost ministru, a dat de inteles ca nu stie de Congres. "Congres <la termen> cred ca ma intrebati, nu?" a reactionat ea.

Au fost si cei care au spus ca nu este nevoie. Fostul ministru al Transporturilor, Felix Stroe: "Nu este nevoie. Partidul este unit, avem un presedinte ales. Pentru ce ne trebuie congres?"

Constantin Radulescu, liderul PSD Valcea, a afirmat catre jurnalisti: "A fost congres!"

Dragnea a anuntat miercuri ca va propune in CEx convocarea unui Congres.

"Astazi, de asemenea, voi propune colegilor din CEx convocarea unui congres extraordinar. O sa incerc sa va spun si principalele motive pentru care o sa le cer asta. Asistam de o perioada buna de timp la dezbateri aprinse in societatea romaneasca, care este plina de turbulente, dezbateri in mai multe domenii, in economie, fiscalitate, sanatate, educatie, justitie, salarii, pensii si PSD trebuie sa aiba o pozitie foarte bine definita in cadrul acestor dezbateri. Societatea romaneasca, in ansamblu, trebuie sa aiba niste clarificari si, bineinteles, si PSD", a declarat Dragnea inaintea inceperii sedintei Comitetului Executiv National al PSD.

Redefinirea si relansarea programului de guvernare se vor afla de asemenea pe agenda congresului.

"Vreau sa eliberam societatea romaneasca de presiunile pe care le pun grupuri nedemocratice si ilegitime asupra institutiilor democratice. Vreau sa ne implicam in democratizarea societatii romanesti si a pune institutiile de forta strict in matca lor constitutionala. Vreau sa angajam PSD-ul in cel mai ambitios program de dezvoltare pe termen lung din istoria Romaniei. Acestea sunt principalele motive pe care o sa le prezint colegilor mei astazi pentru a convoca in martie congresul extraordinar al PSD", a mai declarat Dragnea.

El a adaugat ca la acest congres va cere si un vot de reconfirmare a sa in functia de presedinte al partidului, iar colegii pot face si alte propuneri pentru ordinea de zi.


Citeste mai multe despre   
















4112 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Mazetarea Necromatului (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:26)

    un domn [utilizator]

    Incepe!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai s-a votat (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:23)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      un program si nu se mai poate schimba nimic.
      E lege ma intelegeti?
      Pana acum nimeni nu a folosit asta dar eu voi folosii ... nu ne jucam
      Acum a uitat ce mintea .Se joaca face congres ca sa aprobe un alt program ,altul decat cel votat. Si va fi ilegal .Ca nu este votat.
      Adica vii la alegeri cu un program ca se elimina taxele si se maresc salariile si primesti votul.Apoi nu faci nimic si nu maresti nimic si schimbi programul de guvernare care a fost votat.
      Asta e excrocherie si trebuie alegeri anticipate daca nu se mai face programul votat.
      Nu ne jucam...
  • +10 (10 voturi)    
    El Grande Lider isi forteaza norocul, (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:30)

    scaraotchi [utilizator]

    daca miscarea nu-i "tine", poate sa si-o ia pe Vasilica si sa danseze impreuna Lambada pe plajele insorite din Brazilia.
    • +6 (6 voturi)    
      E aranjata (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:30)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      raman numai slugile.
      E ca al PCR raman numai slugile si tovarasii de incredere.Se mananca unii pe altii pentru bani.
      O sa ajunga toti la puscarie ....Alegeri2020!
  • +14 (14 voturi)    
    Multi dintr-aia multii care au spus ca (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:46)

    Susufler0 [utilizator]

    nici nu e nevoie de un congres extraordinar, stiu ei ce spun : le e teama ca un congres poate aduce modificari in structura conducerii partidului, respectiv ca isi pot pierde functiile de conducere.

    PS. Daca pana la urma se va hotari ca se face congresul, sa vezi vanzoleala in partid ! Unii ca sa ramana la masa din sufragerie, altii, de la masa din bucatarie, ca sa ajunga la ce din salon !
    • +6 (6 voturi)    
      In Sufragerie poate este Statul Paralel (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Eu recomand..pe scari..la vale
    • +4 (4 voturi)    
      Ii da jos Dragnev (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:28)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      pe toti cei care l-au contrat.
      Ca Stalin cu tradatorii partidului la Gulag in Costa Rica cu totii
  • +9 (9 voturi)    
    Liderii PSD? (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:48)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Are mai multi?
  • +14 (14 voturi)    
    Cumanul Abu Dragneev (Miercuri, 14 februarie 2018, 17:49)

    Rescator [utilizator]

    s-a specializat in petarde si gulgute,doar are scoala
    maskirovka.Scena seamana izbitor cu sedinta C.P.Ex.,
    cand Ceausescu a amenintat ca pleaca de la putere,
    iar toti ceilalti membri il rugau plangand sa ramana.
    Si atunci cele mai convingatoare au fost tovarasele.
    Cat de mizerabil se repeta istoria!?
    • +9 (9 voturi)    
      Tovarasele (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:27)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Lina Ciobanu,Suzana Gadea,Ana Muresan membre Cepex al PCR egal Vasilica,Olguta si Carmencita.membre Cpex al PSD.
      Dragnea in rolul lui Ceausescu si Felix Stroie in rolul lui Bobu.
      Se suie pe acoperis la casa Poporului si se joaca cu elicopterul acolo.Transmite A3 si RTV
  • +12 (12 voturi)    
    O cale (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:13)

    Soljenitin [utilizator]

    Este o singura cale pentru ce zice infractorul condamnat penal definitiv Dragnea Liviu:
    1. Pesedeaua face rollback la toate idioteniile facute si renunta la guvernare;
    2. Pesedeaua, dupa ce renunta la guvernare, se autodizolva;
    3. Dupa autodizolvarea partidului, membrii acestuia se duc de bunavoie la puscarie;
    4. Averile ilicite ale pesedistilor se confisca.

    Alta cale nu vad.
    • +3 (3 voturi)    
      Toate sunt Castigatoare (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pentru Romania
  • +6 (6 voturi)    
    se face congres psd (Miercuri, 14 februarie 2018, 18:30)

    pb80tm [utilizator]

    aia nu stiu de congres deoarece sunt din psdu paralel.
  • +4 (4 voturi)    
    Poate ca (Miercuri, 14 februarie 2018, 19:09)

    adrian88000 [utilizator]

    la congres Dragnea isi desemneaza succesorul si el fuge in Madagascar ?