Codrin Stefanescu, dupa acuzatiile impotriva procurorilor DNA: Tudorele, fa ceva ca nu se mai poate

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 12 februarie 2018, 10:47 Actualitate | Politic

Codrin Stefanescu
Foto: AGERPRES
Secretarul general-adjunct al PSD, Codrin Stefanescu, i-a cerut ministrului Justitiei, Tudorel Toader, sa ia masuri dupa acuzatiile lansate la adresa procurorilor DNA de Mihaiela Moraru Iorga si de fostul deputat Vlad Cosma.

"Tudorele fa ceva ca nu se mai poate, lucrurile au ajuns la paroxism", a spus Codrin Stefanescu, inainte de a intra in sediul PSD din Kiseleff.

Intrebat ce ar trebuit facut, Codrin Stefanescu a raspuns: "Nu stiu daca trebuie revocati anumiti sefi, deschise anchete penale", dar "lucrurile au luat-o razna total in Romania" iar "oameni care au functii numite pentru a lua aceste masuri nu le iau".

Acesta a precizat ca apelul la adresa ministrului Justitie este facut "in nume personal" si ca vede "niste decizii luate in cursul zilei de azi".

La nivelul PSD ar trebuie de asemenea sa exista "o strategie pe termen scurt si mediu (...) inclusiv in ceea ce priveste legislatia, a pledat Codrin Stefanescu, in conditiile in care "au inceput sa decida cine va fi prim ministru in tara asta, nu romanul care voteaza, ei".

Secretarul general-adjunct al PSD a acuzat faptul ca "vanatoarea continua, continua, continua in mod abuziv, ilegal" iar "noi nu mai putem sta chiar asa, cu bratele incrucisate".

"Camarazii mei care au murit la Baricada de la Inter nu au murit pentru astfel de lucruri", a mai spus el.

Reactia sa vine dupa ce procuroarea DNA Mihaiela Moraru Iorga a sustinut duminica seara, la Antena 3, ca sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, ar fi chemat-o si ar fi intrebat-o daca nu poate urgenta dosarul unui fost ministru, al carui nume era vehiculat pentru postul de premier, argumentul lui Kovesi, potrivit Mihaielei Iorga, fiind ca acesta o va numi ministru al Justitiei pe Dana Girbovan, sefa UNJR, ceea ce nu ar fi bine pentru DNA.

Tot duminica, si tot la Antena 3, fostul deputat PSD Vlad Cosma i-a acuzat pe procurorii DNA Mircea Negulescu si Lucian Onea ca au incercat sa "inventeze dosare in baza unor probe fabricate", in cauza fiind vorba despre Sebastian Ghita.

Vlad Cosma afirma, in materialul difuzat de Antena 3, ca exista un grup "infractional" din care face parte procurorul Negulescu, supranumit "Portocala" de o parte a presei, Lucian Onea si politistii Mihai Iordache si Florea

Cosma spune ca procurorii i-au spus ca au "o hartie cu scrisul lui Sebastian Ghita" si i s-a transmis ca, daca vrea sa scape cu bine din dosarele care il vizeaza, sa ii ajute.

DNA a afirmat, in replica, ca este vorba despre prezentarea "denaturata" a faptelor si precizeaza, prezentand transcrierea unor alte interceptari, ca o persoana din anturajul lui Mircea Cosma a incercat sa influenteze procurorii, amenintand, in caz contrar, cu prezentarea la televiziuni a unor inregistrari audio constand in "montaje si colaje".





















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

5111 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Suin Codrin Microfonu din sertaru P$D (Luni, 12 februarie 2018, 10:50)

    un domn [utilizator]

    Nu isi face treaba pe timp de noapte cum trebe la cerintele DUamnelor, se trezeste tam nesam vorbind..
    • +7 (9 voturi)    
      Negulescu NU mai e in DNA si nici in Procuratura (Luni, 12 februarie 2018, 11:39)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Negulescu a fost data fara din magistratura dar infractorul GHITA a fugit din tara si acuza JUSTITIA din Romania...adica un penal se plange ca e anchetat


      Mihaiela Moraru Iorga a fost data afara din DNA de Kovesi pt ca facea inregistrati din sedinte ale procurorilor si le turna la Antena 3 si la PSD.

      Mihaiela Moraru Iorga a fost data afara din DNA si pt ca a avut pe mana dosarul Microsoft si i-a facut scapati pe majoritatea inculpatilor
  • +27 (29 voturi)    
    Codrine...pune-ti par ca nu se mai poate! (Luni, 12 februarie 2018, 10:56)

    trem [utilizator]

    Codrine tu ar fi trebuit sa fii Ministrul Justitiei ca pare ca le stii pe toate! Stim ca TuDorel e valetul de servici al Aliantei, dar macar fa-te si tu ca e independent.

    Cat despre camarazii tai...nu stiu cati au murit la Inter, dar uite ca cei de azi au Picasso si lingouri - de Valcov e vorba, ca poate nu stii!
  • +17 (19 voturi)    
    a (Luni, 12 februarie 2018, 11:12)

    adrian67 [utilizator]

    "Camarazii" tai de la inter nu au murit sa praduiti voi Romania. Daca stiau ca se ajunge ca de-alde tine si Dragnea-Tariceanu ajung sa conduca Romania, cred ca plecau acasa.
    Apropo, stiind ca tu ii duceai lui Bombonel tablouri si carti rare, poate ne spui si noua de unde le ai tu pe alea din casa. Nu cumva de pe la muzeul de arta, Biblioteca de langa CC?
    Pana una-alta, hai sictir.
    • +1 (1 vot)    
      camarazii (Luni, 12 februarie 2018, 12:52)

      ADan [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      camarazii lui codrin stefanescu de la inter nu au murit, ci au fost cei care au tras in oamenii din zona, la ordinele esalonului 2 din PCR care a preluat conducerea in decembrie `89..
  • +20 (22 voturi)    
    Paroxism?Camarazi? (Luni, 12 februarie 2018, 11:13)

    grunespferd [utilizator]

    Voi? Tu sa vorbesti despre asa ceva? Despre dreptate si libertate? Nici o farama de decenta macar? Ticalosie crasa si nerusinata!

    Ce conteaza ca inregistrarile sunt masluite, re-aranjate ca sa spuna ce vor inculpatii, anume ca hotii sunt niste biete victime, niste ingerasi pufosi, iar procurorii niste zbiri groaznici!

    De cata josnicie si rea vointa poate fi cineva in stare, doar ca sa-si scape pielea?

    O mascota perfecta pentru mafia politica pe care trebuie s-o extirpam! Dezgustator si obraznic. Nu il pui la locul lui, ti se urca in carca!

    Cara-te mascota la stapanii tai si ascunde-te sub masa, ai scuipat si latrat, acum dispari, e destul!
    • +2 (4 voturi)    
      Ce frumos il alintati: mascota, dar (Luni, 12 februarie 2018, 11:56)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      "piaza rea" ce are, nu merge, ca la cum arata e numai bun pentru speriat graurii...?!
  • +19 (21 voturi)    
    Codrinele! stai linistit .. (Luni, 12 februarie 2018, 11:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    tu nu mai ajungi la judecata ! o sa va strângă in curând lumea de gat in piata ! Vine criza si chiar votanții voștri va vor spânzura !
    • +9 (11 voturi)    
      Noooo pe el il pregatesc la protzap (Luni, 12 februarie 2018, 11:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Daca mici si bere nema....un suin la protzap le ar asigura nivelul caloric sa se intoarca masele de votanti acasa ))))
  • +3 (5 voturi)    
    Ceasul ticaie (Luni, 12 februarie 2018, 11:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sigur nu ne place violenta si nu ar trebui sa se ajunga acolo. Teoretic. Dar practic ceasul razbunarii sangeroase ticaie. Cand sfidezi si saracesti tara si ucizi oameni prin coruptie, intr-o zi se vor intuneca sincronizat gandurile oamenilor. O zi care se apropie tot mai repede si mai repede. Piatra pe piatra nu va ramane din administratia corupta.

    Mafiotilor, opriti-va! Nu impingeti tara in prapastia violentei!
  • +4 (6 voturi)    
    Precizare! (Luni, 12 februarie 2018, 11:59)

    Codede74 [utilizator]

    "Camarazii mei care au murit la Baricada de la Inter nu au murit pentru astfel de lucruri" stati fratior mai usor, ce va ambalati asa? omu' are dreptate, doar ca nu a mentionat pe ce parte a baricazii se afla ... de aici si confuzia ... Bafto delo delo Codrine!
  • +5 (7 voturi)    
    Caraghios sau dezgustator? (Luni, 12 februarie 2018, 12:10)

    chillbill [utilizator]

    Cand vantura unii niste "inregistrari" pe la Antena3 sau RTV imediat sar astia sa ceara demisii. Cand tovarasii lor de mafie sunt gasiti inculpati de instante judecatoresti, imediat sar cu prezumtia de nevinovatie.

    Mi-e scarba!
  • -1 (3 voturi)    
    Romania... (Luni, 12 februarie 2018, 12:24)

    Stef_and [utilizator]

    Ca si Romania... sau ca si romanii, ce sa mai zicem. Toti o apa si un pamant.
    Pacat!!!
  • +1 (1 vot)    
    Fratia Anti-DNA (Luni, 12 februarie 2018, 14:15)

    Isobar [utilizator]

    Dupa ce infanteria a fost trimesa la lupta prin Cosma
    insotit de Romania TVHOTI si Latrina 3,au inceput tirul
    artileriei grele Serban(soferul) si Stanescu(mafiotul)Stefanescu(hotul).
    Este momentul cand opinia publica sa se sezize in ultima clipa si sa ofere acestori impostori ceia ce li se cuvine
  • +2 (2 voturi)    
    Codrine,Corine (Luni, 12 februarie 2018, 14:48)

    Dizidentul [utilizator]

    multe mojicii scoti pe gura,copil facut in Palme si aruncat
    pe pereti.Ai facut din nou un pas inainte dar singur ai avut frica, mina in mina cu Serban si cu Stanescu.
    Trei crai de la rasarit(dar niciunul curat)