Tariceanu: Pana la condamnarea definitiva, Darius Valcov are aceleasi drepturi ca oricare alt cetatean

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 februarie 2018, 21:58 Actualitate | Politic


Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a spus sambata ca Darius Valcov, consilier de stat al premierului Viorica Dancila, condamnat joi de instanta suprema la opt ani de inchisoare cu executare, are, pana la condamnarea definitiva, "aceleasi drepturi ca oricare alt cetatean", transmite News.ro.

"Pana la condamnarea definitiva, domnul Valcov are aceleasi drepturi ca oricare alt cetatean", spune Tariceanu.

Intrebat daca acesta ar trebui demis din functie, liderul ALDE a afirmat: "E o problema care tine de el si de premier si ei trebuie sa trateze".

Fostul primar al Slatinei Darius Valcov, actual consilier de stat in aparatul de lucru al prim-ministrului, a fost condamnat joi de instanta suprema, la opt ani de inchisoare cu executare in dosarul in care este acuzat de trafic de influenta, spalare de bani si operatiuni financiare sau acte de comert incompatibile cu functiile ocupate, dupa ce ar fi cerut de la o firma de constructii 20% din valoarea unor contracte publice, in perioada in care era edil. Purtatorul de cuvant al Guvernului, Nelu Barbu, a fost intrebat de jurnalisti, joi, in briefingul de la finalul sedintei Executivului, despre situatia lui Darius Valcov, el raspunzand ca nu stie si nu este mandatat sa spuna nimic.


Citeste mai multe despre   


















2053 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Motocicleanu zis Avocatu lu mister lingou (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 22:09)

    un domn [utilizator]

    Va primi rasplata un lingou sau mai multe?
    • +13 (13 voturi)    
      Iar dupa condamnarea definitiva (Duminică, 11 februarie 2018, 1:36)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      va avea aceleasi drepturi ca oricare alt infractor, adica mai multe decat oricare alt cetatean. Va avea inclusiv dreptul sa plece in vacanta in papua noua guinee.
      • +3 (3 voturi)    
        exista (Duminică, 11 februarie 2018, 19:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        o mare diferenta de care tradiceanu nu vrea sa tina cont.
        valcov nu e "oricare alt cetatean" al acestei tari.
    • +5 (5 voturi)    
      Mda (Duminică, 11 februarie 2018, 12:16)

      Melinte [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cui pe cui se scoate ,tariceanu are cateva porsche-uri in garaj si inca alte zeci de masini + viloasa si bani pt 10 generatii de acum in colo.
  • +12 (12 voturi)    
    si daca e cu executare (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 22:12)

    MoemBius [utilizator]

    de la bulau conduce .....bucata lui de guvern?
    ii pun aia la dispozitie birou...mashina cu shofer la scara ....telefon mobil cu jdemii de minute si de gb de traffic de date?
    yo zic (sic) sa mutam tot guvernu la Jilava pe stradutza
    cu baietzii aia dun Shmenat si din Camera DepuHOTILOR cu tot.
    macar stim o treaba
  • +14 (14 voturi)    
    Asa va spune si despre condamnarea sa !!! (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 22:17)

    Plagarus [utilizator]

    Sterling Popescu, o trompeta sparta.
  • +14 (14 voturi)    
    Tradiceanu dupa condamnarea definitiva: (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 22:21)

    scaraotchi [utilizator]

    "Pentru ca, condamnatul Darius Valcov are 2 maini si 2 picioare, are aceleasi drepturi ca oricare alt cetatean..."

    In mare are dreptate, in tari cu populatie musulmana se taia mana pentru furt, astfel nu se putea isca confuzie.

    Poate ca ar fi bine, ca pentru baietii astia sa putem "imprumuta" macar pentru o perioada astfel de obiceiuri...
  • +12 (12 voturi)    
    Clar nu aceleasi drepturi (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 23:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Pentru ca inapoi in lumea reala, cine are cazier nu are voie sa fie in functii de luare decizie si chiar si ca executant te angajeaza greu. Vorba aia, in ziua de azi chiar si fara cazieri si cu facultate te angajezi greu... si daca te angajezi, schimbarile legislative si distrugerea economiei si a mediului de afaceri face oricum munca sa fie dificila...

    Dar inapoi la eroul nostru. Nu mai zic de aresturi la domiciliu sau chiar dreptul de a da legi in favoarea sa desi are condamnari (nu ma refer la Valcov neaparat cat la toti ceilalti Valcovi din Parlament).

    Deci undeva, daca tragem linie, vedem ca el si restul cetatenilor nu au chiar aceleasi drepturi, cel dintai avand tratament preferential...

    Deci despre ce vorbim aici tradatorule?!
  • +19 (19 voturi)    
    Uita-te la Harvey Witstein, ba nenorocitule .... (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 23:26)

    cartofil [utilizator]

    N-a fost condamnat, n-a fost judecat insa toti se leapada de el, este scos din toate organizatiile din care face parte, nu i se mai incredinteaza nici un film. Gibonul nostru care-l zidea pe Picasso in pereti a fost condamnat la 8 ani de puscarie, pe probe, chiar daca in prima instanta. Si totusi, infractorul in prima instanta este mentinut in Guvernul Romaniei, cu mandrie proletara de acest agent al imperialismului rus. El, impreuna cu gasca de hoti din P$D fac tot ceea ce este posibil sa ruineze aceasta tara in care traim.
  • +17 (17 voturi)    
    hai sictir (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 23:53)

    torna_fratre [utilizator]

    sa-si dea demisia ca si asa dupa ce ca e un guvern compromis de penali mai si va laudati ca au diploma luata in prima instanta.
    cum arata un guvern cu unul care tencuia tablouri luate din spaga si umbla noaptea prin cimitire,dupa spagi, sa nu-l fileze politia.
    mosul asta zice ca penalul condamnat are drepturi ...dupa ce primeste si definitiva o sa spuna ca a fost un proces politic.
    lasa,mah,ca jucati table la rahova cat de curind.
    tzpesh cred ca inventa pentru voi adapatul cu bani.v-ar fi bagat bani pe toate gaurile pina faceati implozie.ca sa va saturati de furat.
    nu ar merge refuzul platii taxelor pe motiv ca sunt administrati de hoti(de bani,de voturi dar oricum hoti)?cred ca este un argument destul de solid.
  • +14 (14 voturi)    
    Mi greata (Duminică, 11 februarie 2018, 0:13)

    falcoind [utilizator]

    și ne mai miram ca suntem considerați un stat din lumea a 3.Ca toți scuipa în urma noastră, Mi rușine ca sunt roman cu un asa om pe a doua funcție din stat , va dați seama dacă pățește ceva Johannis sau e demis asta e președintele tari .
  • +7 (7 voturi)    
    Calin Popescu Tampiteanu (Duminică, 11 februarie 2018, 1:53)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Pana la condamnarea definitiva, Darius Valcov are aceleasi drepturi ca oricare alt cetatean dar nu si aceiasi bani pentru ca pesedistii fura si isi ascund averile in pereti sau in Brazilia, Madagascar, etc..
  • +7 (7 voturi)    
    Eu zic (Duminică, 11 februarie 2018, 9:59)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    sa-l faceti candidatul vostru la Presedintiei. Sa stim de-o treaba.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca va fi condamnat definitiv (Duminică, 11 februarie 2018, 10:59)

    bestol [utilizator]

    va fi declarat victima a statului paralel. Daca va fi achitat Tariceanu va zice ca e o victorie a justitiei si va ataca procurorii. Liberalul rosu este o cangrena politica !
  • +4 (4 voturi)    
    penalul condamnat (Duminică, 11 februarie 2018, 11:30)

    Dizidentul [utilizator]

    comentariile dumneavoastra arata cu cita nesimtire
    vorbesti. Care tara isi poate permite sa tina o astfel de
    persoana in conducerea tarii, si penru mintea dumneavoastra VILCOV ESTE CONDAMNAT. faptul
    ca dupa atitea zile nu apare niciun comentar din partea
    lui Vilcov spune mult.
  • +1 (1 vot)    
    drepturi ?! (Duminică, 11 februarie 2018, 23:48)

    nash pandelica [utilizator]

    poate, dar nici mata, nici nicu, nici valcov, si multi altii, n'aveti un minim de bun simtz, nu va este rusine sa mai scoateti capul in lume. aveti tovalul gros. calit in lupta de clasa.:-))