Tariceanu: Dosarul Microsoft nu e singurul esec care face sa se cutremure DNA. Nu spun ca in Romania nu e coruptie, dar nu stiu daca e cazul sa umflam balonul asa tare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 februarie 2018, 18:48 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat sambata ca nu are suficiente date pentru a spune daca procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, trebuie sa demisioneze, dar sub nicio forma decizia aceasta nu este in Parlament, transmite News.ro. El mai spune ca prescrierea faptelor din dosarul Microsoft nu reprezeinta "singurul esec care face sa se cutremure DNA".

"Sa stiti ca dosarul Microsoft nu e singurul esec care face sa se cutremure DNA. Mi se pare grav ce s-a intamplat pentru ca acolo sunt o serie de nume, oameni onesti, care cred ca au fost acuzati pe nedrept. Nu s-au gasit probe acuzatoare si dosarul a trenat destul de mult, iar oamenii aceia au avut de suferit", a declarat Tariceanu.

Acesta afirma ca numarul foarte mare de dosare trimise inapoi "pun sub semnul intrebarii in mod serios" DNA. Tariceanu a spus ca nu neaga faptul ca in Romania este coruptie, dar nu "e cazul sa umflam balonul asa de tare".

"(...) Toate aceste abuzuri, precum si numarul foarte mare de dosare trimise inapoi  la procuratura pun sub semnul intrebarii in mod serios activitatea acestei institutii. Chiar sefa DNA spunea acum cateva zile ca majoritatea dosarelor sunt pe abuz in serviciu, o infractiune care nu e de coruptie, dar asimilata coruptiei. De aici bilantul umflat. Nu spun ca in Romania nu e coruptie, dar nu stiu daca e cazul sa umflam balonul asa de tare. Cred ca domnul ministru o sa aiba o analiza consistenta de prezentat si astept sa vad raportul si concluziile", a mai afirmat el, referdinu-se la raportul pe care urmeaza sa-l prezinte in Parlament ministrul Justitiei Tudorel Toader.

De asemenea, intrebat daca este de parere ca prorurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, trebuie sa demisioneze, liderul ALDE a spus ca nu are suficiente date pentru a da un raspuns, dar decizia "nu sta sub nicio forma la Parlament".

"Nu am suficiente date, doar cele pe care le vad in spatiul public. Nu am calitatea de ministru sa fac o analiza amanuntita si nu ma pot pronunta. Decizia nu sta sub nicio forma la Parlament", a spus Tariceanu.

*****


Ministrul Justitiei Tudorel Toader a anuntat joi seara la TVR1 ca, in aceasta luna, va prezenta in Parlament un raport complet pe baza datelor primite de la Ministerul Public. Intrebat in legatura cu eficiente DNA, el a spus ca partial institutia este eficienta, iar partial nu, referindu-se la achitari, la urmariri penale incepute, dupa care mai multi ani nu se face nimic sau la condamnarile la CEDO.

"Astfel, imi indeplinesc obligatia din Legea 304 (privind organizarea judiciara - n.r.) , care spune ca in februarie in fiecare an trebuie sa primesc un raport de la Ministerul Public, sa ma duc in plenul Parlamentului sa-l prezint parlamentarilor si romanilor" a precizat Toader, adaugand ca este vorba despre cele trei componente ale Ministerului Public - DNA, DIICOT si structurile din teritoriu - fiind vorba despre activitatile desfasurate de catre cei 2650 de procurori din Romania.

El a invocat articolul 79 si din Legea privind organizarea judiciara, care prevede: "Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie elaboreaza anual un raport privind activitatea desfasurata, pe care il prezinta Consiliului Superior al Magistraturii si ministrului justitiei, nu mai tarziu de luna februarie a anului urmator. Ministrul justitiei va prezenta Parlamentului concluziile asupra raportului de activitate a Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie".

Ministrul a evitat sa raspunda intrebarilor referitoare la sefa DNA, Laura Codruta Kovesi, si la mentinerea ei in functie.

Intrebat insa despre DNA, el a spus ca este o structura specializata a Ministerului Public. Cu privire la eficienta institutiei, Tudorel Toader a raspuns: "In parte da, in parte nu".

Solicitat sa precizeze care sunt partile negative, Toader a aexplicat: "Unde vedeti achitari, unde vedeti ca se incepe urmarirea penala fata de unul si dupa aia un an, doi ani, 7 nu se face nimic, in partea in care vedeti condamnari si suntem obligati de la CEDO si platim de aici".

"Partile bune nu le justifica pe cele rele", a conchis ministrul.


Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

2579 vizualizari

  • +36 (42 voturi)    
    Nu ma-nnebuni soro! (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 18:58)

    BobMuller [utilizator]

    Cred ca mai degraba ALDE se cutremura, fiindca "el tradatoro maximo" e un infractor, daca pica liderul ce se va intampla cu toate slugile de dedesubt?

    Gluma de partid ALDE se va evapora ca UNPR-ul.
    • +4 (6 voturi)    
      ALD€ poate sa faca o investigatie (Duminică, 11 februarie 2018, 9:45)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      In afacerea ATS- Romtelecom inainte de existenta DNA...atunci niste dube albastre Citroen au umplut strazile Romaniei
  • +15 (17 voturi)    
    Mori de oftica , ca decizia nu e in (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 19:45)

    kokos [utilizator]

    sparlament ci e la Iohannis!Ha!ha!ha!
  • +19 (21 voturi)    
    Tariceanu spune (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 19:55)

    DE:AD:BE:EF:CA:FE [utilizator]

    Ca in Romania e coruptie dar fara corupti.
    • 0 (0 voturi)    
      tariceanu, acest intrus ce dainuie din 89... (Duminică, 11 februarie 2018, 17:30)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

      e pe locul 2 dupa ilici ca aport la distrugerea neamului romanesc.
      In locul lui fhurtin le-as face statuie in piata rosie la astia 2...
      nici macar voronin nu a distrus atata...
      SRI ce mama masii faceti ?!?!?!?!?
      Sunteti partasi sau nu aveti bani de un ''lunetist'' ....
    • 0 (0 voturi)    
      tradiceanu (Duminică, 11 februarie 2018, 19:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DE:AD:BE:EF:CA:FE

      a pierdut ocazia sa taca.
      Inca una!
  • +21 (25 voturi)    
    ete cuci (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 20:05)

    sobolan [utilizator]

    e incredibil cum poate sa minta personajul asta. nu s-au gasit probe pt ca nu s-a investigat NIMIC, Iorga a trenat dosarul suficient cat sa-i scape pe 'nevinovatii' astia. sa nu mai umflam balonul, auzi na.
    • -2 (4 voturi)    
      nuuuu sobolane! (Duminică, 11 februarie 2018, 18:19)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui sobolan

      esecul a fost cu premeditare! ghici de ce?
      asa au scapat mater silvae ptr achizitiile similare de la mj si dona imaculata dottoreasa 4% plagiat+96% maculatura= +15% spor la salariu ptr achizitii similare la mp!
      nimic nu este intamplator!
  • +20 (20 voturi)    
    Numitul Tradiceanu-Naraskin (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 20:15)

    Rescator [utilizator]

    este ultimul care sa vorbeasca despre coruptie si
    anticoruptie.El este in top 10 cei mai corupti indivizi
    din Romania.
  • +14 (16 voturi)    
    Intradevar nu e coruptie (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 20:30)

    Kosmos [utilizator]

    Peste 20 parlamentari cercetati penal si peste 1000 de politicieni in toata tara condamnati sau cercetati penal ,
    Si cand te gandesti ca un cercetat penal pt marturie mincinoasa face comisii in Parlamentul Romaniei chiar nu e motiv de ingrijorare.
  • +11 (11 voturi)    
    tzaranush.isteric.bmw (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 20:32)

    asddd [utilizator]

    tari, nu scapa nimeni tre sa ai putintica rabdare :DDDD
  • +13 (13 voturi)    
    marsh mah (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 20:38)

    gwolf [utilizator]

    taratoare kgb-ista, ai enorm de mult tupeu sa-ti dai cu parerea despre institutiile statului roman. vezi-ti mai bine ce casele de schimb unde obtii cel mai bun curs rubla-leu ca sa-ti poti plati femeile de consumatie, jigodie mizerabila.
  • +14 (14 voturi)    
    Minciuni pe banda rulanta (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 21:30)

    sucar [utilizator]

    Au scapat pentru ca a intervenit prescriptia nu pentru ca au fost declarati nevinovati. Sa ne aducem aminte cum PSD-ALDE vota in bloc impotriva aprobarii cererilor DNA.
  • +12 (12 voturi)    
    Motocicleanu (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 21:54)

    feisbuk [utilizator]

    Fă o comisie de anchetă parlamentară. Comisia Windows.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce trebui umflat.. (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 22:01)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    .. nu e balonul, ci buzunarele voastre - a ticalosilor din tripticul mafiot P$D+ALDE+UDMR.
  • +12 (12 voturi)    
    consecinte (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 22:40)

    mano74 [utilizator]

    Exista in aproape orice limba aceleasi zicale...mai mult sau mai putin, una ar fi "what goes around, comes around"... Oare de ce crezi ca exista in atatea limbi?! Concluzia este ca nu vei scapa, te va urmari pana vei plati! Asa e viata pelicane!
  • -7 (11 voturi)    
    Sustin (Sâmbătă, 10 februarie 2018, 23:39)

    Coco_papagal [utilizator]

    DNA, insa in cazul M$ au gresit rau.
    Acolo pute rau...
    • +1 (5 voturi)    
      a gresit... (Duminică, 11 februarie 2018, 8:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      pt ca au fost 1-2 procurori corupti...
      acei procutori (Care acum sunt anchetati)
      au fost dati afara de Kovesi...
      cand au fost dati afara... psd urla ca s-a comis o nedreptate!

      deci ce concluzie tragem de aici?!
  • +5 (5 voturi)    
    Eu ma intreb cum a rezistat (Duminică, 11 februarie 2018, 9:30)

    galeo [utilizator]

    Cum o fi rezistat acest individ in politica atata timp ?
    Prin 2007 era prim ministru, cam toti politicienii de pe vremea aia au disparut sau sunt prin esalonul 2 sau 2 al politicii.
    Numai Tariceanu e mai rezistent ca un soboloan.

    Lipsa de principii si acceptarea oricarui compormis e reteta longevitatii in politica damboviteana.
    • +3 (3 voturi)    
      A lucrat la 3 capete (Duminică, 11 februarie 2018, 11:37)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cu filiera vestica , israeliana si cea ruseasca
  • +3 (3 voturi)    
    Ba e, tovarășe, la tot pasul (Duminică, 11 februarie 2018, 9:42)

    Gray51 [utilizator]

    Țara e jale, țara nu și va reveni niciodată.
  • +3 (3 voturi)    
    din nou Tariceanu (Duminică, 11 februarie 2018, 11:21)

    Dizidentul [utilizator]

    daca ani de zile cercetarile in dosar au fost ingreunate
    de clica voastra acum DNA este vinovata poate se gaseste in viitor care au fost adevaratele Motive.
    in anii respectivi ai facut parte din conducerea tari?
    trebuia sa sti ce se intimpla in cercurile voastre de
    mafioti nu a fost 1000 de dolari au fost peste 60 de
    milioane care au fost impartiti intre voi cei de sus.
    stie toata tara care este tinta voastra (Covesi).
  • +1 (1 vot)    
    Confort, confortabil (Duminică, 11 februarie 2018, 18:01)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Alo !!!!! D-ule Tariceanu aveti explicatia dex-ului in privinta cuvintului confort :
    confort (Dicționarul explicativ al limbii române (ediția a II-a revăzută și adăugită), 2009)
    CONFÓRT s. n. Totalitatea condițiilor materiale care asigură o existență civilizată, plăcută, comodă și igienică. — Din fr. confort.
    Ce legatura este intre confort si impozitarea celor din IT.
    Cred ca nu va simtiti bine in pielea d-vs. Poate trebuie sa va odihniti...