Dezbaterea pe Romania din Parlamentul European: PSD a trimis membrilor PPE e-mail-uri cu declaratii ale lui Basescu in care lauda legile justitiei

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 6 februarie 2018, 17:24 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Europarlamentarul PSD Victor Bostinaru a transmis prin e-mail tuturor parlamentarilor din grupul PPE - cel mai mare grup din cadrul Parlamentului European - un articol din ziarul romanesc in limba engleza "Nine O'Clock" in care este citat fostul presedinte Traian Basescu laudand legile justitiei, potrivit unor informatii obtinute de HotNews.ro. Gestul precede dezbaterea pe legile justitiei din Parlamentul European de la Strasbourg care are loc miercuri dupa-amiaza, la initativa grupului Verzilor.

"In vederea dezbaterii de maine - Amenintari la adresa statului de drept provocate de reformarea sistemului juridic romanesc - va trimit un atasamentul care contine comentariile fostului presedinte al Romaniei, Traian Basescu (al carui partid apartine grupului PPE), in speranta ca va va ajuta sa intelegeti mai bine continutul acestor amendamente si sa puteti face realmente diferenta intre adevar si manipulare", scrie Bostinaru in e-mail-ul trimis.

"Noi suntem in opozitie. Sa trecem legile PSD-ului nu este treaba noastra. Pe de alta parte, ca substanta, sunt si lucruri bune pe care le aduc aceste legi, fara a fi perfect", a spus Basescu la Sinaia, potrivit Nine O'Clock. Publicatia in limba engleza relateaza si ca printre lucrurile bune enumerate de Basescu aduse de noile legile se numara separarea carierei judecatorilor de cariera procurorilor si modificarile la Inspectia Judiciara.

Vezi aici articolul din Nine O'Clock





















4268 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    aceeasi atitudine tipic bolsevica (Marţi, 6 februarie 2018, 17:36)

    bogdan1477 [utilizator]

    In loc sa vina cu argumente punctuale la problemele acuzate de toata lumea (bine, asta daca ar exista asha ceva), baietii trimit articole de ziar in care un fost presedinte aflat de partea buna a baricadei si acu trecut de partea penalilor din motive de dosare, lauda legile justitiei, De parca asta ar reprezenta o contrapondere la analizele punctule pe text care arata dezastrul.

    Si dupa aia de vor plinge ca si parlamentul european a fost manipulat de soros si monica macovei. Ca si cum aia intre o analiza fundamentata la contrapartida cu "uite ce zice baselu" ar alege sa creada pe cuvint varialta baselu.
  • +9 (21 voturi)    
    Lol (Marţi, 6 februarie 2018, 17:45)

    HP [utilizator]

    Cui ii pasa de parerea unuia a carui familie e plina de penali ?
  • +1 (17 voturi)    
    De fapt,Traienel nu a vrut sa laude....... (Marţi, 6 februarie 2018, 17:48)

    gigiN [utilizator]

    ,,,,acele mizerii de legi,ci sa arate si Parlamentului European cat de mult s-a tampit.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu s-a timpit deloc (Miercuri, 7 februarie 2018, 10:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Doar ca acum nu-i mai convine nici lui DNA, dupa ce a pierdut protectia oferita de Daniel Morar. Dupa cum se poate observa cu ochiul liber, Base e acum in fix aceeasi tabara cu Serban Nicolae sau Nicolicea, inclusiv prin prestatia lui Morar la ccr.
  • +9 (19 voturi)    
    Base ,ca orice politician lipsit total de (Marţi, 6 februarie 2018, 17:58)

    Rescator [utilizator]

    scrupule a schimbat tabara.De ce?Din cauza lui Nutzi
    si a familiei lui de la Constanta.Asta este,nu poti abandona asa brusc, pe Diva din Plescoi.
    • -3 (11 voturi)    
      ce relevanta (Marţi, 6 februarie 2018, 19:42)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      au pentru ca au fost semnate de Base ? Incercati pe argumente nu judecati dupa oameni !
  • +4 (10 voturi)    
    Poate veti fi dezamagiti... (Marţi, 6 februarie 2018, 18:15)

    Observator roman [utilizator]

    ...dar Basescu chiar avea dreptate: separarea carierei judecatorilor de cariera procurorilor si modificarile la Inspectia Judiciara chiar trebuiau infaptuite de multa vreme. (Sa nu credeti ca inventam noi „apa cu zahar”: in alte tari, Italia, de exemplu, separarea carierelor juridice, dupa o oarecare opozitie s-a infaptuit de multa vreme si este acum unanim apreciata).

    Cat despre comentatori lucizi, ei bine nu se intalnesc numai pe hotnews.ro... :)) Am citit de curand un articol excelent pe tema legilor justitiei la aceasta adresa

    http://www.mediafax.ro/politic/com-un-moment-de-furtuna-perfecta-legile-justitiei-codurile-penale-si-ideea-de-anticoruptie-16969770
    • -4 (6 voturi)    
      zau tu??? (Marţi, 6 februarie 2018, 22:40)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      vezi ca nu ai basca...
      • 0 (0 voturi)    
        da (Miercuri, 7 februarie 2018, 8:59)

        Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        iar dvs nu aveti nimic sub basca...
  • -5 (11 voturi)    
    tzaranush.isteric.bmw (Marţi, 6 februarie 2018, 18:31)

    asddd [utilizator]

    sa le trimita si niste poze deocheate cu blonda; din tinerete, ca acuma e fleascaita :DDDDDD
  • +3 (11 voturi)    
    Marinar batran la apa (Marţi, 6 februarie 2018, 19:21)

    Plagarus [utilizator]

    Ce deziluzie,sa ajunga berbecele psdistilor.
  • +5 (9 voturi)    
    Au ajuns psd-isti sa se foloseasca de declaratiile (Marţi, 6 februarie 2018, 19:36)

    ty [utilizator]

    lui Basescu ca sa conviga parlamentarii europeni. Oare ei nu stiu nici sa citeasca, nici sa scrie, nici sa-si formeze si sa sustina o opinie? Oare VV Dancila are vreo opinie?
  • 0 (0 voturi)    
    aici (Miercuri, 7 februarie 2018, 8:57)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...si voi si PSD sunteti niste neica nimeni...

    Puneti mana si cititi legile cu Constitutia in mana... GREU? HA?
    Este mai usor sa barfiti...

    Basescu a identificat partile constititionale si neconstitutionale din legile respective...de ce nu citati partile neconstitutilonale...?
  • +1 (1 vot)    
    Basescu a devenit inca un politician (Miercuri, 7 februarie 2018, 10:22)

    John M. [utilizator]

    de doi bani care injura justitia (pentru care, culmea! s-a batut cu comunistii timp de 10 ani!) din motive personale. Sper ca in 2020 PMP sa nu mai treca pragul si Base sa devina istorie, adica bunic si pescar amator.