Liviu Dragnea: Cererea inaintata de Ponta catre DNA, o plangere penala in care ma acuza de intimidare de martori / Nu stie in ce s-a bagat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 februarie 2018, 15:58 Actualitate | Politic


Dragnea si Ponta
Foto: AGERPRES
Liviu Dragnea l-a acuzat din nou, luni, pe Victor Ponta ca este "turnator si santajist", afirmand ca cererea pe care acesta a anuntat ca o depune la DNA pentru a-i fi precizata calitatea in care a fost audiat in dosarul sefului PSD a fost "ticluita la sfatul celor doua prietene pe care le are in DNA" si reprezinta, de fapt, tot o "plangere penala".

Dragnea a fost intrebat daca isi va da demisia in cazul in care se dovedeste ca Ponta nu l-a denuntat la DNA. "Nu imi place sa conversez nici cu turnatori, nici cu santajisti", a replicat liderul PSD.

Cererea de lamurire a calitatii lui Ponta a fost "ticluita la sfatul celor doua prietene pe care le are in DNA" si este "de fapt o plangere penala in care ma acuza de intimidare de martori", a sustinut Liviu Dragnea.

"Cu parere de rau, nu stie in ce s-a bagat", a mai comentat acesta.

Liviu Dragnea l-a acuzat duminica seara pe Victor Ponta ca, alaturi de Dan Sova si Teodor Nitulescu, este denuntator in dosarul Tel Drum. "Turnatorii din dosar ii stiu. Sova, Ponta, Nitulescu", a spus Dragnea, la Romania TV.

In replica, Victor Ponta a declarat luni ca in cursul zilei va depune o solicitare la DNA pentru a-i fi precizata calitatea in care a fost audiat in dosarul lui Liviu Dragnea, dupa ce acesta l-a acuzat din nou ca este unul dintre denuntatorii din dosarul sau.

Ponta a sustinut ca nu a depus in viata lui un denunt, spunand ca daca va dovedi, cu hartie de la DNA, ca a fost audiat doar in calitate de martor, Liviu Dragnea, "cel mai mare mincinos din istoria politicii romanesti", trebuie sa demisioneze din Parlament si din PSD.



















8896 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Vorbe grele de la Dragnea pentru Ponta (Luni, 5 februarie 2018, 16:13)

    obosit [utilizator]

    Daca un PSDist acuza un alt PSDist ca e cu DNA... e tragedie mare! Turnatoria si santajul sunt traditii in PSD si PCR. Vai ce rau ati ajuns daca pe asta va certati!
    • +2 (2 voturi)    
      mai usor cu "turnatoria" (Marţi, 6 februarie 2018, 11:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui obosit

      PSD are tot interesul sa faca asta, dar noi nu trebuie sa picam in aceeasi capcana.
      Un "turnator" era cel care te denunta pentru opinii politice. Codul Penal de dupa 1989 nu mai include astfel de infractiuni, deci nu mai exista "turnatori". Sa folosim acelasi termen pentru cel care denunta o crima sau o infractiune astazi inseamna sa inducem societatii impresia ca a fraterniza cu un infractor ca Dragnea este echivalent cu rezistenta anti-comunista. Pare aberant, dar se poate induce subtil aceasta idee.
    • +1 (1 vot)    
      este in traditia partidului... (Marţi, 6 februarie 2018, 14:18)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui obosit

      Daca va aduceti aminte ca TB a primit un biletel despre AN pe cand candida la presedentie.

      Acum ca stim din ce in ce mai multe putem sa intuim cine a fost gusterul care a bagat biletul in buzunarul lui TB.
  • +21 (21 voturi)    
    a (Luni, 5 februarie 2018, 16:17)

    adrian67 [utilizator]

    Nu te lasi tu Daddy pana nu intri la Jilava. Succes maxim. ( vreo 10 ani ).
  • +19 (19 voturi)    
    Noroc ca se omoara intre ei! (Luni, 5 februarie 2018, 16:19)

    Johanis [utilizator]

    Altfel, cu opozitia din politica (cea care nu exista) ne-ar fi cocosat astia!

    Asa, se condamna unul pe altul!

    Cand o echipa e formata numai din hoti, apoi unii dintre acestia sunt eliminati, aici se ajunge.
  • +21 (21 voturi)    
    In ce s-a bagat? (Luni, 5 februarie 2018, 16:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In cocina P$D din care (inca) nu a iesit. O gasca de hoti numita impropriu 'partid' care si-a anexat tara prin CRIMELE din 1989 ca sa o poata jefui,
  • +14 (14 voturi)    
    Skyfall - 007(scena de pe insula cu Bond legat) (Luni, 5 februarie 2018, 16:26)

    un domn [utilizator]

    cei doi Shobolani se ...devoreaza
  • +21 (21 voturi)    
    "...nu stie in ce s-a bagat" ! (Luni, 5 februarie 2018, 16:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Mafiot pe bune Livache asta !

    O sa ii iei boii de la bicicleta lu Ponta, bai Livache ! Asta o sa faci ! El oricum e terminat dpdv politic. Faptul ca nu stie lucrul acesta ori se preface ca nu-l stie, nici nu-i imbunatateste si nici nu-i inrautateste situatia !

    Tu in schimb ai numai de pierdut in conditiile in care trebuie sa raspunzi la toate atacurile care vin din toate partile (inclusiv din partidul tau) si trebuie sa fii mereu pe faza, sa ai grija ca nu cumva ministrii sa se dea de gol si sa scape in afara informatii care sa dovedeasca neputinta acestei puteri de a guverna in mod pozitiv, in favoarea cetatenilor Romaniei si nu in sprijinul unei sleahte de penali !

    PS. Nici macar tu nu crezi in eficienta amenintarilor pe care le-ai lansat !

    PPS. Stiti multe unul despre celalalt dar cred ca va comportati precum URSS si SUA cand se amenintau cu bombardeaua nucleara. Erau sigure una de cealalta ca bombele atomice nu vor fi lansate niciodata pt ca altfel prapadul le-ar fi ajuns pe amandoua !
  • +13 (13 voturi)    
    "...nu stie in ce s-a bagat" ! (Luni, 5 februarie 2018, 16:28)

    Susufler0 [utilizator]

    Mafiot pe bune Livache asta !

    O sa ii iei boii de la bicicleta lu Ponta, bai Livache ! Asta o sa faci ! El oricum e terminat dpdv politic. Faptul ca nu stie lucrul acesta ori se preface ca nu-l stie, nici nu-i imbunatateste si nici nu-i inrautateste situatia !

    Tu in schimb ai numai de pierdut in conditiile in care trebuie sa raspunzi la toate atacurile care vin din toate partile (inclusiv din partidul tau) si trebuie sa fii mereu pe faza, sa ai grija ca nu cumva ministrii sa se dea de gol si sa scape in afara informatii care sa dovedeasca neputinta acestei puteri de a guverna in mod pozitiv, in favoarea cetatenilor Romaniei si nu in sprijinul unei sleahte de penali !

    PS. Nici macar tu nu crezi in eficienta amenintarilor pe care le-ai lansat !

    PPS. Stiti multe unul despre celalalt dar cred ca va comportati precum URSS si SUA cand se amenintau cu bombardeaua nucleara. Erau sigure una de cealalta ca bombele atomice nu vor fi lansate niciodata pt ca altfel prapadul le-ar fi ajuns pe amandoua !
  • +17 (17 voturi)    
    Va fi interesant sa aflam cine e cel mai mare (Luni, 5 februarie 2018, 16:28)

    scaraotchi [utilizator]

    mincinos aflat in viata: Pinochio sau Don Livio...?
    Personal cred ca Livache doreste sa-si adjudece titlul de Campion Mondial si la aceasta proba...Problemele vor aparea atunci cand nasul va deveni atat de lung incat va deranja hamsterul, umbrindu-i lumina soarelui... Atunci sa vezi batalie....!
    • +9 (9 voturi)    
      Eu unul chiar nu stiu pt ca e in plina desfasurare (Luni, 5 februarie 2018, 18:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      competitia dintre cei doi, dar da-mi voie sa-l am favorit la "Impresia artistica" pe Viorel.

      La "Impresia tehnica" nu as putea sa-i departajez clar pe unul de celalalt si le-as da note mici, pt ca nu-mi plac, nu l-au studiat suficient pe Munchausen ! La "Artistic" insa, nimeni nu poate atinge candoarea lui Ponta !

      PS El este campionul !
      • +5 (5 voturi)    
        16:28 eu ; 16:28 tu, chiar ne-am (Luni, 5 februarie 2018, 22:06)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        sincronizat, o fi vreun semn divin, ceva...!? Ma duc sa-l intreb pe dracul-saman, sa vad ce semnificatie are...
        • +5 (5 voturi)    
          Cum sa ti-o spun mai cu fereala ? (Luni, 5 februarie 2018, 23:16)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          E o vorba : cand doi oameni incep sa vorbeasca in acelasi timp si spun amandoi acelasi lucru, se zice ca in acel moment a plesnit un drac.

          Asa ca eu cred ca, din pacate, nu mai ai pe cine sa intrebi.

          PS. Sorry, prietene !
          • +2 (2 voturi)    
            Cum a plesnit, asa ca in (Marţi, 6 februarie 2018, 16:44)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            "Gremlins 2" ? Intotdeauna m-am gandit ca o sa am o iesire din scena putin mai "epopeica", ceva in genul disparitiei lui "Smaug'', din ''The Hobbit''...

            Bine, prietene, daca asta e soarta pe care mi-ati harazit-o ...!

            Zi buna!
            • +2 (2 voturi)    
              Nu, nu, vai de mine... fereala se referea (Marţi, 6 februarie 2018, 18:03)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

              la faptul ca Samanul a plesnit, nicidecum tu ! ;)

              Vezi...asa mi se intampla uneori ! Nu ma exprim suficient de clar si din cauza asta iese taman pe dos fata de ceea ce doresc sa comunic !

              Batrane, cred ca tu ne ingropi pe toti pt ca esti tatal dracilor ! :))

              PS. Seara buna si baga carbuni !
              • +2 (2 voturi)    
                Incerc sa bag si carbuni, dar am (Marţi, 6 februarie 2018, 22:24)

                scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                atatea pe cap...

                Seara buna si baga si tu carbuni, pt ca bagi "al dracu' " de bine !
    • +3 (3 voturi)    
      deuce (Marţi, 6 februarie 2018, 14:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      la fel de escroci amandoi.

      Justitia, aia rea, o sa aiba grija de amandoi, pe rand...

      Sa nu uitam insa ca Pinocchio a avut sprijin puternic de la Insusi Oua,

      Dansul Livache a jucat singur pe teren, dar este drept cu spatele acoperit de un alt mare mafiot teleormanean. De acolo a prins gustul banilor evropeni de la care o sa i sa si traga puternic.

      ce sa ii faci? Sper intr-un scor mare dat de arbitrul principal al intalnirii - justitia- si unuia si celuilalt.

      Vor figura la mare lor de cinste in cartile justitie romanesti alaturi de AN - maestrul.
      • +1 (1 vot)    
        Doriti probabil sa spuneti, ca Dottore (Marţi, 6 februarie 2018, 16:29)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        a beneficiat de "sprijin" in partea...dorsala, de la personajul cu aplecare avicola...!?

        Dar sincer nu am stiut ca si Don Livio prefera sa stea "acoperit" la ...spate, suna interesant...Propun ca daca informatia se confirma sa dezvoltam folclorul si in aceasta directie. Am zis, daca informatia se verifica, deci cine se incumeta sa-l momeasca...?
  • +19 (19 voturi)    
    Turnator ??? (Luni, 5 februarie 2018, 16:29)

    marsur [utilizator]

    Cand domnul Dragnea spune cuvantul turnator inteleg ca isi recunoaste faptele ??? Santajist inteleg ca cineva stie ceva despre altcineva si se foloseste de aceasta informatie in folosul lui ! Cuvantul mincinos l-ar fi protejat pe Dragnea dar turnator si santajist nu fac decat sa il incrimineze .....
  • +20 (20 voturi)    
    Cooooool (Luni, 5 februarie 2018, 16:36)

    artistu_gogu [utilizator]

    Asa tovarasi, amenintari pe fata.

    Mafia sa traiasca.

    Hai Liviule, mai e putin. 4/4 vreo 10 ani. Hai ca nu e rau , sincer.
  • +11 (11 voturi)    
    Multumim (Luni, 5 februarie 2018, 16:36)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Pentru spectacol!
  • +14 (14 voturi)    
    doi derbedei, cica politici (Luni, 5 februarie 2018, 16:43)

    mnicku [utilizator]

    in fond infractori "de calitate"
  • -7 (13 voturi)    
    birfa (Luni, 5 februarie 2018, 16:44)

    Dizidentul [utilizator]

    nu aveti niciun pic de rusine sa va certati in fata poporului de peste 20 de ani.Fostul presedinte cu
    primul ministru ca la usa cortului. Dragnea impotriva
    Ponta. Dragnea si Tariceanu impotriva actualului
    presedinte cu amenintari,presedintele impotriva voastra.
    TERMINATI ODATA SI CONDUCETI TARA CU MAI
    PUTINA CEARTA SI MAI MULTA INTELIGENTA.
    Divergentele intre voi sa fie numai in cercul vostru,
    ride poporul si strainii si cu curul de voi.
    • +10 (10 voturi)    
      nu zau !!?? (Luni, 5 februarie 2018, 18:32)

      asada [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

      De ce iti trebuie matale ca acesti borfasi sa conduca tara ,nu prea inteleg !!!! Nu crezi ca ar fi mai bine sa mearga acolo unde le este locul ,adica la mititica !!??Uite asa votantii PSD ( asistatii sociali ,puturosii si profitorii de toate soiurile ) ajung sa le reproseze cu blandete impostorilor si hotilor balacarelile si santajele de frica ca nu vor mai fi alesi cu toate voturile lor si ale decedatilor ,specialitatea lui Dragnea Asumativa vina impreuna cu cei care nu voteaza de a avea la conducerea tarii numai hoti si borfasi
      • +3 (3 voturi)    
        raspuns lui asada (Luni, 5 februarie 2018, 22:01)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui asada

        m-ati inteles gresit sau exprimarea mea a fost
        gresita. in niciun Moment nu sint sau am fost de
        acord cum a fost si este condusa tara de actuali
        sau de fostii politicieni,am vrut sa scot insa in evidenta ca acceste certuri la nivel inalt nu au facut bine Romaniei in ultimii25 de ani. Nu am votat si
        nu am ocazia sa votez niciun partid actual in
        Romania cind am plecat eu am fost condamnat ca
        am fugit din tara.
  • +9 (9 voturi)    
    Cine nu știe? (Luni, 5 februarie 2018, 17:05)

    asavreau [utilizator]

    Inginerul Dragnea îi dă lecții juridice juristului Ponta!.Cred că Ponta sa băgat în prostia lui Dragnea și nu știe.
  • +13 (13 voturi)    
    "Nu imi place sa conversez (Luni, 5 februarie 2018, 17:13)

    Stapanu [utilizator]

    nici cu turnatori, nici cu santajisti", a replicat liderul PSD. / replica de derbedeu prins cu tigara-n gura la veceu / offf ROU, aici ai ajuns la centenar!!! pacat, dar democratic, cum ar spune Maduro din Teleorman...
  • +13 (13 voturi)    
    deci (Luni, 5 februarie 2018, 17:41)

    vax-albina [utilizator]

    răspunsul lui dragnea e NU. Doar Brazilia îl va scoate din funcție pe șeful necontestat de hoți.
    DNA, stimați judecători, grăbiți-vă puțin.
    Nu mai pot.
  • +1 (1 vot)    
    partidul este in toate... (Marţi, 6 februarie 2018, 14:08)

    ..13 [utilizator]

    dar macaroanele sunt pe terminate - si pentru unul si pentru altul...

    Ghinion! - se aude de la balcon vocea Presedintelui

    Astept cu mare interes intrarea in repausul de la rece al mustaciosului si venirea in tara a lui Ghitzuca - protejatul lui Monta - caci el multe are a spune si va fi a sad story cu Monta intr-un rol...

    Sincer preferam sa ma uit la un desen animat - fie si Alba ca Zapada si cei 7 pitici - decat sa vad zilnic horrorul asta mafiot.

    Imi doresc ca in curand sa scapam si de Tudorel - spaima magistratilor.

    Aferim - cred ca au infrant definitiv!
    Putem numir aceasta perioada Primavara de la Bucuresti