Liviu Dragnea anunta ca Parlamentul va modifica "foarte repede" articolele din legile justitiei declarate neconstitutionale de CCR

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 5 februarie 2018, 0:34 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Articolele din legile justitiei declarate neconstitutionale de catre Curtea Constitutionala vor fi modificate in Parlament foarte repede, a declarat, duminica seara, la Romania TV, presedintele PSD, Liviu Dragnea.

"Legile justitiei au fost adoptate de Parlament. CCR s-a pronuntat pe doua legi, articolele declarate neconstitutionale vor fi modificate. Deci deciziile CCR vor transpuse in legislatie foarte repede. Celelalte articole au fost declarate constitutionale, ceea ce este foarte important", a afirmat liderul PSD, citat de News.ro.

El a adaugat ca pentru statul roman este foarte important ca legislatia sa creeze conditiile ca judecatorii sa nu mai poata fi influentati.

Curtea Constitutionala a decis ca Legea privind modificarea si completarea Legii 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor contine dispozitii neconstitutionale si cere redefinirea erorii judiciare si a relei credinte, dar si a gravei neglijente. Presedintele CCR, Valer Dorneanu, a precizat ca in ceea ce priveste prevederile referitoare la atributiile presedintelui Romaniei in numirea sefilor parchetelor au fost admise obiectii care privesc "mai buna definire a impartirii atributiilor intre CSM si presedintele Romaniei￯.

De asemenea, CCR a declarat neconstitutionale prevederi din Legea privind organizarea judecatoreasca.

In ceea ce priveste sesizarile asupra Legii pentru modificarea si completarea Legii nr.317/2004 privind organizarea si functionarea Consiliului Superior al Magistraturii, decizia a fost amanata de CCR pentru 13 februarie.



















1936 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Chiromantia Hamsterului ce spune? (Luni, 5 februarie 2018, 7:25)

    un domn [utilizator]

    Linia vietii e lunga sau predictibil de scurta? Martie 2018?
    • -9 (11 voturi)    
      Ce viata ... (Luni, 5 februarie 2018, 9:23)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ce viata sa ai sa astepti pe unul sa moara luna urmatoare ... si asta in fiecare luna. Mi-e mila de tine.
  • +10 (14 voturi)    
    hmm (Luni, 5 februarie 2018, 8:38)

    dum_i [utilizator]

    Dictatorul Coruptistanului a grait.
  • +1 (3 voturi)    
    Foarte bine, ar fi trebuit modificate (Luni, 5 februarie 2018, 10:19)

    xrogo [utilizator]

    in maxim 45 de zile de la constatarea CCR, la noi se taraganeaza orice!
  • 0 (4 voturi)    
    De ce atata graba? (Luni, 5 februarie 2018, 11:15)

    Metec [utilizator]

    Stai, neicusorule, ca mai e si contestatia USR de judecat la CCR tot pe legile astea... Si mai e si reexaminarea pe care o cere presedintele, daca nu mai sesizeaza si el o data CCR... he,he, cale lunga de batut pentru legisoarele astea pe care le doresti asa arzator!
    Dragnea, mai tii minte vorba lui Nichita; nu mor caii, cand vor cainii?
    • -3 (5 voturi)    
      Alt postac care posteaza fara sa citeasca (Luni, 5 februarie 2018, 12:12)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      micul articol de mai sus, mai sunteti multi habauci din astia, e vorba de articolele din Codul Penal declarate neconstitutionale de catre CCR, alea inca nu au fost discutate in Parlament nicidecum sa fi ajuns la CCR atacate de cineva!
      • +1 (3 voturi)    
        Ba, nene, cine e mai habauc dintre noi? (Luni, 5 februarie 2018, 13:43)

        Metec [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        "Legile justitiei au fost adoptate de Parlament. CCR s-a pronuntat pe doua legi, articolele declarate neconstitutionale vor fi modificate. Deci deciziile CCR vor transpuse in legislatie foarte repede. Celelalte articole au fost declarate constitutionale, ceea ce este foarte important"
        Retine:
        1. Legile justitiei nu au treaba cu Codul Penal.
        2. E vorba de legile de modificare a legilor privind organizarea judiciara si statutul judecatorilor si procurorilor.
        3. Pe aceste legi, CCR s-a pronuntat de curand, iar Dragnea crede ca a scapat ieftin. Dar mai sunt si alte sesizari depuse sau viitoare...

        Asa ca, altadata, nu te mai baga aiurea in seama si nu mai fi badaran!
        • +1 (3 voturi)    
          Mea culpa (Luni, 5 februarie 2018, 15:24)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Metec

          !
          • 0 (2 voturi)