Liviu Dragnea: DNA refuza sa imi dea in fomat electronic copia dosarului. Cea scrisa m-ar costa un miliard, iar singurul meu venit e indemnizatia de la Parlament

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 4 februarie 2018, 23:25 Actualitate | Politic


Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Liviu Dragnea a anuntat, duminica seara, la Romania TV, ca a depus o plangere la DNA pe motiv ca institutia refuza sa ii dea in format electronic o copie a dosarului sau. El a spus ca i se ofera dosarul numai in forma scrisa, iar multiplicarea l-ar costa peste 100.000 de lei noi, in conditiile in care, sustine liderul PSD, singurul sau venit este indemnizatia de la Camera Deputatilor.

"Noi am depus o plangere la DNA zilele trecute, saptamana trecuta, pentru ca eu, practic, nu pot sa am acces la dosar. Sa va spun de ce, si nu numai la mine e problema asta - practica, din cate stiu, la parchet in general, este ca, atat timp cat dosarele sunt scanate, sunt pe un suport electronic, iti da un CD, un stick sau mai multe, pe care le platesti, care au costuri mici. Am facut solicitarea de la inceput si, din cate am inteles, nu numai eu, ci toti cei care suntem chemati pe acolo, sa ne puna la dispozitie dosarul in forma electronica. S-a refuzat si au zis ca numai in forma scrisa, care dureaza foarte mult si care costa foarte mult. Eu ca sa iau toate zecile sau vreo suta si ceva, nu stiu cate bibliorafturi sunt. Nu stiu cate ma privesc pe mine, dar trebuie sa le iau pe toate ca nu stiu ce-o fi pe acolo. Nu stiu ce alti denuntatori mincinosi mai apar. Ca sa iau o copie scrisa, in forma scrisa, pe hartie, ma costa peste un miliard de lei", a declarat Dragnea, citat de News.ro.

El a adaugat ca cei care gestioneaza dosarul sau sunt cei care i-au cerut si i-au pus sechestru:  "Singurul venit pe care il am este indemnizatia de la Parlament. Nici aia intreaga, doua treimi."

In 13 noiembrie 2017, Liviu Dragnea, a fost pus sub urmarire penala sub acuzatiile de constituire a unui grup infractional organizat, folosire sau prezentare cu rea-credinta de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete si abuz in serviciu cu obtinere de foloase pentru sine sau pentru altul, intr-un dosar in care sunt urmarite penal alte opt persoane, intre care reprezentanti ai firmei Tel Drum.

Potrivit procurorilor, Liviu Dragnea, in calitate de presedinte al Consiliului Judetean Teleorman, a initiat un grup infractional organizat care actioneaza si in prezent si din care au facut si fac parte functionari ai institutiilor din administratia publica si persoane din mediul de afaceri.

Prejudiciul in acest dosar este de 30 de milioane de lei prin abuz in serviciu si de 20 de milioane de euro prin fraudarea fondurilor europene.

Grupul initiat in anul 2001 ar fi vizat obtinerea frauduloasa a unor sume importante din contractele finantate din fonduri publice, prin comiterea unor infractiuni de abuz in serviciu, de fraudare a fondurilor europene, de evaziune fiscala, spalarea banilor si folosirea de informatii ce nu sunt destinate publicitatii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informatii, spun procurorii DNA.

Liviu Dragnea a fost pus sub urmarire penala pentru constituirea unui grup infractional organizat, pentru doua infractiuni de folosire sau prezentare cu rea-credinta de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete, daca fapta are ca rezultat obtinerea pe nedrept de fonduri europene si pentru doua infractiuni de abuz in serviciu cu obtinere de foloase pentru sine sau pentru altul.

















5817 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Say it mfkr English (Duminică, 4 februarie 2018, 23:38)

    un domn [utilizator]

    Do you speak it ?
    • +48 (50 voturi)    
      Livache e mai din topor decat il credeam (Luni, 5 februarie 2018, 0:15)

      IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In primul rand daca i l-ar da intr-o forma alterabila, neautentificata, ar putea cu creierul lui ala de bandit sa se apuce sa modifice informatii si sa apara dupa aia cu ele la televiziuni.
      Desigur, documentele semnate electronic ar functiona aici, dar cand va aparea la Antena 3 fluturand o foaie modificata, va verifica masa de pensionari si bugetari extaziati daca e semnata electronic?
      Eu zic sa il bage mai repede la bulau.
      Daca e asa sarac si are doar venit de parlamentar, de unde fmm are fi-sa casa si fi-su firma, cand de abia isi tarasc studiile dupa ei?
      • +23 (25 voturi)    
        Sintagma "un miliard" e bine calculata (Luni, 5 februarie 2018, 9:43)

        IisusVine [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        Mesajul e adresat pensionarilor si celor saraci, care gandesc inca inainte de denominare, ba chiar sunt nostalgici. Sau, desi, la cat de necioplit e, s-ar putea chiar sa faca parte din ei.
        In Romania sa fii bogat din furat e foarte usor, toti se dau scarbiti sau speriati la o parte cand o faci, trebuie doar sa ai tupeu. Dar pe de alta parte, e greu sa furi de unul singur, de aia e usor sa ti se faca dosar, cei care au furat cu tinese sperie si te toarna, cei care te-au vazut te toarna din placere, doar doar sa te vada cu familia la puscarie.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu fii rau! Facem noi cheta (Luni, 5 februarie 2018, 10:42)

          Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          :)
        • 0 (0 voturi)    
          nu, nu cred! (Marţi, 6 februarie 2018, 14:09)

          complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

          "care gandesc inca inainte de denominare" - nu, nu cred ca Daddy se refera la perioada cand eram toti milionari (mai am inca niste hartii de 100.000 lei!), ci vorbeste de un miliard de lei ACTUALI, tocmai pentru a strani compasiunea poporului - uite nemernicii de la DNA, il pun la cheltuieli fabuloase pe sarmanul om!
      • +6 (6 voturi)    
        Sa mai vanda (Luni, 5 februarie 2018, 10:54)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui IisusVine

        din casa cate ceva...sau sa il ajute Partidul
    • +29 (31 voturi)    
      Liviule,nu ne pasă. (Luni, 5 februarie 2018, 9:01)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ești penibil.Zilnic te plângi de ceva.Ești președintele Camerei deputaților.Nu crezi că trebuie să faci o lege ca la toți cei cercetați să li se pună la dispoziție dosarul în format scris și electronic?La toți,bă,nu numai ție!Te-ai înconjurat de niște proști care îți fac jocurile,dar zău Liviule,te credeam mai deștept.În rest,ai jura să respecți legile și Constituția.Respectăle!
  • +35 (37 voturi)    
    offf...offf... mai...mai... (Duminică, 4 februarie 2018, 23:51)

    Fuscus [utilizator]

    ce jale mi-e de matale. auzi!? da' nu poti sa vinzi una din proprietati? achiti miliardul si iti mai raman niste banuti sa acoperi deficitul Romaniei...
  • +39 (41 voturi)    
    ha, ha, ha (Duminică, 4 februarie 2018, 23:54)

    gopo2016 [utilizator]

    vinde vila din brazilia si plateste, daca ai doar salariul, cum reusesti sa iti intretii mosia din alexandria? ar trebui sa stai in chirie nu in ditamai casoiul, asa ca fa bine si scoate bani de la ciorapul cu sandale si plateste
  • +36 (40 voturi)    
    1 miliard ? Dragnea ,,minte de rupe". (Luni, 5 februarie 2018, 0:08)

    Rahan5 [utilizator]

    N-are cum sa coste 1 miliard.
    Dragnea poate sa-si consulte Dosarul la Judecatorie.
    Dar Dragnea vrea sa-i fie dat Dosarul scanat, ca sa-l dea si numerosilor lui complici sa-l citeasca pentru a gasii informatii despre problemele lor penale. Dupa care se pot intelege impreuna, cine si ce sa spuna ca martori in fata judecatorilor, ca sa ,,vorbeasca aceasi limba", (in jargonul infractional).
  • +29 (31 voturi)    
    bullshit...ca sa te citez dragneo (Luni, 5 februarie 2018, 0:12)

    kthor7 [utilizator]

    Tupeul tau depaseste orice urma de bun simt. Macar o urma te facea om. Asa...esti doar o creatura neagra si foarte foarte urata, meschina, proasta si tot ce-i prin cutia pandorei. Si babaul copiilor e mai frumos ca tine.
    Ai destui bani la "cec", scoate-i. Prosti ar fi aia sa-ti dea ceva. Ai destul timp, mergi si cauta in dosar, in fiecare zi, ai timp sa citesti. Sau esti prea ocupat sa manipulezi, sa joci tenis cu puiuta ta cea noua...Hai basti de-aici ca nu mai merge barca la apa. Se vede ca esti pescar. Ai prins un peste mare, cat un continent, nu? Visul tau e visul prostului, taranul ala analfabet cu noroi in fund, stii? Tu esti din aia pe care ceasca ii punea sefi peste valori si ei se umflau in pene si erau asa, orgasmici, ca putea pedepsi intelectuali...pentru nimic. Asta-i mai, fala prostului, cat coloana infinita. Sau nu stii ce-i aia? Scuze... Sper sa incerci sa o schimbi pe docila aia si sa ti-o iei de la iohannis, poate i-o veni si lui mintea la cap. Adio, bullshit, pe limba ta
  • +35 (37 voturi)    
    neghiobul (Luni, 5 februarie 2018, 0:22)

    Adrian_. [utilizator]

    inca calculeaza in lei vechi.
    Cam cat de prost trebuie sa fii sa votezi PSD?
    • +26 (28 voturi)    
      La asta si procentele de cresteri (Luni, 5 februarie 2018, 0:59)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      pe care le anunta sunt tot alea pe stil vechi, de 10.000 de ori mai mici.
    • +26 (28 voturi)    
      Exact cat sunt aia de belesc ochii de dimineata (Luni, 5 februarie 2018, 1:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      pana seara pe Latrine si pe Ghuitza TV !

      Aia carora le-a spus ca le mareste salariul cu 25% iar in realitate, cand nu le scade, primesc in plus doar 4% !
      (Dar pe langa asta primesc si o scumpire a tuturor produselor si serviciilor, plus o crestere a inflatiei) !!
      Astia chiar merita sa auda de un miliard de lei costul xeroxatului !

      PS. Astia care nici nu realizeaza cat ii DISPRETUIESTE Dragnea atunci cand le declara astfel de minciuni smecherite !
  • +29 (31 voturi)    
    Domnu dragnea (Luni, 5 februarie 2018, 0:33)

    Bazil [utilizator]

    deschideti un cont al omeniei in care sa va depun niste bani. Cum plm, aveti ditamai domeniul in Alexandria (teleorman) si nu aveti 100kparai? Apropo, suntem in 2018, de 11 ani circula alta moneda in tara de care va bateti joc. Nu mai calculati in moneda veche, sa nu intrati in fibrilatie spunand acele cifre.
  • +26 (28 voturi)    
    Denominare (Luni, 5 februarie 2018, 0:37)

    Lukis [utilizator]

    D-le Dragnea, denominarea a avut loc in 2005. Tot in acele vremuri traiti?
  • +32 (34 voturi)    
    Unicul sau venit este indemnizatia de parlamentar (Luni, 5 februarie 2018, 0:46)

    Susufler0 [utilizator]

    Si hotelul Turris din Turnu Magurele pe care l-a dobandit in proprietate exclusiva in urma partajului bunurilor comune facut dupa divortul de Bombonica sa de menta ? Ala nu se pune ? Sau te pomenesti ca nu produce decat pierderi ?

    Si spatiile comerciale din Alexandria ? Alea inchiriate !!!

    PS. Jaful asta de om crede ca vorbeste lobotomizatilor de pe Latrina 3 si de pe Ghuitza TV !
  • +30 (30 voturi)    
    Prietenul la nevoie se cunoaște. (Luni, 5 februarie 2018, 1:35)

    Ion B [utilizator]

    La câți prieteni ai, nu se găsește unul cu ceva mărunțiș să te ajute?
  • +30 (30 voturi)    
    of, saracutu' (Luni, 5 februarie 2018, 1:40)

    g01an [utilizator]

    te pomenesti ca vrei digitalizare?

    cand or avea romanii de rand asa ceva, atunci ar trebui sa fie disponibila pentru politicieni...
  • +32 (32 voturi)    
    Dragnea, zi repede ce lege incalca DNA-ul? (Luni, 5 februarie 2018, 3:22)

    Pseudonim17 [utilizator]

    Eu zic sa i se dea astuia copia digitala atunci cind vor putea vota romanii de peste hotare pe Internet.
  • +15 (15 voturi)    
    smkr (Luni, 5 februarie 2018, 6:58)

    zicsieu [utilizator]

    eu i-as da in format digital. de ce? pai circula mai usor si poate scapa si la noi. iti dai seama ca iti tremura ceva daca vrei sa copiezi zeci de pagini din dosare dar asa in format electronic cine stie... un lucru atat de mic... se poate strecura... poate face multa lume sa zambeasca la sfarsit. da dragnea cere digital si sper ca ai parole bune in prostia ta de neadaptat la vremurile actuale. in plus intri pe o panta periculoasa: nici o guvernare (exceptie ciolos) nu si-a dorit digitalizarea romaniei. cum o dai tot prost iesi.
  • +18 (18 voturi)    
    te cred fanii rtv? (Luni, 5 februarie 2018, 7:10)

    Francisc 1 [utilizator]

    copie de un miliard? iti fac eu copiile , da-mi jumate de miliard si castigam amandoi !
    • +11 (13 voturi)    
      Vor face cheta sa il ajute (Luni, 5 februarie 2018, 9:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Pe sarmanul Don Livio de Fortaleza
  • +25 (25 voturi)    
    Sa ii spuna cineva lui Dragnea (Luni, 5 februarie 2018, 7:33)

    Adrian2017 [utilizator]

    ca in Regie (Bucuresti) e mai iefin xeroxul, primeste si discount daca are mult de xeroxat.
    Acum stau si ma gandec cate probe au strans cei de la DNA contra lui, dosarul trebuie sa fie ffff stufos. A zis ca il costa 1 miliard...sa presupun ca lei vechi 100000/0,5 lei pagina rezulta cam 200 000 pagini. Cam multe probe ca sa poti sa zici ca esti corect.
  • +18 (20 voturi)    
    cat ma?! (Luni, 5 februarie 2018, 8:44)

    liviu_ [utilizator]

    asta dupa ce dai 99.99% spaga la teldrum, nu?!
  • +20 (20 voturi)    
    ce sa faci cu dosarul? (Luni, 5 februarie 2018, 9:41)

    pb80tm [utilizator]

    ti s-au terminat avocatii? nu stiu avocatii tai caile legale sau ce? vrea avocata ta in format digital? pai nu vrea toata societatea normala la cap digitalizarea si transparenta informatiilor? nu tu ai pus pm mandru ca nu are card? costa copiile 1 mlrd? care e problema? vrei sa-ti plateasca dna? pai nu ai taiat tu bugetul dna?nu? marestel prin oug cu 1 mlrd ca sa-ti dea dosarul. nu esti tu seful tarii? guvernezi ca in teleorman dar ai pretentii de servici ca in austria? pai tu esti mai presus de lege? tot romanu are dosar digital? daca ai fi furat mai putin aveai dosar mai mic.
  • +5 (5 voturi)    
    Remember? (Luni, 5 februarie 2018, 10:13)

    Kevi [utilizator]

    „Am citit informaţia dimineaţă şi am sunat la partid foarte mirat, mă gândeam că poate cineva din PSD ştie. PSD nu are niciun contract cu o firmă de genul ăsta şi nu a plătit niciun leu. Totuşi, 100.000 e o sumă mică pentru mine, nu? PSD nu are niciun contract. Am verificat de dimineaţă la partid. Nu există”, a spus Dragnea.
  • -11 (13 voturi)    
    Si daca s-ar cere un leu ar fi mult, (Luni, 5 februarie 2018, 10:23)

    xrogo [utilizator]

    fiecare justitiabil are dreptul sa cunoasca datele din dosarul care-l inculpa, dar ce stiti voi despre statul de drept si drepturile cetatenesti, voi cu mintea vostra putina, si aia directionata inspre jos Dragnea si ciuma rosie atat stiti atat scrieti!
    • +4 (4 voturi)    
      Tu stii sa citesti? (Luni, 5 februarie 2018, 14:40)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Unde spune ca i s-a INTERZIS accesul la dosar? Asa cum spui, oricine are dreptul sa-si acceseze dosarul sa vada ce scrie in el, dar nici macar dragnea nu spune asta. Ci spune ca nu i s-a dat o copie. Ori asta e cu totul altceva. Vrei o copie, fati-o singur, nu trebuie statul sa plateasca pentru asta. Iar cu formatul electronic, au dreptate cei care spun ca poate fi contrafacut.
    • +3 (3 voturi)    
      "Putina" e sora cu Putin? (Luni, 5 februarie 2018, 14:52)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Intreb pentru un prieten burlac si tare indragostit de Rusia...
      Atat stiu, atat scriu...!
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Luni, 5 februarie 2018, 16:22)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      De azi nu mai platesc niciun impozit daca nu primesc notificare de la taxe si impozite scrisa de mana in still caligrafic ! Cu cerculet in loc de punct pt litera i, sa fie clar, da ?
  • +4 (6 voturi)    
    Punem de-o cheta? (Luni, 5 februarie 2018, 10:31)

    benicio [utilizator]

    "Singurul venit pe care il am este indemnizatia de la Parlament. Nici aia intreaga, doua treimi."

    Eu zic sa facem o cheta sa-l ajutam pe saracul asta, ca e scumpa viata in Bucuresti si Brazilia.
  • +3 (5 voturi)    
    pai boss (Luni, 5 februarie 2018, 12:00)

    toxx [utilizator]

    dosarul are voie sa il citeasca (sa il citeasca, nu sa il detina) doar avocatul desemnat de tine prin contract. In rest, conform CPP, ti se prezinta rechizitoriul la final , il citesti si semnezi ca ai luat act . ATAT. Nu iti da nimeni dosarul tie pe persoana fizica, hamstere !
  • +3 (3 voturi)    
    ia zi tu (Luni, 5 februarie 2018, 13:04)

    domnescu [utilizator]

    daca nu ai bani sa iti iei copia dosarului,
    poate ne explici de unde ai avut bani de casa, excursii, concedii, masini etc
  • +3 (3 voturi)    
    E doar motiv de tragere de timp (Luni, 5 februarie 2018, 13:16)

    Koczka [utilizator]

    Oricum, daca se stie nevinovat e cheltuiala de judecata deductibila. dar se pare ca nu este nevinovat si spera sa ia iarasi cu suspendare si sa ramana cu miliardele !
  • +4 (4 voturi)    
    maruntis (Luni, 5 februarie 2018, 13:28)

    revo [utilizator]

    Babaiete, ce inseamna pentru tine 20.000 de euro? Pana si ligheanul pe care il ai in curte costa mai mult. Dar termopanele la cocioaba ta? Dar tapsanul de tenis? Cat a costat vacanta de Paste de anul trecut, din Maldive? Dar pizd.ele din Brazilia?
    Aaa, n-ai platit tu? Scuze!
    Atunci hai sa facem o cheta, dati un leu pentru un sarac si cinstit, dat un leu pentru Pablito Dragnea!
  • +3 (3 voturi)    
    Ii dau eu banii pentru dosar (Luni, 5 februarie 2018, 14:40)

    Grandgousier [utilizator]

    Si i-l fac guler.
    • +1 (1 vot)    
      Bravo ! Asta da atitudine ! (Luni, 5 februarie 2018, 23:25)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      L-ai prins fara basca ! :)