Serban Nicolae, pentru EuroNews: Daca ai o persoana corupta, un demnitar cu functie inalta, nu trebuie sa arestezi acea persoana. Arestul preventiv este doar o modalitate de a se arata puterea procurorilor

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 4 februarie 2018, 21:19 Actualitate | Politic


Serban Nicolae
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Serban Nicolae spune intr-un interviu pentru EuroNews ca masura arestului preventiv in cazul unei persoane corupte este modalitatea procurorilor de a-si arata puterea, este razbunare, lupta politica si abuz.

EuroNews scrie ca atat Comisia Europeana, cat si Consiliul Europei si-au manifestat ingrijorarea cu privire la pasii in spate pe care Romania ii face in lupta anticoruptie, insa Bucurestiul este hotarat sa continue reformele controversate.

In acest sens, dupa ce liderul Liviu Dragnea a refuzat sa discute cu jurnalistii EuroNews, senatorul Serban Nicolae a vorbit despre modificarile aduse legilor justitiei si despre cum DNA este legat de SRI.

"Daca conduci o investigatie folosind protocoale secrete folosind echipe comune de procurori si ofiteri ai serviciilor secrete, acest lucru esre ilegale, este parte a abuzului, este ca un cancer al societatii care submineaza credibilitatea actiunii judiciare, in special in lupta anticorputie", a spus Nicolae.

Acesta si-a exprimat, in continuare, dezacordul fata de arestul preventiv.

"Daca ai o persoana corupta, un demnitar cu functie inalta, nu trebuie sa arestezi acea persona. Trebuie sa strangi probe. Arestul preventiv nu este sanctiunea, este doar o modalitate de a se arata puterea procurorilor, este ca o judecata de strada. Daca oamenii vad un demnitar incatusat, in fata camerei, in mijlocul noptii, unii dintre ei simt un fel de satisfactie, asa cum simteau in Roma Antica cand intrau gladiatorii in arena. Dar acesta nu este un sistem judiciar. Asta e razbunare, este lupta politica, este abuz si este chiar coruptie", a declarat Serban Nicolae



Citeste mai multe despre   


















6558 vizualizari

  • +54 (56 voturi)    
    Va aduceti aminte de Tatuluci care spala (Duminică, 4 februarie 2018, 21:23)

    un domn [utilizator]

    Putregaiul Caritas? Acest emoticon al speciei Landrace Voicu Shofer de P$D a Grait
    • -28 (28 voturi)    
      e taiat la montaj (Luni, 5 februarie 2018, 2:33)

      primarul de la cotroceni [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      adica e fakenews :)
      • +7 (7 voturi)    
        Euronews original (Luni, 5 februarie 2018, 12:01)

        anonimo [utilizator] i-a raspuns lui primarul de la cotroceni

        Ok, atunci uite aici originalul:
        http://www.euronews.com/2018/02/02/serban-nicolae-using-secret-protocols-is-deep-illegal
  • +50 (52 voturi)    
    Porcan Nicolae (Duminică, 4 februarie 2018, 21:32)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Liberi ca Mazare, ca Ghita si tot neamul tau de mafioti pesedisti.... JAVRELOR - toti ar trebui sa infundati puscariile pe viata ca ati distrus tara si ati furat tot ce e de furat!
  • +36 (38 voturi)    
    "este chiar coruptie", a declarat Serban Nicolae (Duminică, 4 februarie 2018, 21:33)

    Pacala se intoarce [utilizator]

    "este chiar coruptie", a declarat Serban Nicolae


    e oficial, am ajuns in faza infantila in care, brusc, hotii striga "hotii!"
  • +27 (29 voturi)    
    minte ingusta (Duminică, 4 februarie 2018, 21:34)

    Dizidentul [utilizator]

    aceasta persoana corupta egal cine este trebuie sa
    simta puterea LEGII si daca este parlamentar imediat IMUNITATEA RETRASA,dar grija voastra acum un
    an a fost sa va asigurati ca imunitatea sa nu se ridice
    la parlamentari BUNUL SIMT VA OBLIGA SA DEMISIONATI DACA ACEL BUN SIMT IL POSEDATI
  • +42 (44 voturi)    
    Sigur ca da , de ce sa-l arestezi , (Duminică, 4 februarie 2018, 21:35)

    kokos [utilizator]

    trebuie arestati doar cei care fura o gaina , nu cei care fura milioane de euro!
  • +39 (41 voturi)    
    Daca ai o persoana corupta, un (Duminică, 4 februarie 2018, 21:38)

    scaraotchi [utilizator]

    demnitar cu functie inalta, semianalfabet si cu gusa pana la prohap, nu trebuie arestat preventiv, ci trebuie dat direct la porcii mistreti, dupa metoda consacrata de Dr. Hannibal Lecter...
  • +40 (42 voturi)    
    A vorbit soferul infractorului Voicu (Duminică, 4 februarie 2018, 21:39)

    aramos [utilizator]

    Nu ba, nu trebuie arestati, trebuie intrebati frumos daca le permit procurorilor sa-i deranjeze.
    • +3 (3 voturi)    
      sa respectam istoria (Luni, 5 februarie 2018, 18:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui aramos

      mai intai a fost bodyguardul criminalului Miron Cozma
  • +32 (34 voturi)    
    put (Duminică, 4 februarie 2018, 21:40)

    Ilidia [utilizator]

    Din puțul gandirii...acestui mare doar la kilograme, nu si la creier.. Chiar nu stie ca nu procurorul dispune arestarea , ci un judecator !?
  • +34 (36 voturi)    
    Nenorocitule! (Duminică, 4 februarie 2018, 21:41)

    MisuG [utilizator]

    Nu te mai saturi sa faci rau poporului roman! Parintii tai ce zic imbecilule? Daca mai traiesc.... In orice caz, cred ca regreta profund ca n-au folosit prezervativ....Ratardatule!
  • +31 (33 voturi)    
    Fără bun simț (Duminică, 4 februarie 2018, 21:42)

    Celbland [utilizator]

    Oare ăsta își închipuie că ideile lui de favorizare a corupției pot fi înghițite de occidentali ?

    Cred că vesticii sunt oripilați când aud ideile juridice ale muncitorului Șerban Nicolae ...
    • +5 (5 voturi)    
      Nu ocidentalilor se adreseaza! (Luni, 5 februarie 2018, 12:02)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Serban Niciolae nu se adreseaza UE sau Lumii libere, ci electoratului traditional al pedesere. Acestai sunt perfect de acord cu ideile dumisale "lasa-i, maica, pe corupti, ca e buni! Ce daca fura?! Toti fura, dar macar astia ne mai da si noua ceva!"
  • +28 (32 voturi)    
    bai sofer de doi bani (Duminică, 4 februarie 2018, 21:42)

    kthor7 [utilizator]

    Sunt de acord cu tine, nu arest preventiv, ci arest direct s i condamnare fara amanari. Aia trebuie sa faca si dna si sri. Ce vreti voi e sa blocati tot, sa nu va mai asculte, sa furati in liniste. De aia va e frica de sri, ca va fileaza si va prind in flagrant. Abia astept sa nu mai fi in parlament, o veni clipa, si atunci sper si ma rog sa-ti dea inchisoare pe viata, tie si celorlalti, pentru ce faceti. Idealul, telul vostru, sa faceti totul, cum zicea ceasca, sa-l scapati pe dragnea. Sper sa nu mai apucati clipa! Amin!
  • +30 (32 voturi)    
    MAI REPETA ODATA SI ASCULTA-TE: (Duminică, 4 februarie 2018, 21:51)

    Lucian* [utilizator]

    masura arestului preventiv in cazul unei persoane corupte este modalitatea procurorilor de a-si arata puterea, este razbunare, lupta politica si abuz.

    Pe bune? Si nu face parte din procedurile normale?
    Sau diferenta o face functia?

    Deci restul cetatenilor fara functie si/sau statut de membru al vreunui partid anume pot fi calcati in picioare, batuti si chiar incarcerati pentru ca la ei trebuie aplicata legea si chiar ranforsata.
    Tovarasu Serban Nicolae, vorbesti exact ca si comisiile de ancheta ale crimelor comuniste din anii '50. Tortionarii comunisti sunt baieti buni de ai casei care trebuie menajati si protejati caci sunt ai partidului.
    Vorbesti ca un mafiot despre alt membru al mafiei.
    Tu chiar vrei sa te si credem? Esti un gunoi moral!
  • +30 (32 voturi)    
    Nu, ratane (Duminică, 4 februarie 2018, 21:52)

    Soljenitin [utilizator]

    Arestul preventiv este pentru ca talharul respectiv (sau pesedistul, cum vrei sa ii spui) sa nu poata fugi de raspundere.

    De aia exista acest arest preventiv. Iar el este foarte bun. De altfel, ar trebui instituita o regula: daca esti cercetat penal, sa pierzi automat dreptul de a iesi din tara. Oricine te prinde la granita sa nu iti permita sa iesi.

    Ce zici, Serban Nicolae, te tine?
  • +25 (27 voturi)    
    omul asta judeca precum Gaga (Duminică, 4 februarie 2018, 21:56)

    nedumeritul [utilizator]

    daca un demnitar cu functie inalta este corupt si daca afla ca este cercetat si nu e arestat are posibilitatea sa ingreuneze sau chiar sa faca imposibila continuarea investigatiei.E la mintea cocosului, are multe cunostinte care trebuie sa-i intoarca "serviciile"....
    Serban asta nu stiu cat de prost este dar nerusinat e sigur...
  • +22 (26 voturi)    
    . (Duminică, 4 februarie 2018, 22:04)

    theo667 [utilizator]

    Pai procurorul aresta pe vremea lui iliescu. Astazi arestul este decis de un judecator care vede dovezile preliminare
  • +27 (29 voturi)    
    Buahahahahaha (Duminică, 4 februarie 2018, 22:21)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    "Daca ai o persoana corupta, un demnitar cu functie inalta, nu trebuie sa arestezi acea persona. Trebuie sa strangi probe. Arestul preventiv nu este sanctiunea, este doar o modalitate de a se arata puterea procurorilor, este ca o judecata de strada"
    Adevarul e ca pe vremuri se taia mana doar daca erai acuzat de ceva... dar hai sa nu vorbim de vremurile care poate lise potriveau "conducatorilor" nostri. Sa vorbim despre realitate. Aici, daca nu intri in arest preventiv este simplu sa devii mai pierdut decat o geanta la aeroport. Si te mai aduce inapoi Mos Craciun asa cum il tot aduce si pe Ghita de nu stiu cate luni.

    ... ah, uitasem, nu exista Mos Craciun. Poate d-aia nici nu e adus Ghita...

    Intr-o lume ideala specimenul asta ar sta pe viata in inchisoare. Dar...
  • +27 (29 voturi)    
    Maestre!!... (Duminică, 4 februarie 2018, 22:22)

    valy_74 [utilizator]

    logica de 2 bani. De ce sa ai un inaaalt demnitar corupt?!? Si daca-l ai, de ce sa nu-l arestezi? Si parca nu procurorul il aresteaza, ci judecatorul. Din seria encefalus minusculus...
  • +23 (27 voturi)    
    Asa, tovarasi! (Duminică, 4 februarie 2018, 22:34)

    Europiu [utilizator]

    "Daca ai o persoana corupta, un demnitar cu functie inalta, nu trebuie sa arestezi acea persoana."
    Nu, trebuie s-o lasi sa-si faca mendrele mai departe, sa dea o tura pana in Madagascar si Brazilia, eventual sa aranjeze si cu "coledzii" de o ridicare a pragului prin OUG sau lege. Ce sa ne mai complicam atata?

    Calca-te-ar vaca neagra, vidanjorule, vedea-te-as mancand din gunoaie, pe tine si pe neamu' tau de jmecherasi!
  • +28 (30 voturi)    
    Perfect! (Duminică, 4 februarie 2018, 22:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Pana acum stiam doar noi romanii ca e un prostalau ticalos! Acum stie o lume intreaga! Si-a taiat craca de sub picioare bouleana! De acum nici un om politic international nu se va uita la el mai mult deca ca la o hartie igienica folosita deja!
  • +18 (20 voturi)    
    Danga Langa (Duminică, 4 februarie 2018, 22:50)

    rpd [utilizator]

    Iar a scos o perla nea Caisa asta.
  • +23 (25 voturi)    
    Are dreptate (Duminică, 4 februarie 2018, 22:53)

    nick24 [utilizator]

    Dacă o persoană e coruptă și e prinsă că e coruptă, nu merită să fie arestată ci trebuie să fie promovată.
    Nici arestarea la domiciliu nu e corectă, decât poate pt cei care au vilă cu piscină, teren de tenis și nepoțele tinerele pe acasă.
  • +27 (29 voturi)    
    Squealer redivivus (Duminică, 4 februarie 2018, 22:55)

    Bolsevicul [utilizator]

    De câte ori îl văd pe acest șofer de infractor, gândul îmi zboară la Ferma Animalelor.

    Dacă noi stăm ca oile, porcii își fac de cap.
  • +18 (22 voturi)    
    sper (Duminică, 4 februarie 2018, 22:56)

    stefan2008 [utilizator]

    ca Monica Macovei sa-i dea replica adecvata acestui gunoi.
  • +22 (24 voturi)    
    Nu mai bine (Duminică, 4 februarie 2018, 22:59)

    ady77 [utilizator]

    Il iei pe marele demnitar corupt, si il bati prieteneste pe umar, si ii zici " bine boss, i-am facut si pe astia".
    Somnul natiunii naste monstri, si cam asta sa intamplat in Decembrie 2016.
    • +5 (5 voturi)    
      somnul ratiunii .... (Luni, 5 februarie 2018, 9:07)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Somnul neamului nu o fost cel din decembrie 2016 ci incepand cu alegerile din 1990 !
  • +18 (20 voturi)    
    Dombule senator (Duminică, 4 februarie 2018, 23:00)

    rubberdick [utilizator]

    Ma bucur ca in fata mortii nu puteti fugi.
  • +16 (20 voturi)    
    cind te gindesti ca.. (Duminică, 4 februarie 2018, 23:09)

    exilatul [utilizator]

    niste scur-uri jego-se ca asta au fost votate de mii sau zeci de mii de "locuitori" ai romaniei ti se face si ..greata...mai mult de jumatate din populatia cu drept de vot din tara este complice ( cei care i au votat si cei care nu s au prezentat la vot ) cu aceste je-uri umane care conduc tara...asa ca poporul ala isi merita soarta ...
  • +24 (26 voturi)    
    Bancul zilei (Duminică, 4 februarie 2018, 23:17)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Initial am crezut ca citesc bancul zilei, dar apoi am realizat ca este declaratia unui senator, din parlamentul Romaniei, pe care noi il platim din darile noastre!!!!! Doare rau!
  • +17 (19 voturi)    
    Dupa asta (Duminică, 4 februarie 2018, 23:30)

    sucar [utilizator]

    trebuie dat cu spirt.
  • +20 (22 voturi)    
    Grait'a Neamu' lu' manivela! (Duminică, 4 februarie 2018, 23:44)

    Fuscus [utilizator]

    si ne-a iluminat. a definit el el ce este arestarea preventiva. iti multumim umflatule. am vrea totusi , daca intelegi ce spun, sa dispari din viata publica si sa ne lasi cu opiniile tale de mitocan redus mintal. nu de altceva, dar asemenea aberatii pot debita multi semianalfabeti ca tine. noi ne-am dori niste sa auzim pareri ale unor oameni mai inteligenti, de la care sa avem ce invata si nu sa ne umplem de sila si oroare.
  • +25 (27 voturi)    
    Cap de Pork si cu Cap de Guma (Duminică, 4 februarie 2018, 23:47)

    Wanheda [utilizator]

    Is debilii purtatori de cuvant ai psd.
    • +15 (17 voturi)    
      Sunt siamezi (Duminică, 4 februarie 2018, 23:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      In mitocanii
  • +20 (22 voturi)    
    Asta trebuie bagat in formol (Luni, 5 februarie 2018, 0:26)

    vorbis [utilizator]

    sa invete si urmasii nostri ca asemenea specimene chiar au existat in realitate.
  • +19 (21 voturi)    
    iote-l si pe asta.... (Luni, 5 februarie 2018, 0:28)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    cica daca ai un demnitar corupt, nu-l arestezi ci strangi probe. Pai, dar s-a ajuns la concluzia ca e corupt, presupun ca s-au strans niste probe preliminare. Daca ar fi dupa mine, politicienilor corupti le-as da o mama de bataie ca-n vremurile apuse. Jegosul asta de Niciolaie ar fi bine sa vada ce dezastru au facut alesii in ultimii 30 de ani de cand tot urla la luna.
    • +4 (4 voturi)    
      in (Luni, 5 februarie 2018, 9:04)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      piata publica 30 de bice pe spinare pentru inceput. Duap care la taiat stuf in Delta Dunarii.
  • +19 (21 voturi)    
    soferi, secretare, batausi, tigani (Luni, 5 februarie 2018, 0:28)

    Coco Whistle [utilizator]

    infractori...ce ii uneste pe acesti indivizi? psdul lui iliescu care a ingropat romania iar noi refuzam sa-l judecam pe bune. au umplut romania de ciminali iar cei platiti sa-i inchida sau si se joaca cu viitorul unei tari.
  • +14 (16 voturi)    
    Judecata (Luni, 5 februarie 2018, 2:16)

    Gabu [utilizator]

    Cred ca a sosit timpul sa va spanzuram pe rand, unul cate unul sa aveti parte si de judecata!
  • +2 (2 voturi)    
    Mesajul domnului senator este: (Luni, 5 februarie 2018, 15:48)

    Grandgousier [utilizator]

    "Nu pot dom'le caapitane,ranile ma doareee....ah ce dureross maaai!