Liviu Plesoianu o acuza pe Monica Macovei ca a incalcat prezumtia de nevinovatie prin expunerea la PE a unei fotografii din timpul protestelor cu politicieni imbracati in zeghe

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 februarie 2018, 14:51 Actualitate | Politic


Liviu Plesoianu
Foto: cdep.ro
Deputatul PSD Liviu Plesoianu ii acuza pe europarlamentarii Monica Macovei si Sven Giegold ca au incaltat Directiva UE din 2016 privind prezumtia de nevinovatie, prin expunerea, la expozitia fotografica "Romania in strada. Vrem Justitie, nu coruptie" de la Parlamentul European, a unei fotografii cu politicieni imbracati in zeghe. Plesoianu le cere membrilor Parlamentului European intr-o scrisoare deschisa sa reactioneze public fata de "comportamentul scandalos" al celor doi europarlamentari.

"In calitate de membru al Parlamentului Romaniei, va cer cu toata consideratia sa reactionati public fata de maniera grosolana in care europarlamentarii Monica Macovei si Sven Giegold au incalcat si nesocotit Directiva (UE) 2016/343 a Parlamentului European si a Consiliului din 9 martie 2016 (privind consolidarea anumitor aspecte ale prezumtiei de nevinovatie). Dupa cum sunt convins ca stiti deja, Directiva UE solicita in mod clar abtinerea de la a prezenta persoanele suspectate sau acuzate, in instanta sau in public, purtand uniforme penitenciare, pentru a evita sa se dea impresia ca sunt vinovate", a scris Plesoianu pe pagina sa de Facebook.

La expozitia fotografica "Romania in strada. Vrem Justitie, nu coruptie", amenajata la Parlamentul European la sfarsitul lunii noiembrie, la initiativa Monicai Macovei, s-au regasit fotografii din timpul protestelor fata de controversata OUG 13 si fata de modificarile legilor justitiei. Printre poze a fost si cea care a surprins niste manechine cu fetele mai multor politicieni, printre care liderul PSD Liviu Dragnea, fostul premier Sorin Grindeanu, seful Senatului Calin Popescu Tariceanu, Victor Ponta si Ion Iliescu, purtand zeghe, aminteste News.ro.

Plesoianu sustine ca "cei mai multi policieni" prezentati in uniforma penitenciara sunt persoane care nu au fost niciodata declarate vinovate, ba chiar una dintre persoane nu e nici macar suspecta intr-un dosar. Deputatul PSD precizeaza ca Monica Macovei si Sven Giegold au organizat acea expozitie si au ales sa expuna fotografia care incalca prezumtia de nevinovatie prin prezentarea unor persoane suspecte sau acuzate in public, in zeghe, doar pentru a da impresia ca sunt vinovate.

"Europarlamentarii Monica Macovei si Sven Giegold au organizat aceasta expozitie si au hotarat sa expuna in Parlamentul European o fotografie care incalca in mod grosolan prezumtia de nevinovatie prin prezentarea persoanelor suspectate sau acuzate, (...) in public, purtand uniforme penitenciare, pentru a DA impresia ca sunt vinovate", afirma Plesoianu.

El subliniaza ca "astfel de atacuri oribile la adresa fundatiei Drepturilor Omului nu pot ramane nesanctionate".

Europarlamentarul Monica Macovei a organizat, impreuna cu Sven Giegold, in 30 ianuarie o expozitie la Parlamentul European, in care a afisat fotografii de la protestele din Romania. La aceasta expozitie au participat si membrii comunitatii "Va vedem din Sibiu".



















1030 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    eu il acuz de atentat la demnitatea umana! (Duminică, 4 februarie 2018, 14:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand isi arata fata si grohăie in public!
    • +3 (5 voturi)    
      Plesoianu (Duminică, 4 februarie 2018, 18:40)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Plesoianu este noul Captain Soviet in presa rusa de propaganda. Este ridicat in slavi acolo si atata i se sufla-n c.r de n-ai vazut.
      Acolo i se cata-n coarne prostului iar prostul, ca orice prost, se da si mai tare in stamba.
      Cred ca Plesoianu este doar un idiot util care saliveaza la gandul ca il baga si pe el careva in seama, ca este cineva acolo care il crede important, ma indoiesc ca primeste vreo rubla pentru ce presteaza.
      • +2 (4 voturi)    
        P$Dist care sa denigreze un europarlamentar (Duminică, 4 februarie 2018, 20:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Roman pe Gratis nu e Credibil, prin definitie P$Dishtii or fura bani publici or hulesc pe bani publici (probabil din URSS dat fiind recenziile pozitive la adresa tovarashului carlan)
  • +5 (11 voturi)    
    plimba ursul (Duminică, 4 februarie 2018, 14:58)

    eduardst [utilizator]

    nevinovatule :)
  • +2 (10 voturi)    
    Iar eu il acuz pe Plesoianu ca o lichea (Duminică, 4 februarie 2018, 14:58)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    care denigreaza una din putinele personalitati din justitie care chiar a contribuit la imbunatatirea cadrului legal la nivelul UE, cat sin in Romania.

    Plesoiene, daca aveai coloana vertebrala nu te duceai la PSD sa te ploconesti pentru o functie.
  • +1 (9 voturi)    
    Ambasadorul Onorific al URSS din P$D (Duminică, 4 februarie 2018, 14:59)

    un domn [utilizator]

    Sustinator al integrarii Romaniei in uniunea scarboasa Duhinista a Grait!Pletos in Patriotism URSS, fanatic combatant impotriva UE si NATO
  • +1 (11 voturi)    
    Mai slinosule! Era vorba de o dorinta! (Duminică, 4 februarie 2018, 15:03)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Care va deveni realitate...
  • +2 (12 voturi)    
    Neuronii din vacanta (Duminică, 4 februarie 2018, 15:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Inca o argumentare demna de acest ipochimen care scoate ideile din bezna mintii, inclusiv pe cele anti-justitie. Nu pot sa cred ca acest om a avut acces la arhivele SIPA.

    Dar de ce m-ar surprinde dupa iesirea de prost gust la adresa ambasadorului SUA?!

    Incredibil cum el cere PE sa reactioneze cand ei incalca legile... dar in fine.
  • -2 (8 voturi)    
    EU (Duminică, 4 februarie 2018, 15:15)

    dd68 [utilizator]

    Baietasul asta este penibil cu minciunile lui ...nici macar draqnea nu-l baga in seama....doar hAznaua 3
  • +2 (10 voturi)    
    Nu mai poate Monica de plesoianu!! (Duminică, 4 februarie 2018, 15:16)

    soundtrack [utilizator]

    Lol! Ce imagine heraldica pt. Romania sec. XXI !
  • 0 (10 voturi)    
    Baieti, sariti mai, sponsorul vostru are (Duminică, 4 februarie 2018, 15:35)

    scaraotchi [utilizator]

    nevoie de ajutor! Boala de care sufera se numeste "sindromul de momaie nebuna" si in combinatie cu ciuma rosie formeaza un cocktail mortal,...indelung asteptat...!
  • +1 (13 voturi)    
    De la un procuror comunist la ce sa te astepti? (Duminică, 4 februarie 2018, 16:02)

    holinessdani [utilizator]

    Asta facea si pe vremuri, imbraca in zeghe oameni dupa cum era ordinul. Atata stie, atata face.
  • +1 (7 voturi)    
    plesoianu vrea falsificarea istoriei (Duminică, 4 februarie 2018, 17:32)

    bal71 [utilizator]

    1)Expozitia fotografica "Romania in strada. Vrem Justitie, nu coruptie" de la Parlamentul European prezinta adevarul petrecut la demonstratii.
    2)A exclude imagini reale (asa cum doreste plesoianu) ar fi reprezentat FALSIFICATREA ISTORIEI.
    3)Si mai mult, imaginile cu momaile de parlamentari(cei 4--5) imbracate in zeghe sunt REPREZENTATIVE, sugereaza sintetic ideile centrale ale protestelor:
    =jefuitorii mincinosi din parlament la puscarie sa mearga(care cetatean roman doreste sa fie furat?)

    Domnule plesoianu , cetatenii onesti ai Romaniei vor oameni onesti in functii publice , nu vor smecheri, talhari, mincinosi.
    Cine e de vina ca singur te-ai bagat stergator principal de popouri la closetul psdalde , sau poate ceva sechele de Latrina3 ?
    Inainte de a te compromite de tot, du-te intr-o biserica si stai 15min si vezi daca mai ai constiinta.
    • 0 (6 voturi)    
      Cum poti constientiza constiinta ta (Duminică, 4 februarie 2018, 18:20)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui bal71

      atunci cand lingi bombeuri cu constiinciozitate?

      Mii de zei!