Traian Basescu: "Nu sunt de acord cu prag la abuzul in serviciu. Pragul va permite foarte multor ticalosi sa scape"

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 18:56 Actualitate | Politic


Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Presedintele Partidului Miscarea Populara (PMP), Traian Basescu, a afirmat vineri, la Sinaia, ca nu sustine introducerea unui prag pentru infractiunea de abuz in serviciu, deoarece o astfel de masura ar "permite multor ticalosi sa scape", relateaza News.ro. In schimb, a precizat ca doreste definirea acestei infractiuni, "transparent", in acord cu recomandarile Comisiei de la Venetia.

"Va pot spune de pe acum ca nu sunt de acord cu prag la abuzul in serviciu. Pragul va permite foarte multor ticalosi sa scape. Pe de alta parte, sustin fara rezerve definirea abuzului in serviciu si a modificarilor de la Codul Penal in acord cu recomandarile Comisiei de la Venetia", a declarat Traian Basescu, vineri, la Sinaia, la finalul sedintei Consiliului National Executiv al Partidului Miscarea Populara.

Intrebat daca este de parere ca actuala putere politica va lua in calcul modificarea prin Ordonanta de Urgenta a prevederilor privind aceasta infractiune, Basescu a spus ca isi doreste ca toate modificarile la Codul Penal sa se faca transparent.

"Vreau sa cred ca nu (se va schimba legea privind abuzul in serviciu prin Ordonanta de Urgenta - n.r.). Vreau sa cred ca aducerea in limite constitutionale a Codului Penal si a Codului de Procedura Penala se va face legal, transparent, pentru ca in primul  rand sunt circa 60 de articole care au fost constatate a fi neconstitutionale de catre Curtea Constitutionala. Aceste articole trebuie corectate" a mai spus Traian Basescu. 


Citeste mai multe despre   


















1996 vizualizari

  • +3 (11 voturi)    
    Tre'sa le dam... (Vineri, 2 februarie 2018, 19:09)

    cristian_n [utilizator]

    Nana!
  • +5 (11 voturi)    
    Trebuie sa te hatarasti, nea Traiane...! (Vineri, 2 februarie 2018, 22:37)

    scaraotchi [utilizator]

    Fie mergi cu statu' de drept si aici esti pe "felia" noastra, fie ramai cu Lenuta, si aici esti pe...."savarina" ei. Nu e cale de mijloc, dle matelot...!

    Parerea mea e ca trebuie sa-ti salvezi reputatia de "batran lup de mare", o Lenuta, stii bine, gasesti in orice port din lumea larga..
    Oricum, geniala ideea lu' dl. ge'ral de intendenta: auzi tu, sa treci asa...la ceas de seara, pe la ciuhapi pe la Sexy Club si sa-ti pice-n labe o asa pleasca, cum s-a dovedit madame Lenuta, mai rar.
    Sa fie suficient sa o iei de brat, sa o duci la baie ca sa o speli de...., dar lasa asta pentru un episod viitor si apoi sa i-o plasezi lu' sefu a-l mare, e o realizare de "zile mari" , nu gasesti...?
    • +6 (8 voturi)    
      Base a circulat un timp cu statul de drept ! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      L-a luat din mers intre statii dar a coborat tot din mers inainte de a ajunge la capat de linie.

      O parte din parcurs i-a certat pe cei care nu respectau regulile si a impus chiar unele noi, foarte bune, doar ca in momentul in care pupila, fetele lui, ginerii sai au inceput sa fie sanctionati pt incalcarea regulilor DE EL IMPUSE, s-a schimbat si el brusc !

      Acum, dupa ce l-am vazut tragand flegme pe justitie si scrijelind mascari la adresa ei alaturi de fostii sai adversari, faptul ca s-ar face "baiat cuminte" nu mai inseamna nimic pt mine.

      PS. Sper doar ca din ce a construit in 10 ani si a inceput sa demoleze in doi, sa ramana in picioare, sa ramana nestricata fundatia, pt ca mai apoi altii sa reconstruiasca pe ea !
      • +3 (5 voturi)    
        O mare dezamagire omul... (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:21)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        "Am coborat la timp !" a gandit probabil Base, simtind ca atelajul se indreapta cu toata viteza catre zid...
        • +3 (3 voturi)    
          Da, dar nu ti se pare ca tocmai el a stricat (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:46)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          "franele" "atelajului" ?
          • +4 (4 voturi)    
            Nu, nu cred ca a umblat la frane, dar (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 17:56)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            cred ca a fost "indemnat" sa schimbe macazul. Semnul acela cu degetul la obraz cred ca ii era adresat.
            Peste toate astea, ca in orice poveste de succes, se adauga si iubirea "bat-o vina" si uite asa ciorba-i gata. Problema e ca daca ciorba devine prea fierbinte e posibil sa-l friga si pe el.

            Solutile:
            - sa se vorbeasca cu fratele Cupidon sa-si retraga "arsenalul" ;

            - sa fie intemnitata Paparuda si sa fie aruncata cheia in cea mai adanca prapastie;

            - sa se implice mai mult coana Maria, cu toate ca probabil au mai fost momente cand o fi incercat sa se implice si cine stie cum s-a terminat;

            - sa renunte la bautura si in felul asta, cu mintea limpede si cu apa rece la picioare, poate-i da a-l de sus mintea cea de pe urma;

            PS. Mai sunt cateva variante posibile, dar nu are sens sa vorbesc acum despre ele, riscul de a fi "bombardat' cu minusuri e prea ridicat...
            • +2 (2 voturi)    
              Corectare: Solutiile (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 19:40)

              scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

              ///
            • +1 (3 voturi)    
              Sa nu-mi spui ca scrii in functie (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 20:44)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

              de ce note ai putea sa primesti !!

              Dpmdv un comment reusit este un comment care nu a primit in exclusivitate "plusuri" iar un comment excelent este acela care a primit "minusuri" si de la "tovarasii de idei" pt ca asta inseamna ca i-ai incitat, i-ai scos din zona de confort, i-ai contrariat, i-ai obligat sa gandeasca si sa incerce sa-ti inteleaga mesajul.
              Personal consider ca este jignitor pt cel care te citeste sa-i oferi mura in gura ideile tale, fara sa incerci sa il faci sa gandeasca asupra lor, sa-l inciti
              sa le valorizeze.

              O sa ma intrebi de unde stiu ca "minusul" sau parte din "minusurile" primite provin de la "tovarasii de idei" ?

              Pai uneori ti-o spun chiar ei...

              PS Iar alteori este vorba pur si simplu de feeling !
              • +2 (2 voturi)    
                Uiti, probabil in anumite momente (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 22:48)

                scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                ca sunt un personaj negativ si ma hranesc cu ...minusuri...!

                Sunt de acord in mare parte cu...rationamentul legat de ...zona de confort, dar trebuie sa admiti totusi ca e greu sa nu cazi in capcana plusurilor.... "fara numar" .

                E aproape un fenomen natural, e ca negustoria care e esenta activitatii economice (ii recunosc meritele dar o urasc in esenta, poate pentru ca o practic...!?)

                Referitor la minusurile primite de tine de la tovarasii de idei, te rog sa ma excluzi pe mine din acest "club select",
                odata ce cineva mi-a ajuns la "corason", al meu e,... in cel mai rau caz ma abtin...!

                Noapte buna!
                • +1 (3 voturi)    
                  Buna dimineata, desi mai e un pic (Duminică, 4 februarie 2018, 12:17)

                  Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

                  si e de buna ziua ! (Totusi in weekend ar trebui ca dimineata sa se prelungeasca pana spre orele 14:00- 15:00, cred eu).

                  Mi-a placut ideea cu "negustoria".

                  Doar ca pe site-ul asta umbla niste "negustori" de doi firfirici.

                  Uite, spre exemplu, sunt convins ca ai observat ca de multe ori anumite forumuri de discutii legate de subiecte politice foarte interesante si complexe, sunt deschise la extrem de scurt timp de la publicarea articolelor de aproape aceiasi useri iar comentariile sunt de genul "LOL . " Sau "OMG . " Iar bogatia de idei care razbate din ele este recompensata cu zeci si zeci de "plusuri" !

                  Mai deranjant este ca uneori comentarii
                  cu limbaj decent si fara greseli de ortografie ori de gramatica propriu zisa, dar situate "in afara liniei", deci scrise de nepostaci, sunt "ratacite" pe vecie, ori sunt gasite si publicate cand deja articolul respectiv "si-a trai traiul si si-a mancat malaiul" !

                  PS. In fine, HN ramane prietenul nostru, indiferent de stangaciile pe care le mai comite iar sentimentul cred ca este reciproc,cu toate erorile pe care le mai facem si noi !
                  • +2 (2 voturi)    
                    Nu te mai necaji ca nu face (Duminică, 4 februarie 2018, 13:23)

                    scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                    bine la ...pompitza, "bogatia de idei" nu "vinde", ba dimpotriva ramai cu marfa-n galantar, din pacate...

                    Totusi, trebuie sa stii ca sunt cativa care apreciaza treaba asta cu bogatia de idei, ti-o spun din sursa ...sigura....
                    Multumeste-te cu putin, dar de calitate...!

                    Duminica placuta in continuare!
                    • +2 (2 voturi)    
                      Pun la inima doar din perspectiva (Duminică, 4 februarie 2018, 15:00)

                      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

                      faptului ca pe baietii astia si pe multi altii asemenea lor se bazeaza partidele de opozitie ca ii vor scoate invingatori in tot felul de alegeri.

                      Iar cand va trebui sa se intample asta, (adica sa fie dat jos dela putere PSD-ul prin vot), mai fiecare dintre ei o sa spuna : "Las' ca nu se face gaura in cer daca nu votez de data asta si la schimb bag un munte, voteaza ceilalti".

                      PS. In fine, duminica placuta si tie si descurca-te cu pustiul tau cu un program de cabana, pt ca afara vremea e mizerabila !
      • +3 (5 voturi)    
        Apropo, (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 15:28)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        legenda racolarii coanei Lenuta, de catre serviciile de...intendenta o stiai?
        Intreb pentru a-mi face o idee de cum o percepea lumea pe celebra tiitoare, mi-e tare teama sa nu fi fost considerata vreo ...vestala...
        • +2 (4 voturi)    
          Nu, dar nimic nu mi se mai pare imposibil acum (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 16:14)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

          in legatura cu Nutza ?

          Pe la sfarsitul mileniului venea dimineata la ora 9:00 in fumoarul avocatilor, aflat la vremea aceea la parterul Palatului de Justitie isi lua o cafea si ocupa o masuta la care mai veneau doua, trei blonde "de la Drept" si cu toatele trageau de o cafea sau de un juis pana pe la orele 15:00-16:00 cand plecau. Uneori Nutzi mai pleca de acolo si lipsea o ora maximum doua. Se ocupa cu formalitatile pt obtinerea de pasapoarte. Asta spunea chiar ea.

          Dupa care, intr-o buna zi, a disparut de pe firmamentul avocaturii bucurestene !

          PS. Trebuie sa recunosc ca cele trei patru d-re avocate, aveau aspect comercial si... cam atat !

          PPS. Prin urmare, avand in vedere profilul serviciilor sale de avocatura, e posibil sa fie cum zice legenda, desi - cum bine stii chiar din propria-ti experienta de Drac Sef - legendele umfla realitatea aia cata e la baza lor ! ;)
          • +3 (3 voturi)    
            Pai, legenda mi-a fost "recitata" (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 16:36)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            de unul dintre faptasi, ca sa zic asa, adica de fratiorul "plasatorului", deci fac pariu ca e veridica.

            Acum te rog frumos sa ma scuzi, ma striga fii-miu sa-l scot pe afara cat mai e inca pe cer soarele asta de aprilie. Revin mai pe seara cu raspuns la problema cu ...franele...
  • -5 (9 voturi)    
    Lasand mistoul la o parte (Vineri, 2 februarie 2018, 23:41)

    UpNext [utilizator]

    pragul la ORICE abuz TREBUIE sa existe, asa cu exista in orice componenta a realitatii comportamentelor umane. Nu exista alb/negru ci miliarde de nuante intre acestea. Altfel, depasirea vitezei legale cu 1 km/h poate fi pedepsita cu inchisoarea pe viata...
    • +3 (5 voturi)    
      Pana sa aiba dosar penal Dragnea (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 12:51)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      si cu Bombonica lui de menta pt abuz in serviciu, s-au judecat de catre instantele de judecata mii de dosare avand ca obiect aceasta infractiune iar alte mii de plangeri cu acelasi obiect dar avand prejudicii de la cativa lei la cateva sute, chiar si de o mie-doua au fost solutionate direct de catre Parchet in baza art 18/1 c. pen., cu simple amenzi administrative, fara a fi vreo problema inexistenta unui prag valoric explicit ! Habar nu avea lumea ca ar fi necesar ca prejudiciul cauzat prin savarsirea unei astfel de infractiuni sa aiba un anumit prag de la care fapta comisa este infractiune !

      Infractiunea de abuz in serviciu insa suferea datorita sintagmei "in mod defectuos" iar CCR a incercat sa repare aceasta suferinta, dar exagerand in mod evident in favoarea infractorilor.

      Totusi iti dau un exemplu de ce a insemnat "in mod defectuos" . Legea impune ca anumite acte aflate in sarcina functionarului public sa fie efectuate intr-un interval de max 30 de zile. In anumite institutii (ministere, Autoritati etc), unii sefi mai catolici decat papa au injumatatit cu de la ei putere (prin ordine de ministru, instructiuni date in aplicarea legii, fisa postului) acest termen iar lucrul acesta a condus in cateva cazuri (cunoscute personal de mine) la plangeri penale pt abuz in serviciu-abuzul constituindu-l depasirea termenului impus arbitrar, in dispretul legii !

      PS. In concluzie, de prag nu este nevoie iar lucrul acesta l-a demonstrat realitatea. In schimb de inlaturarea sintagmei "in mod defectuos", da !
    • +4 (6 voturi)    
      Pragul nu trebuie sa existe! (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:07)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Este o aiureala cu exemplele pe care le dai, nu au nici o legatura cu actul de justitie.
      Furtul de orice natura, in orice forma si la orice valoare este infractiune ...atat!
      Lasi judecatorul sa stabileasca nivelul pedepsei daca este de la 3 luni la 5 ani (de exemplu), fuctie de gravitate, de recidiva, etc.
      Nu poti sa faci analogie cu depasirea vitezei legale( considerand aceasta un prag), a conduce o masina nu este o infractiune...a savarsi un furt (de orice valoare) este!
      Devine infractiune cand conduci o masina in stare de ebrietate...de exemplu.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu te baga nimeni (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 13:16)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      la inchisoare ca ai depasit viteza cu 1 km/h...
      Dar daca depasesti cu mai mult de 10 % viteza legala atunci vei primi o amenda si 2 puncte de penalizare...
      De ce trebuie sa exageram si sa facem analogii cu furtul...?!