Tariceanu a renuntat la SPP

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 17:34 Actualitate | Politic


Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, a confirmat vineri,  pentru Agerpres, ca a renuntat la SPP, desi miecuri declara ca apreciaza institutia. Decizia sa vine dupa ce premierul Viorica Dancila a anuntat, miercuri, ca a renuntat la protectia SPP.

In aceeasi zi, vicepremierul Paul Stanescu sustinea ca Lucian Pahontu, seful SPP, i-a transmis printr-un "prieten" ca presedintele PSD, Liviu Dragnea, va fi "executat"  si ca el ar putea prelua "si partidul chiar".

Tariceanu declara, tot atunci, ca daca premierul Viorica Dancila a luat decizia de a renunta la SPP, aceasta se aplica intregului Cabinet, insa preciza ca, prin prisma experientei sale cu SPP, are cuvinte de apreciere pentru institutie si oamenii acesteia.

El arata ca "nu se pune problema utilitatii institutiei", dar cele semnalate "nu pot fi trecute cu vederea". Ulterior, el opina ca SPP ar trebui sa se afle in subordinea Ministerului de Interne, si nu a sefului statului.


Citeste mai multe despre   
















1796 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    ... (Vineri, 2 februarie 2018, 17:43)

    tirolez [utilizator]

    A uitat cand mergea fosta nevasta la coafor cu SPP? La Disneyland cu SPP? Ce oameni il tot voteaza pe individul asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Sa aiba grija de-acum cand merge pe strada (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 9:10)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      fara protectie. La cat de iubiti sunt comunistoizii astia, poate se alege cu fata sparte de vreun nebun.
  • +22 (22 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 2 februarie 2018, 17:43)

    BillytheGreat [utilizator]

    poate acum ala cu pancarda " Lunetist, caut de lucru" si-o gasi o slujba.
    • 0 (0 voturi)    
      lunetist (Duminică, 4 februarie 2018, 13:25)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui BillytheGreat

      De "lunetisti" nu-l poate salva SPP. Inainte de '89 un fost ofiter de securitate stabilit la tara imi spune intr-o seara la un pahar de vorba: ma, sa stii ca se poate, nu se gaseste cineva sa-l impuste? Era vorba de... Ceausescu.
  • +15 (15 voturi)    
    wowwww (Vineri, 2 februarie 2018, 17:46)

    Bazil [utilizator]

    SPP-isti s-au dat la nevasta-sa.
    • +5 (5 voturi)    
      ??? (Vineri, 2 februarie 2018, 23:00)

      Caragiale2.0 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Care din ele? Ca eu le-am pierdut numarul!
  • +15 (15 voturi)    
    Ce pacat (Vineri, 2 februarie 2018, 17:50)

    mitg [utilizator]

    Oare cine-l mai apara de caderi acum?
  • +21 (21 voturi)    
    Romania.. (Vineri, 2 februarie 2018, 17:52)

    arpi [utilizator]

    Dar la imunitate nu renunta??? Parca mai mult m-as bucura sa aud ca a renuntat la imunitate si e si el un om normal...
  • +15 (15 voturi)    
    Nu SPP-ului (Vineri, 2 februarie 2018, 17:54)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Se ia ca gripa, prin stranut!
    De fapt miza este: ' SPP ar trebui sa se afle in subordinea Ministerului de Interne, si nu a sefului statului'.
  • +14 (16 voturi)    
    asta da barbat..... (Vineri, 2 februarie 2018, 18:05)

    mar-vas [utilizator]

    cu cojones! si va avea si curajul sa vina fara bodies in piata sa le explice cetatenilor cum are el impreuna cu colegu majoritatea celor imbuibati care l-au ales pentru binele lor si al tovarasilor!!
  • +15 (15 voturi)    
    a dreac.... (Vineri, 2 februarie 2018, 18:05)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    a renuntat la SPP. Si nu a pus nimic in loc? M-as mira sa faca politrucii astia un gest si sa nu mai snopeasca bugetul cu cheltuieli aiurea de securitate.
  • +15 (15 voturi)    
    Si ani in urma a renuntat la bunul simt (Vineri, 2 februarie 2018, 18:06)

    2087 [utilizator]

    pentru a fi un mercenar care vinde tara daca pretul e corect.
  • +13 (13 voturi)    
    . (Vineri, 2 februarie 2018, 18:16)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Mișto, care-i pune acum o piedică, ceva, că la cât de tras prin inel e se duce de nu se mai oprește.
  • +6 (6 voturi)    
    cum? (Vineri, 2 februarie 2018, 18:34)

    nahir [utilizator]

    nu-i mai e frica de statul paralel?
  • +3 (3 voturi)    
    ...o sugestie pentru liberalul rosu... (Vineri, 2 februarie 2018, 18:36)

    mitocanu [utilizator]

    ...renuntati si la servetele...folositi hartia igienica in schimb pentru mizeriile pe care le scoateti pe orificiul bucal...
  • +7 (7 voturi)    
    Si eu as renunta... (Vineri, 2 februarie 2018, 18:44)

    midufi [utilizator]

    la tradiceanu...
    Si la dracnea.
    Unde sa ma adresez?
    • +1 (1 vot)    
      Trebuie sa va adresati lui (Duminică, 4 februarie 2018, 9:11)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      Putin,FSB-ului si GRU,pentru asi retrage,de urgenta,
      acesti doi caizi.
  • +6 (6 voturi)    
    acum e momentul!!! (Vineri, 2 februarie 2018, 19:21)

    Whatsupdoc [utilizator]

    (prietenii știu de ce :)) )
  • +5 (5 voturi)    
    Statului mafiot ii e frica de statul paralel ? (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 4:39)

    deval [utilizator]

    Escobar si Cap de pod, aud voci ?!!!
    Vocile l-au obligat sa cedeze Insula serpilor, averea Gojdu ?!
  • +3 (3 voturi)    
    La imunitate nu,bey Sterling Popescu ????? (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 10:55)

    Plagarus [utilizator]

    Martorul mincinos se simte protejat de lege .
  • +3 (3 voturi)    
    SPP si Tariceanu (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 17:01)

    Dizidentul [utilizator]

    hotaririle luate de cei care renunta la SPP pune alte intrebari.
    Voi spuma poporului renuntati la un serviciu care este platit din buget, acest serviciu primeste bani si
    au o durere in fund,ca voi nu vreti sa acceptati protejare.
    Intrebarea este destepti cum sinteti angajati firme
    private pentru protejarea voastra(CUM SINT PLATITE
    ACCESTE FIRME)nu cred ca voi scoateti bani din buzunar pentru serviciile aduse de firmele private.
  • +3 (3 voturi)    
    din nou ptr. Tariceanu (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 17:05)

    Dizidentul [utilizator]

    cereti ajutor la Firea are 22 de firme noi poate va imprumuta paza si platesc locuitorii din capitala.