Dan Barna: USR cere demisia ministrului de Externe, Teodor Melescanu. Nu știm cine i-a dat mandat să exprime această poziție anti-UE

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 15:44 Actualitate | Politic


Dan Barna, presedintele USR
Foto: Hotnews
Dan Barna a scris vineri pe Facebook ca USR cere demisia ministrului de Externe, Teodor Melescanu, argumentand ca acesta indeparteaza Romania de Uniunea Europeana, plasand tara noastra pe acelasi palier cu Polonia. Barna a mai scris ca afirmatia lui Melescanu potrivit careia "tara noastra respinge intentia Bruxellesului de a conditiona finantarile europene de respectarea statutului de drept nu tine cont de angajamentele pe care si le-a luat Romania fata de institutiile europene" este iresponsabila. Barna l-a acuzat, totodata, pe ministrul de Externe de faptul ca vrea sa cultive un filon nationalist in constiinta publica, iar statul roman nu l-a mandatat pe Melescanu pentru o pozitie anti-UE.

Reactia USR vine dupa ce ministrul de Externe a spus joi, in cadrul unei conferinte comune cu omologul sau polonez, ca legarea fondurilor europene de "alte elemente" ar constitui "o incalcare grosolana" a principiilor Uniunii Europene.

Redam postarea integrala a presedintelui USR:

USR cere demisia imediata a ministrului de Externe, Teodor Melescanu! Romania nu e Polonia!

Ministrul de externe, Teodor Melescanu, indeparteaza iar Romania de Uniunea Europeana, asezand-o pe acelasi palier cu Polonia. Afirmatia iresponsabila potrivit careia tara noastra respinge intentia Bruxellesului de a conditiona finantarile europene de respectarea statutului de drept nu tine cont de angajamentele pe care si le-a luat Romania fata de institutiile europene, odata cu aderarea la spatiul comunitar. In egala masura, este un nou atac la companiile multinationale, care-si desfasoara activitatea in Romania si care contribuie la sustinerea mediului privat prin crearea de mii de locuri de munca. De asemenea, domnul Melescanu pare ca doreste sa cultive, in paralel, un filon nationalist in constiinta publica, ceea ce ar ajuta in retorica anti-UE.

Ba mai mult, la intalnirea de saptamana aceasta cu omologul polonez, Jacek Czaputowicz, Melescanu a dat de inteles ca Romania va sustine Polonia in cazul in care Consiliul Uniunii Europene va adopta vreo decizie in virtutea Articolului 7 al Tratatului UE, care prevede suspendarea drepturilor de vot ale Poloniei din cauza situatiei sistemului judiciar polonez. Intelegem de aici ca Romania ar vrea sa fie ca Polonia, sa primeasca in continuare fonduri europene, dar sa continue sa schimbe legile justitiei fara a tine cont de numeroasele semnale de alarma primite din partea partenerilor externi. 
Le reamintesc celor care ii stabilesc declaratiile domnului Melescanu ce prevede Art. 11 alin.1 din Constitutie, potrivit caruia statul roman ¬Se obliga sa indeplineasca intocmai si cu buna-credinta obligatiile ce-i revin din tratatele la care este parte¬. De asemenea, ar trebui sa-si aduca aminte de conditionalitatile ex-ante pe care le are Romania, din care 5 sunt inca neindeplinite, iar Comisia Europeana se pregateste deja sa ne trimita scrisori de pre-suspendare a fondurilor europene. Pierderea acestor fonduri si pozitionarea impotriva Uniunii Europene, aceasta este calea cea mai sigura de a condamna Romania la subdezvoltare si izolare, o intoarcere abrupta la saracia anilor ¬90.

Nu stim cine i-a dat mandat ministrului de Externe sa exprime aceasta pozitie anti-UE, in mod cert nu poporul roman, de bine ce nu am vazut-o pana acum in niciun program de guvernare al actualei coalitii, dar o respingem fara drept de apel! 
Teodor Melescanu ar trebui sa-si dea demisia din functia de ministru imediat, pentru ca romanii nu sustin izolarea tarii fata de Europa si nici nu au votat pentru asta.



















3227 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    Stim foarte bine cine l-a mandatat (Vineri, 2 februarie 2018, 15:52)

    pehash [utilizator]

    Fostii colegi din KGB l-au mandatat. Fosila asta comunista stie foarte bine de ce a fost pus acolo si ce are de facut. Din pacate, nu este in interesul Romaniei.
    • -23 (31 voturi)    
      de ce este anti-ue ce spune melescanu? (Vineri, 2 februarie 2018, 16:34)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      astia de la usr nu-s in stare nici sa salveze balenele de la inec :))
      nici macar partiduletul nu-s in stare sa-l salveze si vor sa salveze Romania :))
      • +9 (11 voturi)    
        chiar nu stii?.. (Vineri, 2 februarie 2018, 17:36)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Citeste ce a spus Melescanu si compara cu ce scrie aici: https://europa.eu/european-union/about-eu/eu-in-brief_ro

        Sa ne spui si noua cand gasesti paragraful care spune ca UE este obligata sa finanteze "democratia de Teleorman".
        • -1 (1 vot)    
          aha (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 20:58)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          si unde scrie ca Romania are obligatia sa umfle conturile firmelor occidentale, plus favoruri, scutiri, subventii, etc? scrie undeva ca agricultorul roman trebuie sa ia subventii de 4-5 ori mai mici ca olandezul, iar apoi sa concureze "liber"'? vezi ca derapezi rau
      • +2 (2 voturi)    
        pai... (Vineri, 2 februarie 2018, 19:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Daca nici macar atit nu te duce capul sa intelegi... renunta la postaceala politica. Vezi poate angajeaza si vedetele de la tv postaci sa denigreze concurenta. Acolo nu se cere cine stie ce inteligenta, asha ca ai sanse sa faci fata.
    • 0 (0 voturi)    
      Melescanu... (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 1:33)

      Iaca [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Acum se intelege de ce (sub acoperire)s- a lansat fumigena cu Statul paralel .Acest Stat paralel e in formare .cu Melascanu la Externe (luand ,in acest fel ,dreptul Presedintelui tarii de a aproba,sau nu , orice pozitie pe plan extern a lui Melescanu )
      Asa se explica si faptul ca vor ca in acest Stat sa existe SRI-ul lor...
      Care-i dilema ?
  • +1 (11 voturi)    
    mi se pare firesc (Vineri, 2 februarie 2018, 15:56)

    ..13 [utilizator]

    Melescanu de la cine a primit mandatul pentru punctul de vedere exprimat???

    Stiu ca politica externa care in sarcina Presedintelui deci
    JK este cel care are deplina autoritate sa se pozitioneze in aceste chestiuni...Asa scrie in constitutie.
  • +9 (13 voturi)    
    In strada! (Vineri, 2 februarie 2018, 15:58)

    soundtrack [utilizator]

    Lasa-ti manusile si catifeaua, ia steagul si ....!
  • +19 (23 voturi)    
    rusine Melescanu... (Vineri, 2 februarie 2018, 16:07)

    Bwana [utilizator]

    ...pentru cine nu stie...parul alb nu este de la intelepciunea data de varsta si experienta...ci de la varul remanierilor guvernamentale!
    Lasa-ne! Te-ai descalificat! Nu te mai recomanda nimic ptr postul de ministru de externe!
  • -12 (24 voturi)    
    Intrebare: (Vineri, 2 februarie 2018, 16:08)

    -aluPiguS- [utilizator]

    Dar pe Iohannis cine l-a mandatat sa accepte cotele de musulmani impuse de Bruxelles? Ascult? Cine l-a mandatat sa afirme ca Romania va merge alaturi de „nucleul dur“ al UE, adica Franta si Germania, pe drumul spre o integrare mai profunda, adica la renuntarea la suveranitate?
    • +13 (19 voturi)    
      eu (Vineri, 2 februarie 2018, 16:28)

      eduardst [utilizator] i-a raspuns lui -aluPiguS-

      prin votul din 2014
      • -7 (13 voturi)    
        tu (Vineri, 2 februarie 2018, 16:43)

        -aluPiguS- [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

        Asta nu e un raspuns. Pe principiul asta, votul din 2016 a fost mai aproape.
        • +8 (10 voturi)    
          principiile tale sunt cam subrede (Vineri, 2 februarie 2018, 17:41)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui -aluPiguS-

          1. Majoritatea care controleaza parlamentul nu a participat la alegerile din 2016 cu un program nationalist in care scrie ca vor face tot ce e posibil ca sa scoata Romania din UE.
          2. Johannis a fost ales, deci are mandat reprezentativ. Melescanu a fost numit de un pavi.. pardon, prim-ministru care a pierdut de 2 ori alegerile, o data pentru primaria din Videle si a doua oara pentru parlamentul european.
      • +6 (8 voturi)    
        si eu (Vineri, 2 februarie 2018, 16:53)

        lp [utilizator] i-a raspuns lui eduardst

        tot prin vot
    • +3 (3 voturi)    
      cum cine (Vineri, 2 februarie 2018, 19:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui -aluPiguS-

      Functi de presedinte obtinuta cu votaul a ~ 6 mil de cetateni (versus 3.5 mil PSD in 2016)
  • +18 (22 voturi)    
    asa este ... (Vineri, 2 februarie 2018, 16:12)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Melescanu reprezinta ultima garda comunista ... e o mumie ambulanta... am cere DEMISIA, dar psdeii nu au onoare.
  • -1 (7 voturi)    
    scoate-ti numele din propriul ochi (Vineri, 2 februarie 2018, 16:24)

    alex562 [utilizator]

    si informeaza-te despre seniorul in cauza

    cateodata prejuniorii se isi dau cu stangul/dreptul in dreptul/stangul .... aici am dorit sa ii las loc sa se desfasoare ;/)
  • -6 (12 voturi)    
    mandat (Vineri, 2 februarie 2018, 16:28)

    gpavel [utilizator]

    ministrul de la guvern,guvernul de la parlament,presedintele de la constitutie,apare astfel o problema cand exista divergenta intre presedinte si guvern(parlament),e posibil sa avem in exterior doua pozitii intr-o problema,ca sa nu fim caraghiosi,e necesara o discutie presedinte/guvern pe teme macar importante!
    • +2 (2 voturi)    
      ce discutie? (Vineri, 2 februarie 2018, 19:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Presdintele trage, cel putin declarativ spre vest, pencind parlamentul dominat de ciuma rosie trage cu toate puterile, pe fata spre rusia. Intre cele doua pozitii poate exista doar o pariuala, nicidecum discutii.
  • +13 (21 voturi)    
    Foarte bine Dan Barna! (Vineri, 2 februarie 2018, 16:28)

    paonipao [utilizator]

    Temerile mele in ceea ce va priveste s-au spulberat inca de anul trecut dar imi confirmati ca am luat o decizia buna atunci cand v-am votat in decembrie 2016.
  • +10 (18 voturi)    
    Putin, nu e clar? (Vineri, 2 februarie 2018, 16:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ca doar toata haita din GUVERNUL HOTIEI NATIONALE de cine asculta? Iar acest dinozaur ceausist e deja bine antrenat in jocuri kaghebiste.
  • -3 (13 voturi)    
    Declaratia lui barna (Vineri, 2 februarie 2018, 17:56)

    Theros [utilizator]

    nu ma pot adresa altfel , decat bai barna, daca si tu ai ajuns sa dai sfaturi ministrului melescanu si sa faci aprecieri la ceea ce cu certitudine habar nu ai ,atunci soarta romaniei este in mani extraordinar de proaste!!! bai barna , o sa fiu extrem de sincer cu tine . tu ai figura de plugar!!! tu esti ca zaroni!! sigur nu ai inteligenta lui, dar figura lui o ai. ca sa poti face vorbire despre u.e. tu trebuie sa cunosti tratatul.de aderare!!! sunt convins ca nici nu stii ce este , catev pagini are si cu ce se mananca. pentru binele tau si al tarii lasa-te bai barna de politica!!!vezi ca gigi becali are nevoie de ciobani!!!
    • +1 (1 vot)    
      reactie de birjar (Vineri, 2 februarie 2018, 19:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Theros

      Deci toate argumentele tale se bazeaza pe figura lui barna si pe citeva convingeri ale tale fara vro argmentatie. Na, fiecare judeca dupa cit il duce capul.
  • +4 (10 voturi)    
    Bun (Vineri, 2 februarie 2018, 17:59)

    Caragiale2.0 [utilizator]

    Bine ca USR ia pozitie.
    Ma intreb: de ce nu a facut asta KJ, declaratiile si pozitia lui melescanu sint ingerinta directa la functia prezidentiala!
  • -6 (12 voturi)    
    Domnule Barna , (Vineri, 2 februarie 2018, 18:03)

    A310 [utilizator]

    numai atat de putin solicitati , voi cei care sunteti cei mai civici dintre romani .
  • 0 (0 voturi)    
    pro-romaneasca (Sâmbătă, 3 februarie 2018, 20:56)

    srpc [utilizator]

    daca pt a fi pro-roman e nevoie sa fii anti-CE (nu UE), faci si asta