Sorina Pintea: Ministerul Sanatatii, o structura inflexibila, care nu corespunde nevoilor pacientilor si trebuie sa se reformeze din temelii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 2 februarie 2018, 11:10 Actualitate | Politic


Sorina Pintea
Foto: AGERPRES
Ministrul Sanatatii, Sorina Pintea, a declarat, joi, ca institutia pe care o conduce este o structura inflexibila, care nu corespunde nevoilor pacientilor si trebuie reformata din temelii, adaugand ca aceasta este una dintre cele mai grave probleme ale domeniului sanitar.

"Sunt de trei zile la Ministrul Sanatatii, deci nu pot sa spun ca am putut sa fac o radiografie completa a sistemului sanitar, dar avand in vedere faptul ca am lucrat si lucrez in sistem, pot sa va spun ca Ministerul Sanatatii in sine este o structura inflexibila, o structura care nu corespunde nevoilor pacientilor, populatiei, in acest moment, pentru ca ne adresam si oamenilor sanatosi. E o structura care trebuie sa se reformeze din temelii. Abia dupa ce se va restructura ministerul vom putea restructura si restul lucrurilor. Asta este parerea primelor trei zile de ministeriat", a afirmat Sorina Pintea, citata de Agerpres.

Ea a adaugat ca, in ceea ce priveste restructurarea ministerului, si-a propus sa incerce sa schimbe mentalitatile: "In primul rand, sa restructurez mentalitati. Nu numai in Ministerul Sanatatii; sper ca acest lucru se va rasfrange si asupra multor zone din cadrul sectorului sanitar."

Ministrul Sanatatii, Sorina Pintea, a participat, joi, alaturi de fostul ministru Patriciu Achimas-Cadariu, la conferinta "Politici de sanatate in oncologie", organizata de Institutul Oncologic din Cluj.

















2274 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    a (Vineri, 2 februarie 2018, 11:13)

    adrian67 [utilizator]

    Asta o stim si noi de 28 de ani.
  • +2 (4 voturi)    
    E clar (Vineri, 2 februarie 2018, 11:17)

    Mircea1978 [utilizator]

    si-a propus un obiectiv colosal, deci nu va reusi sa faca nimic.
    Probabil cu scopul de a se disculpa ulterior cind va fi intrebata de ce nu rezultate.
  • +8 (8 voturi)    
    si cine o sa-l schimbe? (Vineri, 2 februarie 2018, 11:24)

    Francisc 1 [utilizator]

    urmasii PCR? ma indoiesc poate cel mult in rau ! ati zis ca desfiintati directiile sanitare de vreo 10 ani , in continuare taie si spanzura ( niste fosile comuniste).
  • +4 (6 voturi)    
    Schimbam condurerea si apoi structura? (Vineri, 2 februarie 2018, 11:45)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Rad si gainile! Asta inseamna ca mai intai dam afara si ne punem oamenii nostri si abia apoi vedem de ce naiba i-am angajat pentru ca schimbam structura
  • +3 (5 voturi)    
    bine (Vineri, 2 februarie 2018, 11:46)

    gogu_milogu [utilizator]

    ca a venit doamna sa ne zica truismele astea....
  • +4 (4 voturi)    
    Restructurare (Vineri, 2 februarie 2018, 11:47)

    Dorin443 [utilizator]

    In tara asta atat facem, restructurare dupa restructurare. Acum avem o nouate, avem in plan o restructurare mentala ... ne-ai dat pe spate sincer ... adica pe scurt, o sa tai frunze.
  • +4 (4 voturi)    
    blablabla (Vineri, 2 februarie 2018, 11:56)

    asddd [utilizator]

    puneti manageri cu CONCURS nu cu "ma recomanda familia"; asta e primul pas; dar taranii nu intelege
  • -2 (2 voturi)    
    Ministrul asta (Vineri, 2 februarie 2018, 11:57)

    t4v1 [utilizator]

    e singurul din ultimele 3 cabinete care imi da sperante.
  • +4 (4 voturi)    
    sorinooo, (Vineri, 2 februarie 2018, 12:08)

    nahir [utilizator]

    daca te iei dupa Vlad Voiculescu, te dau pesedacii afara si din partid, nu numai ca te destituie pablito de nu te vezi.
  • +3 (3 voturi)    
    Da, da, si porcii zboara! (Vineri, 2 februarie 2018, 12:31)

    Marionette [utilizator]

    De 28 de ani asta e discursul cleptocratiei PCR cand au mana pe ciolan si stiu ca in spatele vorbelor dulci susurate la urechile naivilor SE FURA DE SE RUPE si SE COMPLICA APARATUL INFLEXIBIL de amante, curve, nasi, pretenari de baute numit glamurizat MINISTER.
  • +1 (1 vot)    
    si vom avea si primea .. (Vineri, 2 februarie 2018, 12:37)

    rochiri [utilizator]

    ..remaniere...!
  • +4 (4 voturi)    
    nu va mai dreanjati (Vineri, 2 februarie 2018, 13:19)

    carmen_i [utilizator]

    Ministerul Sanatatii este plini ochi de functionari
    aflati in slujba PSD, asa cum este, de exemplu, Angheloiu Gabriela, o apropiata a lui Dragnea. Nu mai aveti ce reforma sa faceti. Nu puteti fi mai pesedista decat Dragnea.

    In rest, cei de acolo au deja mentalitatea securista atat de necesara partidului cleptocrat aflat la putere. Mi-e teama ca v-au pus degeaba ministru, se fura deja la turatie maxima. In afara de mici reglaje, nu mai aveti ce sa optimizati.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu trebuie prea multa reforma... (Vineri, 2 februarie 2018, 13:40)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    Ajunge sa spuneti clar: ce primeste un roman de la sistemul de sanatate daca contribuie cu o (zero) lei la el?

    Ce primeste un roman de la sistemul de sanatate daca plateste 150 lei la asigurari?

    Cati pacienti pe zi trebuie sa consulte un medic ca sa-si ia salariul?

    Cate hartii, formulare, retete, bilete si trimiteri trebuie sa completeze un medic pentru fiecare consultatie a unui pacient?

    Cand veti avea raspunsurile la aceste intrebari inseamna ca veti fi inceput sa faceti reforma. Altfel sunteti apa de ploaie.
  • +1 (1 vot)    
    si iarna nu-i ca vara (Vineri, 2 februarie 2018, 13:54)

    Doru490348 [utilizator]

    bla bla