Kelemen Hunor: Daca 2018 va fi redus la folclor, mancat fasole, cantat si dansat in piata publica, imi pare rau, ar fi o greseala. Ar trebui sa fie anul dialogului

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 1 februarie 2018, 17:31 Actualitate | Politic


Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat joi, la interviurile Europa FM, ca, daca anul 2018 va fi redus la folclor, la mancat fasole si la cantat si dansat in piata publica, ar fi o greseala, el sustinand ca ar trebui sa fie anul dialogului.

"Anul 2018 ar trebui sa fie anul dialogului, dar nu numai intre majoritate si minoritatile etnice (...), dar si in societatea romaneasca. Daca anul 2018 va fi redus la folclor, la mancat fasole si la cantat si dansat in piata publica, imi pare rau. Din punctul meu de vedere, ar fi o greseala", a afirmat liderul UDMR, conform News.ro.

Kelemen Hunor a sustinut ca e nevoie de mult mai mult, de un dialog.

"Ok, trecutul nu-l putem imparti, nu se poate, dar macar sa ne gandim la viitor, sa incercam sa proiectam, sa spunem noi, maghiarii, care sunt prejudecatile noastre, sa spuna si romanii care sunt prejudecatile legate de comunitatea maghiara si poate reusim sa ne intelegem si poate ne dam seama ca nu suntem unii impotriva altora. Dar daca nimeni nu vorbeste, nimeni nu vrea sa vorbeasca, toata lumea crede ca daca mai inaugureaza un monument si mai face un festival a rezolvat problema, imi pare rau. Din punctul meu de vedere, e mult prea putin", a subliniat Kelemen.


Citeste mai multe despre   
















1370 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    anul 2018...cand se desfiinteaza UDMR (Joi, 1 februarie 2018, 17:37)

    Boham [utilizator]

    eu sper ca 2018 va fi ultimul an in care acest partid ETNIC, acest grup infrractional organizat care slujeste PSD mai exista.
    • -1 (1 vot)    
      Acesti Boko Haram (Joi, 1 februarie 2018, 19:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Al vietii politice din Parlament
  • +4 (6 voturi)    
    dialog... (Joi, 1 februarie 2018, 17:45)

    Non [utilizator]

    tu cu dragnea?
  • +1 (5 voturi)    
    ioi (Joi, 1 februarie 2018, 17:46)

    ..13 [utilizator]

    ca a invatat iudmr sa vorbiasca si doreste sa dialogheze - minunat!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    cu tine nu mai vorbeste nimeni (Joi, 1 februarie 2018, 17:47)

    ouyang [utilizator]

    de ce ar face-o? cu centuristele nu stai la povesti. le dai banul si-si fac treaba. ce pretentii mai ai? discutati acolo-n coalitia mafiota. nu ne intereseaza combinatiile voastre "publice". cand o sa-ti arda coalitia niste palme sa nu te intorci spre public si sa faci pe surprinsu. o sa radem de moaca ta de prost. btw, sterge-te la gura.
  • +2 (8 voturi)    
    Keli Drago, mai am un sogur Dor (Joi, 1 februarie 2018, 17:48)

    un domn [utilizator]

    de 15 Martie sa tinem Parastas la Victimele din Ip si Treznea iar 15 Martie sa fie Zi de Doliu National, Steagul Romaniei sa fie temporar retras pana pe 16 Martie, asta I Dorul meu mai Keli mai !
  • +1 (5 voturi)    
    2018 (Joi, 1 februarie 2018, 17:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ar trebui sa fie anul in care gruparile infractional organizate, cum e UDR, sa raspunda pentru tot raul pe care l-au facut.
  • +3 (7 voturi)    
    nationalismul e ca besinile (Joi, 1 februarie 2018, 18:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    numai ale tale sunt ok !
  • 0 (4 voturi)    
    noi maghiarii (Joi, 1 februarie 2018, 18:07)

    Bazil [utilizator]

    cei ce conducem udmr si suntem parlamentari, suntem niste jeguri de oameni. Restul, cei ce va voteaza sunt ok, doar ca ii suspectez de acelasi nivel al inteligentei cu cea a votantilor psd.
  • 0 (4 voturi)    
    "nationalismul e ca besinile (Joi, 1 februarie 2018, 18:32)

    pb80tm [utilizator]

    numai ale tale sunt ok !"
    chapeau
  • -1 (1 vot)    
    Nu mai dialogam (Joi, 1 februarie 2018, 19:30)

    John M. [utilizator]

    ca intr-o suta de ani n-ati invatat nimic ! O tineti lunga cu autonomia, ceea ce e o prostie !
  • +1 (3 voturi)    
    Baci Hunor... (Joi, 1 februarie 2018, 19:47)

    Teo3000 [utilizator]

    Baci Hunor, ca un român de etnie româna care are multi prieteni români de etnie maghiara, iti spun ca cel mai bine comunicam atunci cand suntem la folclor, mancat fasole, cantat si dansat. Ai uitat sa adaugi pe lista si palinca, care ne place tuturor, desi ii pronuntam numele usor diferit.

    Baci Hunor, mai afla ca secuii, daca au fost prostiti vreodata, nu mai pot fi prostiti acum cu fasoanele tale. Matale cauti zazanie intre romani si secui ca asa iti spune Jupanul Orban de la Budapesta. El are nevoie de zazanie care sa-i scoata pe secui la votul pentru Ungaria, iar tu Baci Hunor, ca un catelus bine dresat, care se bucura de osul aruncat de Jupan, ai si inceput sa latri, ...doar ca ai inceput sa o iei pe aratura daca ai ajuns sa te iei si de momentele in care romanii si secuii petrec.
  • +1 (1 vot)    
    Kelemen îi dă o palmă lui Dragnea. (Joi, 1 februarie 2018, 19:47)

    asavreau [utilizator]

    100 de ani de la Unire trebuie să înceapă cu un dialog sincer și corect cu toate minoritățile,spus adevărul despre fiecare la unitatea statului,spus ce vor și se poate.Memorandumul de la Alba Iulia ar trebui actualizat,niște drepturi și obligații să fie stabilite și de nemodificat pentru următorii 100 de ani,totul axat pe stabilitatea și prosperitatea statului.Adică a noastră,toți care locuim aici.
  • -1 (1 vot)    
    anul bunului simt ar trebui sa fie 2018 (Joi, 1 februarie 2018, 20:52)

    ty [utilizator]

    te poti lauda cu asa ceva Hunor?