Ecaterina Andronescu, inlocuita cu Liviu Pop la sefia Comisiei de invatamant din Senat

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:50 Actualitate | Politic


Ecaterina Andronescu in plenul Senatului
Foto: captura B1 TV
Senatoarea PSD Ecaterina Andronescu a fost inlocuita din functia de presedinte al Comisiei de invatamant cu fostul ministru al Educatiei Liviu Pop, au precizat surse din PSD pentru HotNews.ro. Decizia a fost luata in cadrul sedintei grupului senatorilor PSD de luni, la care a participat si Liviu Dragnea. Ecaterina Andronescu fusese propusa de Gabriela Firea pentru Ministerul Educatiei in Guvernul Dancila, dar a pierdut la vot in fata lui Valentin Popa (rectorul Universitatii din Suceava) in sedinta conducerii PSD.

Propunerea ca Liviu Pop sa ocupe in aceasta sesiune parlamentara, care incepe joi, functia de presedinte al Comisiei de invatamant a fost facuta de liderul de grup Serban Nicolae, fiind supusa la vot. Votul a fost secret.

Comisia de invatamant din Senat este esentiala, intrucat Senatul este camera decizionala pe proiectele privind educatia si invatamantul, si de multe ori ceea ce se decide in comisie este si forma in care se voteaza proiectul de catre plenul Senatului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3964 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    sad shit (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 15:54)

    lula [utilizator]

    sad future or no future!
    jucam bambilici cu inepti si incapabili!
    • +8 (8 voturi)    
      Pierde aripa Firea... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:15)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui lula

      ...miscarea asta se poate citi si in aceasta cheie. Daddy nu prea suporta ca duamna sa-i spuna „si tu ai gresit” (cearta cu Tudose)...
  • +15 (15 voturi)    
    ne apropiem de marele zid (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:07)

    alxdava [utilizator]

    Cretinismul, prostia si ploconirea trebuie sa conduca in Romania conform noilor miscari. Daca tanti Cati mai avea ,,oua" sa comenteze, desi era destul de neconflictuala si ea, bolovanul asta este cel mai aproape de minimul posibil dpdv intelectual.
    Astia sunt tembelii utili. Scroafa in copac.
  • +13 (13 voturi)    
    inca o dovada (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:09)

    CVL [utilizator]

    ca PSD are interesul sa impinga in fata doar oameni compromisi total sau incompetenti, caci restul mai pot emite pareri personale si ar fi in stare sa le si argumenteze, si astfel ar fi foarte incomode. Probabil doamna Andronescu, in ciuda apararii in public a liderului suprem si a politicii facute in acest moment de PSD, in spatele usilor inchise o fi fost ceva mai critica cu atitudinea Tatucului, si trebuie pedepsita.
  • +6 (8 voturi)    
    uuuuu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:11)

    zicsieu [utilizator]

    badalau, antoneasca poti spune ca psd-ul se curata, pe interior. daca isi da jos si mustata, psd-ul poate deveni un partid chiar sanatos (hm nu stiu cat de sanatos caci el insusi psd e un cancer)
  • +12 (12 voturi)    
    O sa il regretam pe Iliescu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:21)

    Martinezu [utilizator]

    daca pe vremea lui cineva facea o gluma si ne-ar fi spus ca Marian Vangelia ar putea fi pus la conducerea educatiei ar fi fost amuzant.
    Acum a devenit realitate.
    Maine este posibil ca fratele Camataru sa fie ministru de finante . Din pepiniera PSD/ALDE.
  • +14 (14 voturi)    
    Mai tineti minte replica cu care l-a intrerupt (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:23)

    Susufler0 [utilizator]

    Dragnea pe Kakarin Şulfarescu in celebra de acum sedinta a Cexului in care s-au discutat propunerile de ministri pt Guvernul PSD 3.0 ?

    Dragnea : "Codrine, mai rau ii faci lui Cati"!

    PS. Ei, uite ca nu a fost o vorba-n vant !

    PPS. Orgoliul de vechil de mosie "care poate" al lui Dragnea face si victime "colaterale" !
    • +10 (10 voturi)    
      hehehehe (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:18)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ce se mai bucura mazeta si lovecraft si toti papagalii de pe HN, acum ca s-a dovedit "stiintific" ca e democratie in PSD.... uite au votat si Cati saraca a pierdut la vot..... deci nu e cum zic tefelistii ca e partidul pe persoana fizica luat....
      revenind serios acum, dragnea va fi linsat de ai lui.... inainte sa devina un fel de hitler dambovitean
      • +1 (1 vot)    
        Asta-i si parerea mea si nu de ieri, de azi ! (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 21:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        Cu fiecare miscare de forta, cu fiecare incordare de muschi catre ai sai, Dragnea aparent devine mai puternic

        In realitate colectioneaza tot mai multi dusmani interni care il vor pandi la cotitura.

        PS. In general, cu cat te cocoti mai sus, cu atat caderea va fi mai dureroasa !
  • +14 (14 voturi)    
    Vrajitoarea e pe tobogan (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:32)

    cartofil [utilizator]

    Ea ar fi putut fi un eventual contracandidat al infractorului condamnat Dragnea la presedintia partidului. Hamsterul a simtit pericolul si acum ii da la cap. Mai intai l-a pus pe agramatul Popa la Invatamant (de aia i-au trebuit si adeziunile rectorilor universitatilor second hand, ca sa o dezarmeze pe Andronescu), acum o inlocuieste la Senat cu alt agramat, Pop. Macar ea stia sa vorbeasca gramatical, avea un discurs logic si coerent. Baba mai bine ramanea in Parlamentul European. Leafa mare, munca ioc si n-ar mai fi avut parte de umilintele de acum.
  • +10 (10 voturi)    
    Locul potrivit (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru un incult carierist si impostor, e un loc pe măsura capacitătilor lui
  • +13 (15 voturi)    
    Nu sunt fan (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:52)

    2016 [utilizator]

    al Dnei Andronescu (stiu ceea ce a facut), insa se vede cum Mafiotul suprem Dragnea ii inlatura, incet-incet, pe toti cei cu ceva coloana vertebrala si pune doar maimutoi in loc. Asta se intampla cand la putere ajunge un schizofrenic si in jurul lui pupicuristii se calca in picioare sa0i faca pe plac!
    Insa, va veni si ziua platii, nu au nicio scapare!
    • +12 (12 voturi)    
      Care coloana vertebrala ? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:28)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui 2016

      Nu ai auzit-o luandu-i apararea lui Dragnea prin studiourile TV !

      Faptul ca e mai scolita si mai titrata decat Pop nu inseamna ca are un caracter diferit de al acestuia !

      PS. Este doar mai precauta in declaratii si in tonul acestora . Atat !
  • +17 (17 voturi)    
    nu stiai tanti Cati? (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 16:54)

    Fuscus [utilizator]

    pe mine ai mei m-au invatat cam asa: "te amesteci in troaca, te mananca porcii". ti-a venit randul... nici nu meritai altceva la ce comportament slugarnic si porcesc ai avut pana acum. m-as bucura sa o patesti si mai rau si sa fii un exemplu pentru toti cei care-si vand sufletele.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce ati avut politrucilor cu (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 17:02)

    Rescator [utilizator]

    Doamna Caty?Credeti ca semianalfabetul Liviu Pop
    va invata limba romana corect in noul post?
  • +3 (3 voturi)    
    " Ca Catii " nu-i niciuna.Koba de TL o trimite.... (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 19:20)

    Plagarus [utilizator]

    .....sa-l garanteze din nou pe Vanghelie ?
  • 0 (0 voturi)    
    Katy va păți ca Grindeanu. (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:28)

    asavreau [utilizator]

    După o perioadă în care își va schimba fața de pesedistă fanatică și răutăcioasă,va primi un ciolan.Și ce ciolan!Răzvan Theodorescu va părea un domn pe lângă Katy.Absenteismul la vot din 2016 va costa enorm România.Încep să se vadă rezultatele.Nu se mai feresc.„Pentru-că pot”.
  • +2 (2 voturi)    
    Uite cum vad eu lucrurile (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 20:48)

    OmniStudio [utilizator]

    Valentin Popa, ca si Liviu Pop (si altii) sunt creatiile Ecaterinei Andronescu si a "colegilor" dumneaei. Ei le-au dat diplome, masterate si doctorate. Cu atat mai mare este surpriza, ei credeau ca promovand nulitati ii vor putea domina tot timpul su uite ce se intampla!
  • +1 (1 vot)    
    cati e santajabila (Miercuri, 31 ianuarie 2018, 22:54)

    pb80tm [utilizator]

    de catre dragnea si se poate reprofila intr-o functie grindeneasca insa firea coace ceva. undeva intre teleorman si voluntari interesele infractionale se vor accidenta. percep un cloud voluntari antena3 olgutza statul paralele vs dragnea si teatrul de papusi. sa nu asimilam invinsi lui dragnea ca aliati. toti care au fost vs dragnea la prima oportunitate al vor executa. ponta, grindi,2doze, badalau, cati, iasi, buzau si alti nedreptatiti suficient la tort nu vor ezita sa-i dea la baza lu dragnea. vrea el sa conduca partidul pe pf dar poate se trezeste un reformist in psd de situatia nestatuara din partid prin care multe organizatii judetene sunt conduse de interimari si propune alegeri interne. la un moment dat dragnea va avea mai putine degete decat butoane pe care sa apese si asta va fi frustrant pt unii baroni. e evident deja si pt psdisti ca imperiul dragnea s-a intins peste tot psd. deocamdata le convine politica sa externa de cucerire a justitiei, servicii toate institutiile dar el o sa devina un kj in propriul partid la un moment dat. prosti sunt buni dar la un moment dat vioricile n-o sa stie ce invarteala sa faca pana da liviu directiva. si atunci o sa simta liviu suflarea rece a statului paralel in ceafa. deocamdata voiculescu negociaza cu serviciile anumite libertati dar el fiind din domeniu nu prea al incanta sa puna toate ouale in cosul lui dragnea. sa ne uitam la a3 acolo se vede cum bate vantul. daca a3 al lasa pe dragnea sa-i planga pe umar inseamna ca e pe duca. daca al flutura sus si tare razboiul cu nervii nostri se prelungeste.