Kelemen Hunor: UDMR a decis mentinerea protocolului de colaborare parlamentara cu PSD-ALDE; o izolare a UDMR in 2018 ar fi extrem de nefavorabila pentru toata lumea

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:06 Actualitate | Politic


Grupurile parlamentare ale UDMR au decis, marti, sa mentina protocolul de colaborare parlamentara cu alianta PSD-ALDE, a anuntat presedintele Uniunii, Kelemen Hunor, potrivit Agerpres, motivand prin faptul ca ar fi nefavorabila o izolare a UDMR in Parlament in anul Centenarului.

"Prin vot am luat decizia de a mentine acest protocol de colaborare parlamentara in conditiile binecunoscute si in aceasta situatie vom vedea cum si in ce mod vom purta dialog incepand de saptamana viitoare pe fiecare proiect", a precizat Kelemen Hunor la finalul sedintei grupurilor parlamentare reunite ale UDMR.

"Cu toate nemultumirile, cu situatia actuala in Parlamentul Romaniei si vazand si atitudinea liderilor din opozitie in aceste zile, in aceasta perioada, noi am spus ca o izolare a UDMR in Parlamentul Romaniei in 2018 ar fi extrem, extrem de nefavorabila pentru toata lumea, inclusiv pentru noi, dar pentru toata societatea romaneasca. Cei care au oferit un dialog, care au solicitat o colaborare au fost cei din coalitie in sesiunea de primavara', a subliniat Kelemen Hunor.

UDMR nu-si poate trece initiativele legislative, a sustinut el, avand 30 de parlamentari, iar pe de alta parte "de foarte multe ori coalitia are nevoie de sprijinul Uniunii".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1099 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    ok, fie.. si din 2019 izolarea UDMR (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:11)

    averageJoe [utilizator]

    e benefica
    • 0 (4 voturi)    
      pe 15 Martie - Zi de Doliu National pentru (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

      Comemorarea Genocidului de la Ip si Treznea ! Ne Impacam cu Trecutul pentru a pasi in Viitor !
  • +10 (12 voturi)    
    ce i-o (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:23)

    nahir [utilizator]

    mai fi promis pablito necetateanului roman hunor?
    • 0 (2 voturi)    
      este pe filiera ruseasca... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:36)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      Putin, Orban, Hunor -

      In rest sa avem totusi parte de bine.
  • +10 (12 voturi)    
    In opoziție UDMR n-ar fi fost izolata (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:52)

    mr_mojo [utilizator]

    Ba dimpotrivă.
    Deci nu înțeleg decât ca vor sa continue jaful.
  • +13 (15 voturi)    
    Foarte bine... (Marţi, 30 ianuarie 2018, 15:53)

    mircea_cjn [utilizator]

    ..vorbim de guvernarea PSD-ALDE-UDMR.
  • +6 (8 voturi)    
    Ce fete de vagabonzi aveti !!! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:17)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Nu va e rusine ca nu mai pacaliti pe nimeni, sunteti niste escroci ordinari
  • +4 (6 voturi)    
    UDMR pateste ce au patit si rusii (Marţi, 30 ianuarie 2018, 16:35)

    Kosmos [utilizator]

    In incercarea de rusificare a Moldovei care a avut un efect invers neasteptat . Pds-rizarea udmr-ului s-a realizat acum 2 decenii
  • +4 (6 voturi)    
    normal !!! (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:06)

    asada [utilizator]

    Tarfe politice au fost,sunt si vor fi !!!!! Vezi doamne vor sa-si promoveze "marile "proiecte (mai un steag te miri unde,o placa in limba maghiara pe ici pe colo ,mai multe mitinguri electorale in Romania ale "marilor "politicieni unguri ). Plimba ba ursul de pe acilea !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    politicienii udmr (Marţi, 30 ianuarie 2018, 17:10)

    Stapanu [utilizator]

    sunt toxici; bai fratilor maghiaro-romani, ar trebui sa va fie rusine cu ei (!) ... ?!!!