UDMR anunta ca va vota guvernul Dancila: Vom da si noi o sansa coalitiei PSD-ALDE

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 29 ianuarie 2018, 14:59 Actualitate | Politic


Liderul URMR, Kelemen Hunor, a anuntat luni ca parlamentarii minoritatii maghiare vor vota in favoarea investirii Guvernului Viorica Dancila, argumentand ca nu exista alte variante si "ar fi greu de argumentat de ce nu am vota si a treia oara" programul de guvernare, in conditiile in care UDMR a votat cabinetele Grindeanu si Tudose.

"Cine ar guverna daca nu ei?", s-a intrebat Kelemen, aratand ca "aritmetic PSD are majoritate", avand "zece voturi peste numarul necesar pentru a investi guvernul", si nu exista nicio alta propunere de formare a guvernului.

"Vom da si noi o sansa coalitiei PSD-ALDE prin voturile noastre astazi la investirea guvernului", a subliniat Kelemen Hunor.

Kelemen Hunor pare sa fi facut o referire la declaratia presedintelui Klaus Iohannis, dupa consultarile cu partidele politice, cand seful statului a anuntat ca a decis sa dea "PSD-ului inca o sansa" si sa desemneze pe Viorica Dancila candidat pentru functia de prim ministru.

"In primul rand, aceasta decizie trebuie sa fie conforma cu Constitutia si cu deciziile CCR in materie de desemnare. Si aici argumentul cel mai puternic este aritmetica parlamentara. In Parlament, dupa consultari, imi e foarte clar: PSD dispune de o majoritate.

Si atunci cantarind toate argumentele, tinand cont de situatia concreta din Parlament, am decis sa dau PSD-ului inca o sansa si sa desemnez persoana propusa de PSD, pe doamna Dancila", a spus Iohannis, in 17 ianuarie.



















1223 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ce mizerii (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:06)

    Ragnar [utilizator]

    O sa platiti voi intro zi toate mizeriile astea!
    • +1 (1 vot)    
      le da on sansa (Luni, 29 ianuarie 2018, 16:50)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Ragnar

      ca sa isi rupa gatul ! Cand iti vezi dusmanul la vale alergand nu este bine sa il intrerupi ! Hahahaha !
  • +4 (4 voturi)    
    Mari magari (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:07)

    Bazil [utilizator]

    sunt udemeristii astia. Iesiti masiv la vot, numai asa se poate scapa de impostura politica numita udmr. Nu am nimic cu populatia maghiara, dar conducatorii lor politici sunt jeguri.
  • +3 (3 voturi)    
    a (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:11)

    adrian67 [utilizator]

    O, ce veste minunata,
    De prin pusta se arata.
    Oricum nu ne asteptam la alceva din partea voastra. Slugi ale PSD.
  • +4 (4 voturi)    
    Interesant (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:11)

    aladdin [utilizator]

    Toata lumea stia ca ii veti vota, se pare ca tocmai voi ati aflat... ultimii.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa zic, mare surpriza... (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:12)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    ca UDMR vrea sa fure cot la cot cu PSD.
  • +2 (2 voturi)    
    bravo (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:15)

    Ilidia [utilizator]

    Dar se astepta cineva la altceva? Ca doar ne mai dau si noua cate ceva, macar ne lasa sa mai furam si noi...
  • +3 (3 voturi)    
    Hai nu ma'nebuni UDMR ? (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:20)

    Idealistu [utilizator]

    Chiar asa, mai dati o sansa ! Ca sunt hoti ca si voi, panaramelor !
  • +4 (4 voturi)    
    he he (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:20)

    sim12345 [utilizator]

    ce-ati mai cerut, ma, iarasi? ce promisiuni ati mai primit?
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:20)

    karula [utilizator]

    Hunore, ai primit si " doi beri" ?
  • +5 (5 voturi)    
    eh.. (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:21)

    CRMS [utilizator]

    Nu ca ne-am fi asteptat la alteceva de la UDMR, telul lor este oricum sa faca praf tara asta..si cine este mai in masura decat o adunatura de borfasi si analfabeti?
    • +1 (1 vot)    
      Borfasi da, (Luni, 29 ianuarie 2018, 18:20)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      dar analfabeti sigur nu sunt. In udmr, la varf, sunt destui unguri ce il pot medita pe recent votatul ministru al invatamantului, un ministru mandru ca este roman.
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:22)

    nash pandelica [utilizator]

    s'au inteles la o bere...
  • +5 (5 voturi)    
    circ de doi bani (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:26)

    bogdan1477 [utilizator]

    Auzi la el: ii votam pentru ca oricum au majoritate. Beton argumentatie, n-am ce zice.

    Nu tovarase, ii votati pentru ca asteptati cu acelasi interes ca si ei incalecarea justitiei de catre politic, sa puteti devaliza tara in voie impreuna cu PSD. de aia ii votati.
  • +5 (5 voturi)    
    ...eeei UDMR, UDMR... (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:33)

    Observator roman [utilizator]

    ...sa nu crezi că nu va veni si ziua in care votantii ALTORA nu te vor lua la misto asa cum faci tu acum... Cu deosebirea ca nimeni nu-ti va mai da vreo sansa!!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:37)

    erevan [utilizator]

    sunteti singurul partid vesnic la putere si totusi judetele cu preponderenta maghiara sunt cele mai sarace... aveti grija de oamenii care va voteaza ca orbii...
  • +5 (5 voturi)    
    De trei ori intre doua beri! (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:40)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Ati votat de trei ori programe facute intre doua beri.
    Astia sunt oameni seriosi?
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:45)

    2304 [utilizator]

    zilele urmatoare va aparea si stirea despre trocul facut in schimbul votului. Vreo HG ceva prin care mai primesc niscaiva drepturi. iudemere nu face cadouri...
  • +6 (6 voturi)    
    Incredibil! (Luni, 29 ianuarie 2018, 15:46)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai cum sa nu voteze? Hotii voteaza hoti, iar UDMR a furat sub orice guvernare