Cine este George Ivascu, propunerea PSD pentru Ministerul Culturii: Membru al Masoneriei, directorul Teatrului Metropolis

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 26 ianuarie 2018, 14:50 Actualitate | Politic


George Ivascu
Foto: Teatrul Metropolis
 documente
(26 Ian 2018) PDF, 987KB
George Ivascu are 49 de ani, este actor, director al Teatrului Metropolis din 2007 finantat de Primaria Capitalei, iar potrivit declaratiei de interese din 2017 este membru in Marea Loja Nationala Romana. Pe internet circula filmari in care Ivascu apare in timpul unor presupuse ritualuri masonice. George Ivascu a absolvit Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica  in anul 1993. Din 1993 a activat ca actor la Teatrul de Comedie, iar din 1996 a activat ca actor la Teatrul National I.L. Caragiale, Bucuresti (TNB).

Presedintele Ion Iliescu i-a conferit lui George Ivascu in 2004 Ordinul Meritul Cultural in grad de Cavaler, Categoria D - "Arta Spectacolului", "in semn de apreciere a intregii activitati si pentru daruirea si talentul interpretativ pus in slujba artei scenice si a spectacolului".

Este casatorit cu Alice Barb, regizor, actor si director la Centrul Cultural Casa Artelor Sector 3, condusa de Robert Negoita.

Potrivit declaratiei de avere, depusa in iulie 2017, in calitate de manager al Teatrului Metropolis, acesta detine o casa de 95 mp, dobandita in 2015, in comuna Balotesti, Ilfov, dar si tablouri, antichitati si instrumente muzicale in valoare de 5.000 euro.
Acesta are in cont 154.253 lei, potrivit sursei citate, dar si datorii de:
- credit de 45.000 lei accesat in 2015 si scadent in 2020;
- credit de 40.000 lei accesat in 2015 si scadent in 2020;
- impumut de 30.000 euro de la Nagy Robert, accesat in 2013, scadent in 2020;
-leasing Autoitalia Group - 36.818 euro, accesat 2013, scadent 2017;

La capitolul venituri, a incasat 54.864 lei de la Teatrul Metropolis, iar de la UNATC 38.096 lei.

Potrivit declaratiei de interese acesta este membru in:
- Asociatia Culturala QUo Vadis Romania
- Asociatia pentru Administrarea Rs;
- Asociatia Marea Loja Nationala Romana (MLNR);
- Asociatia Culturala Grivita 53;






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9057 vizualizari

  • +15 (25 voturi)    
    Precum-i statura,asa-i si caracterul (Vineri, 26 ianuarie 2018, 14:56)

    Plagarus [utilizator]

    Un trepadus al combinatiilor avantajoase.
    • -12 (12 voturi)    
      de parca Boc era inalt!! (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:05)

      kingdavid hotel [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ce-i drept, nici carater nu avea.
      • +2 (2 voturi)    
        caracter: Însușire morală care se manifestă prin (Vineri, 26 ianuarie 2018, 19:57)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui kingdavid hotel

        perseverență, voință fermă și corectitudine. Om de caracter.
        Cunosti vreun PSD-ist cu caracter?
        Cunosti vreun PSD-ist care dupa ce a fost prim ministrul Romaniei sa castige alegerile de primar in urbea sa?
    • +2 (2 voturi)    
      Am si eu o intrebare! (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:14)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Asta e un Guvern de tehnocrati?

      Spun asta pentru ca unii nue si-au manifestat inainte pasiunea pisidista!
  • +4 (4 voturi)    
    Stia Mircea Dinescu ce stia... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:10)

    Observator roman [utilizator]

    ...fiindca-l invitase de curand la emisiunea aia a lui cu taraful de la TVR1 („Politica si delicateturi")...
  • +2 (2 voturi)    
    Conspiratia mondiala... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:15)

    JestersTear [utilizator]

    ... importiva lui Dragnea a luat o pauza.
    In perioada urmatoare Dragnea a proclamat dezlegare la masonerie si oculta sionista. RTV & co sunt bulversati. Ce sa mai zica diseara?
  • +5 (5 voturi)    
    Aaaa, daca e mason... (Vineri, 26 ianuarie 2018, 15:30)

    Johanis [utilizator]

    atunci, da, se pricepe!

    Se baga si el mai in fata, poate mai tarziu, Doamne fereste, are nevoie de vreun rinichi!
  • +3 (3 voturi)    
    Ca sa vezi...comédie! (Vineri, 26 ianuarie 2018, 16:49)

    soundtrack [utilizator]

    .
  • +4 (4 voturi)    
    A fost un mare ilegalist comunist George Ivascu (Vineri, 26 ianuarie 2018, 18:12)

    cartofil [utilizator]

    Oare asta este fiul lui tatal ??? Asa s-ar explica si decorarea lui de catre comunistul Ilici Iliescu, la 35 de ani, cand activitatea lui era practic zero.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 27 ianuarie 2018, 0:18)

    erevan [utilizator]

    eram convins, ca a terminat o facultate particulara...
    la inceputul anilor 90 erau una sau doua....
    un mare artist, daca nu prin statura, prin.......... caracter..............