Tudorel Toader: De ce autoritatile din Danemarca prefera atitudinile critice la adresa Romaniei, in loc sa ne adreseze solicitarea in scris?

de A.L.     HotNews.ro
Joi, 25 ianuarie 2018, 6:02 Actualitate | Politic


Tudorel Toader
Foto: Captura Antena 3
Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat, pe pagina sa de socializare ca joi, in cadrul Consiliului JAI, il va intreba pe omologul sau din Danemarca de ce autoritatile din aceasta tara "prefera atitudinile critice la adresa Romaniei", in loc sa solicite in scris, "asa cum s-a convenit", un angajament al autoritatilor romane privind asigurarea unor conditii corespunzatoare in penitenciare, informeaza Agerpres.

Toader a precizat ca reactioneaza ca urmare a faptului ca premierul Danemarcei, Lars Lokke Rasmussen, a cerut miercuri, in Adunarea Parlamentara a Consiliului Europei, accelerarea procedurilor pentru extradarea infractorilor straini si un sistem mai dur pentru sanctionarea tarilor care nu respecta standardele in domeniul drepturilor omului. 

Totodata, ministrul Justitiei a reamintit ca instanta suprema din Danemarca a decis in 2017 ca patru cetateni romani, acuzati de trafic de persoane, nu pot fi extradati deoarece conditiile din penitenciarele din Romania le-ar incalca drepturile. 

"In 2017 am avut trei intrevederi cu ministrul justitiei din Danemarca, doua intrevederi cu ambasadorul Danemarcei la Bucuresti, iar doua delegatii parlamentare din Danemarca au vizitat Romania, pe aceeasi tema! De fiecare data am convenit asupra faptului ca le vom oferi garantii scrise pentru detentia in conditii corespunzatoare, urmand sa ne adreseze o solicitare scrisa in acest sens! Ma intreb oare de ce autoritatile din Danemarca prefera atitudinile critice la adresa Romaniei, in loc sa ne adreseze solicitarea in scris, astfel cum am tot convenit?", a afirmat Tudorel Toader, in postarea sa pe Facebook, concluzionand ca ii va adresa aceeasi intrebare ministrului Justitiei din Danemarca, la Sofia, la Consiliul JAI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















3309 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Mai "Dorele",constat ca tu,.... (Joi, 25 ianuarie 2018, 6:27)

    gigiN [utilizator]

    ...in afara de faptul ca esti sluga,mai esti si prost.De ce nu intri tu si ...scriptic in psd ??? Doar cu ei ai ajuns,cred,membru al CCR,ceea ce nu ar fi trebuit sa se intample niciodata!!
  • +7 (11 voturi)    
    culmea nesimtirii! (Joi, 25 ianuarie 2018, 6:54)

    bancheru83 [utilizator]

    acest absolvent al facultatii de coruptie dragnea&co,doctorand in stiintele minciunii si hotiei se mai si ia de oameni care reprezinta tari cu democratii sanatoase si exemplare!
  • +11 (15 voturi)    
    Pentru ca minti (Joi, 25 ianuarie 2018, 7:35)

    bfc [utilizator]

    O fac public pentru ca voi spuneti ce va convine daca se transmite doar is scris.
    Asa, fiind facuta publica, nu mai aveti ce face; sunteti nevoiti sa va aratati adevarata fata.
  • +9 (13 voturi)    
    Hehe (Joi, 25 ianuarie 2018, 8:03)

    Soljenitin [utilizator]

    Pentru ca daca ar face in scris, ati ascunde hartia prin vreun birou, v-ati pune palma-n fund si nu ati face nimic.
    Daca se face public, insa, se pune o presiune in plus pe voi.

    Asta il deranjeaza pe Slugarel, faptul ca se afla.
  • +7 (11 voturi)    
    pentru ca sunteti hoti (Joi, 25 ianuarie 2018, 8:42)

    rov [utilizator]

    si veti fi judecati ca Ceausescu...
    Sunteti si de un tupeu fantastic, va puneti poalele in cap si tipati cum va prinde cineva cu botu' la furat
    UE ar trebui sa dea o lege ca niciunul din familia(gradul 1 si doi de rudenie) unui condamnat pentru fapte de coruptie, sa nu aiba dreptul de sedere si munca in UE.
  • +9 (11 voturi)    
    Faci pe prostul. (Joi, 25 ianuarie 2018, 8:52)

    ouyang [utilizator]

    Public. Ți-au cerut scrisori, garanții scrise? Ești prost? Ce ați făcut infractorilor PSD pentru a îmbunătăți condițiile? Nimic. La fel ca în cazul budelor lui Pop. Inventariați, numărați, să puteți doar justifica după sifonarea de bani pe diverse probleme. 21 de ani a fost PSD la putere. Iată rezultatele. Dă repede o garanție scrisă. Cine te mai crede? Plus, să nu uităm că ai scos 4000 de criminali, infractori, violatori și pedofili din pușcării. Ăsta ești. O canalie ce face pe prostul. Enervezi oamenii inutil. Dai din gură inutil.
  • +9 (13 voturi)    
    Pentru ca "garantiile scrise" ... (Joi, 25 ianuarie 2018, 8:53)

    LoBa [utilizator]

    ... de autoritatile romane le pot folosi cel mult pe post de hartie igienica.
  • +7 (11 voturi)    
    draga two dorel (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:04)

    Alynna [utilizator]

    Adica de doua ori Dorel (ca sa intelegi mai bine, el taie atat firul de curent, cat si conducta de apa)

    te superi ca domnii din Danemarca iti spun ca e nasol, dar oare asa numitul recurs compensatoriu pentru conditii necorespunzatoare in puscarii n-a fost aprobat de matale???? adica atunci cand e vorba de eliberat condamnati de toate felurile (sunt convinsa ca au iesit din puscarie mai repede tot felul de corupti, pe langa 3 dintre violatorii din Vaslui si alti hoti, etc) e nasol la noi, cand iti spune Ioropa ca e nasol, nu e bine!?

    Halal profesor de drept! Vai de studentii tai!!!!Sper sa nu uite ce dorelisme ai facut pe la Guvern.
  • +2 (4 voturi)    
    Solicitari in scris se zic / scriu la (Joi, 25 ianuarie 2018, 11:42)

    Rahan5 [utilizator]

    oameni cinstiti. Politia, de exemplu, la un om obisnuit,
    considerat prezumtiv cinstit, trimite citatii etc. in scris.
    Dar la borfasi ca Tudorel Toader, Liviu Drgnea si Ciordache striga direct dupa ei pe strada: ,,stai banditule , ca trag ! " sau ,,stai borfasule !", sau ,,japita naibii de bandit ! " sau ,, stai lichea nerusinata !" etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt oameni rai, dom’ profesor (Joi, 25 ianuarie 2018, 14:48)

    V. Istina [utilizator]

    ii roade tare invidia, ca nu le-a venit lor mai intai ideea asta geniala: dreptate, dar doar de la Partid!
    Ne urasc pur si simplu! Ce dracu sa mai zici?

    “Dusmanii tarii sunt de vina”- cu smecheria asta ieftina umbla un ditamai rectorul, minte luminata, ba chiar si un barosan ministru!

    Un nerusinat si un ticalos.
  • +1 (1 vot)    
    Guvernarea PSD-ALDE,niște nebuni. (Joi, 25 ianuarie 2018, 16:17)

    asavreau [utilizator]

    Așa se comportă.Sunt într-o revoluție continuă.Nu ascultă de nimeni,își dau jos propriile guverne,nimeni nu știe de ce,după 6 luni constată că avem dreptate să protestăm,dar suntem vinovați că am protestat.Datorită protestelor Guvernul lor nu a mai răspuns la comenzi,a început să se instaleze frica.Pricepi d-le ministru preocupat de bunăstarea infractorilor?Nu pricepi pentru-că ai eliberat infractori de drept comun sperând într-o revoltă a noastră,ca să poți anula legile pentru infracțiunile guvernanților,parlamentarilor,primari și alți borfași politici.Te crezi din altă castă,ne consideri proști.Știi ca dintre cei care protestează sunt și votanți PSD-ALDE?S-au săturat de impertinența voastră.