UPDATE Dragnea si Dancila, intalnire cu conducerea UDMR / Kelemen Hunor: Mi-a placut ca dna Dancila mi-a raspuns la toate intrebarile fara sa se uite la presedintele Dragnea, inclusiv la cele foarte tehnice

de I.R., V.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:13 Actualitate | Politic


Viorica Dancila si Liviu Dragnea
Foto: Hotnews
Presedintele PSD Liviu Dragnea, premierul desemnat Viorica Dancila si secretarul general al PSD Marian Neacsu participa la o intalnire cu conducerea UDMR, inainte de definitivarea noului cabinet si al votului care urmeaza sa fie dat luni in parlament.

Intalnirea a inceput la ora 13.00, la sala grupului UDRM din Parlament.

UPDATE 14.20: La finalul intalnirii, Liviu Dragnea le-a declarat jurnalistilor ca sunt "destul de multumiti" de discutiile avute cu cei de la UDMR, pentru ca, "in primul rand, doamna Dancila a raspuns la fiecare intrebare si ei au fost multumiti de raspunsuri".

Seful PSD a mentionat de asemenea ca UDMR nu a cerut intrarea la guvernare.

Si premierul desemnat Viorica Dancila a insistat la randul sau ca nu a "auzit aceasta solicitare din partea UDMR".

Dancila a precizat in schimb ca liderii UDMR "au vrut sa vada care e abordarea mea, cum vom lucra in viitor", si ca le-a prezentat acestora in cadrul intalnirii programul de guvernare.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a fost cel care a iesit apoi la declaratii in fata ziaristilor, el precizand ca a abordat in discutiile cu reprezentantii PSD chestiuni "legate de invatamant, de infrastructura, de dezvoltare regionala", dar si despre "relatiile romano-maghiare intr-un an cum este anul Centenarului".

"S-a discutat despre ce trebuie facut in aceasta perioada, daca va primi voturile doamna Dancila... Vom astepta programul de guvernare, vom astepta lista ministrilor Cabinetului", a spus Kelemen.

El a insistat ca decizia Uniunii cu privire la sustinerea Cabinetului Dancila la votul de investitura de luni va fi luata chiar luni, 29 ianuarie, "dupa audierile din comisiile de specialitate ale ministrilor propusi".

Presedintele UDMR a tinut sa mentioneze de asemenea ca premierul desemnat Viorica Dancila i-a raspuns la toate intrebarile, inclusiv cele tehnice, "fara sa se uite la Liviu Dragnea".

"Mi-a placut ca doamna Dancila mi-a raspuns la toate intrebarile, fara sa se uite la presedintele Dragnea", a afirmat Kelemen.

"Mi-a raspuns inclusiv la chestiunile tehnice, precum cele din agricultura. Au fost mai multe intrebari din domeniul agriculturii si mi-a raspuns la toate, are chiar si o viziune, deci nu mi s-a parut un om care nu cunoaste", a adaugat el.

Despre o eventuala intrare la guvernare a UDMR, Kelemen a declarat ca "acest lucru a fost inchis inca de anul trecut, dupa alegeri", si ca "acest subiect nu a fost deschis nici de PSD, nici de UDMR" in cadrul discutiilor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6487 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Parca UDMR mintea ca nu vor in guvern (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:42)

    emil bobu [utilizator]

    Deja au schimbat macazul?
    • +7 (11 voturi)    
      Cand ai 100.ooo de oameni in jurul institutiei! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:20)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Cand ai 100.ooo de oameni in jurul institutiei, chiar asta este ceea ce iti doresti... sa ajungi in GUVERN!
    • +12 (14 voturi)    
      Desigur. (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:27)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      Păi fără un minister ceva de unde să mânărească și ei ceva cum ar putea fi sigur infractorul dragnea de ei? Iar centuriștii nu se vor lăsa rugați. E specificul meseriei. Acceptă orice.
    • +3 (5 voturi)    
      tu i-ai crezut ? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:15)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      tu i-ai crezut ?

      era doar de fatada ... UDMR este permanent femeia "usoara" a politicii romanesti.
    • +1 (1 vot)    
      Daca lui Hunor i-a placut de Dancila (Marţi, 23 ianuarie 2018, 19:37)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      inseamna ca Transilvania a fost deja vanduta de Dragnea ungurilor. P$D - partid de hoti, fara mama, fara tata.
  • +18 (22 voturi)    
    Eu eram convins (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:45)

    Bazil [utilizator]

    ca d-na dancila stie doar sa citeasca; acum aflu ca "participa" la discutii. Am mari indoieli ca in afara de "da, domnu dragnea", "asa cum a spus domnu dragnea", mai are si alte cuvinte in vocabular. Bibliografia consultata: inregistrarile video postate on-line.
    • +3 (5 voturi)    
      Concluzii udmr(h) (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:44)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Dat Dracului, Popa Kelemen, a observat ca :
      - D-na nominalizata P M,a "raspuns la toate intrebarile"
      - ca Daddy nu i-a soptit nimic
      - ca are 36 la pantofi
      - ca Dragnea vine intodeauna cu slitul incheiat
      - ...........
      Cata inteligenta !
      • +2 (2 voturi)    
        Ai scapat asta... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 21:23)

        Daras [utilizator] i-a raspuns lui Cindrel

        Blonda are,, chiar si o viziune ''. Te-ncurci cu ea :)
  • +14 (16 voturi)    
    Cine pe cine duce de manuta? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:27)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Ca nu se vede prea bine in poza.

    Si tanti ce tine in brate, programul de guvernare sau indicatiile lui Daddy? Cred ca nici la buda nu se duce fara aprobare.
  • +16 (18 voturi)    
    Stupid... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:28)

    morometu [utilizator]

    Nu se poate deplasa singura? Nici la gradinita nu mai duci copilul ...de mana!
  • +11 (13 voturi)    
    Nu spunea Dragnea că Dăncilă nu știe? (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:39)

    asavreau [utilizator]

    Ce face la întâlnirea cu UDMR?Își dă cu părerea,conform spuselor lui Dragnea?Dacă UDMR și PSD mai au niște aranjamente de făcut de ce nu au spus la întâlnirea de la Cotroceni?Au spus că au soluția dar o caută!Poate au ceva de ascuns,altfel nu înțeleg secretomania PSD!
  • +21 (25 voturi)    
    Comic, Hunore !! (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:39)

    purplehaze [utilizator]

    "Mi-a placut ca dna Dancila mi-a raspuns la toate intrebarile fara sa se uite la presedintele Dragnea, inclusiv la chestiunile tehnice".
    Exceptionala observatie !
    Ma intreb, alegatorii maghiari ce parere au de un asemenea individ desprins Total de realitatea politica romaneasca ?
    • +4 (6 voturi)    
      D-l Keleman Hunor (Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:24)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui purplehaze

      D-l Keleman Hunor este un vulpoi siret.
      Daca a spus asa , inseamna ca la intalnire , situatia a fost exact invers.
      Cu cat PSD se compromite mai mult , cu atat vor alege mai multi cetateni varianta emigrarii , lehamitei.
      Doar UDMR asteapta momentul prielnic si incurajeaza aroganta , neprofesionalismul , amatorismul PSD & Dragnea & echipa din Teleorman.
      O tactica subtila si eficienta.
  • +22 (26 voturi)    
    Ce scenariu burlesc. (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:49)

    Cataleya [utilizator]

    UDMR va fi mereu de partea infractorilor de la guvernare, indiferent desptre ce partide este vorba.
    • +3 (5 voturi)    
      Dadi dada (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:34)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Politica sustinuta de dinafara. Cinci vecini, nici unul prieten.
  • +8 (10 voturi)    
    stenograma: (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:51)

    AnderT [utilizator]

    KH: ne lasati sa taiem in continuare padurile?
    VD: Da
    KH: Vrem ceva in plus la functii!
    VD: Da
    KH: Mai negociem si autonomia?
    VD: sultanul a spus ca da, dar dupa ce se mai calmeaza apele
    etc....

    Din culise

    KH catre LD: a mers bine, se ne intalnim mai des seara.

    VD catre LD: "ati vasut ce binie am invatat de pe foaea ai?"

    Bai dar chiar voi credeti ca toata e tara e cretina ca "alergatorii" vostri pomanagii? sa va meritati exact ce ne doriti voi noua HOTILOR !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Toata tara e o arena de circ (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:51)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Ne distram non stop, din pacate cu asta ramanem, panaramele merg inainte.
  • +4 (6 voturi)    
    Multumim dragi Maghiari (Marţi, 23 ianuarie 2018, 14:53)

    artistu_gogu [utilizator]

    Nu stiu ce ne faceam fara voi. Si uite asa, o sa ii iubesc si mai tare, asa au ajutat PSD-ul sa fure si mai mult.

    Aveti cetatenie , de ce nu plecati in Ungaria sa ne lasati in pace ?
  • +7 (7 voturi)    
    deja (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:22)

    zicsieu [utilizator]

    vorbeste singura? cum cresc astia in politica ca altii in 10.
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:25)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    intrebarile au fost (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:34)

    subcultura [utilizator]

    Numele?

    Cat este ceasul? (intrebare capcana cu dublu sens)

    Din Agricultura. Capra sau Oaia? (alta intrebare capcana)
  • +7 (7 voturi)    
    privire galeșă (Marţi, 23 ianuarie 2018, 15:46)

    osica [utilizator]

    Vaai, cum îl soarbe din ochi...
  • +6 (6 voturi)    
    La fel de performanta ca Antena 3 (Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:01)

    PuieMonta007 [utilizator]

    Nici aia nu se uita in ochii lui Drrgnea dar ii executa ordinele la perfectie..
  • +1 (1 vot)