Catalin Radulescu vrea ca modificarile privind prezumtia de nevinovatie sa fie introduse in programul de guvernare: "Nicio persoana care nu are condamnare finala la CEDO sa nu mai plece din functii"/ "Propun sa dezincriminam abuzul in serviciu"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 22 ianuarie 2018, 17:08 Actualitate | Politic


Catalin Radulescu, deputat PSD
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Catalin Radulescu a declarat luni, inainte de sedinta conducerii extinse a PSD, ca va propune ca atat in programul de guvernare cat si in statutul PSD sa fie introdusa directiva europeana privind prezumtia de nevinovatie, pentru ca nicio persoana sa nu mai trebuiasca sa plece din functii inainte de o decizie definitiva "a CEDO". Intrebat si de modificarea la abuzul in serviciu, Radulescu a declarat ca va propune in parlament dezincriminarea acestei infractiuni.

"Eu sper, si voi toti stiti, ca o sa incepem sa lucram la codul penal si de procedura penala si prezumtia de nevinovatie, si eu sper ca Directiva asta (europeana) sa o implementam cat de repede pentru ca oricum trebuia sa o implementam, in asa fel incat nicio persoana care nu are condamnare finala la CEDO sa nu mai poata fi pus intr-o situatie de genul asta ca sa plece din guvern pana nu se dovideste ca este vinovata", a declarat Radulescu, intrebat depsre o posibila revenire a Rovanei Plumb in guvern, dupa ce aceasta a demisionat din motive de integritate din guvern.

Intrebat daca va propune ca aceste modificari la codul penal sa fie introduse in programul de guvernare, la capitolul justitie, Radulescu a raspuns: "Eu voi propune ca sa se respecte prezumtia de nevinovatie si directiva europeana din toate tarile europene. Da, in programul de guvernare, si in codul de conduita si in statutul PSD."

In ceea ce priveste abuzul in serviciu, care urmeaza sa fie modificat in comisia speciala parlamentara, Radulescu a anuntat ca va propune dezincriminarea acestei infractiuni, nu introducerea unui prag. 

"Propunerea mea o sa fie sa-l dezincriminam (abuzul in serviciu - n.r.) pentru ca in 90% dintre state este dezincriminat. Deci, nu-si are sensul pragul, iar chestiunea penala nu poate sa fie decat intr-o forma agravanta si forma aceasta agravanta trebuie sa o discutam si sa vedem ce inseamna forma agravanta", a adaugat Radulescu.

Intrebat ulterior de ceea ce a propus Radulescu, Dragnea a declarat ca orice membru poate face propuneri, insa deciziile se iau in forul de conducere.

Radulescu a fost condamnat definitiv, in decembrie 2016, la un an si sase luni de inchisoare cu suspendare pentru dare de mita si efectuare de operatiuni financiare ca acte de comert, incompatibile cu functia.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2784 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    lupul paznic la oi (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:12)

    Captain Obvious [utilizator]

    daea stia bine ce zicea
    • +3 (3 voturi)    
      Hotii fac legile in Romania (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:38)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Asta e clar si asta e ce incercam sa schimbam.
    • +2 (2 voturi)    
      eeee (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      eu zic ca trebuie neaaparat sa-si dea acordul si tribunalul galaxiei pana cand poate unu sa-si dea demisia...
  • +18 (18 voturi)    
    din ciclul: ati avut vreodata impresia ca... (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:15)

    Cocut [utilizator]

    Cred ca acestui specimen ii place pur si simplu sa se auda vorbind. Sunt convins ca nici macar colegii lui din PSD nu il asculta. Intotdeauna este "pe din-afara". Un dobitoc fara pereche....

    Trist, totusi, unde a ajuns acesta.

    Pentru dezambiguizare: directive europeana la care face referire s-a publicat in martie 2016. De ce acum graba in a modifica legile justitiei?!?
    In plus, directiva nu isi propune sa dezincrimineze abuzul in serviciu. Alocutiunea cercopitecului este doar o (alta) dezinformare de tip bolsevic.
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:26)

      Her [utilizator] i-a raspuns lui Cocut

      Nu! Nu este o dezinformare de tip bolsevic. Cred ca este doar prost de bubuie. Ce motiv aveau sa il dea afara din sedinta cand a plecat 2Doze... Ca doar nu de inteligent ce era...
  • +6 (6 voturi)    
    Un condamnat definitiv (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:17)

    midufi [utilizator]

    propune... abolirea justitiei...
    cica are legatura cu prezumtia de nevinovatie...
    cica asa e la CEDO...

    Mai nene din psd, vopsesti cioara cu alb si vrei sa ne convingi ca e porumbelul pacii, care si-a luat zborul din Teleorman.

    Psd nu se dezminte.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:20)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    auzi la el (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:31)

    sim12345 [utilizator]

    deci vrei dezincriminarea abuzului in serviciu... tupeu de borfas.

    nu mai bine vrei sa iti vorbim noi de firme mici si mijlocii, sau mai prescurtat FMM?
  • +5 (5 voturi)    
    vita incaltata (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:36)

    stupidu [utilizator]

    eu propun ca nimeni sa nu ispaseasca vreo pedeapsa pina nu are o condamnare finala la cedo :))
  • +10 (10 voturi)    
    dobitocule (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:43)

    hollow [utilizator]

    CEDO nu judeca pe fond, analfabetule!!! Pana si denumirea iti spune asta: D si O se refera exact la competenta curtii, DREPTURILE OMULUI. Nu e o instanta superioara celei nationale. Daca un hot de buzunare condamnat final in Romania da statul in judacata fiindca a fost batut in arest si are drept de cauza la CEDO, asta nu inseamna ca i se caseaza sentinta. El tot un ciorditor vinovat, iar statul e vinovat ca nu i-a respectat drepturile. Atat. La fel si voi, ciorditorilor pesedisti.
  • +7 (7 voturi)    
    europa si demnitatea (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:54)

    _eu_ [utilizator]

    Nu cunosc legislatia din tarile europei civilizate, insa citesc prin presa ca atunci cand cineva, persoana publica, demnitar de rang inalt, este banuit de o infractiune isi da demisia din onoare fara a se agata ca taraturile din parlamentul romaniei de functie pentru a opri actul de justitie.

    Nu tin minte sa fi auzit vre-un politician din Romania aparand la televizor si recunoscand ca a gresit (si eventual sa isi ceara scuze oamenilor care l-au votat). Si atunci cand parlamentarul roman este condamnat, la terminarea ispasirii pedepsei sustine sus si tare ca e nevinovat si ca nu a gresit cu nimic!
  • +9 (9 voturi)    
    CEDO? (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:56)

    redy [utilizator]

    Ce treaba are CEDO?
  • +7 (7 voturi)    
    Bai mitraliera (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:00)

    Rescator [utilizator]

    Se pare ca esti mai periculos,mai tampit si mai hotoman
    decat am crezut noi.Ce o sa faceti ? Va cimentati intr-un
    sarcofag de beton pe scaunele voastre obtinute prin
    minciuni,trafic de influenta si spaga.
  • +6 (6 voturi)    
    De ce sa ne grabim? (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:11)

    greuladeal [utilizator]

    O propunere serioasa ar fi sa asteptam verdictul Judecatii de Apoi.
  • +5 (5 voturi)    
    catalin radulescu (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:28)

    zot [utilizator]

    materia cenusie a psd ului
  • +3 (3 voturi)    
    deci omu e nevinovat (Luni, 22 ianuarie 2018, 18:31)

    liviu_ [utilizator]

    pana cand CEDO (care e pentru altceva, nu pt vinovatie) sa-si dea acordul?!
    doamne... unde-i gasesti ma p-astia?!
  • +2 (2 voturi)    
    Radulescu (Luni, 22 ianuarie 2018, 19:05)

    Dizidentul [utilizator]

    Interviul se da cind esti treaz nu beat. Citeva cuvinte
    inteligente nu ar strica.