Proiect de lege PSD: Persoanele citate la o comisie de ancheta care refuza sa se prezinte la audieri sau sa puna la dispozitie probe risca pedeapsa cu inchisoarea de pana la 3 luni sau amenda penala

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Luni, 22 ianuarie 2018, 12:45 Actualitate | Politic


Oana Florea
Foto: cdep.ro
Un proiect de lege prezentat luni de deputatul PSD Oana Florea, presedintele comisiei de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, prevede ca refuzul persoanelor citate la comisia de ancheta de a se prezenta la audieri, de a furniza informatiile solicitate sau de a pune la dispozitia acesteia celelalte documente sau mijloace de proba detinute, utile activitatii comisiei constituie infractiune, iar pedeapsa prevazuta este inchisoarea de la 8 zile la 3 luni sau amenda penala in valoare de 10.000 lei, plus pedeapsa complementara de interzicere de a ocupa o functie publica timp de 3 ani.

"Refuzul persoanelor citate la comisia de ancheta de a se prezenta la audieri, de a furniza informatiile solicitate sau de a pune la dispozitia acesteia celelalte documente sau mijloace de proba detinute, utile activitatii comisiei, este considerat impiedicare a aflarii adevarului, constituie infractiune, se pedepseste cu inchisoarea de la 8 zile la 3 luni sau cu amenda penala in valoare de 10.000 lei si cu pedeapsa complementara de interzicere de a ocupa o functie publica timp de 3 ani", se arata in proiectul de lege.
 
Un alt articol prevede si ca sedintele unei comisii de ancheta "nu sunt publice, cu exceptia situatiilor cand comisia decide altfel", noteaza Agerpres.

Lucrarile Comisiei parlamentare speciale de ancheta pentru verificarea aspectelor ce tin de organizarea alegerilor prezidentiale din 2009 au fost publice, fiind transmise in direct prin serviciul de transmisiune a Camere Deputatilor.

Oana Florea a precizat ca proiectul ii apartine, dar il va prezenta colegilor, care, "in functie de viziune, si-l vor asuma sau nu" si va fi depus pentru a intra in circuitul parlamentar dupa sedinta de marti a comisiei.

Citeste aici proiectul de lege propus de PSD


















5169 vizualizari

  • +41 (41 voturi)    
    a (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:54)

    adrian67 [utilizator]

    Si pentru penibilii din aceste comisii, ar trebui manjiti cu smoala, tavaliti prin fulgi si plimbati prin oras.
    • +19 (21 voturi)    
      Vor sa o dea jos pe Kovesi printr-un pretext (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:48)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Mafia PSD nu poate s-o inlocuiasca pe Kovesi in mod legitim, asa ca schimba regulile.

      Tactici comuniste, tipic PSD.
    • +14 (14 voturi)    
      interesanta abordarea ! (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      dar Legile pentru Buna Starea Romanei pe cand ?
    • +19 (21 voturi)    
      deh, (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      la ce ne mai trebuie politie, procuratura si judecatori???
      Avem comisie parlamentara de anchetat orice si e suficienta. Stalin si cu Lenin, in asteptarea lui ilici, se scalda de fericire in smoala cand aud astfel de initiative tovarasesti.
    • 0 (0 voturi)    
      NUuuu..... (Marţi, 23 ianuarie 2018, 16:31)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      Doar sa astepte, pt. ca roata se invarte. Peste cativa ani ei o sa fie chemati prin comisii.
  • +29 (29 voturi)    
    a (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:55)

    adrian67 [utilizator]

    Va place Nicolicea duamna Florea Consuela? Am auzit ca da.
    • +10 (10 voturi)    
      ce Initiatve pentru Romania are DUamna (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      aceasta ? sau pentru feminismul din Romania ? doar sluga lu Don Livio !
    • +8 (8 voturi)    
      Consuela Florea - fosta angajata Antena 3 (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:26)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui adrian67

      PSD isi recruteaza oameni dintre slugile lor de la Antena 3 si Romania TV. pe Firea Pandele au facut-o primar, pe Consuela deputat etc poate ca pe Mircea Badea il vor pune sa candideze la prezidentiale
      • +2 (2 voturi)    
        psst... (Luni, 22 ianuarie 2018, 23:47)

        Gelum [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        nu le dati idei!!!!
  • +27 (27 voturi)    
    fugi de-cilea bre, tantico! (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:55)

    ...!?! [utilizator]

    matale esti bolunda sau esti doar stulta?)))
    • +22 (22 voturi)    
      Este numai nefu (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:46)

      Acidutu [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      nici pe timpul comunistilor scolitiin urss nu se intampla asa ceva!
    • +3 (3 voturi)    
      Dan Voiculescu a scris legea? Antena 3 e aici? (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:27)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui ...!?!

      aceasta lege mai trebuie sa treaca si de CCR si de UE
  • +38 (38 voturi)    
    hehe (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:57)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci cumva acele comisii parlamentare devin un fel de instante de judecata, sau cum? Nici la procuratura daca refuzi sa te prezinti nu faci puscarie. Te aduce cu forta, dar nu te baga la zdup. Oricum, de la proiect de lege la lege promulgata e cale lunga. Pina atunci se aleg apele cu legile penale.
    • +11 (11 voturi)    
      legile penalilor mai bine zis (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:49)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      ca sunt cu dedicatie
  • +36 (36 voturi)    
    si separatia puterilor in stat? (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:58)

    Francisc 1 [utilizator]

    PSD raspunde : - Statul sunt eu ! Deci parlamentul are si atributii judecatoresti de acum , mai este ceva ce nu ați uzurpat ? impostorilor !
    • +12 (12 voturi)    
      gresit (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      psd raspunde : - statul e dragnea. :))
  • +27 (27 voturi)    
    De ce nu interzicerea altor partide in afara PSD? (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:58)

    Marionette [utilizator]

    Ar fi o lege si mai buna.
    • +2 (2 voturi)    
      cica sedintele sunt private...dar nu toate (Luni, 22 ianuarie 2018, 20:30)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sedintele unei comisii de ancheta "nu sunt publice, cu exceptia situatiilor cand comisia decide altfel"



      deci TRADUS inseamna: daca cel anchetat e un dusman al PSD si trebuie DENIGRAT atunci sedinta e publica iar daca cel anchetat e tovaras al PSD atunci sedinta e privata si totul e facut poe ascuns, ca hotii
  • +11 (17 voturi)    
    propunere SPD (Luni, 22 ianuarie 2018, 12:58)

    Dizidentul [utilizator]

    se stringe latul in jurul gitului doamnei Covesi sint cu
    adevarat mult mai MULTI LINGAI de pantofi ai lui Liviu si Tariceanu.
  • +35 (37 voturi)    
    Na, bravo ma... (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:03)

    blackarrow [utilizator]

    da' refuzul unui condamnat penal de a pleca din parlament cum ar trebui sa fie pedepsit ?
    Bine ca dati voi legi numai pt. voi, ca de economia tarii se ocupa papa de la Roma .
  • +30 (30 voturi)    
    Witch hunt & dark ages (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:04)

    Radu-Mihai [utilizator]

    România se apropie de vremurile inchiziției.

    O legam fedeleș și o aruncam în apă. Dacă plutește - e vrăjitoare, dacă moare... era nevinovata.
    Eh! Sigur era ea vinovată de ceva... Următoarea!
  • +24 (24 voturi)    
    haina de haineala (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:06)

    ras-putin [utilizator]

    coada de topor pezedista loveste din nou.
  • +25 (25 voturi)    
    Abia (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:07)

    Her [utilizator]

    Abia astept sa treaca legea asta sa isi faca ei prostiile de gradinita acum iar cand nu o sa mai fie la putere si legile astea o sa fie folosite impotriva lor sa ii vedem cum o sa tipe ca sunt persecutati si ca e politie politica ...
    Creiere de gandaci au baietii astia de la PSD..
    • +8 (8 voturi)    
      hehe (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:00)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Her

      Exact. In primul rnd ca e o lege NEConstitutionala, comisiile parlamentare nu fac parte din PUTEREA JUDECATOREASCA asa ca nu se pot substituii procuraturii.

      DA, DACA TOT O FAC LATA SA PUNA PEDEAPSA CU INCHISORE DE 20 DE ANI. Ca abia asa o sa ajunga la puscarie cum si cat merita alde Ghita, Mazare, Dragnea, Tariceanu si ceilalti. E "metoda Capone" de facut dreptate. DECI, DACA APARE LEGEA, SA FIE CU INCHISOARE DE 20 DE ANI NEPREZENTAREA.
    • +4 (4 voturi)    
      eu nu sunt prea incantat de asta (Luni, 22 ianuarie 2018, 16:31)

      Dan_Nemes [utilizator] i-a raspuns lui Her

      Mai tineti minte ce a spus Ghita la petrecerea de dupa alegeri cu cateva zile inainte sa fuga din tara?

      "Nu o sa mai pierdem niciodata"

      Daca vor face aceste modificari fatale asupra justitiei nimic nu ii mai poate opri sa instaureze dictatura astfel nu vor mai pierde niciodata puterea.

      Parerea mea este ca acesta e scopul final! Dictatura!!!
  • +23 (23 voturi)    
    Daca ar avea coarne ar face prapad (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:07)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Uite cum s-ar putea trezi doi-trei prosti sa puna de o comisie de ancheta cand nu le place lor o anume stare.
    Eu zic ca cine nu se prezinta la comisie sa fie si afumati cu fum de ardei iute dupa care sa fie trasi pe roata in curtea pesedeului.
    In plus, sa fie exclusi si de la reproductie.
  • +25 (27 voturi)    
    treaba e in felul urmator (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:08)

    Dan_Nemes [utilizator]

    O comisie parlamentara de ancheta creata pe criterii politice si condusa de oameni politici are posibilitatea sa aresteze si sa lipseasca de libertate persoane.

    O ancheta penala inceputa de o agentie specializata pentru combaterea criminalitatii si coruptiei care nu este condusa politic nu are absolut nici o putere in continuarea si finalizarea acestei anchete daca aceeasi oameni care conduc comisia de mai sus pur si simplu nu vor.

    Acceasi oameni din prima comisie pot ancheta oamenii din a 2-a pe orice motiv doresc ei.

    Democratie PSD.

    Pana nu ajung toti membrii PSD/PNL/ALDE/UDMR cu capul gaurit de plumb nu se vor rezolva astfel de probleme.
  • +24 (26 voturi)    
    Parca... (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:08)

    Cataleya [utilizator]

    ...CCR s-a exprimat deja de vreo doua - trei ori pe aceasta speta.
    Conform CCR, cei convocati ar avea obligatia sa se prezinte (din loialitate) in fata comisiilor parlamentare, dar nu s-a gasit inca o modalitate legala de pedepsire a celor care refuza.
    Aici e de fapt problema PSD, ca (inca) nu au cum sa o aduca pe Kovesi - in catuse - in fata borfasilor PSD-isti.
    Dar, pana la urma, vor gasi ei o solutie si la aceasta problema.
  • +19 (21 voturi)    
    S-a remarcat si Floarea asta,din gradina cu penali (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:08)

    Plagarus [utilizator]

    Tinta LCK !!!
  • +22 (22 voturi)    
    bomba dupa bomba (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:09)

    vidra [utilizator]

    si-au dat seama sobolanii ca nu mai pupa guvernarea in vecii vecilor si arunca acum toate bombele din dotare; mare mirare ar fi ca dupa 3 ani Romania sa fie inca democratie
  • +26 (26 voturi)    
    Contrapropunere (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:10)

    ComentNews [utilizator]

    Propun ca initiatorii diferitelor comisii de ancheta parlamentare, utilizate abuziv de catre PSD si ALDE sa fie trasi penal la raspundere pentru hartuire si presiune psihica asupra celor chemati la anchetele evident politice.
  • +21 (21 voturi)    
    cu dedicatie (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:10)

    Ionescu Raymond [utilizator]

    o lege anti-Kovesi
  • +28 (30 voturi)    
    I-AUZI! (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:14)

    schroedinger [utilizator]

    De unde a mai aparut si idioata asta! RON 10.000 si 3 luni de puscarie? Si mai ce?
    • +10 (10 voturi)    
      De unde a aparut? (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:44)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Din subsolul din Kiseleff care comunica printr-un
      tunel cu tatucul Kuzmin.Daca micutza tacea nu-si lua
      atatea comentarii "pozitive".Nu este decat o sluga docila a lui Abu Dragneev,cu "studii" tip Nicolicea.
      Daca PSD/PCR si ALDE mai cauta multe motive de scandal nu fac altceva decat sa-si grabeasca obstescul sfarsit.AMIN!
  • +31 (35 voturi)    
    Comisie de ancheta? (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:17)

    nlln [utilizator]

    Comisie de ancheta numita pe ce criterii?

    Politice?

    Se substituie Parlamentul puterii judecatorestI?
    NOUA SECURITATE-comisiile de ancheta din Parlament.

    O comisie de ancheta, numita pe criterii politice, cu membri de calibrul Serban Nicolae, Nicolicea, Viorica Dancila, Radulescu, Olguta...etc?

    Ce mizerie ordinara, marca PSD.
  • +23 (25 voturi)    
    adica fac un proiect de lege fix pt un eveniment?! (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:18)

    liviu_ [utilizator]

    wow.... deci wow...

    apropos s-ar putea sa regrete acest proiect de lege cand vin alegerile... sa-u e exclusiv pt 2009 si ATAT?!
  • +23 (25 voturi)    
    drept la privat? (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:22)

    nlln [utilizator]

    Oana Florea , initiatorul ,a terminat cumva dreptul la Titulescu?

    Ar trebui retrasa autorizatia de functionare acestei universitati.
    • +10 (10 voturi)    
      Atunci se explica... (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:07)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      E la fel de inteligenta precum avocata lui Severin,aia cu ''analfabetizarea'':))
    • +4 (4 voturi)    
      pai da, (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      ca stangul l-a terminat micul Titulescu, aka MTO, aka tonta, aka "fa doino".
  • +18 (20 voturi)    
    Proasta de Oana (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:27)

    mitg [utilizator]

    Justitia e numai una => contestat la Curtea Constitutionala => invalid. Daca nu, contestat la CJUE sau CEDO => iarasi invalid.
  • +25 (29 voturi)    
    Va arde pe ficati? (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:29)

    vio7 [utilizator]

    Bai javrelor,va arde si va frige grija DNA-ului si de ce nu va da raportul voua,bravi parlamentari votati de toti asistatii sociali si de toate babele pupatoare de moaste???Fai pitzi parlamentar PSD vezi sa nu dai cu capul de masa cand iesi de sub ea dupa ce primesti indicatii pretioase de la Dragnea!
  • +22 (22 voturi)    
    :)) (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:34)

    omezu [utilizator]

    In mod normal m-as fi enervat, dar ma uit la moaca slugii lui Felix si ma apuca rasul. Stim cu cine avem de-a face. Si ca de obicei, demersul o sa le bubuie fix in freza!
  • -24 (30 voturi)    
    Mai bine mai târziu.... (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:37)

    CalinMircea [utilizator]

    Demult trebuia o asemenea lege. În orice democrație normală parlamentul reprezintă instanța supremă în fața căreia trebuie să dea socoteală toată lumea. Asta dacă se dorește să ne facem bine odată și odată!
    • +11 (11 voturi)    
      ????? (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:01)

      nlln [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      "parlamentul reprezintă instanța supremă " ????

      Tu esti bolnav?
    • +11 (13 voturi)    
      :) (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:02)

      mariushn [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      mananci spanac
    • +8 (8 voturi)    
      ehhh (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:03)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Uite ca in Rusia nu e asa, Putler nu raspunde in fata parlamentului. Deci nu o sa va faceti bine niciodata, niciodata.
    • +7 (7 voturi)    
      Calmeaza-te, tataie! (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:05)

      tarantella [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Si Marea Adunare Nationala era tot o "instanta suprema". Cu toate astea, nu i-a folosit la nimic lui Ceausescu. Nu intindeti coarda.
    • +6 (6 voturi)    
      la ce gradinita ceausista (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:11)

      dinfranta [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ati absolvit studii de drept ?
    • +4 (8 voturi)    
      Democratie normala? (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:11)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      In mintea ta aia creatza o democratie normala si un Parlament normal sunt conduse de 2 penali,unul condamnat definitiv si irevocabil si unul cercetat inca?Daca asta doresti poti incerca Turcia,Rusia,poate ceva mai exotic Coreea de nord.Drum bun si cale batuta!!
    • +6 (6 voturi)    
      Parlamentul e instanta? (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:18)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      omule, cred ca este un amestesc total in mintea ta...

      Parlamentul detine si puterea judecatoreasca mai nou?
      De ce nu Presedintele avend in vedere ca primeste cele mei multe voturi directe? Il fecem pe presedinte Primul judecator al tarii si asa mai departe. :-)
    • +6 (6 voturi)    
      De separatia puterilor in stat ai auzit? (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:31)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      Nu? Ma gindeam eu.
      Ia mai cauta pe Google. Incepe cu "Constitutia Romaniei", daca se poate, o varianta cu explicatii. Dupa aia mai cauta si "democratie" pe Google.
    • +7 (7 voturi)    
      Democratie (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:39)

      Jijell [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      In orice democratie normala, partidul care detine guvernarea asculta de dorintele si nevoile poporului, si ofera portofoliile de ministri unor profesionisti, oameni capabili sa duca la indeplinire programul de guvernare cu care partidul a castigat alegerile.

      La PSD e totul doar un simulacru, sunt promovati in conducerea ministerelor doar incompetenti si nulitati unul si unul, pentru a fi mai usor manevrati de catre liderul si Dumnezeul lor, Liviu Nicolae Dragnea. Singurul lucru de care este preocupat PSD condus de Dragnea este detinerea puterii absolute si imunitatea fata de orice judecata.

      Tineti minte, puterea tinde sa corupa, puterea absoluta, corupe absolut. Aceasta sete de putere le va aduce sfarsitul. Romanii s-au trezit!
    • +5 (5 voturi)    
      se pare (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CalinMircea

      ca esti ahtiat dupa democratia lui putin.
  • +10 (10 voturi)    
    Se reanfiinteaza (Luni, 22 ianuarie 2018, 13:52)

    Acidutu [utilizator]

    Tribunalul poporului, ca in anii 1947 - 1960. Mai trebuie adusi si consilierii sovietici din acea perioada, de aranjat cu tarul vladimir pentru acces in Siberia si am aterizat din nou in Epoca tatucului stalin. Bravo fratilor. Asta ati votat, asta veti avea.
  • +7 (7 voturi)    
    minsonginin (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:04)

    clencix [utilizator]

    Femeia asta neaga dreptul femeii de a gandi cu propriul cap si toata miscarea feminista de azi, ceea ce a sesizat se vede de la o posta ca nu-i apartine si ca face o propunere comandata de altii. Sa se ia de mana cu prim ministra la a maimutari pe cel pe care nu-l inseala niciodata femeile. Stie el de ce.
  • -5 (9 voturi)    
    protestez (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:11)

    cucuveauamov [utilizator]

    alaturi de toti cei de deasupra si de dedesubt! Initiativa trebuie rapid modificata de tinerii (educati, frumosi, foarte frumosi, liberi, skiori etc) in:

    "Persoanele citate la o comisie de ancheta care refuza sa se prezinte la audieri sa fie de indata numiti sefi de Parchet si alte institutii bugetare"
  • +5 (9 voturi)    
    Asta n-are legatura cu scaparea interlopilor, nu? (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:26)

    muvis [utilizator]

    Astea sunt legi care le vor permite sa actioneze in mod discretionar pentru a acapara puterea.
    Numai democratie nu o sa mai fie.
  • -8 (14 voturi)    
    Foarte bine, sa vedem apoi daca mai (Luni, 22 ianuarie 2018, 14:26)

    xrogo [utilizator]

    indrazneste Luluta sa ignore chemarea comisiei?
    • +10 (12 voturi)    
      Sper (Luni, 22 ianuarie 2018, 15:46)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Sper că da, va îndrăzni. Pentru că e jenant ca niște infractori analfabeți fără studii juridice sau cu studii la spiru haret să ancheteze un procuror al DNA.
    • +4 (6 voturi)    
      chestia cu "jur sa spun adevarul . . ." se (Luni, 22 ianuarie 2018, 17:50)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      spune si in fata unei astfel de comisii politice?
  • +1 (1 vot)    
    Tuta perfecta (Marţi, 23 ianuarie 2018, 13:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Asculta orbeste de dispozitiile de la partid si afiseazxa un zambet tamp permanent.