Ecaterina Andronescu, despre proteste: Daca aceste demonstratii acrediteaza ideea ca Romania este instabila, ca e o tara neguvernabila, toata lumea pierde

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 21 ianuarie 2018, 7:54 Actualitate | Politic


Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Ecaterina Andronescu, senator PSD si vicepresedinte al partidului, a declarat la Digi24 ca protestele de sambata din Bucuresti si din tara pot strica imaginea Romaniei in afara si a apreciat ca daca acrediteaza ideea ca este o tara instabila si neguvernabila, toata lumea pierde. Senatorul PSD a mai spus ca isi doreste o justitie independenta si nu vede "care ar fi articolele care afecteaza independenta Justitiei", referindu-se la criticile protestatarilor fata de legile Justitiei, scrie News.ro.

"Ce ma ingrijoreaza in aceste demonstratii nu e faptul ca oamenii au iesit in strada. E dreptul lor de a protesta fata de lucrurile care ii nemultumesc. Daca aceste demonstratii genereaza instabilitatea tarii, daca ele transmit un mesaj in afara ca Romania este intr-o tara neguvernabila, atunci trebuie sa isi asume responsabilitatea toti cei care poate din spate i-au indemnat sa iasa", a comentat Andronescu protestele de sambata seara, din Bucuresti si din tara.

Ea a sustinut ca unii primari au platit transportul celor care au iesit in strada.

"Pentru ca pot sa va transmit mesajele care spun ca unii primari - va dau exemplu un mesaj primit de cineva din Roman - au platit transportul celor care au iesit in strada. Daca ies pentru ca sunt nemultumiti este dreptul lor constitutional si trebuie sa ii respectam", a sustinut senatorul PSD.

 

Intrebata care crede ca vor fi impresiile in presa internationala cu privire la manifestatii , Ecaterina Andronescu a raspuns: "Daca aceste demonstratii acrediteaza ideea ca Romania este instabila, ca e o tara neguvernabila, toata lumea pierde. Cred ca niciun roman nu se poate bucura de o imagine nefericita care pleaca din tara spre in afara. Avem obligatia sa respectam imaginea tarii si sa nu dam senzatia ca suntem o tara neguvernabila".

Solicitata sa-si argumenteze pozitia, Andronescu a adaugat ca "nu este o imagine pozitiva la adresa Romaniei si de aceasta imagine, daca se transforma intr-un mesaj de instabilitate, toata lumea are de pierdut".

In cea ce priveste legile Justitiei, unul dintre motivele protestelor, ea a spus ca cele trei legi care au trecut prin Parlament sunt departe de a fi intrat in vigoare, fiind pe masa CCR, iar Codurile penale nu au fost modificate. Ea a apreciat ca protestele nu ar trebui sa influenteze in niciun fel CCR, sa nu fie o presiune .


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5340 vizualizari

  • +45 (47 voturi)    
    Pereat PSD (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:04)

    thatchme [utilizator]

    "Pereat PSD mundum, fiat justitia!" sau in traducere pentru d-na Andronescu : Sa piara banii furati de PSD sub Fiatul justitiei.
    • +27 (29 voturi)    
      Exact! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      Aceeasi Abordare o are si pentru O Carte, daca Batranica Aceasta revine in Guvern, putem si noi sa ii intoarcem gestul?
      https://m.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/reactia-ecaterinei-andronescu-dupa-ce-a-aruncat-pe-jos-cartea-oferita-de-o-senatoare-usr-849542
      • +11 (11 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 21 ianuarie 2018, 14:34)

        qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui un domn

    • +19 (25 voturi)    
      Andronescu=varianta soft a ciumei rosii (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:50)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

      Nicolichea, Serban Nicolae, Iordache, Codrin Stefanescu - varianta hard. Dragnea - la centru.
      • +6 (6 voturi)    
        Nu. Andronescu si Tudorel Toader (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:12)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        sunt la categoria ,,tradatori".
        • +6 (6 voturi)    
          toti sunt niste tradatori ordinari..!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:44)

          Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          serban nicolae, este un tradator analfabet, iar tanti caty, este una care a fost pe la scoala, insa nu este clar nimanui ce a invatat. Ca prea inteligenta, este clar ca nu este.
          • +4 (4 voturi)    
            Serban Nicolae vede viitorul (Luni, 22 ianuarie 2018, 1:33)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

            Romaniei ca o gubernie ruseasca, in care Regele Cioaba va putea devenii chiar ,,rege" vasal al Rusiei. Va avea grija Dragnea si Putin de asta.
            Deci, facand abstractie de deghizarea sa politica in ,,politician roman", de ce ar fi tradator atunci Serban Nicolae ? ca vrea ,,Coroana Romaniei" pentru poporul lui ?
            La ,,romanii" Andronescu si Tudorel Toader nu e nici o scuza. Ei se multumesc sa dea ,,coroana" pentru Putin, iar ei sa capete un ,,ciolan de ros". Ce se va intampla cu ceilalti romani, nu le mai pasa.
  • +51 (53 voturi)    
    P$D este Instabil (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:08)

    un domn [utilizator]

    Motiv pentru care Romania vrea Dizolvarea P$D, Proclamatia de la Timisoara in Constitutie+Legea Ticu, partid de Stanga Fara Otrepe-NepoatesiNepoti descendenti din FSN si actualul P$D, Parlament de Maxim 150 Oameni Cinstiti!
    • +37 (39 voturi)    
      Instabilitatea o da PSD din parlament si guvern! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:11)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Tara este neguvernabila datorita mintilor inguste din guvernul PSD si mai ales din parlamentul majoritar PSD care face legi numai pentru hoti si corupti!
      • +19 (21 voturi)    
        Romania este guvernabila (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:09)

        mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui fit

        "doamna" andronescu, dar nu de catre pesede-alde. Aceasta organizatie criminal-mafiota si-a arata adevaratele scopuri: deturnarea si aservirea justitiei, jaful si coruptia generalizate.
        Pentru aceste motive organizatia mafiota pesede-alde trebuie sa plece de la guvernare impreuna cu prea-distinsa domniei voastre persoana "doamna" abramburica.
        Si mai scutiti-ne de panseurile de doi bani.
        Un avertisment pentru pnl: daca astazi guverneaza dragnea&comp este vina voastra dupa opt ani de guvernare liberala in care ati dezamagit oamenii in asemenea masura incit n-au mai iesit la vot. Partidul vostru este plin de baroni, hoti, smenari si camatari. Curatati-va partidul sau veti avea soarta taranistilor. Abia dupa ce scapati de lepre sa aveti curajul sa veniti in fata oamenilor si sa cereti voturi.
    • +15 (15 voturi)    
      stabila in coruptie, hotie, minciuna .. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:25)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      asa trebuie sa fie Romania in mintea D-nei Andronescu !
      pana la urma o situatie atat de tensionata arata si adevaratul caracter al unor oameni care pana acum incercau sa pastreze niste aparente
    • +13 (13 voturi)    
      Are dreptate madama , doar ca este invers (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:35)

      Hiama2 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Un punct de vedere corect. P$D destabilizeaza tara prin politicile economice, juridice si sociale pe care le duce. Schimbarea guvernului la 6 luni destabilizeaza si discrediteaza tara in fata partenerilor.
  • +43 (43 voturi)    
    vai ,vai,of,of ,mai, mai! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:12)

    Francisc 1 [utilizator]

    antena 3: 70000 de oameni sarbatoresc in strada numirea vioricai dancila !
  • +45 (47 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:22)

    polonyca [anonim]

  • +56 (58 voturi)    
    Abrambureala (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:28)

    voinicu [utilizator]

    Coanei Abramburica a inceput sa-i pese de tarisoara.
    Da' legile alea ale justitiei pentru care ea si-a dat votul nu ne-au cam facut de rahat pe plan extern?
    Da faptul ca dragnea schimba guvernele, la fel ca pe sosete, nu ne-au facut de cacao pe plan extern?
    Oare ea chiar crede ce spune ?
    Astia nu isi dau seama ca din ce in ce mai putini ghertoi mai pun botul la vrajelile lor.
    Intr-o lume normala astia ar fi fost de mult pacienti la Balaceanca .
    • +31 (33 voturi)    
      Uite (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:40)

      naica [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      cine vorbeste.Groparul educatiei in Romania.Cea care n-a luat nici o masura cand s-a pus problema plagiatului lui Ponta.Cea care a desfiintat invatamantul profesional din tara.N-are pic de bun-simt,macar sa stea in banca ei in acest caz.
      • +19 (19 voturi)    
        Andronescu nu-si recunoaste semnatura la Microsoft (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:33)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui naica

        Fost ministru al Educatiei si Cercetarii, Andronescu este cercetata sub aspectul savarsirii infractiunilor de abuz in serviciu, luare de mita, trafic de influenta si spalare de bani si in dosarul Cutezatorii si in dosarul Microsoft.

        Prin urmare Caty stie ce o asteapta daca legile justitiei raman asa cum sunt si mai stie ca nu are nici o sansa daca PSD nu mai este majoritar in Parlament:
        -ori nu mai ajunge in parlament!!
        -ori daca ajunge totusi (dupa ce-si vor fi dat coate intre ei psd-istii care sa ocupe mai intai locurile din parlament ca locurile sunt mai putine!), nu se mai poate baza pe majoritatea confortabila data de PSD pentru a-si pastra imunitatea parlamentara.

        Deci, Madam stie de ce este asa vehementa si intoarce totul impotriva protestatarilor!
  • +58 (60 voturi)    
    !!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:31)

    nlln [utilizator]

    Voi instalati 3 guverne intr-un an si protestatarii sunt de vina de imaginea tarii?

    Si da , Romania nu este o tara guvernabila pentru ca nu are cine sa o guverneze.
    Cei care au castigat alegerile nu sunt capabili, nu au un adevarat program de guvernare, au promovat toate nulitatile in functii de conducere.
    Cu cine sa guverneze?Nici nu sunt interesati sa guverneze.
    Circ.
    Au obsesia schimbarii legilor justitiei.
    Sa isi salveze pielea.

    Fac turul televiziunilor ( anumitor) si se plang ca lumea nu este informata.
    Toti sunt tampiti numai ei stiu ce este bine.

    Uite cu ce ne-am ales!Ce caractere ies la lumina.
    Nu iti vine sa crezi ca este adevarat.
    • +30 (32 voturi)    
      Guvernabila, dar NEGUVERNATA ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:20)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Stati sa vedem ce "minuni" scot din palaria lui Dragnea "valorile" din Videle, Vasilica si Carmencita, impreuna cu zecile de secretari de stat parasutati din Teleorman direct in Guvern.
      • +13 (15 voturi)    
        Da. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:11)

        nlln [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Ai dreptate.
      • +4 (4 voturi)    
        pai... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 20:18)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        madam andronescu, fost ministru al invatamantului, nu face diferenta intre neguvernabil si neguvernat ( intentionat oare? vezi Doamne nu pot guverna ca se tine lumea, aia care munceste si plateste taxe, de proteste) si incearca in acelasi timp sa convinga ca tre' facut ciocu' mic la nelegiuirile lor ca nu da bine la imagine...ha!
  • +37 (39 voturi)    
    Exact , deci nu intrați cu bocancii peste justiție (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:33)

    nick24 [utilizator]

    Ai înteles foarte bine ce trebuie sa facă guvernul și parlamentul.
  • +40 (42 voturi)    
    Nesimtirea si lipsa limitelor. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:35)

    RomaniaNoua [utilizator]

    Cata nesimtire! Protestele reflecta situatia existenta in Romania la ora actuala, nimic mai mult. Ca nu va place ca nu se pune batista pe tambal, asta este alta problema.
  • +38 (40 voturi)    
    (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:38)

    europeanul2 [utilizator]

    Dar daca guvernarile PSD demonstreaza intregii lumi ca suntem o tara instabila ce ne facem?
  • +36 (40 voturi)    
    Ba, cucoană (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:40)

    Geirge [utilizator]

    Aceste proteste acreditează idea că România este o țară în care în care guvernează corupții...
  • +33 (35 voturi)    
    E o tara guvernsbila (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:46)

    Captain Obvious [utilizator]

    Dar nu de o gașcă de hoți
  • -13 (31 voturi)    
    Degeaba luptă Guvernul si (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:51)

    asistat [utilizator]

    Parlamentul sa faca ceva pentru țărișoară, că penrtu nici 0,5% din populație, care nu citește și nu se informează dar încalcă legile sub pretexte de toată jena, vom avea toți de suferit!
    • +19 (21 voturi)    
      Autostrazi? Spitale?Scoli?Cercetare? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:32)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Asistatul din Tine are doar nevoi Fiziologice veshnic Stringente!
    • +3 (3 voturi)    
      Guvernul nu lupta, Pica (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:18)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Deja esti la al 3-lea. Daca il iei in calcul si pe Phonta esti la al 4-lea in 4 ani.
  • +33 (37 voturi)    
    viperina (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:53)

    anonim3 [utilizator]

    mesaj calculat sa dezinformeze si sa apere pe infractorii din PSD-ALDE.
  • +36 (40 voturi)    
    "Draga"noastra Abramburica (Duminică, 21 ianuarie 2018, 8:58)

    Rescator [utilizator]

    Poate na-i observant ca toata lumea normala la cap din tara,din UE(inclusiv din Pakistan si Iran-tari membre
    in viziunea Vasilicai din Videle) va spune ca ocrototi
    coruptii si pe alti infractori,ca mutilati in interes propriu
    legile Justitiei,ca bulversati mediul economic prin
    modificari saptamanale tembele ale Codului Fiscal,
    ca va subordonati politic Justitia si toate institutiile
    Statului,ca actionati ca niste elefanti autisti fara sa va
    pese de cetateni,ca nu ati facut nimic din celebrul Plan
    de Guvernare,mai mult ati saracit pe toti amarastenii
    (vedeti cursul leului,inflatia,scumpirea carburantilor si
    a utilitatiilor,etc.).
    Daca veti termina cu aceste mari ticalosii s-ar putea
    sa deveniti mai umani,mai frecventabili,pana atunci
    NU.
    Apropo ,terminati cu cartoanele vandute pe pe post
    de diplome(a se vedea cazul recent din fieful lui
    Abu Dragneev din Alexandria)
    Pentru ca in curand impliniti 70 de ani va spun
    LA MULTI ANI!
  • +34 (38 voturi)    
    Nu suntem prosti, vrem sa opriti modificarile (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:00)

    emil bobu [utilizator]

    care subordoneaza justitia PSDului si de preferat sa sariti cu totii intr-un vulcan.
    • +5 (5 voturi)    
      activ (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:29)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      .
  • +36 (40 voturi)    
    !!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:03)

    nlln [utilizator]

    https://www.theguardian.com/world/2018/jan/19/romania-braced-for-huge-protests-amid-big-step-backwards-on-rule-of-law

    Cititi.
    Poate intelegeti d-na Andronescu despre ce vorbim.
    Se poate sa nu stiti d-voastra despre ce vorbiti.
    Sau stiti foarte bine dar interesul personal / partid sunt mult mai importante.
    • +23 (25 voturi)    
      E in engleza. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:51)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui nlln

      Cum sa citeasca?
      • +15 (15 voturi)    
        Sa-i dea veorica niste meditatii! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:12)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        .
      • +12 (12 voturi)    
        ii traduce olguta (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:21)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        sau vasilica.
  • +45 (49 voturi)    
    Țara a rămas fără guvern ? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:08)

    Fisherman [utilizator]

    Zice doamna Andronescu: ”să nu dăm senzația că suntem o țară neguvernabilă”.
    Dar cine a lăsat țara fără Guvern ?
    Nu cumva chiar votul din CEX-ul partidului dumneavoastră este cauza demisiei PM ?

    Iar motivele pentru care ați declanșat această judecată stalinistă împotriva prim-ministrului nu sunt cumva legate de faptul că acesta evită să-și asume ordinele de a distruge independența Justiției din România, ordine venite de la membri cu dosare penale din partidul ”majoritar” ?

    Doamnă posibil Ministru al Educației și Învățământului: în propoziția dvs ”niciun român nu se poate bucura de o imagine nefericită care pleacă din țară spre în afară” nu există nici logică și nici gramatică.
    Poate că am putea face abstracție de aceste două slăbiciuni dar ceea ce sare în ochi este ferocitatea actului ratat care se ascunde în ideea că vă interesează imaginea ”românului care pleacă din țară”. De fapt ceea ce vă interesează este să păcăliți opinia publică din țările ”din afară” că în România curge numai lapte și miere iar românului care ”pleacă în afară” probabil că i s-a urât cu binele.
    • +21 (25 voturi)    
      Katiusha poate Spune ca Excelenta Sa (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:35)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

      Shinzo Abe afost trimis de Soros sa darame guvernudeguvizi P$D, nu e de ras! Ar fi capabila aceasta Batranica!
  • +32 (36 voturi)    
    . (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:19)

    theo667 [utilizator]

    Ce privire de cioclu multumit are sinistra fosta viitoare ministru al invatamantului...
  • +30 (32 voturi)    
    Alta petarda (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:20)

    FA [utilizator]

    Pe cine intereseaza ce spune petarda asta, sa vada toata lumea unde se ajunge cand nu se voteaza, sau se voteaza hoti!
  • +26 (30 voturi)    
    Agresorul se plange (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:29)

    Picsius [utilizator]

    ca victima cere ajutor public si ca aceasta atitudine creeaza instabilitate.
  • +29 (33 voturi)    
    pai bineinteles... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:33)

    grongobar [utilizator]

    ...ca e o tara instabila ! Dar asta din cauza voastra ,a hotilor si incompetentilor si analfabetilor PSD-ALDE.
  • +25 (29 voturi)    
    Daca (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:39)

    Jar [utilizator]

    partidul de guvernamant isi schimba propriul PM de trei ori intr-un an,ce impresie...?
  • +30 (34 voturi)    
    Imaginea tarii (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:43)

    motanul_gri [utilizator]

    Demonstratiile pentru independenta Justitiei si impotriva coruptiei nu au cum sa strice imaginea tarii in exterior. Din contra, ele arata ca in Romania exista o societate civila activa, care vegheaza la mentinerea unui cadru legislativ corect. Acest lucru este dealtfel cautat si de investitorii straini, care in general evita tarile cu birocratie sau coruptie sufocante.

    Cand vine vorba de prestigiul tarii, pesedistii ar face mai bine sa se uite in propria ograda, de exemplu la imaginea deplorabila pe care a creat-o Romaniei vizita ratata a premierului japonez.
    Ce-or fi crezut membrii delegatiei japoneze cand au aflat ca au venit degeaba in acea zi la Bucuresti, intrucat partidul la putere a decis sa isi dea jos propriul guvern, a doua oara in decurs de mai putin de un an? Postul Euronews exprima foarte bine imaginea care se vedea din exterior, intr-un articol intitulat "Anyone there?" ...
  • +25 (29 voturi)    
    Cum a ajuns asta profesoară? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:45)

    asavreau [utilizator]

    Katy vorbește„garantat Vanghelie”.PSD prin modificarea legislației în sensul favorizării infractorilor,izolează România de lumea civilizată și Katy ne găsește vinovați că vrem să ne apărăm de hoți.
  • +27 (31 voturi)    
    Instabilitate (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:49)

    Celbland [utilizator]

    Ce vrei mai instabil decât schimbarea guvernelor la fiecare 6 luni și miniștri agramați, incompetenți și slugi a unor infractori ?

    Semnalul de instabilitate e transmis de PSD, nu de societatea civilă.
  • +26 (30 voturi)    
    Venin. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:51)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Veninul se revarsa din gura ei.
  • +28 (32 voturi)    
    Adramburica abrambureste iar ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:53)

    Victor Micea [utilizator]

    Prosti, dar vicleni. Pesedistii astia nu sunt in stare de nimic bun dar le umbla mintea la viclenii ! Abramburica asta a fost un ministru de cosmar, ai zice ca e proasta ca o gheata veche dar tot o duce capul sa bage o soparla. Cica din cauza manifestantilor tara e neguvernabila !! Nici nu ii intereseza guvernarea, vor doar sa fure si sa lege justitia ca sa nu fie pedepsiti.
    • +12 (14 voturi)    
      La soparle sunt cei mai buni! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:22)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Victor Micea

      Doar asa au castigat mereu! Asmutind categoriile sociale intre ele, mai ales pe cei dependenti de bugetul de stat cu ceilalti care incearca sa se descurce
      singuri si gandesc cu mintea lor!

      Totusi vad ca le pasa de imaginea in Europa, doar atat cat sa poata sa fie si ei frecventabili, ca in rest... nu au ei nevoie de strainii din tarile democratice si civilizate care sa puna cumva autocratia si coruptia psd-ista in pericol si sa schimbe mentalitatea romanilor de rand care ar putea vedea ca se poate mai bine si altfel!
  • +28 (32 voturi)    
    " toata lumea" (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:57)

    zigot [utilizator]

    vede, mai ales, ca in ultimul an, psd si-a schimbat propriile doua guverne si de aceia ar putea crede ca tara este neguvernabila; alt motiv ar fi acela ca nu este cea
    mai buna guvernare aceia care s-ar face cu un ministru
    al invatamantului care a mai fost de vre-o doua ori, timp
    in care reforma facuta de acesta( dna antonescu) a dus
    la desfiintarea invatamantului profesional si la micsorarea nrului de ore de ed. fizica;
    aceasta este lipsa de guvrnare care este bine sa va
    preocupe, dna ex si viitor(de nedorit) ministru si grija
    fata de problemele de coruptie cu care se confrunta
    politicienii din jurul dvstra care isi voteaza legi numai
    pentru acoperirea acestei coruptii, iar daca tineti sub
    control aceste probleme sa vedeti cum poporul va in-
    telege meritele dvstra
  • +26 (30 voturi)    
    manipulare mafiota (Duminică, 21 ianuarie 2018, 9:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Romania este guvernabila. Doar ca actualii guvernatori sunt niste ciorditori ticalosi care dau legi contra Romaniei.
  • +33 (37 voturi)    
    ok (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:02)

    Xorciser [utilizator]

    Pai bine mai cotoroanta, vine Abe din Japonia si gaseste casa descuiata si nimeni acasa, face plimbari de plictiseala prin Muzeul Satului- si voua vi se rupe... iar acum brusc demonstratiile fac tara sa para neguvernabila? Cat tupeu!
  • +33 (35 voturi)    
    indemnul la ..iesit in strada (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:05)

    sareta [utilizator]

    Tanti profesoara,pe mine nu m-au indemnat decat minciunile sfruntate ale colegei d-tale ,Olgutza de craiovitza ! Guvernare prin minciuni ordinare zici matale ca este dovada de stabilitate ?Legi prin care sunt protejati cei care fura si spoliaza pe cei saraci ,zici matale ca nu afecteaza imginea de tara,(a devenit astfel
    tara HOTZILOR)?Numarul cazinourilor si al salilor pentru jocuri de noroc,care au depasit numarul tuturor scolilor din tara (inca) noastra nu subliniaza acelasi lucru:tara este a HOTILOR .Numarul enorm al analfabetilor nu te deranjeaza ,asa macar d.p.d.v. al faptului ca te ocupi (uneori) si de educatie ? Rusineeee..tovarasa profesoara .
  • +25 (27 voturi)    
    pai, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:07)

    Cezy [utilizator]

    curioasa logica din partea unui viitor ministru in al treilea guvern PSD intr-un an!
  • +22 (26 voturi)    
    lel (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:07)

    getmyextip [utilizator]

    Pe cine mai intereseaza oricum ce zice mamaia asta senila?
  • +23 (27 voturi)    
    Ecaterina cea Mare,insasi comunicatoarea penala (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:09)

    Plagarus [utilizator]

    Nu,doar ca RO este "guvernabila " de penalii refugiati in politica !!!
  • +24 (28 voturi)    
    (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:09)

    zicsieu [utilizator]

    nesimtitata asta foloseste motivele pietei in justificarea sa? incepe sa ma ingrijoreze faptul ca esti inca in libertate.
  • +29 (33 voturi)    
    Ecaterina Andronescu ? (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:09)

    enachexy [utilizator]

    e
    - Ecaterina Andronescu este acuzată de abuz în serviciu, luare de mită și trafic de influenţă în dosarul Microsoft
    - trei lucrări ale Ecaterinei Andronescu, retrase pentru plagiat
    - Ecaterina Andronescu,Ministrul Educatiei nu tine cont de verdictul Universitatii Bucuresti, care sustine ca Victor Ponta a plagiat lucrarea de doctorat
    - Ecaterina Andronescu este membru fondator al Academiei oamenilor de stiinta ,o institutie finantata de la buget desi nu produce ceva , nu se bazeaza pe o selectie corecta de valori si in care exista parlamentari, oameni de afaceri, general de jandarmi, oameni politici,.....
    ......etc,etc.
    ……
  • -26 (30 voturi)    
    Daca aveti comentarii standard, (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:13)

    asistat [utilizator]

    aprobate de redactia hotnews, trimiteti-mi-le si mie va rog!
    • +17 (19 voturi)    
      Pune-ti neuronii la treaba, nu cu mana intinsa... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:25)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      sau da un copy/paste din fisierul cu venin, ca sa incepi sa-ti iei munusuri...
  • -17 (21 voturi)    
    guverare (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:25)

    gpavel [utilizator]

    nu pot sa schimbe guvernarea prin anticipate sau in parlament,dar pot sa o submineze prin demonstratii "de efect",care sa duca la o incredere redusa in tara noastra,cu consecinte la bursa,la investitii,la schimbul valutar,la increderea populatiei in a investii si cheltui,la aprobarea unor fonduri ue pentru tara,la viza schengen,toate foarte dependente de" imagine",rezultatul va fi o "nerealizare"a promisiunilor electorale si ca rezultat,cresterea contraditiilor dintre aliatii la guvernare si chiar in fiecare partid cu posibilitatea de a schimba majoritati si de a "scapa"de actuala guvernare,anticipat sau macar la alegeri!(nu conteaza ca pe aceasta perioada populatia are de suferit)
    • +9 (9 voturi)    
      guverare :)) (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:36)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      psd isi tranteste singur premierii. protestele sunt despre justitie, nu despre guvernare. mars la a3 postac pesedist
    • +10 (10 voturi)    
      liniste (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:36)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      Asta suna cam asa:

      Voi prostilor munciti in liniste pentru ca noi cei care va conducem si stim ce este bine pentru voi sa putem ciupi cate ceva. Nu mult ... cam 10% din "investitii".

      Si daca va vine ideea sa protestati, vedeti ca va creste cursul si veti plati mai mult ratele la banci.

      Dar nu pierdem mai mult pentru ca cei alesi vor sa ciupeasca cate 10%? In afara banilor in sine, stilul acesta de a guverna, alunga investitorii cinstiti.
  • +17 (19 voturi)    
    ! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:27)

    Kpriciu [utilizator]

    psd=CIUMA&MAFIA ROȘIE!

    JOS psd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Manipulatori, HOȚI DE ȚARĂ, MINCINOȘI, ați distrus România în 29 de ani!!!
  • +25 (27 voturi)    
    Dna. prof. dr. ing., ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:34)

    AEV [utilizator]

    Dna. prof. dr. ing., rector UPB etc, mai stăm de vorbă când vor începe să curgă atenționările de la UE, CE, ambasade etc. referitoare la răul pe care protestele îl fac României. Deocamdată, respectivele atenționări critică exclusiv acțiunile mârșave și stupide ale partidului pe care îl slujiți cu credință. Probabil că faceți acest lucru și în speranța că veți deveni în curând academician, așa încât nimic să nu vă mai deosebească de Leana Ceaușescu, academicianul dr. ing. chimist de tristă amintire.
    • +14 (18 voturi)    
      Academician nu are cum deoarece (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      Are Dosare Penale
      • +13 (13 voturi)    
        Pai si ce daca are ..... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:57)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Da maimuta pavian cu gluga (CTP a spus-o) pe care a catarat-o ca PM un OUG, cum ca are voie. Ce mare lucru pentru ciumatii stacojii ????
        • +6 (6 voturi)    
          Atunci poate ca Strada (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:12)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

          Sa ridice Standardul La Nivelul Wrestling
  • +21 (23 voturi)    
    Mincinoasa cu limbaj de lemn (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:47)

    bal71 [utilizator]

    Din minciunile groparei invatamantului romanesc

    http://www.aktual24.ro/iata-cu-cata-seninatate-minte-ecaterina-andronescu-contrazicand-imaginile-victor-ponta-si-liviu-dragnea-ar-fi-de-a-dreptul-invidiosi-video/
  • +25 (27 voturi)    
    Ciolos a guvernat bine merci. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 10:49)

    ouyang [utilizator]

    Nu s-au umplut strazile de manifestanti. Oare cum o fi reusit in tara asta neguvernabila sa faca treaba? Sau Ciuma Rosie e la fel de incompetenta pe cat e de corupta?
  • +21 (23 voturi)    
    comentariul doamnei Ecaterina (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:04)

    Dizidentul [utilizator]

    Faptul ca unii primari sustin demonstratiile dovedesc ca
    sint nemultumiri. Faptul ca sint demonstratii la nivel
    de tara arata ca poporul este nemultumit,faptul ca
    din toata Europa apar comentarii negative la adresa
    voastra este un semnal care ar trebui sa va dea de
    gindit,faptul ca in guvern si Parlament sint Multi cu
    probleme(penale si de inteligenta) trebuie sa va dea
    de gindit.Aveti o mare problema care inca nu este
    clara in mintea voastra; ATI FOST ALESI PENTRU
    POPORUL ROMAN SI NU PESTE POPORUL ROMAN.
    Cu mentalitatea asta postcomunista nu meriati
    sa mai conduceti.TARA SE CONDUCE CU DIALOG
    INTRE GUVERN SI POPOR.


    ,
  • +21 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:08)

    [anonim]

    • +11 (11 voturi)    
      A desfiintat scolile profesioanale (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:01)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui

      sa aiba universitatile particulare tip stift candidati. O infractoare, binenteles, ca orice P$D-ist, dar care mai este inca veninoasa (din pacate). La politehnica din Bucuresti a pus rector un ciurli-burli, fost asistent suplinitor - in schimb i-a indopat cu bani pe profesori sa taca. De ce credeti ca a facut asta ???? Bugetul Politehnicii este de cateva sute de milioane de E. Cum credeti dvs ca se cheltuiesc banii din aceasta pestera a lui Ali-Baba.
  • +12 (12 voturi)    
    Ecaterina (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:27)

    Dizidentul [utilizator]

    Asta numiti voi guvernare?Tudose a incercat cel
    puti un Dialog,voi sinteti in olimp precum Zeii antici
    grecesti.
  • +11 (11 voturi)    
    Don Livio (Duminică, 21 ianuarie 2018, 11:33)

    kiko123 [utilizator]

    Ecaterina Andronescu isi doreste o justitie independenta si nu vede "care ar fi articolele care afecteaza independenta Justitiei".Asa zicea si capul Familiei Dragnea, Don Livio ca sunt masuri care reformeaza justitia si ca cei care le critica(CSM,imensa majoritate a magistratilor,Departamentul de Stat al SUA,ambasadorii unor tari Occidentale cu democratii consolidate,etc) nu le inteleg sau "e prosti" iar cei care au initiat aceste modificari sunt "oameni cinstiti" fara dosare penale sau "oameni valorosi" absolventi la 40-50 de ani de facultati particulare.
  • +15 (15 voturi)    
    femeia dusa (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:02)

    rexulet [utilizator]

    Stimata Doamna ce semnal de instabilitate ar putea fi mai puternic decat semnalul pe care l-a dat coalitia psd - alde atunci can tara primeste vizita primministrului japonez, a patra putere economica a lumii, si nu este in stare sa- l intampine cu un omolog pentru ca nu stiau cum sa-l dea mai repede jos pe propriului primministru ( si primministrul Tudose s-a dovedit la fel de las si obedient ca toti pupincuristii lui dragnea, pentru ca putea macar sa-si amane demisia pana dupa plecare delegatiei japoneze.
  • +17 (17 voturi)    
    Partid de hoti si de banditi (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:15)

    VIRUSU [utilizator]

    Prin toate actiunile tale COTOROANTO (garantata Vanghelie) ai tinut tara in loc (in cel mai bun caz) sau mai degraba ai tras-o in jos.Du-te langa idolul tau Ilici Iliescu si lasa-ne in pace, retrogrado care esti!
  • +12 (14 voturi)    
    E.Andronescu - servicii de capitonare (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:28)

    n.dumiritu [utilizator]

    Orice s-ar intimpla, altii trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru ca cei de la guvernare nu au nici chef, nici dorinta sa asume ceva. Cei de la guvernare vor doar sa fie lasati sa consume in tihna fructul puterii. E.Andronescu s-a specializat in "etouffage", adica in capitonarea usilor puterii astfel ca dinauntru in afara, si invers, sa razbata doar ceea ce e convenabil. Foloseste la mentinerea iluziei armoniei sa ai usile capitonate cit mai gros, iar in spatele lor sa spui si sa faci lucrurile cele mai scandaloase. Problema e ca a inceput sa razbata prin pereti si poti sa auzi fara sa fii foarte suspicios. Asta face tot mai dificila si misia lui E.Andronescu, la care da semne ca nu mai are rezultate. De aici si prevenirea blinda ca, daca te revolti la ce auzi si vezi, iti faci rau cu buna stiinta. Ea, E.Andronescu, a facut tot ce i-a stat in putinta sa te protejeze de impulsurile tale pernicioase. Fii rezonabil, inchide ochii, astupa-ti urechile si "indrazneste sa crezi" in PSD si programul de guvernare. Nu e greu deloc!
  • +15 (17 voturi)    
    Ncsf!!! (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:30)

    miohaiham [utilizator]

    Sistemul de valori al acestor nenorociti este complet stricati.Nu pot face ceva bun pt ca sunt contra bunului simt ,sunt pe dos.Se cred superiori.Cu vorba nu se rezolva nimic.Trbuiesc constrânsi...Sunt ca o secta si isi vad doar interesul propriu.Hoti.Hoti Hoti.
  • +12 (12 voturi)    
    Doar PSD (Duminică, 21 ianuarie 2018, 12:48)

    tontu [utilizator]

    Nu demonstatiile acrediteaza aceasta idee ci guvernarea PSD+ALDE.
  • +10 (10 voturi)    
    Dna ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:23)

    astronaut [utilizator]

    nu cumva ati creat deja INSTABILITATE , cel putin guvernamentala voi psd&alde ? unde va este Guvernul , au plecat cumva in concediu , au iesit la ''pascut'', ce s-a 'ntamplat ?
  • +9 (9 voturi)    
    Abramburica rosie (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:25)

    KTerinca [utilizator]

    Ce sa-i ceri ?!
  • +15 (17 voturi)    
    Noua Ana Pauker a Romaniei (Duminică, 21 ianuarie 2018, 13:27)

    Csaby [utilizator]

    S-a nascut o noua Ana Pauker a Romaniei. Aceasta doamna face foarte mult rau Romaniei fara sa-si dea seama. Si pe deasupra urmeaza a fi numita nouli ministru al edcuatiei. Sa nu uite faptul ca a blocat depolitizarea institutilor scolare prin faptele ei.Este o demna urmasa a Anei Pauker. Bravo PSD bravo Romania. Dupa 28 de ani de la revolutie tot comunistii si securistii conduc Romania.
    • -3 (5 voturi)    
      Androneasc pare a fi romanca get-beget. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:09)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Csaby

      N-are nici o legatura cu Ana Pauker, care era o straina. In afara faptului ca sunt amandoua de stanga.
      • +2 (2 voturi)    
        Reciteste (Luni, 22 ianuarie 2018, 0:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Apoi Mediteaza, Apoi Comenteaza!
  • +9 (9 voturi)    
    nu mai spune (Duminică, 21 ianuarie 2018, 16:47)

    daldepsd [utilizator]

    de ce vorbiti in numele tuturor? Voi ati adus tara in halul asta, asumati-va rezultatul, ati fost mandatati si uite ce ati creat. Educatia zero, sanatatea zero, infrastructura zero.
  • +6 (6 voturi)    
    obicei vechi. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:12)

    anion [utilizator]

    In multe alte aparitii la televiziuni, cum ar fi Andronescu, doamna aia care i-a dat bani lui Geoana, si alte cateva personaje politice ale PSD, cand le vine randul sa vorbeasca pun o placa de mult stiuta; am primit un telefon cum ca..., am o informatie ca nu este asa..., am trimis un sms sa fiu informata in emisiune ...., Acum precizeaza ca i-a spus ei cineva din Roman ca primarul le-a platit drumul, maine va inventa altceva. Cam agitata in ultimele zile aceasta doamna considerata in PSD cea mai nesifonata dintre ministri. Poate se grabeste DNA cu afacerea Microsoft, ce este cu semnatura lui Costoiu, etc., plagiatele etc. Vrea si ea sa ajunga academician fara opera practica, nu cu opera copy-paste.
  • +5 (5 voturi)    
    "tara neguvernabila" (Duminică, 21 ianuarie 2018, 21:18)

    natbl73 [utilizator]

    Nu e o greseala, afirma asta in mod repetat. Confundand "neguvernata" cu "neguvernabila" dUamna ministru demonstreaza inca odata ca e analfabeta
  • +6 (6 voturi)    
    fata mare (Duminică, 21 ianuarie 2018, 22:17)

    clencix [utilizator]

    Babornita asta crede ca daca sulemeneste realitatea, ea devine frumoasa. Tara asta nu trebuie sa para ci trebuie sa fie. Proasta asta crede ca daca vopsesti gradul, nu se mai vede leopardul. Realitatea, daca nu e buna, trebuie reparata, nu voposita. Pesedistii astia nu sunt decat niste vanzatori de droguri, populismul lor nu e decat o iluzie desarta care orbeste la final..
  • +2 (2 voturi)    
    dna Andronescu (Luni, 22 ianuarie 2018, 5:00)

    vivatcrescatfloreat [utilizator]

    Dna Andronescu, de ce eliminati din start ideea ca Romania e gresit/prost guvernata? De acord ca nu va convine, dar asta spune strada.
  • +3 (3 voturi)    
    in acelasi stil stalinist (Luni, 22 ianuarie 2018, 7:54)

    MirceaIo [utilizator]

    Mai bine ascundem gunoiul sub pres, decat sa "acreditam ideea de instabilitate". D-na Andronescu pe aceeasi idee s-a mers si cu politistul pedofil? Pai se puteu intampla lucruri foarte grave. Adevarul oricat de dur ar parea e mult mai bine sa fie spus din timp!!! Jos dictatura stalinista!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    instabilitatea o creeaza CEX-ul stimabila (Luni, 22 ianuarie 2018, 10:47)

    CVL [utilizator]

    si inaltul vostru carmaci. Nu ai decat, daca te complaci sa fii condusa de niste persoane incapabile intelectual, care repeta niste fraze invatate si care sunt asi in escrocherii si inginerii. E problema matale, si nu ai decat daca iti faci pe pers fizica o firma sa ii numesti pe acesti impostori in ce functii consideri dumneata, pe ei si pe toate neamurile lor.
    Trebuie sa intelegeti ca una este conducerea partidului (unde nu aveti decat sa va scoateti ochii daca vreti) si alta e guvernarea tarii. Acolo nu e loc de aspiratii marunte : il pun pe X ca tine cu mine si face ce ii zic, in loc sa numesti un om competent care poate veni cu masuri concrete de redresare pe domeniile in cauza.
  • +3 (3 voturi)    
    Rezolvarea este simplă (Luni, 22 ianuarie 2018, 11:30)

    hic sunt leones [utilizator]

    adoptați doar legi în spiritul statului de drept și sprijinul justiției și oamenii vă vor sprijini, acreditând ideea de țară civilizată și guvernabilă.