Attila Korodi: UDMR nu vrea in Guvern

de RH     HotNews.ro
Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:16 Actualitate | Politic


UDMR va decide daca va vota Guvernul Dancila in Parlament, dupa ce va cunoaste "persoanele care vor defini viitoarea echipa guvernamentala si programul", declara la RFI liderul deputatilor Uniunii, Attila Korodi.

Deputatul UDMR spune ca formatiunea sa este in expectativa: "E prea devreme sa ne asumam o pozitionare. Suntem in expectativa. Vrem sa adunam informatii, sa cunoastem mai bine situatia, sa cunoastem persoanele care vor defini viitoarea echipa guvernamentala si programul, adica ce doresc sa faca fata de programul cu care PSD a castigat alegerile, pentru ca s-a demonstrat ca de fiecare data cand a venit un nou Guvern PSD, au fost ajustari la programul guvernamental. Asa ca ne-am decis foarte clar, asteptam, pentru ca este prea devreme ca sa ne putem exprima obiectiv".


Va cere UDMR o intalnire cu premierul desemnat, Viorica Dancila? "Sunt discutii. Daca PSD-ALDE doreste sa aiba un dialog, daca premierul desemnat doreste, atunci da. Probabil se va si intampla in timpul saptamanii viitoare", precizeaza Attila Korodi.


Va solicita UDMR intrarea in Guvern? "Nici nu se pune problema si aici chiar inainte sa mergem la Palatul Cotroceni, la intrebarile presei am raspuns foarte ferm: nu doreste UDMR sa guverneze, cu nici o coalitie la ora actuala", declara parlamentarul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2171 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    UDMR este acum la guvernare ! (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:25)

    mircea_cjn [utilizator]

    Are secretari de stat si multi alti demnitari in structura guvernamentala.
    Asa ca, gurița mică, UDMR !
  • +15 (17 voturi)    
    Nu-i adevarat (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Politicienii UDMR-ului insinueaza ca exista niste considerente morale pe care ei nu le vor incalca. Este o minciuna gogonata.

    Prin sustinerea serioasa a legilor anti-justitie, politicienii UDMR-ului au dovedit ca si ei, la fel ca paridele romanesti mafiote, nu au nici o limita a decaderii si sfidarii penale. Niciuna! Pot sa piara toti maghiarii, toti romanii si toata Europa! Cel mai important obiectiv pentru UDMR, ramane suprematia politicii si a mafiei, ingenuncherea justitiei. Asta e tot. Absolut tot ce urmaresc politicienii maghiari din UDMR. La fel ca politicienii romani.
    • +10 (10 voturi)    
      Ba chiar s-au facut de ras (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:03)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      in stil mare.
      Inteleg ca udmr reprezinta numai acei maghiari care sunt corupti, corect ?
      Au mirosit ca se impute treaba si acum fac pe sfintii, ca sa intre la guvernare in guvernul de dupa teleorman gang.
      • +3 (3 voturi)    
        Si asta (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:12)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Sigur ca da. Le este drag sa ramana la furat cu orice partid. Dar mai important pentru ei acum este sa negocieze cu PSD-ul inca o ciozvarta din prada bugetara. Ministere, functii, contracte, etc. Daca primesc o fractiune din ceea ce cer, gata, pamantul este plat sau cub. Orice absurditate devine acceptabila daca manaca si gura lor ceva.
  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:07)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Guvernul Romaniei are putzin timp la dispozitie (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:23)

    un domn [utilizator]

    Pentru OUG In care sa Se Declare Zi de Doliu National 15 Martie, zi de Comemorare a Genocidului de la In si Treznea! Ne impacam cu Trecutul pentru Viitor !
    • -1 (3 voturi)    
      semn de apocalipsa (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:30)

      Jesuis.PasCharlie [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ..cand dai un upvote lui "un domn"
      nasol
      • +1 (1 vot)    
        eu nu am apreciat asa la Upvote (Vineri, 19 ianuarie 2018, 14:06)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Jesuis.PasCharlie

        pentru tine, recunosc ca NU am facut asta Traditional !
  • +3 (3 voturi)    
    cu alte cuvinte: (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:10)

    liviu_ [utilizator]

    "vream mai mult, sau va picam guvernul"
    din nou... imi e teama sa ma gandesc ce o sa ceara udmr.,...
  • +4 (4 voturi)    
    E vremea ca UDMR sa se distanteze de Dragnea (Vineri, 19 ianuarie 2018, 12:34)

    emil bobu [utilizator]

    daca are chiar si o farama de respect de sine.

    Dar nu ma astept la asta, UDMR nu e un partid reprezentativ pentru maghiarii din Romania, UDMR tine numai cu UDMR, mercenariat total.
  • +4 (4 voturi)    
    Sperante, sperante, sperante si doar atat. (Vineri, 19 ianuarie 2018, 14:02)

    MateiCraciun [utilizator]

    Nu va mai faceti sperante, actionati daca puteti impotriva acestor atacuri. Conteaza fiecare mica miscare.

    In legatura cu UDMR, e doar o tactica de negociere mai dura. Spera sa primeasca mai mult.