Eckstein-Kovacs Peter, membru UDMR, organizeaza deplasarea maghiarilor care vor sa mearga la protestul din Bucuresti de pe 20 ianuarie

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 18 ianuarie 2018, 15:54 Actualitate | Politic


Eckstein Kovacs
Foto: AGERPRES
Eckstein-Kovacs Peter, membru UDMR, face apel pe pagina sa de Facebook, intr-o postare in limba maghiara, la cei care vor sa participe la protestul din 20 ianuarie de la Bucuresti sa se inscrie la deplasarea pe care o organizeaza cu autocarul, in acest scop.

"Vino cu noi. Sambata, 20 ianuarie, vom merge la Bucuresti pentru a proteja statul de drept. Se aduna mai multi nori negri: declaratiile primului ministru arata ca atacul asupra justitiei si a statului de drept continua din plin" se arata in postarea acestuia.

El face cunoscute si detalii organizatorice - cei care vor sa se inscrie o pot face joi si vineri, costul deplasarii este de circa 100 lei, iar plecarea se va face de la Casa tranzit din Cluj.

Amintim ca parlamentarii UDMR au votat legile justitiei. Eckstein-Kovacs Peter a declarat in luna decembrie anul trecut, intr-un interviu pentru Hotnews.ro, ca UDMR nu ar trebui sa sprijine in Parlament modificarile la legile justitiei si acuza faptul ca liderii Uniunii ar fi facut un troc cu PSD si ALDE.

















12807 vizualizari

  • +46 (50 voturi)    
    bravo, (Joi, 18 ianuarie 2018, 15:59)

    pepper89 [utilizator]

    exemplu bun si pt ceilalti membrii udmr
  • +34 (36 voturi)    
    Bravo (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:06)

    Dan100 [utilizator]

    Bravo ma, asa va vreau, PRO nu contra!
  • +41 (45 voturi)    
    Un ungur patriot (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:06)

    cartofil [utilizator]

    Bravo lui !!!!! Ceilalti, varianta maghiara a partidului hotilor P$D.
    • +24 (28 voturi)    
      De fapt (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:34)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Un ROMAN de etnie maghiara, patriot.
      #respect
      • -14 (16 voturi)    
        De fapt, nu e... (Joi, 18 ianuarie 2018, 22:28)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        ... nici ungur, nici roman de etnie maghiara. Si, cu atit mai putin, patriot.

        Mai cercetati, baieti!

        Pe de alta parte, iesirea lui de sub piatra de sub care pindea e semn clar ca vor avea loc evenimente de mare amploare in Romania. Probabil ca asa se explica si graba lui Iohannis (un alt personaj informat) de a accepta propunerea femeii aleia ca prim-ministru.

        Urmeaza... timpuri noi.
  • +41 (45 voturi)    
    Cum sa nu le spui FRATI (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:06)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    unor astfel de OAMENI ?

    # RESPECT_!
    • -4 (10 voturi)    
      Citi sint cei care vor veni cu Peter la Buc? (Joi, 18 ianuarie 2018, 22:31)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Ca sa ne lamurim citi sint cei care ne sint frati.

      :-)
  • +26 (34 voturi)    
    nu toti ungurii sunt vanduti! (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:07)

    Francisc 1 [utilizator]

    in final din tot fasul ei cu ce vor ramane ? promisiuni din partea unor lideri care i-au fraierit 27 de ani? promisiunile lui victor orban ( ca ungurii din ungaria oricum nu-i vor )?
    • -5 (11 voturi)    
      :-) (Joi, 18 ianuarie 2018, 22:40)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Io-s ardelean si d'aia rid.

      Poate oltenii tai, cei mai mari iubitori de Ardeal (unde nu au calcat niciodata si despre care nu stiu nimic, dar ce conteaza?!) te-or crede ca stii tu ce stii.

      Ungurii nu sint vinduti, maistrule! Sint unguri pur si simplu. Si nu vor fi in veci romani, indiferent ce scrii tu pe internet.
      • -4 (6 voturi)    
        ''io-s ardelean '' (Vineri, 19 ianuarie 2018, 10:03)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        bene moi ordeleanule,mai ado un golas si fo nota te rogo!

        sa nu vina dracu' cu ''turisti'' din tara vecina si prietena.cineva o sa profite la maxim de imbulzeala asta.
  • +19 (25 voturi)    
    un UDMR-ist ne-mafiot? (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De mirare! Gruparea infractionala UDMR a contribuit la distrugerea Romaniei sub orice guvernare
    • +16 (20 voturi)    
      Ați urmărit de-a lungul timpului (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:41)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      activitatea publică a domnului Eckstein-Kovacs Peter? Dacă ați fi făcut-o ați fi văzut că nu aveți de ce să vă mirați acum...
      • +15 (17 voturi)    
        Google (Joi, 18 ianuarie 2018, 21:45)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Da, ce pot sa zic, omul asta a stat drept toata viata. Poate ca o fi si Eckstein-ul din el... Bravo.
        Uite o persoana care ar putea fi un bun lider politic. Sigur merita mai multa sustinere.
      • -18 (18 voturi)    
        Activitatea publică a domnului Eckstein-K. P? (Joi, 18 ianuarie 2018, 22:43)

        Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Nu, nu am urmarit-o. Ar fi trebuit sa o urmaresc?

        Spuneti dvs, cu cuvintele dvs, ce fapte de arme are la activ!

        Ascult.
        • +1 (1 vot)    
          para malaitza sa cada.. (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:52)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

          in gura cui???

          Ghic ciuperca intr-un picior - cine este?
  • +35 (37 voturi)    
    bun, bravo (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:09)

    lp [utilizator]

    protestul e deschis tuturor oamenilor cinstiti, indiferent de orientarea politica
  • -30 (36 voturi)    
    detalii organizatorice (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:10)

    danielion [utilizator]

    Pentru doritori, iata si cum arata traseul spre capitala: Cluj - Oradea - Bors - Debrecen - Bucharest.
    • +11 (17 voturi)    
      razi tu (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:55)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui danielion

      dar nici Ungariei nu i-ar prinde rau niste proteste similare
    • +2 (4 voturi)    
      E mai rapid așa (Joi, 18 ianuarie 2018, 19:43)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui danielion

      De la Debrecen până după Făget poți merge doar pe autostradă.
  • +30 (32 voturi)    
    Super.. (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:13)

    Sani [utilizator]

    ..reduta incepe sa prezinte fisuri....

    Bravo domnule Eckstein!

    Asteptam un PSD-ist sa organizeze un mars similar!
    • +13 (15 voturi)    
      Până acum (Joi, 18 ianuarie 2018, 17:44)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Sani

      nu am văzut nici un pesedist cu comportamentul domnului Eckstein... Care mereu a dat dovadă de civilitate și bun simț în toate comentariile domniei sale...
      • 0 (0 voturi)    
        dar sunt multi care... (Vineri, 19 ianuarie 2018, 13:55)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        io no pot kivanok
  • +29 (33 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:13)

    valli [anonim]

    • -8 (8 voturi)    
      Mie mi-e rusine de romanii nostri, care, ... (Joi, 18 ianuarie 2018, 23:01)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui valli

      ..., la fel ca acest valli, nu sint in stare sa priceapa ca NOSTRI nu se scrie NICIODATA cu 2 "i".

      Poti sa le spui de o mie de ori. Degeaba. Ei tot prost voteaza. ;-)

      Cum dreaq sa faci cu astia chestii sofisticate ca, de ex., statul de drept?!
  • +29 (33 voturi)    
    respect (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:15)

    andimi [utilizator]

    Atat pot spune: respect!
  • +11 (17 voturi)    
    Laudabil (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:19)

    rooster [utilizator]

    dar pacat de discriminarea pe baza de nationate. Daca ar fi fost postare bilingva era mai frumos....zic eu.
    • +11 (13 voturi)    
      Ei si tu acum... (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:35)

      fokerul [utilizator] i-a raspuns lui rooster

      ... lasa ca e bine si asa
  • +11 (13 voturi)    
    se pare (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:23)

    gopo2016 [utilizator]

    ca se desteapta lumea, nu le mai place ce fac "sefi"
  • +19 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:25)

    valli [anonim]

    • -10 (10 voturi)    
      Ies ungurii sa lupte alaturi de noi pentru Romania (Joi, 18 ianuarie 2018, 23:03)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui valli

      hahahahahahahahahahahha...

      Ce panicati sinteti!
  • +16 (20 voturi)    
    domnul Eckstein-Kovacs dovedeste (Joi, 18 ianuarie 2018, 16:57)

    CVL [utilizator]

    ca este un bun cetatean roman de etnie maghiara. Ma bucura ca ia atitudine impotriva actiunilor injuste pe care le incearca de 1 an PSD sprijinit de UDMR, si ca ofera prin exemplul personal un model pentru a arata ca toti traim in aceasta tara si ca legea trebuie sa fie una justa si dreapta care sa ne guverneze pe toti. Si ca nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege. Sa aratam ca nu vrem ca legal sa se dea praguri pentru hotie, caci automat toti vom trai mai prost pentru ca vor incerca sa ajunga la resurse doar oameni dispusi sa fure.
    Ii asteptam pe toti cetatenii romani, fie ei de etnie maghiara, tatara, sarba, greaca, germana, macedoneana, rroma, etc, care manati de aceeasi dorinta de a trai mai bine vor manifesta sambata alaturi de (sper eu) sute de mii de romani
    • +1 (3 voturi)    
      Dupa nume, dar si dupa comportare, (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:01)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Eckstein- Kovacs este mai intai de etnie evreiasca (via redenumire germano-habsburgica din anii 1700), si apoi maghiara.
      El reprezinta pe unguri tot asa cum ar reprezenta Confederatia Comunitatilor Evreiesti din Romania.
      Desigur, ca ideea ca politicieni de genul Kelemen Hunor si Eckstein Kovacs sa fie sprijiniti de UDMR pentru a reprezenta comunitatile ungurilor si a secuilor in relatia cu romanii, este o proasta idee.
      Istoric vorbind : In 1474-1475, cei 5000 de secui si 1800 de unguri care au participat la pregatirea Bataliei de la Vaslui nu au avut nevoie de politicieni de genul Kelemen Hunor si Eckstein Kovacs sa le reprezinte interesele in fata romanilor moldoveni.
      Cu atat mai putin, in 2018, nu e nevoie ca in conflictul cu rusii lui Dragnea, ca acesti politicieni sa le reprezinte interesele.
      • +4 (6 voturi)    
        stiti ceva? (Vineri, 19 ianuarie 2018, 14:02)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Pana la urma este un bun cetatean roman - daca mi se permite aceasta apreciere.

        Ca este de etnie maghiara sau ca este evreu - chiar nu mai intereseaza acum - imi place cum gandeste ca un cetatean roman si asta este suficient pentru mine.

        Parerea mea!

        PS -
        Tatal meu mereu imi spunea ca partidul comunist nu a fost infiintat de romani in RO ci de evreii maghiari din Ungaria - pam-pam. Ceea ce ma bucura mai mult acum este cand un etnic cu un bagaj atat de amalgamat se implica intr-o actiune civica care, pana la urma, serveste Ro actuale. Ca sa vezi unde dai si unde crapa!
    • -10 (12 voturi)    
      Domnul Eckstein-Kovacs e de etnie maghiara? (Joi, 18 ianuarie 2018, 23:06)

      Attila the Hun [utilizator] i-a raspuns lui CVL

      Ntz!!! Nu e de etnie maghiara.

      Alta intrebare!?
      • +1 (1 vot)    
        Da' matale .. (Duminică, 21 ianuarie 2018, 5:33)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Attila the Hun

        ... cum te de te activasi (ca s-o spunpe-aia olteneasca) asa tare? De ce te suparasi asa rau? Ce-ti facuram noi, iubi?

        Scuze, zisesi doar o intrebare, nu?

        Uite ce zisa vikipedia:

        "Péter Eckstein-Kovács:
        .............................................
        He was born to ethnic Hungarian parents in Cluj and studied Law at the city's Babeş-Bolyai University from 1975 to 1980. From 1980 to 1981, he was a legal adviser in Miercurea-Ciuc, and since 1981 he has worked as a lawyer there and in Cluj-Napoca.
        ..........................................................."

        Io intelesei ca "Ntz!!!", da' matale poate ne dai si noua niste detalii de-acolo de sub pietricica aia unde staturati amandoi colosa si va traserati de siretele de la opinci, ca doi bocskoros de treaba ce fuserati.

        Hai,puszi si Szép napot kívánok!
  • -4 (6 voturi)    
    OK: eu nu-l cred! --Și nu din cauza lui! (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:21)

    baimarean [utilizator]

    Ci a istoriei organizației "Udă Mereu" din care face incă parte.
    Fript și cu supă și cu iaurt, am ajuns să suflu și în inghețată!
    Mai degrabă mizez pe el ca pe un ..troian.
    Ce/l împiedică să iasă dintre "ai săi" ?
  • +12 (14 voturi)    
    Ei pot sa vina tocmai de la Cluj... (Joi, 18 ianuarie 2018, 20:37)

    justin puscasu [utilizator]

    si multi dintre noi stam la televizor. Sau dam lectii de civism pe Hotnews.
    Felicitari domnule Eckstein Kovacs!
    • 0 (0 voturi)    
      suntem daci... (Vineri, 19 ianuarie 2018, 14:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      Ce mama lui Stefan cel Mare, nu este asa???
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stiu de unde sunteti voi ... (Duminică, 21 ianuarie 2018, 5:34)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        ..poate chiar sunteti de-acolo.
  • +8 (10 voturi)    
    Eckstein-Kovacs Peter (Vineri, 19 ianuarie 2018, 11:47)

    Zamolxe2017 [utilizator]

    Eckstein-Kovacs Peter nu se dezminte si ramane acelasi politician onest si corect mult diferit de cei mai multi politicieni din UDMR care s-au aliat cu PSD+ALDE pentru a primi si ei niste resturi de la masa celor care guverneaza Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    Tot respectul (Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 16:28)

    cuky [utilizator]

    Felicitari si toata admiratia pentru atitudinea Domniei Voastre . Imi dati speranta ca se poate face front comun impotriva acestei maladii care uneori mi se pare incurabila -CORUPTIA indiferent de nivel .la fel de distrugatoare .Singurul tratament consta in legi corecte si justitie dreapta .Cei ce vor sa omoare speranta , trebuie ingenunchiati .Ati dovedit ca sunteti un adevarat roman un intelectual si om de mare valoare care mai are fata de noi o calitate in plus :este de etnie maghiara si caruia ii pasa cu adevarat de Romania si de ce se intapla cu romanii ..
    Admiratie si pentru toti ce vor raspunde invitatiei Domniei Voastre